Προς το περιεχόμενο

Asus Transformer Book T100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολυ ok η τιμή που το έχει  you.gr

 

Όντως το 64Gb θέλω μετά από αυτά που διάβασα

 

Για την τιμή του, αν φυσικά έλθει στην Ελλάδα το 64άρι με κανένα 400άρι ευρώ είναι οκ. Αλλά, δες το και από κοντά γιατί η οθόνη του υπολείπεται του ανταγωνισμού, γι'αυτό και η καλή τιμή του. Το περιεργάστηκα τις γιορτές όταν το είχανε demo στο "The Mall" και όταν το έβαλα όρθιο να διαβάσω κείμενο...οκ...όχι και τόσο καλό...1366x768 σε 10.1"....155 ppi....λίγο...

 

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με την ανάλυση, αλλά τα περισσότερα  15ιντσα λάπτοπ που κυκλοφορούν έχουν αυτή την ανάλυση (ένα τέτοιο έχει η αδερφή μου) και δεν μπορώ να πω ότι είναι μη ικανοποιητικό. Στις 10.1 ίντσες θα δείχνει και καλύτερα. Για το price range του πιστεύω θα είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την τιμή του, αν φυσικά έλθει στην Ελλάδα το 64άρι με κανένα 400άρι ευρώ είναι οκ. Αλλά, δες το και από κοντά γιατί η οθόνη του υπολείπεται του ανταγωνισμού, γι'αυτό και η καλή τιμή του. Το περιεργάστηκα τις γιορτές όταν το είχανε demo στο "The Mall" και όταν το έβαλα όρθιο να διαβάσω κείμενο...οκ...όχι και τόσο καλό...1366x768 σε 10.1"....155 ppi....λίγο...

Ίσως υπολείπεται σε χαρακτηριστικά η οθόνη του αλλά στην πράξη είναι μια χαρά. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε με κείμενα ούτε με κάτι άλλο. Άρα καλύτερα να τη δει από κοντά και να μην αποφασίσει με βάση την ανάλυση και τα ppi

 

Και μια ερώτηση, το συνδέω σε 22" monitor αλλά η κάτι μου λείπει από την εικόνα..δεν έχω τόσο καλή ευκρίνεια θα έλεγα (με ανάλυση full hd). Αν το χρησιμοποιεί κανείς άλλος με αυτόν τον τρόπο πως του φαίνεται?

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά και αυτά που λέτε για τα λάπτοπ και τις αναλύσεις. Το δικό μου έχει ακόμη λιγότερη ανάλυση στις 13.3 ίντσες, αλλά επειδή δεν μπορείς να το γυρίσεις portrait είσαι εντάξει με τα 1440 που έχεις. Σε τάμπλετ όμως που το βάζεις portrait εκεί θα έχεις να κάνεις με τα 768...σωστά; 

Αυτό τουλάχιστον βλέπω στο δικό μου παλιούτσικο τάμπλετ με 800 στο κάθετο και μάλιστα σε 9.4"...ότι σε κείμενο...δεν...

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά και αυτά που λέτε για τα λάπτοπ και τις αναλύσεις. Το δικό μου έχει ακόμη λιγότερη ανάλυση στις 13.3 ίντσες, αλλά επειδή δεν μπορείς να το γυρίσεις portrait είσαι εντάξει με τα 1440 που έχεις. Σε τάμπλετ όμως που το βάζεις portrait εκεί θα έχεις να κάνεις με τα 768...σωστά; 

Αυτό τουλάχιστον βλέπω στο δικό μου παλιούτσικο τάμπλετ με 800 στο κάθετο και μάλιστα σε 9.4"...ότι σε κείμενο...δεν...

 

Αυτό που λες δεν έχει τόσο σχέση με την αναλυση αλλά με τις αναλογίες της. Το iPad ας πούμε είναι σχεδιασμένο να δουλεύει σε portrait mode κάτι που βολεύει πολύ με την 4:3 οθόνη του.

 

Το Asus t100 όπως και όλα τα windows tablets είναι κατά βάση σχεδιασμένα για landscape mode όπου η αναλογία 16:9 είναι και καλύτερη.

 

Για ανάγνωση κειμένου αν ενεργοποιήσεις τη λειτουργία ανάγνωσης του internet explorer δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα στην αναγνωση οποιουδήποτε κειμένου.  Είτε οριζόντια είτε κάθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω το 32Gb tablet με μια 64Gb SDXC-I πιστεύεται θα είναι καλή επιλογή; Όλα τα αρχεία θα τα έχω στην sd και μόνο βασικά προγράμματα στην εσωτερική + τις εφαρμογές του μετρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως ειμαι και εγω και μια χαρα βολευει το 32αρι!! :)

 

Aha, μπορείς λίγο να ποστάρεις ποια κάρτα πήρες, και την ταχύτητα; Γιατί βλέπω ότι υπάρχουν κάρτες <40 ευρό με ταχύτητες στα ~10Mbps και κάρτες με 60+ ευρό που έχουν ταχύτητες >30Mbps (μιλώντας για 64Gb). Δεν είναι θέμα τα 20 ευρό διαφορά, απλά θέλω να ξέρω τι γίνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aha, μπορείς λίγο να ποστάρεις ποια κάρτα πήρες, και την ταχύτητα; Γιατί βλέπω ότι υπάρχουν κάρτες <40 ευρό με ταχύτητες στα ~10Mbps και κάρτες με 60+ ευρό που έχουν ταχύτητες >30Mbps (μιλώντας για 64Gb). Δεν είναι θέμα τα 20 ευρό διαφορά, απλά θέλω να ξέρω τι γίνετε. 

 

Κι εγω με το 32αρι ειμαι και μια 64αρα καρτουλα πανω. Δε θα εχεις προβλημα.

Οσο για τις καρτες εγω σου συστηνω την Samsung Pro, πιστευω η καλυτερη και γρηγοροτερη 64αρα.

Επεξ/σία από KoGi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aha, μπορείς λίγο να ποστάρεις ποια κάρτα πήρες, και την ταχύτητα; Γιατί βλέπω ότι υπάρχουν κάρτες <40 ευρό με ταχύτητες στα ~10Mbps και κάρτες με 60+ ευρό που έχουν ταχύτητες >30Mbps (μιλώντας για 64Gb). Δεν είναι θέμα τα 20 ευρό διαφορά, απλά θέλω να ξέρω τι γίνετε. 

το γράφω στη υπογραφή μου.την Samsung pro εχω class 10.πιανω περίπου 46mb/s read και 24mb/s write.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση. Το ρωτησε και αλλος φιλος αλλα δεν πηρε απαντηση. Τους εξωτερικους σκληρους τους βλεπει κανονικα??

Εμενα πχ εναν wd 1t usb 3 δεν τον βλεπει. εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτηση. Το ρωτησε και αλλος φιλος αλλα δεν πηρε απαντηση. Τους εξωτερικους σκληρους τους βλεπει κανονικα??

Εμενα πχ εναν wd 1t usb 3 δεν τον βλεπει. εσεις?

Toν wd 500αρι που εχω εγω,τον βλεπει κανονικα και απο τις δυο θυρες(usb3&micro usb)!

Το προβλημα με τη θυρα του usb3 που φαινεται να υπαρχει,ειναι οτι με την  κινηση μερικες φορες χανει επαφη και αυτο ειναι μεγαλο προβλημα οταν μετακινεις ή κρατας το t100 πανω σου!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα τους εξωτερικους τους "βλεπει" χωρις κανενα προβλημα!!!! ακομα και εναν 500αρη ADATA usb 3.0 που το Laptop Μου σχεδον αρνιοταν να τον δει (ολοκαινουριος εν τω μεταξυ) το "τερατακι" τον ειδε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!, οσο για το "χασιμο" πιστευω οτι εχει μια απο τις καλυτερες θυρες το Τ100, σε οσους το "χανει" πιθανον να φταιει το καλωδιο, το διαπιστωσα, οταν αλλαξα καλωδιο usb3 Και εβαλα αυτο που ειχα απο εναν transcend (1 ΤΒ) οποτε και το λαπτοπ μου σταματησε να "αρνειται" να δει τον ADATA!!!! 

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τους εξωτερικους τους "βλεπει" χωρις κανενα προβλημα!!!! ακομα και εναν 500αρη ADATA usb 3.0 που το Laptop Μου σχεδον αρνιοταν να τον δει (ολοκαινουριος εν τω μεταξυ) το "τερατακι" τον ειδε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!, οσο για το "χασιμο" πιστευω οτι εχει μια απο τις καλυτερες θυρες το Τ100, σε οσους το "χανει" πιθανον να φταιει το καλωδιο, το διαπιστωσα, οταν αλλαξα καλωδιο usb3 Και εβαλα αυτο που ειχα απο εναν transcend (1 ΤΒ) οποτε και το λαπτοπ μου σταματησε να "αρνειται" να δει τον ADATA!!!! 

Θα κοιταξω και εγω να το δοκιμασω με αλλο καλοδιο,μολις μπορεσω,γιατι πιστευω οτι μπορει να ειναι αυτο το προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καποιο(δε θυμαμαι ποιος) που ζητησε θερμοκρασιες,μετα απο gaming!

 

Μετα απο 30 λεπτα παιχνιδιου του asphalt8:

 

 

post-192952-0-58292800-1392847364_thumb.png

 

 

Μετα απο 1 ωρα παιχνιδιου του asphalt8:

 

 


 

post-192952-0-15005500-1392847396_thumb.png

 

 

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

wtf ..σιγουρα μετράει καλά αυτό? δεν μπορει να είναι τόσο χαμηλες..εδώ λεει ότι πηγε και 7.5ghz ο CPU....δοκιμασε με το hwinfo άμα μπορείς

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...