Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μαγαζί με έπιπλα σε λογικές τιμές (Αθήνα)


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

OffTopic:Έχετε να προτίνετε κάποιο καλό μαγαζί με έπιπλα σε λογικές τιμές στην Αθήνα?

Τα επιπλαδικα ειναι ακομη ακριβα κατ'εμε.

 

Το ΙΚΕΑ ειναι μετρια  μεν η ποιοτητα αλλα καπως πιο φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πηγα στο μαραγκο της γειτονιας για ενα ξυλινο παραθυρο 1χ1 με πατζουρια και ζοχαδιασμενος μου ειπε οτι " κοιτα φιλε ειτε κανω 1 τετραγωνικο ειτε 10 τετραγωνικα παραθυρο το ιδιο θα πληρωσεις δηλαδη κανενα χιλιαρικο αφου θα βαλω την κορδελλα κτλ?

σχολιο?

ειχε καπου στη θηβων πλακα πλακα μια βιοτεχνια που εφτιαχνε πατζουρια και πορτοπαραθυρα (σε φιξ διαστασεις βεβαια) σε πολυ καλες τιμες αλλα εχω πεταξει την καρτα γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OffTopic:Έχετε να προτίνετε κάποιο καλό μαγαζί με έπιπλα σε λογικές τιμές στην Αθήνα?

Αν πχ σου άρεσε κάποιο έπιπλο από κατάστημα της Θεσσαλονίκης πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα αν στέλνουν κάτω. Πχ αυτός ο βερβερίδης πουλάει και χοντρική, ίσως μπορεί να σου κάνει αποστολή με φορτωτική μαζί με την παραγγελία κάποιου αθηναίου έμπορα και να μην κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΚΕΑ ειναι μετρια  μεν η ποιοτητα αλλα καπως πιο φθηνα.

τα ΙΚΕΑ είναι πραγματικά φθηνά σε πολύ λίγους κωδικούς

 

εδω πηγα στο μαραγκο της γειτονιας για ενα ξυλινο παραθυρο 1χ1 με πατζουρια και ζοχαδιασμενος μου ειπε οτι " κοιτα φιλε ειτε κανω 1 τετραγωνικο ειτε 10 τετραγωνικα παραθυρο το ιδιο θα πληρωσεις δηλαδη κανενα χιλιαρικο αφου θα βαλω την κορδελλα κτλ?

σχολιο?

υπάρχουν μαραγκοί και μαραγκοί, Υπάρχουν νέα παιδιά με μεράκι αλλά και ανάγκη για δουλειά.

Αν βρεις κάποιον πας με το σχέδιο που σου αρέσει και μπορεί να σου το φτιάξει σε αρκετά καλές τιμές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ΙΚΕΑ είναι πραγματικά φθηνά σε πολύ λίγους κωδικούς

 

υπάρχουν μαραγκοί και μαραγκοί, Υπάρχουν νέα παιδιά με μεράκι αλλά και ανάγκη για δουλειά.

Αν βρεις κάποιον πας με το σχέδιο που σου αρέσει και μπορεί να σου το φτιάξει σε αρκετά καλές τιμές.

 

το αυτό...

και εγω βρηκα στα ικεα ενα ντουλαπακι μπανιου στα 20€ και μου φαίνονται αρκετά αλλα σε μαραγκό που πηγα μου λεει 10-15 ειναι μονο τα ξύλα μου, αλλα 10 πομολα - μεντεσεδες - ποδαράκια, δε μπορώ να σου πω κάτω απο 40... οποτε αναγκαστικά καταφευγεις εκει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω πατερα επιπλοποιο, ικεα, πρακτικερ κτλ εχουν φαει τους επιπλοποιους, για το λογο που αναφερει ακριβως πανω ο "paylidis" ο επιπλοποιος εχει ενοικιο, εχει ρευμα, εχει τεβε 900ε το διμηνο, δε θελετε να μαθετε ποσο κοστιζει καθε μερα που ειναι ανοιχτο το μαγαζι.. περιπου ιδιο ειναι και το μαναβικο της γειτονιας, ειναι πιο ακριβο απο τα σουπερ μαρκετ αλλα πιο ποιοτικο.. Σπιτι εχω τραπεζι σαλονιου του πατερα μου 15ετιας και οταν θελω να παρω κατι απο την ντουλαπα παταω πανω, δεν εχει παθει τιποτα, το κρεβατι μου 10ετιας κιχ δεν εχει βγαλει του συγκατοικου μου απο ικεα 2χρονων, εχουν σπασει ποσες ταβλες και εχει βαλει χαρτονι στις γωνιες γιατι παει σα βαρκα. Εχει τυχει να παμε να αλλαξουμε ντουλαπια κουζινας σε γυναικα που οταν πριν καιρο τις ειχε πει τιμη ο πατερας μου ειπε θα παω απο τα ετοιμα (ικεα, πρακτ κτλ) και τελικα την πατησε.. Γενικα προσπαθω να ψωνιζω/ενισχυω μικρες επιχειρησεις σε τετοιους καιρους, ψωμι απο το φουρνο, λαχανικα/φρουτα απο μαναβικο κτλ κτλ :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πηγα στο μαραγκο της γειτονιας για ενα ξυλινο παραθυρο 1χ1 με πατζουρια και ζοχαδιασμενος μου ειπε οτι " κοιτα φιλε ειτε κανω 1 τετραγωνικο ειτε 10 τετραγωνικα παραθυρο το ιδιο θα πληρωσεις δηλαδη κανενα χιλιαρικο αφου θα βαλω την κορδελλα κτλ?

 

Κλασσικός "μάγκας"! Να υποθέσω για απόδειξη δεν έγινε ούτε λόγος ε?

Δηλαδή σαν να πας τον υπολογιστή για φτιάξιμο και να σου πει είτε ένα sata cable έχει χαλάσει είτε τα έχει παίξει το psu εσύ 300 θα δώσεις αφού θα το ανοίξω...

 

Ασχέτως οικονομικής κρίσης κάτι τέτοιους πρέπει να τους απορρίπτουν οι καταναλωτές (όπως έκανες κι εσύ) για να βάλουν μυαλό !!

 

Αυτό που είπε ο archimidis ισχύει απόλυτα. Υπάρχουν νέα παιδιά που κάνουν πολύ καλή δουλειά σε προσιτές τιμές απλά θέλει ψάξιμο...

Και όπως λέει και ο someone- η ποιότητα δεν συγκρίνεται με τα ΙΚΕΑ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω πατερα επιπλοποιο, ικεα, πρακτικερ κτλ εχουν φαει τους επιπλοποιους, για το λογο που αναφερει ακριβως πανω ο "paylidis" ο επιπλοποιος εχει ενοικιο, εχει ρευμα, εχει τεβε 900ε το διμηνο, δε θελετε να μαθετε ποσο κοστιζει καθε μερα που ειναι ανοιχτο το μαγαζι.. περιπου ιδιο ειναι και το μαναβικο της γειτονιας, ειναι πιο ακριβο απο τα σουπερ μαρκετ αλλα πιο ποιοτικο.. Σπιτι εχω τραπεζι σαλονιου του πατερα μου 15ετιας και οταν θελω να παρω κατι απο την ντουλαπα παταω πανω, δεν εχει παθει τιποτα, το κρεβατι μου 10ετιας κιχ δεν εχει βγαλει του συγκατοικου μου απο ικεα 2χρονων, εχουν σπασει ποσες ταβλες και εχει βαλει χαρτονι στις γωνιες γιατι παει σα βαρκα. Εχει τυχει να παμε να αλλαξουμε ντουλαπια κουζινας σε γυναικα που οταν πριν καιρο τις ειχε πει τιμη ο πατερας μου ειπε θα παω απο τα ετοιμα (ικεα, πρακτ κτλ) και τελικα την πατησε.. Γενικα προσπαθω να ψωνιζω/ενισχυω μικρες επιχειρησεις σε τετοιους καιρους, ψωμι απο το φουρνο, λαχανικα/φρουτα απο μαναβικο κτλ κτλ :-)

 

δυστυχώς ετσι όπως εχει γινει η κατασταση δε μπορούμε να κάνουμε τα στραβα μάτια και να δώσουμε τη διαφορά κατα τα αλλα και εγω μαζί σου. Αν ήταν για μία κουζίνα ισως συνέφερε ο μαραγκος για 200€ παραπάνω επειδη την κουζινα θα την εχεις για μια ζωη... για το ντουλαπάκι που θέλω εγω δεν αξίζει ούτε τα 20€ για να βάζω μέσα τις χλωρίνες μου - πως να δώσω 40 στον άνθρωπο; και ας το θέλω...

 

Πηρα κρεββάτι απο τα πρακτικερ και απο το πρώτο τρίμηνο εκατσα κ περναγα τσερκια καθετα και διαγωνια γιαιτ με την παραμικρή κίνηση φευγανε ταβλες... Τι να περιμένεις απο τον κινέζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνονται τα έπιπλα από έλληνες επιπλοποιούς με τις κινεζιές του ικεα και του πράκτικερ. Το θέμα είναι να πέσεις σε σωστό επαγγελματία και να μπορείς να καλύψεις τη χρηματική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα ειναι το value for money.

Εξυπακουεται οτι τα επιπλα απο τον επιπλοποιο δε θα εχουν ποιοτικως σχεση με τα ΙΚΕΑ πρακτικερ κτλ.Απο την αλλη ομως η διαφορα στο κοστος ειναι χαωδης+ τη συμπεριφορα κυριως εν μεσω κρισης.

Ειμαι σιγουρος οτι αυτος στον οποιο και πηγα θα βριζει την κριση κτλ για τις αναδουλειες που σιγουρα εχει.

Απο την αλλη λετε να βρω εναν νεο επιπλοποιο με ορεξη κτλ.Συμφωνω τι να κανω ομως να παρω σβαρνα τα επιπλποιια και να μου λεει ο ενας το κοντο του και ο αλλος το μακρυ του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ετσι όπως εχει γινει η κατασταση δε μπορούμε να κάνουμε τα στραβα μάτια και να δώσουμε τη διαφορά κατα τα αλλα και εγω μαζί σου. Αν ήταν για μία κουζίνα ισως συνέφερε ο μαραγκος για 200€ παραπάνω επειδη την κουζινα θα την εχεις για μια ζωη... για το ντουλαπάκι που θέλω εγω δεν αξίζει ούτε τα 20€ για να βάζω μέσα τις χλωρίνες μου - πως να δώσω 40 στον άνθρωπο; και ας το θέλω...

 

Πηρα κρεββάτι απο τα πρακτικερ και απο το πρώτο τρίμηνο εκατσα κ περναγα τσερκια καθετα και διαγωνια γιαιτ με την παραμικρή κίνηση φευγανε ταβλες... Τι να περιμένεις απο τον κινέζο...

σιγουρα για ενα ραφακι, δε νομιζω να αξιζει, στην τελικη σου χαλαει παιρνεις αλλο.

 

Παιδια το θεμα ειναι το value for money.

Εξυπακουεται οτι τα επιπλα απο τον επιπλοποιο δε θα εχουν ποιοτικως σχεση με τα ΙΚΕΑ πρακτικερ κτλ.Απο την αλλη ομως η διαφορα στο κοστος ειναι χαωδης+ τη συμπεριφορα κυριως εν μεσω κρισης.

Ειμαι σιγουρος οτι αυτος στον οποιο και πηγα θα βριζει την κριση κτλ για τις αναδουλειες που σιγουρα εχει.

Απο την αλλη λετε να βρω εναν νεο επιπλοποιο με ορεξη κτλ.Συμφωνω τι να κανω ομως να παρω σβαρνα τα επιπλποιια και να μου λεει ο ενας το κοντο του και ο αλλος το μακρυ του ?

σιγουρα ειναι μεγαλη διαφορα τιμης αλλα εξηγησα πιο πανω το γιατι, οπως τα εχει υπολογισει ο πατερας μου, τα εξοδα του μαγαζιου καθε μερα ειναι γυρω στα 25-30 ευρω (ενοικιο,δεη και γυρω στα 470 το τεβε). Για αυτο οπως ειπε ο φιλος πιο πανω για το επιπλακι μπανιου στα 40 ευρω, 20 θα ναι ξυλα, ποδαρακια, πομολακια, μεντεσεδες 10 ευρω ενδεικτικες ειναι οι τιμες, και σκεψου ολα αυτα πρεπει να μετρησει, να κοψει, να βιδωσει, να κολλησει κτλ να στο φερει και σπιτι, εν τελει τι μενει; και καταληγει και ο ιδιος ο μαστορας στο ερωτημα "αραγε αξιζει;"

 

Στο θεμα αναζητησης επιπλοποιου θα παιξεις με γνωστους σου που εχουν παει σε καποιον και εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Ο πατερας μου ειναι σε επαρχιακη πολη  500χλμ μακρια απο την Αθηνα και 200χλμ απο Θεσσαλονικη και εχει κανει ποσες κουζινες, ντουλαπες κτλ σε ατομα που εχουν μεινει ευχαριστημενοι και σε γνωστους αυτων και οι ανθρωποι του πληρωνουν βενζινες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Κι εγώ έχω αρχίσει και ψάχνομαι για καινούργιο γραφείο. Από Ικέα έχω μια τεράστια βιβλιοθήκη εδώ και κάποια χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος, κακά τα ψέματα την τιμή θα κοιτάξω αν μου αρέσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοιος θελει σπεσιαλ στρωμα  η οτιδηποτε επιπλο απο εδω

http://www.relaxstrom.gr/

ας μου στειλει πμ και ισως του φτιαξουμε τιμη που δεν εχει δει ουτε στον υπνο του ...

να γλυτωσει πολλα λεφτα εννοω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...