Προς το περιεχόμενο

Κυρίαρχο το Jelly Bean στο σύνολο των Android συσκευών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγα την εμπειρια που καταστρεφουν.

 

λειτουργησες κινητο με android 2.3 και δε σε καλυψε? ας μην ειμαστε τοσο υπερκαταναλωτες, ποιες λειτουργεις μετα την 2.3 προστεθηκαν που ηταν τοσο χρησιμες ωστε να απαιτουμε την αναβαθμιση? Το multitasking εξαρταται απο τη ραμ κυριως, ωστε να μη γινονται Kill οι εφαρμογες, το αν τρεχουν γργηγορα απο το αν ειανι optimized και απο την ταχυτητα του επεξεργαστη.

 

Δυστυχως ομως, στον αγωνα της καφετεριας ο καθενας θελει να την εχει μεγαλυτερη, την εκδοση στο κινητο του.

 

 

Υπ οψην, εχω κινητο με 4.2 . Ομως οταν πιανω κι ενα παλιο με 2.3 μια χαρα μπαινω youtube, internet και βλεπω τα emails μου. Σιγουρα απο την 4.0 και μετα υπαρχει σταδιακη βελτιωση ωστε να μην κολλανε τα μενου και αποκτηθηκαν καποια δευτερευουσας σημασιας features, αλλα η ουσιωδης χρηση του smartphone δεν εχει αλλαξει.

 

 

Τελος πρεπει να τονισουμε οτι το βασικο προβλημα πολλων android κινητων δεν ειναι οι αναβαθμισεις, αλλα η λειτουργια out of the box. Τί να την κανω την αναβαθμιση απο 4 σε 4.1 σε 4.2 κ.ο.κ. αν τη μια δεν λειτουργει σωστα το gps , την αλλη to wifi κανει αποσυνδεσεις, την τριτη το κινητο κανιε επανεκινησεις κλπ κλπ? Γι αυτο καταληξαμε να βαζουμε custom roms κλπ κλπ αλλα δεν το θεωρω σωστη λυση. Σε αυτο, το iphone μας εφαγε και εχουν δικιο εν μερει να μας τη λενε τα apple fanboys, αλλο που βεβαια δε θα παρω ποτε iphone με 500€

 

προφανως, δεν το κατεβασα απο το κεφαλι μου.

το 2.3 ειναι τραγικο, απο το 4 και μετα σοβαρευτηκε το android.

σκεψου πως ουτε chrome δεν παιρνει η 2.3

 

το multitasking ειναι τραγικο, οι εφαρμογες ανοιγουν μονες τους οποτε θελουν,και παλια τηλ τα γονατιζει. ειναι απαραδεκτο να εχει βγει η 4.4 και ο κοσμος να εχει ακομα 2.3 και 4.0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις γκρίνιες, τα κλάματα, τις κραυγές και όλη την φασαρία γύρω από τις εκδόσεις του android ποτέ δεν το κατάλαβα. Τόσο σημαντικό είναι να τρέχει την τελευταία έκδοση το κινητό μας;

Ούτε που ξέρω καλά-καλά ποιο android τρέχει το κινητό μου. Τί με νοιάζει όμως, αφού κάνει όλα όσα θέλω;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα μέχρι 2.3, η διαχείρηση των πόρων του κινητού ήταν για κλάματα. από 4 κ πάνω έστρωσε αλλά βάρυνε και το λειτουργικό και "γονατίζει" συσκευές με πιο χάλια hardware. Αυτό υποτίθεται ότι πάει να λύσει τώρα η google με την 4.4 κάνοντας της πιο "φιλική" σε αδύναμες συσκευές.

 

Μην περιμένετε να δούμε την συγκεκριμένη έκδοση σε παλιές συσκευές.. Δεν συμφέρει τις εταιρείες να κάνουν κάτι τέτοιο. Απλά να περιμένετε οι πλέον low entry συσκευες με 4.4 λογισμικό, να τρέχουν πολύ καλύτερα σε σχέση με παλιότερα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2.1 πως λέγεται;;; Αυτό βέβαι δείχνει ότι ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου ακολουθεί φανατικά τη νέα τεχνολογία και αλλάζει τα κινητά σα τα πουκάμισα..

2011 jelly bean 4,3,1 σε xperia mini και πάμε για kitkat σύντομα!!Αρα αυτο σημαίνει πως η ανθρωπότητα αποφασίζει ποτε θα αλλάξει τη συσκευή της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υπάρχει ακόμη ποσοστό >25% σε gingerbread που είχε βγει to 2011, λέει πολλά για το χάλι που επικρατεί.

 

Επικράτηση στην αγορά μεν, αλλά το 1/4 χρηστών είναι σε απαρχαιωμένο λειτουργικό και πλήρη αδιαφορία από google.

 

ξερεις ποσοι γνωστοι μου με ρωτανε "ρε συ μου εβγαλε κατι το κινητο για αναβαθμιση κλπ, αλλα φοβαμαι να το κανω, μην χασω τις επαφες, μην μου κολλησει κλπ, κλπ"

κι αν δεν τους το πει καποιος που εστω ψιλοασχολειται, δεν προκειται να το κανουν

 

κοινως, περα απο την ευθυνη της google, υπαρχει και ενα μεγαλο κομματι της αγορας που δεν ξερει και δεν ασχολειται με αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις ποσοι γνωστοι μου με ρωτανε "ρε συ μου εβγαλε κατι το κινητο για αναβαθμιση κλπ, αλλα φοβαμαι να το κανω, μην χασω τις επαφες, μην μου κολλησει κλπ, κλπ"

κι αν δεν τους το πει καποιος που εστω ψιλοασχολειται, δεν προκειται να το κανουν

 

κοινως, περα απο την ευθυνη της google, υπαρχει και ενα μεγαλο κομματι της αγορας που δεν ξερει και δεν ασχολειται με αυτα.

προφανως αυτοι οτι αναβαθμιση και να κανουν δε θα καταλαβουν διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις ποσοι γνωστοι μου με ρωτανε "ρε συ μου εβγαλε κατι το κινητο για αναβαθμιση κλπ, αλλα φοβαμαι να το κανω, μην χασω τις επαφες, μην μου κολλησει κλπ, κλπ"

κι αν δεν τους το πει καποιος που εστω ψιλοασχολειται, δεν προκειται να το κανουν

 

κοινως, περα απο την ευθυνη της google, υπαρχει και ενα μεγαλο κομματι της αγορας που δεν ξερει και δεν ασχολειται με αυτα.

 

Πολύ λογικό είναι αφού δεν υπάρχει ένας απλός και σίγουρος τρόπος αναβάθμισης. Το κινητό είναι συσκευή που απευθύνεται σε όλους.

 

Απλά τους κατεσκευαστές τους συμφέρει να μην αναβαθμίζουν και να σε σπρώχνουν να αλλάξεις κινητό και η google κάνει την πάπια γιατί αυτό που τη νοιάζει είναι να κυριαρχήσει στην αγορά.

 

Τώρα αν κάποιος έχει κινητό που του κολλάει και σέρνεται  στα βασικά, ή αν οι προγραμματιστές πρέπει να υποστηρίζουν 10 διαφορετικά version είναι προφανώς ψηλά γράμματα.

 

Εμένα όμως σαν χρήστη θα με ενδιέφερε να έχω μία εγγύηση ότι μία συσκευή θα υποστηρίζεται για τουλάχιστον 2 χρόνια με αναβαθμίσεις και bugfixes. Ειδικά όταν μιλάμε για συσκευές των 300+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το multitasking ειναι τραγικο, οι εφαρμογες ανοιγουν μονες τους οποτε θελουν,και παλια τηλ τα γονατιζει. ειναι απαραδεκτο να εχει βγει η 4.4 και ο κοσμος να εχει ακομα 2.3 και 4.0

 

οι εφαρμογες ακομα ανοιγουν μονες τους :P

(μιλαω για 4.3 αν και ξερω πως παντου γινεται γιατι μονο 4.4 δεν εχω πιασει ακομα μεχρι να βαλω rom βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως αυτοι οτι αναβαθμιση και να κανουν δε θα καταλαβουν διαφορα

 

δεν διαφωνω, απλα λεω οτι τα στατιστικα επηρρεαζονται και απο αλλους παραγοντες, και οχι μονο απο την αργοπορια της google και των κατασκευαστων

 

Πολύ λογικό είναι αφού δεν υπάρχει ένας απλός και σίγουρος τρόπος αναβάθμισης. Το κινητό είναι συσκευή που απευθύνεται σε όλους.

 

Απλά τους κατεσκευαστές τους συμφέρει να μην αναβαθμίζουν και να σε σπρώχνουν να αλλάξεις κινητό και η google κάνει την πάπια γιατί αυτό που τη νοιάζει είναι να κυριαρχήσει στην αγορά.

 

Τώρα αν κάποιος έχει κινητό που του κολλάει και σέρνεται  στα βασικά, ή αν οι προγραμματιστές πρέπει να υποστηρίζουν 10 διαφορετικά version είναι προφανώς ψηλά γράμματα.

 

Εμένα όμως σαν χρήστη θα με ενδιέφερε να έχω μία εγγύηση ότι μία συσκευή θα υποστηρίζεται για τουλάχιστον 2 χρόνια με αναβαθμίσεις και bugfixes. Ειδικά όταν μιλάμε για συσκευές των 300+ ευρώ.

τι πιο απλο και σιγουρο απο την αυτοματη αναβαθμιση? πατας ενα κουμπι και τα κανει ολα μονο του.

αν καποιος θελει root και roms κλπ, αυτο ειναι δικο του θεμα

οι εφαρμογες ακομα ανοιγουν μονες τους :P

(μιλαω για 4.3 αν και ξερω πως παντου γινεται γιατι μονο 4.4 δεν εχω πιασει ακομα μεχρι να βαλω rom βεβαια)

φυσικα και ανοιγουν μονες τους, οταν ολοι λυσσανε με τα task killers και σκοτωνουν οτιδηποτε τρεχει χωρις να ξερουν τον λογο, το ρημαδι το κινητο προσπαθει να ανοιξει αυτα που θελει να εχει ανοιχτα...

και καλα στα πιο παλια με 512 μνημη πχ...απο 1 γιγα μνημη και πανω, τα task killers απλα καθυστερουν περισσοτερο το κινητο και το ανοιγμα των εφαρμογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...