Προς το περιεχόμενο

Αναλυτικό βίντεο με το νέο περιβάλλον του PlayStation 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν τα παιδακια μεγαλωνουν μεσα σε οθονες και τεχνολογια , σαφος και θα ενδιαφερθουν για να μαθουν κατι παραπανω . 

 

Δεν προκιτε να στηριχτω σε ενα chart που ειναι αμερικανικο ,γιατι ολοι μας ξερουμε πως δεν τους λοιπουν τα λεφτα . με αποτελεσμα να χτυπανε laptops των 2.000+ $$ . 

 

Επιπλεον , εχει μαλιασει η γλωσσα μου να λεω πως τα mac ειναι μοδα , και οχι τεχνολογια . Και η μοδα επιβαλετε χωρις να ρωταει . (ασε που αμερικη ολοι εχουν απο 2-3 ) 

 

ααα ναι , επισης να σου κανω εναν υπολογισμο που ηθελα . 

 

 

400e ps4 κονσολα  , με μεσο ορο ζωης ας πουμε 7 χρονακια . δεν θα παρεις και 5 παιχνιδια τον χρονο ? 

 

5 παιχνιδια * 70ευρουλακια * 7 χρονακια  = 2940 + 400 η κονσολα 

 

3.340 ευρουλακια 

 

με τοσα λεφτα , φτιαχνεις των θεο των pc και παιζεις τζαμπε οτι θελεις , και αγοραζεις 4-5 παιχνιδακια που σε ενδιαφερει το multiplayer . 

+οτι επιπλεον σου προσφερει η εμπειρια pc vs console 

 

 

 

 

δεν θα διαφωνισω πως η πλειωψηφια ακομα του κοσμου ειναι ανενημερωτος , και κυριος ανοητος να κατσει να ψαχτει λιγο καλυτερα το συμφερον του σε μακροπροθεσμο πλανο .

Το ιδιο ειχα παθει και εγω πριν 3 χρονια , που ειπα να παρω xbox360 και μετο που εβλεπα τα ΙΔΙΑ παιχνιδια για 40-50 , την στιγμη που στο steam ειχανε 10-15 απλα ξενερωνα .

 

πλεον πηρα pc με ι5 4670κ , 7870 , 8gb ram

και σου λεω 100% πως δεν ειχα προβλημα με συμβατοτητες και τετοιες βλακιες , ειδικα υπαρχουν κατι versions που κανεις install χωρις καν να χρειαζεσε crack .

και με αυτα τα 800ευρο που εδωσα περιπου , παιζω τα παντα ( ghosts στα EXTRA) ( BF4 στα High με το antialliazing στο low) .

μονο ssd λειπει απτο set XD

 

 

 

α επιπλεον μπονους . 

η κονσολα μετα την θητια της ειναι αχρηστη , η αξια μεταπωλισης ειναι στο πατο , τα παιχνιδια πλεον δεν μπορουν να παιχτουν στην επομενη γενια . και καταληγεις να μην την αναβεις καν , επιδη εχεις παρει την καινουργια και επιδη ολοι η φιλοι σου παιζουν τα αλαλ νεα παιχνιδια . Με αποτελεσμα να την κρατας κατω απτην τηλεοραση στο υπνοδωματιο , μπας και δεις καμα dvd ( ευτυχος να λες που δεν το εχουν μπλοκαρει και αυτο ακομα)

 

Αν ολοι σκέφτονταν όμως ετσι και σταματούσαν ξαφνικα να αγοράζουν παιχνίδια και να υποστηρίζουν τους developers( επειδη ξόδευαν χρήμα και κοπο για να δημιουργήσουν αυτα τα παιχνίδια που βρίσκουμε εύκολα στον θείο) τοτε γιατι να συνεχίζουν να φτιάχνουν παιχνίδια οι developers? η λύση δεν ειναι να στραφεί όλος ο κόσμος στην πειρατεία και να μείνουν μερικα franchises τύπου cod που προσφέρουν ξανα ζεσταμένος φαγητο καθε χρονο και πουλάνε λογο multiplayer ..Αν βάλεις λοιπον στο κόστος του υπολογιστη και τα παιχνίδια τοτε βγαίνει πολυ μεγαλύτερο απο την κονσόλα αν πάρουμε κατα μέσο όρο την αναβάθμιση ανα 4 χρονια( για gaming PC ικανό να παιξει τα τελευταία games)

 

Και εκτος απο αυτο οι κονσόλες έχουν σαν ατού και το co-op..εγω και πολλοί σαν εμενα έχουν περάσει αμέτρητες ώρες παίζοντας co-op παιχνίδια απο little big planet 2 μεχρι FIFA και wwe..κατι που στο PC υπαρχει σε σημαντικά μικρότερο βαθμό

 

Και τελος ειναι τα exclusives καθε πλατφόρμας που παίζουν σημαντικό ρόλο

 

Ο καθένας βλεπει τις ανάγκες του και αποφασίζει..δεν ειναι ανάγκη να υπαρχει μονο το ενα η μονο το αλλο..και κάποιος μπορει να εχει και τα 2 αν θελει..PC για hardcore gaming και κονσόλα για πιο casual με παρέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μαζι σου , σωστα ετσι οπως τα λες 

αλλα μην ξεχνας πως σε ορισμενες εταιριες τους ΑΞΙΖΕΙ να κλεισουν  ( βλεπε περιπτωσεις DLC πριν καν βγει το παιχνιδι , η ακομα και να βρισκετε μεσα σε αυτο κλειδωμενο ) 

 

οι εταιριες εχουνε βρει τα θυματα τους και τα αρμεγουν μεσο των κονσολων . 

 

επισης οπως προειπα , δεν χρειαζετε να παρεις το παιχνιδι σπασμενο  , το steam εχει τιμες πολυ καλες , και ειδικα με τα sales βρισκονται στο 1/4 απτην retail τιμη των αντιστοιχων στην κονσολα . Ετσι , στηριζεις και τους developer .

 

 

μην ξεχνας , πως οταν καποιος εχει λεφτα , κανει γυφτιες και πασαλιματα . Ενω οταν δεν εχει , τοτε υποχρεωνετε να βγαλει κατι αξιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πλεον πηρα pc με ι5 4670κ , 7870 , 8gb ram

και σου λεω 100% πως δεν ειχα προβλημα με συμβατοτητες και τετοιες βλακιες , ειδικα υπαρχουν κατι versions που κανεις install χωρις καν να χρειαζεσε crack .

και με αυτα τα 800ευρο που εδωσα περιπου , παιζω τα παντα ( ghosts στα EXTRA) ( BF4 στα High με το antialliazing στο low) .

μονο ssd λειπει απτο set XD

 

 

 

Εντάξει εγώ σου λέω πως έχουν στην πραγματικότητα και βλέπω το στρουθοκαμήλισμα πάει σύνεφο. Μη μου το παίζεις οικονομολόγος γιατί ξέρουμε και οι 2 πως στα επόμενα 7χρόνια δεν θα μείνει το budget σου στα 800. Μεταξύ καρτεργαρέων ειλικρίνια επιτέλους.

 

Θα έχεις ήδη δώσει άλλα τόσα για νέα σύνθεση γιατί η 7870 δεν θα φτουράει στα επόμενα 4 χρόνια (γιατί τώρα με το ζόρι φτουράει στο BF4).

 

Θα μου έχεις πάρει ψήκτρα γιατι θα θέλεις να κάνεις OC αντί να πάρεις σύστημα στα 2 χρόνια. Πακέτο θα πάει καινούργιο κουτί. Για να μη μιλήσω για τις υδρο-καγκουριές που αν κάτσεις να τις κάνεις θα σου έχει φύγει άλλη μια διακοσάρα.

 

Οπότε άσε τα οικονομικά του δημοτικού όταν παίζεις νομιμη κονσολα vs PC με πειρατικό λειτουργικό/παιχνίδια και steaμοπαίχνιδα.

 

Εκπτώσεις δεν γίνονται μόνο στο Steam και δεν θα δεις το BF4 -50%.

 

Επίσης η καραμέλα "εμένα έγιναν install όλα καλά ματζούμ παπατζούμ" ας σταματήσει επιτέλους γεμίσαμε με τους υποψήφιους του joker επιτέλους. Eάν πήγαιναν όλα τόσο ρολοι στα PC ούτε δεν θα ήταν μόνιμα γεματα threads ιστότοποι όπως εδώ και άλλα πολύ γνωστά μέρη, ούτε το Πλαίσιο θα ζούσε, γιατί αυτή την στιγμή με το service οικονομάει πιο πολύ απ όλα.

 

Βάλε λοιπόν τα πραγματικά νούμερα , υπολογίζοντας και τον χρόνο που σπαταλάς μόνο και μόνο για σύνθεση/συντήρηση/επισκευή αλλά μέχρι και το ρεύμα που καις ειδικά για τους gamers με τις FX βατορουφήχτρες και χωρίς κλειν μειν σπόντες περι πειρατείας κλπ.

 

Αν το πάμε έτσι και εγώ με κονσόλα απο ληστεία βγαίνω gamer με budget 255$, 5$ για το καλσόν στη μούρη και τα 250$ για το κουμπούρι που πήρα απ το Μοναστηράκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλό και λιτό το μενού και δεν με χαλάει.....τώρα κάποιοι κάθονται και το κράζουν και αρχίζουν τους fanμποισμούς τους και λένε και στηρίζουν το xbox κλπ....

ναι ωραία το καταλάβαμε σας αρέσει το xbox και μαγκιά σας,δεν ξέρω ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει παρά μόνο το ps3,αλλά κρατάω μια ουδέτερη στάση.

τώρα όσο αφορά το κόστος PC VS console,οι περισσότεροι 90+ τις εκατό δεν ξέρουν όχι να κάνουν σύνθεση απλά έχουν ακουστά τι είναι κάρτα γραφικών....και μιλάω για τον πραγματικό κόσμο,εγώ βλέπω τους φίλους μου και ενθουσιάζονται και ακούν ps4 και νομίζουν ότι είναι καμιά επανάσταση οι νέες κονσόλες λες και ζούμε 15 χρόνια πίσω,και οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε windows να κατεβάσουν ούτε παιχνίδια για να πούμε ότι έχεις το υλικό απο τον "θειο" και θα πάνε σε ένα μαγαζί και θα τους πουλήσουν ένα PC με τροφοδοτικό απο τις κουκουβάουνες που ούτε vfm θα είναι ούτε θα αποδίδει.....

οι εταιρίες στοχεύουν στους πολλούς όχι στους λίγους που ξέρουν.....

οπότε αν είσαι απλός άνθρωπος παίρνεις ένα λαπτοπ η φτηνό PC και μια κοσνόλα και τα σκάς για τα πανάκριβα παιχνίδια τους,και αν είσαι κάπως πιο εξειδικευμένος παίρνεις ένα desktop με κόστος 500-600 ευρώ και παίζεις τα πάντα και σχεδόν τσάμα(you know what i mean) και δεν αναφέρομαι στους καμένους που όλη τους η ζωή είναι τα παιχνίδια και αφιερώνουν υπέρογκα ποσά χρόνου και χρήματος αλλά για νορμάλ ατομα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος παω πασο 

ισως ο καθενας μας μεσο των παρεων του etcetc εχει διαφορετικη αποψη πανω στην γνωση του καθενος πανω στο hardware 

 

και βαριεμε να κατσω αλλο να μιλησω XD 

το μονο που εχω να πω , ειναι οποιος εχει χρονο , ας το ψαξει μπας και γλυτωσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ό,τι αφορά τα games, έτσι?

Τα γραφικά κυρίως, οι τωρινές κονσόλες είναι πολύ γερασμενες

 

Τώρα στο gameplay δε βλέπω να γίνεται κάτι, εκτός αν έχει καμία φοβερή ιδέα κάποιο studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι Κομπιουτεράς που το έχεις κάνει τρόπο ζωής ναι...όταν είσαι νορμάλ άτομο just NO...

 

συνθέσεις=>

drivers=>

video settings=>

απέφυγε bugs=>

κάνε disable antivirus ορισμένες περιπτώσεις=>

 

τσέκαρε το νέο πατσάκι γιατί πάει πιο αργά και απο τον επιτάφιο όταν έχεις windows aero για κανέναν ουσιαστικό λόγο απλά γιατι έτσι γουστάρει=>

 

τρέχα monitor προγραμμα να δεις τι καίγεται γιατί ο fan σου κάνει σαν F16=>

άλλαξε όλο το σύστημα ψύξης=>

Μπράβο παίζεις πλέον στα 60fps.

 

Ενό κονσόλα=

βάζω DVD=>

ευτυχία

Δεν εχεις ουτε PC ουτε κονσολα ετσι? :D

 

Κονσολα = βαζω gt5 μεσα, παω cinema, γυριζω το βραδυ, παιζω καμια ωριτσα στο PC μεχρι να κατεβουν ολα τα patch και εν τελει νυσταξα και πεφτω για υπνο. Ξυπναω το πρωι και παιζω :D

(1) Εάν έχεις 7970 και παίζεις σε extreme gaming level όπως λες και ΠΟΤΕ δεν είχες πρόβλημα με τους AMD drivers είτε λες ψέματα είτε πρέπει να σηκωθείς επι τόπου και να παίξεις Lotto/Joker και Kίνο μαζί...

 

 

Εγω παλι 3 χρονια με 6850 και τωρα μερικους μηνες με 7870 drivers περασα 1 φορα οταν αγορασα την καθε καρτα. Προβλημα δεν ειχα ποτε, παρα μονο στα 3 χρονια που χαλασε η 6850 και την πηγα και μου δωσαν μια 7870 (εγγυηση). Να φανταστω και γω λεω ψεμματα? :D

 

(3) Για την περιγραφή των console συμφωνώ απόλυτα. Επίσης με την x86 αρχιτεκτονική θα μπορούσα να συμφωνήσω οτι μπορείς να στήσεις PC σημαντικά δυνατότερο από κονσόλα στα ίδια λεφτα των PS4+Xbone. Δεν αντιτείθομαι καθόλου στα gains του PC. Το θέμα είναι πως πουλάνε οι next-gen γιατί ο κόσμος δεν θα μπει στην διαδικασία στο να κοιτάει πυρήνες συχνότητες συνθέσεις και όλα αυτά που ανέφερα.

 

 

Τι παει να πει κοιταει συνθεσεις? Ο λογος που αγοραζει ο κοσμος κονσολες εισαι εσυ ο ιδιος! Ο κοσμος "νομιζει" οτι πρεπει να κοιταει πυρηνες συχνοτητες και συνθεσεις, ενω τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυει. Δηλαδη τωρα εσυ που εισαι pc gamer πριν πεξεις ενα παιχνιδι κοιτας συνθεσεις πυρηνες και συχνοτητες? Da fuck. Εγω παντως ανοιγω το PC μου, ανοιγω τον browser (και αυτοματα ανοιγουν 10 tabs που αφησα απο χτες οταν πηγα για υπνο), διαβαζω τα νεα, μπαινω skype fb και insomnia στο ενα monitor, και με το 2ο ανοιγω καποιο game και παιζω. Ολα τα αλλα που λες περι πυρηνων κλπων δεν ξερω απο που τα ξετρυπωσες

 

 

Που μας φτάνει στο 4,

 

 

 

 

όποιος νομίζει οτι ο μέσος άνθρωπος ξέρει να συνθέτει και να αξιοποιηεί σωστά ένα gaming σύστημα μάλλον πρέπει σταματήσει να ζει μέσα στα φόρουμς και να κάνει καμια βόλτα έξω. Το ότι έχουμε 2013 και το οτι το hardware βελτιώνεται σημάντικα που συνδέεται με τον αριθμό desktop enthusiast? Μάλλον χρειάζεσαι ένα reality check.

O σκυλος μου μπορει να αξιοποιησει ενα gaming συστημα τοσο καλα οσο και εγω. Δεν υπαρχει καμια μυστικη συνταγη. Heck, μια φορα κατεβαζεις τους drivers (το οποιο πλεον γινεται αυτοματα, ουτε καν τι καρτα εχεις δεν χρειαζεται να ξερεις) και εισαι ετοιμος

οι τωρινές κονσόλες είναι αρχαιολογίες, εννοείται ότι η διαφορά θα είναι παραπάνω από σημαντική, απλά όχι όσο σημαντική ήλπιζαν κάποιοι 

Ψιλοδιαφωνω. Απλα εσυ το συγκρινεις με PC, που οντως διαφορα δεν υπαρχει. Αμα ησουν αποκλειστικα concole gamer, χωρις να κοιτας τι γινεται στα PC (η στρουθοκαμιλιζωντας για το ποσο καλυτερο ειναι τα γραφικα του TLOUS σε σχεση με το crysis 3 :D) τοτε θα εβλεπες μεγαλη διαφορα.

 

Μονο και μονο τα specs κοιτωντας οι διαφορες μεταξυ ps3 / ps4 ειναι τρομακτικες

ναι ειναι και αυτο , αλλα επισης ξεχασα την επιλογη του να μεταπωλησεις το παιχνιδι , οποτε απο εκει που το πηρες μια 70αρα , μετα απο 3 μηνες θα το εδινες 40 ( με την προυποθεση πως ειναι καλος τιτλος και οχι καμια σαπιλα)  

 

οποτε το budjet πεφτει , αλλα και παλι δεν ειναι αρκετο για να καλυψει το κενο του να φτιαξεις killer pc 

Οι κονσολες ειναι πολυ ακριβοτερες των PC. Τα 100-200 ιη και 300 ευρω που θα δωσεις παραπανω για να εχεις ενα ΤΕΡΑΣ PC σε σχεση με μια κονσολα τα αποσβενεις τον 1ο μηνα :D

 

Αγοραζωντας κονσολα, δεν εχεις PC, οποτε πρεπει να παρεις και PC. Εστω και ενα entry level, κοστιζει 250-300 ευρω. + τα 400 η 500 της κονσολας, εισαι ηδη στα 650-800. Βαλε και 3 games * 20 ευρω διαφορα, 710-860, βαλε και τα 50-90 ευρω για multiplayer. 760-950. Και απο εκει κα ιεπειτα ολο και αυξανεται η διαφορα

Αν ολοι σκέφτονταν όμως ετσι και σταματούσαν ξαφνικα να αγοράζουν παιχνίδια και να υποστηρίζουν τους developers( επειδη ξόδευαν χρήμα και κοπο για να δημιουργήσουν αυτα τα παιχνίδια που βρίσκουμε εύκολα στον θείο) τοτε γιατι να συνεχίζουν να φτιάχνουν παιχνίδια οι developers? η λύση δεν ειναι να στραφεί όλος ο κόσμος στην πειρατεία και να μείνουν μερικα franchises τύπου cod που προσφέρουν ξανα ζεσταμένος φαγητο καθε χρονο και πουλάνε λογο multiplayer ..Αν βάλεις λοιπον στο κόστος του υπολογιστη και τα παιχνίδια τοτε βγαίνει πολυ μεγαλύτερο απο την κονσόλα αν πάρουμε κατα μέσο όρο την αναβάθμιση ανα 4 χρονια( για gaming PC ικανό να παιξει τα τελευταία games) Και εκτος απο αυτο οι κονσόλες έχουν σαν ατού και το co-op..εγω και πολλοί σαν εμενα έχουν περάσει αμέτρητες ώρες παίζοντας co-op παιχνίδια απο little big planet 2 μεχρι FIFA και wwe..κατι που στο PC υπαρχει σε σημαντικά μικρότερο βαθμό Και τελος ειναι τα exclusives καθε πλατφόρμας που παίζουν σημαντικό ρόλο Ο καθένας βλεπει τις ανάγκες του και αποφασίζει..δεν ειναι ανάγκη να υπαρχει μονο το ενα η μονο το αλλο..και κάποιος μπορει να εχει και τα 2 αν θελει..PC για hardcore gaming και κονσόλα για πιο casual με παρέα

Τσου. Ειναι μυθος τα περι αναβαθμισης καθε 4 χρονια. Προφανως, αν θες να τα παιζεις ολα τερμα, ναι. Μονο που αν θες να τα πεζεις ολα τερμα ειναι αδικη η συγκριση με κονσολα, γιατι η κονσολα τα πεζει ολα τερμα αλλα απτην αλλη μερια (την LOW :D). PC που βγηκε μαζι με το ps3 (2007) ακομα πεζει μια χαρα τα παντα, περα απο καποια direct X 11 only παιχνιδια, τα οποια δεν παιζουν οχι λογω ταχυτητας αλλα ασυμβατοτητας.

 

Και ακομα και αυθεντικα να αγοραζεις οπως λες, στα PC ειναι πολυ φτηνοτερα. Αγορασα bundle με 5 ευρω παιχνιδια συνολικης αξιας (στις κονσολες) 310!! Δηλαδη, 50 λεπτα το game στο pc, ~30 ευρω στην κονσολα (μιλαω για τα ιδια games την ιδια περιοδο). Ηδη δηλαδη απο μια και μονο αγορα την εβγαλα την αναβαθμιση :D. Απο κει και υστερα, βαλε και τα 50 ευρω το χρονο για multi, στα 4 χρονια που λες αγοραζεις καινουργια gpu τζαμπα. Βαλε οτι πουλας το παλιο σου hardware, σου μενουν και λεφτα στη τσεπη. Πχ. , η 3 ετων μου 6850 , που την ειχα αγορασει το 2010 149 ευρω πουλιοταν για 70+ ευρω. Αν την εβαζα 60 εφευγε την ιδια μερα. Βαλε οτι ολα τα multiplatform τα επαιζα με σαφεστατα καλυτερα γραφικα, με οποιοδηποτε χειριστηριο γουσταρα (ακομα και με του wii!), βαλε την μεγαλυτερη ποικιλια σε τιτλους που εχει το pc και η συγκριση ειναι απλα αστεια

Εντάξει εγώ σου λέω πως έχουν στην πραγματικότητα και βλέπω το στρουθοκαμήλισμα πάει σύνεφο. Μη μου το παίζεις οικονομολόγος γιατί ξέρουμε και οι 2 πως στα επόμενα 7χρόνια δεν θα μείνει το budget σου στα 800. Μεταξύ καρτεργαρέων ειλικρίνια επιτέλους.

 

Θα έχεις ήδη δώσει άλλα τόσα για νέα σύνθεση γιατί η 7870 δεν θα φτουράει στα επόμενα 4 χρόνια (γιατί τώρα με το ζόρι φτουράει στο BF4).

 

 

Καταρχας εχω screenshot απο bf4 ολα τερμα με 7870 (και ΑΑ και τα παντα) και βγαζει 85 εως 108 frames. Τα χω postari και σε ενα thread, αμα θες ψαξτο

 

 

Θα μου έχεις πάρει ψήκτρα γιατι θα θέλεις να κάνεις OC αντί να πάρεις σύστημα στα 2 χρόνια. Πακέτο θα πάει καινούργιο κουτί. Για να μη μιλήσω για τις υδρο-καγκουριές που αν κάτσεις να τις κάνεις θα σου έχει φύγει άλλη μια διακοσάρα.

Eπειδη ολα αυτα χρειαζονται για να πεξεις παιχνιδια σωστα? :D 

Βαλε και την 80αρα 4k τηλεοραση που κανει 80k ευρω...

 

 

 

Επίσης η καραμέλα "εμένα έγιναν install όλα καλά ματζούμ παπατζούμ" ας σταματήσει επιτέλους γεμίσαμε με τους υποψήφιους του joker επιτέλους. Eάν πήγαιναν όλα τόσο ρολοι στα PC ούτε δεν θα ήταν μόνιμα γεματα threads ιστότοποι όπως εδώ και άλλα πολύ γνωστά μέρη, ούτε το Πλαίσιο θα ζούσε, γιατί αυτή την στιγμή με το service οικονομάει πιο πολύ απ όλα.

Το forum των κονσολων εχει πιο πολλα thread με προβληματα απο οτι αυτο των PC. Οχι οτι λεει κατι, απλα μιας και το ανεφερες :D

 

 

Βάλε λοιπόν τα πραγματικά νούμερα , υπολογίζοντας και τον χρόνο που σπαταλάς μόνο και μόνο για σύνθεση/συντήρηση/επισκευή αλλά μέχρι και το ρεύμα που καις ειδικά για τους gamers με τις FX βατορουφήχτρες και χωρίς κλειν μειν σπόντες περι πειρατείας κλπ.

Eπειδη τα εχω υπολογισει, σπαταλαω καπου στα 0.2 ευρω (20 λεπτα δλδ) την ημερα ρευμα. 

 

Απο το 2009 μεχρι σημερα εχω ξοδεψει 370 ευρω για το gaming pc μου, ολα τα αλλα ειναι λαικη καταναλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, υπερβολές ένθεν κακείθεν :) Ούτε οι κονσόλες είναι "be-all-end-all" για παιχνίδια, ούτε τα -καλά- PCs είναι πανάκεια. Η αλήθεια είναι στη μέση. Έχω από όλα, οπότε έχω και ολοκληρωμένη άποψη.

 

Όπως έχω πει και σε προηγούμενα θέματα, θες απλά racing, shoot'em ups, platforms, beat'em ups παιχνίδια ? Κονσόλα. Θες RPG, RTS, σοβαρά Adventures ? Μόνο PC.

 

Πριν σχεδόν 3 χρόνια έφτιαξα super duper PC (SSD, i5, SLI 2x4770, 8GB κλπ) στα 2 και κάτι ψιλά χιλιάρικα. 3 χρόνια μετά, δεν του έχω ρίξει ευρώ, και συνεχίζω να μπορώ να παίζω (όταν και αν παίζω....) όλα τα σύγχρονα παιχνίδια σε υψηλή ή υπερυψηλή ανάλυση, χωρίς σοβαρά frame drops (δηλαδή υψηλά fps). Αλλά όπως είπα, τα μοναδικά που πρέπει να παίζεις σε PC είναι RPG και RTS (μέγας fan και των δύο κατηγοριών).

 

Ταυτόχρονα όμως αγόρασα και ένα PS3, το οποίο έχω στο σαλόνι -και ως BD player- το οποίο παίζει MKV, βλέπει τον SAN δικτυακό δίσκο μου μέσω DLNA, παίζω τα παιχνιδάκια μου εκεί (κυρίως GT5, κανά SF και NFS), βλέπω και τις ταινίες μου, τέλειο. Και δεν κάνει πολύ ώρα να περάσει τα updates, και αυτό υπερβολή, άντε να χάνεις 5 λεπτά maximum αν πρέπει να περάσει κανά update των 100-200ΜΒ.

 

Άρα το κάθε ένα έχει τη χρήση του και τις "ικανότητές" του. Δυστυχώς όμως, με αυτά που -δεν- έβαλε η Sony στο PS4, δεν με βλέπω να αλλάζω σύντομα -ή και καθόλου- το PS3 μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...