Προς το περιεχόμενο

H Microsoft κυκλοφορεί patch για την εμφάνιση mouse lag σε παιχνίδια στα Windows 8.1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα τα 8.1 και εκτός από το θέμα του ποντικιού το οποίο τελικά διορθόθηκε μπορώ να πω ότι έχω δει πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια εδώ απαρά από όταν τα έιχα στα windows 7. 

Στα Moba games που παιζω τα frames ανέβηκαν έως και 20 max  με το ίδιο hardware ενώ και στα υπόλοιπα παιχνίδια παρατήρησα μια καλύτερη συμπεριφορά της τάξης των 10 fps.

επίσης το σύτημα συμπεριφέρεται πολύ καλά και πολύ πιο γρήγορα στις εντολές μου..

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι έιναι μια χαρά λειτουργικό

 

εγω με το που τα εβαλα (αυθεντικα απο το πλαισιο) και περασα 5 (μετρημενα) προγραμματα, ειδα μπλε οθονη. ειχα ξεχασει οτι υπαρχει με τα 7ρια τοσο καιρο, πρεπει να ειχα να την δω σιγουρα 1 1/2 χρονο (με δεκαδες προγραμματα εγκατεστημενα στα 7).

το λειτουργικο τρωει καθυστερησεις (πχ φαινοτανε η καθυστερηση οταν ανοιγα την εξερευνηση ενω στα 7 ανοιγε ταχυτατα, i7 2.4Ghz με 8gb ddr3 και GeForce 635M) ενω οποτε το λαπτοπ το εβγαζα απο αναμονη, το καθε πληκτρο εκανε αλλα ντ'αλλων και επρεπε να κανω restart..

καλυτερη διαχειριση των εργασιων και καλυτερο copy-paste αλλα ετσι κ αλλιως χρησιμοποιω το tera copy 5 χρονια και τον process explorer.

για το metro ui ουδεν σχολιο.. πρεπει να κατσεις να αλλαξεις ολα τα file association στο λειτουργικο για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου ξαναπεταχτει και πολλες φορες δεν μπορεις να το αποφυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λειτουργικό φυσάει και είναι πιο γρήγορο από τα 7άρια, τόσο στο Desktop όσο και στα παιχνίδια με το μόνο αρνητικό ότι έχει χαλάσει το DirectDraw Performance η Μ$ για άγνωστο λόγο και σέρνονται τα πολύ παλιά παιχνίδια που το χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

ειναι λαπτοπ συγκεκριμενα το dell inspiron 15 7537 που εχει και intel και 750 δεν εχω καταλαβει τι παιζει με τους drivers

 

σαν να μην εχεις καλη αναλιση? η μιπος κάποια πράγματα φαίνονται κάπως μεγάλα (κάποια) αν ναι είναι το bug σε κάποια μηχανήματα που  κάνουν upgrade apo 8.0 σε 8,1 αλλάζει DPI χωρίς να το κάνεις εσύ.......

πας δεξί κλικ στιν επιφάνεια εργασίας ->personalization μετά δεξιά στην γωνία επιλέγεις το κουμπάκι display εκεί μέσα τικαρεις το Let me choose one scaling level for all my displays και επιλεγεις 100% πατάς apply και σου λέει να κάνεις logg off κάνεις γυρνάς και είσαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το που τα εβαλα (αυθεντικα απο το πλαισιο) και περασα 5 (μετρημενα) προγραμματα, ειδα μπλε οθονη. ειχα ξεχασει οτι υπαρχει με τα 7ρια τοσο καιρο, πρεπει να ειχα να την δω σιγουρα 1 1/2 χρονο (με δεκαδες προγραμματα εγκατεστημενα στα 7).

το λειτουργικο τρωει καθυστερησεις (πχ φαινοτανε η καθυστερηση οταν ανοιγα την εξερευνηση ενω στα 7 ανοιγε ταχυτατα, i7 2.4Ghz με 8gb ddr3 και GeForce 635M) ενω οποτε το λαπτοπ το εβγαζα απο αναμονη, το καθε πληκτρο εκανε αλλα ντ'αλλων και επρεπε να κανω restart..

καλυτερη διαχειριση των εργασιων και καλυτερο copy-paste αλλα ετσι κ αλλιως χρησιμοποιω το tera copy 5 χρονια και τον process explorer.

για το metro ui ουδεν σχολιο.. πρεπει να κατσεις να αλλαξεις ολα τα file association στο λειτουργικο για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου ξαναπεταχτει και πολλες φορες δεν μπορεις να το αποφυγεις.

αυτό με τις μπλε οθόνες οφείλω να το ομολογήσω, γίνονται πολυ συχνότερα από ότι με τα 7.. Ναι μεν τα έχω και μου αρέσουν, αλλά του στραβού το δίκιο πρεπει να λέγεται.

Και είναι το μόνο πράγμα που προσωπικά με χαλάει τρομερά,. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

btw: αφού λέμε για τα win 8.1 σήμερα πήγα να κάνω clean install win 8.1 σε ενα pc....... και τι ανακαλυψα...... την επιλογή να μπεις με local account την έβγαλαν τελείως (δλδ την κρύψανε όσο δεν πάει)

αν κάποιος ενδιαφέρετε πως να κάνει install με local account απλός βάζει λαθος microsof account(otinane dld grafei px [email protected]) και σου λέει ότι είναι λάθος κλπ κλπ και αν θέλεις μπορείς να κάνεις login με local...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να φάω μεγάλη ήττα με τα W 8.1

 

έκανα σήμερα την αναβάθμιση και στη αρχή σου λέει να δημιουργήσεις online MS λογαριασμό. Δεν είδα πουθενά το option για local λογαριασμό και προχώρησα και έβαζα τυχαία νούμερα, ημερομηνία γεννήσεως κτλπ.

 

Μετά ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΑ έξω από το λαπτοπ μου επειδή ο λογαριασμός αυτός συνδέθηκε με το λάπτοπ μου και με τα αρχεία που είχα μέσα. Δεν θυμόμουν τι κωδικό είχα βάλει και με έπιασε κρύος ιδρώτας.....

 

Ευτυχώς θυμόμουν το secret question και δημιούργησα νέο κωδικό....Είχα φρικάρει για μισή ώρα. Έχει φάει άπειρο κράξιμο και για αυτό το θέμα με τους online λογαριασμούς η MS σε πολλά φόρουμς. Εν τέλει στη διαδικασία του update σου δίνει την επιλογή για offline account αλλά δεν ειναι τόσο εμφανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

black demis ωραιος φιλε..το εφτιαξα...ευχαριστω!!

ειχα απογοητευτεί..

ένα απ τα bug...... του upgrade είναι (σε clean install δεν το παρουσιάζει)
 

 

 

Πήγα να φάω μεγάλη ήττα με τα W 8.1

 

έκανα σήμερα την αναβάθμιση και στη αρχή σου λέει να δημιουργήσεις online MS λογαριασμό. Δεν είδα πουθενά το option για local λογαριασμό και προχώρησα και έβαζα τυχαία νούμερα, ημερομηνία γεννήσεως κτλπ.

 

Μετά ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΑ έξω από το λαπτοπ μου επειδή ο λογαριασμός αυτός συνδέθηκε με το λάπτοπ μου και με τα αρχεία που είχα μέσα. Δεν θυμόμουν τι κωδικό είχα βάλει και με έπιασε κρύος ιδρώτας.....

 

Ευτυχώς θυμόμουν το secret question και δημιούργησα νέο κωδικό....Είχα φρικάρει για μισή ώρα. Έχει φάει άπειρο κράξιμο και για αυτό το θέμα με τους online λογαριασμούς η MS σε πολλά φόρουμς. Εν τέλει στη διαδικασία του update σου δίνει την επιλογή για offline account αλλά δεν ειναι τόσο εμφανήςα.

 

ο ναι.......... το έχουν κριψει εντελος....... αν δεν βάλεις λάθος το ms account δεν σου το βγάζει...........

παντος τραγικο........ με υποχθόνιες κινήσεις προσπαθούν με το ζόρι να σε βάλουν στο cloud..........
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε ενα Acer W700 με τα 8.0 οταν σερφαρα με τον chrome ή τον explorer μετα απο λιγο μου πετουσε σφαλμα και εδειχνε το σημα του wifi με θαυμαστικο..Μετα απο λιγο επανερχοταν.Περναω τα 8.1 διορθωνεται το θεμα με τo wifi αλλα....Lag-αρει και ο chrome (πολυ) αλλα και ο explorer (λιγοτερο)...

 

Οποτε μηπως να τους στειλω μηνυμα να βγαλουν patch και για τους browser;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τζαμπα το bandwidth για να κατεβασω απο το θειο, ενα τοσο αχρηστο λειτουργικο, συν το χρονο για να το εγκαταστησω. απο δω και περα μονο Linux. ετσι για να μαθει η κυρια MS που θελει με το ζορι να μας φορτωσει το χειροτερο Windows που εχει βγαλει ποτε.

ακου κει lag στο mouse..

 

 

Κατέβασες από μόνος σου το λειτουργικό. 

Εγκατέστησες μόνος σου το λειτουργικό.

 

Πες μου, σε ποιο ακριβώς σημείο σε φόρτωσε με το ζόρι η κακή microsoft όλα τα προαναφερθέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά πέρασα και εγω τα 8.1 και έχω παντού lag ουτε ταινία δεν μπορώ να δώ ο΄θτε να γράψω καλά καλά. ξέρετε τι μπορεί να φταει ?

 ναι,εχεις χρεπι Pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...