Προς το περιεχόμενο

Η Western Digital ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει σκληρούς δίσκους με ήλιο και 6 TB χωρητικότητα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βγεί το προϊόν στην αγορά, φαντάζομαι ότι έχει γίνει εκτεταμένο testing.

Δε μου αρέσει όμως η ιδέα του ότι μια ψευτο-διαρροή στο "ερμητικό" του σφράγισμα θα είναι ένας ακόμα παράγοντας για να χάσω δεδομένα.

Βέβαια σε ένα εταιρικό περιβάλλον με συστοιχίες raid προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, οταν μπαινει στα μπαλονια χαλαει;

οχι απλα μπορει να διαφυγει απο μεσα.επισης ναι το ηλιο ειναι λιγο δυσκολο να το απομονωσεις(μεγαλη διαδικασια) και ναι ειναι κατα καποιο τροπο σε ελλειψη (δηλαδη σε ποσοτητα που να αξιζει να εκμεταλευτει χωρις να χρειαστουν να δαπανηθουν πολλα λεφτα) για αυτο και βλεπουμε να ανεβαινει η τιμη του ηλιου.η φιαλη 50 λιτρων νομζω πρπει να εχει κανα 140 ευρω.επισης χρησιμοποιειται και στην καταδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interesting facts

Οπότε οι HDD δεν είναι αεροστεγώς κλειστοί (εσκεμμένα), γι αυτό και το θέμα με το υψόμετρο. Άρα με το ήλιο, δε θα υπήρχε τέτοιο θέμα.

 

Επίσης τα μπαλόνια με το ήλιο ξεφουσκώνουν γιατί το αέριο διαχέεται μέσα απ τους πόρους του μπαλονιού κι όχι επειδή δεν το χουν σφίξει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά σάμπως εγώ το ξερα :Ρ

Απλά είχα ακούσει για το θέμα με το υψόμετρο και μου φάνηκε λίγο οξύμωρο να είναι αεροστεγώς κλεισμένοι και να υπάρχει τέτοιο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγεί το προϊόν στην αγορά, φαντάζομαι ότι έχει γίνει εκτεταμένο testing.

Δε μου αρέσει όμως η ιδέα του ότι μια ψευτο-διαρροή στο "ερμητικό" του σφράγισμα θα είναι ένας ακόμα παράγοντας για να χάσω δεδομένα.

Βέβαια σε ένα εταιρικό περιβάλλον με συστοιχίες raid προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μετά από σχεδόν 30 χρόνια στο χώρο του ΙΤ, δεν έχω δει ούτε ένα δίσκο που να χάλασε από "διαρροή", άρα οι πιθανότητες να πάθουν κάτι τα δεδομένα σου από τέτοια βλάβη έχουν πολλά μηδενικά μετά την υποδιαστολή ;)

 

Εδώ σε έναν από τους πρώτους σκληρούς για PC που αγόρασα, έναν 20αρη WD (20MB προφανώς), είχε και μανιβέλα (μην γελάτε) γιατί τότε το "αεροστεγώς" δεν ήταν ακριβώς αεροστεγές :D, οπότε κάθε τόσο κόλλαγε και ήθελε 1-2 βόλτες για να ξεκινήσει. Ε λοιπόν, μέχρι και τη στιγμή που πετάχθηκε στα σκουπίδια, δούλευε στην εντέλεια (ότι σήμαινε "εντέλεια" για εκείνη την εποχή)....

 

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για data corruption συνεχίζει να είναι το όποιο λειτουργικό κάθεται από πάνω, ο controller και βεβαίως ο ίδιος ο χρήστης ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου πάντως στους δίσκους. (όχι ότι τους είχα και πολύ).

Αυτόν το μήνα άλλαξα έναν 1TB WD Green στο μαγαζί που δουλεύω γιατί ξαφνικά άρχισε να γεμίζει bad sectors. Tα windows δεν πρόλαβαν να βγάλουν κάποιο μήνυμα αλλά ευτυχώς τον πρόλαβα, γιατί παρατήρησα ότι αργούσαν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στην εκκίνηση.

Επίσης σε έναν πελάτη, σε DVR (καταγραφικό) άλλαξα έναν WD 1TB EVDS  (AV) γιατί δεν έγγραφε. Όταν τον έβαλα στο  PC για να δω σε τί κατάσταση είναι είδα ότι ήταν ΟΛΟΣ κυριολεκτικά γεμάτος με bad sectos

 

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για data corruption συνεχίζει να είναι το όποιο λειτουργικό κάθεται από πάνω, ο controller και βεβαίως ο ίδιος ο χρήστης  ;)

Α, πολύ θα ήθελα να έβλεπα μια φωτογραφία με το δίσκο με τη μανιβέλα, αν έχεις κρατήσει κάποια!!! Μήπως εννοείς τον άξονα που προεξείχε από το stepper motor που βρισκόταν εξωτερικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου πάντως στους δίσκους. (όχι ότι τους είχα και πολύ).

Αυτόν το μήνα άλλαξα έναν 1TB WD Green στο μαγαζί που δουλεύω γιατί ξαφνικά άρχισε να γεμίζει bad sectors. Tα windows δεν πρόλαβαν να βγάλουν κάποιο μήνυμα αλλά ευτυχώς τον πρόλαβα, γιατί παρατήρησα ότι αργούσαν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στην εκκίνηση.

Επίσης σε έναν πελάτη, σε DVR (καταγραφικό) άλλαξα έναν WD 1TB EVDS  (AV) γιατί δεν έγγραφε. Όταν τον έβαλα στο  PC για να δω σε τί κατάσταση είναι είδα ότι ήταν ΟΛΟΣ κυριολεκτικά γεμάτος με bad sectos

 

Α, πολύ θα ήθελα να έβλεπα μια φωτογραφία με το δίσκο με τη μανιβέλα, αν έχεις κρατήσει κάποια!!! Μήπως εννοείς τον άξονα που προεξείχε από το stepper motor που βρισκόταν εξωτερικά?

 

Ακριβώς, αυτός εδώ είναι http://www.youtube.com/watch?v=ECimD4Nz4AE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...