Προς το περιεχόμενο

fedex τελωνειο.!


ALXIOA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραγγειλα εναν mpe4 απο κινα αξια 30$...ο πωλητης ειχε free shipping με fedex. τον πληρωσα ολα οκ..εφυγε το δεμα μου..ηρθε ειναι στην Αθηνα στο αεροδρομιο στο τελωνειο σταματημενο..

εγω το παρακολουθω απο την σελιδα τις fedex με τον  αριθμο αποστολη μου βγαζει ενα κοκκινο θαυμαστικο.. θελεουν λεει κατι διευκρινησεις..!!

 

Τους παιρνω τηλ χτες το πρω..κ αφου καταφερα να πιασω γραμμη μιλαω με μια κυρια.τις λεω εγω αυτο το δεμα κ.τ.λ...το βρισκει μου ελει πρεπει να πληρωσετε..ειναι αγορα πανω απο 20$ και πρεπει να λεει να εκτελωνιστη κ να πληρωσετε φορο.. τις λεω και πριν εναν μηνα πηρα απο τον ιδιο πωλητη ιδια διαδικασια με DHL και δεν πληρωσαμε τιποτα..!! οχι μου λεει θα πληρωσετε...... τις εδωσα το μαιλ μου να μου στειλει γραπτως την αιτιολογια και το ποσο που ζητανε κ ακομη περιμενω...!! (αυτη ειναι μια συνεργαζομενη εταιρεια orbitcouriers..!!)

 

Επικοινωνησα με τον πωλητη μου μου λεει πως αυτος ειναι παρανομο δεν ειχαμε ποτε τετοιο προβλημα εξαλλου γραφει και επανω το custom invoice την τιμη και τα σχετικα....και πως θα επικοινωνησουν και αυτοι με την fedex..!!

 

 

Εγω τωρα μπορω να κανω κατι απο δω για να μην πληρωσω..?? ξεφτιλα δηλ 30$ πακετο να πληρωνουμε φορους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αμα στα στείλει ο αλλος με courier πληρώνει τελωνείο τωρα με dhl που δεν πλήρωσες μαλλον έτυχε γιατι μου εχει συμβεί και εμενα στο παρελθόν ακριβώς το ιδιο , για 30$ ομως μου φαίνεται πολυ περίεργο να πληρώσεις ουσιαστικά " κερατιάτικα " και απο την στιγμή που λες οτι πλήρωσες το τελωνείο μεσα στην παραγγελία .... , μακαρι να βγω ψεύτης αλλα εξαρτώνται απο τις ορέξεις της courier εκτος και αν ο πωλητής μιλήσει μαζι τους και του πει οτι το τελωνείο / δασμοί εχουν πληρωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ετσι ακριβως..για 30$,,ημαρτον δηλαδη..!! οχι μου λεει το ανωτερο ειναι 20$....σιγα σιγα ετσι που το πανε θα το κανουν 5$....

 

ΑΛΗΤΕΙΑ...!!αν στειλω κανα mail στην fedex us παιζει να καταφερω τπτ..???

 

και αν αρνηθω να το παραλβω τι γινετε?? Επιστρεφη πισω.? και με τα χρηματα μου τι γινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρνηθείς να το παραλάβεις δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται (δεν μου εχει τύχει) αλλα φαντάζομαι οτι γυρνάει πισω στον αποστολές δηλαδη τον πωλητή , και να στείλεις mail δύσκολα το βλέπω να βγάζει άκρη δεν υποχωρούν εύκολα οι μεταφορικές οταν εχει να κανει με χρήματα , μιλα με τον πωλητή μηπως βρείτε καποια λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε που εμπλεξα για 30$.!οντως δεν παιζονται οι τυποι..θα μιλησω ξανα μαζι του κ βλεπουμε.... υπαρχει αλλος εδω με ιδια περιπτωση να μου τι εκανε αυτος.?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειναι πάρει ενα ραδιοcd για το αμάξι με mp3 πανω και οθόνη κτλπ , σταματάει στο τελωνείο παω εκει το ανοίγουν μπροστά μου και μου λενε τι ειναι αυτο ακριβώς , αα τους λεω ξερω και εγω μωρέ μια κινεζιά που πήρα απο το internet δεν ξέρω καν αν λειτουργεί κτλπ , το ειχα αγοράσει 200$ και τελικά μου βάλανε και πλήρωσα 10 euro , αν τους έλεγα οτι ηταν με οθόνη lcd κτλπ σίγουρα θα πλήρωνα αλλα τοσα.

 

Αλλη περίπτωση ειχα παρει ενα smartphone 500$ και ουτε τελωνείπ πέρασε ουτε τιποτα , με ενα ipad ομως που πήρα μια χαρά πέρασε τελωνείο και πλήρωσα και αλλα 200 euro. Αυτο που εχω καταλάβει σε αυτες τις περιπτώσεις με τις μεταφορικές η απλο ταχυδρομίο κτλπ ειναι να μην σου κάτσει , δεν βλέπω δηλαδή να υσχίει κατι standar για ολα τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως με fedex την εχω πατησει και εγω, απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολιτικη της εταιρειας. Με ups δεν ειχα ποτε θεμα. Δεν νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη, οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα γιατι νομιζω θα σε βαλουν να πληρωσεις και επιπλεον για το οσο διαστημα παραμενει στο αεροδρομιο (αποθηκη fedex).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ότι θα πληρώσουμε τουλάχιστον ΦΠΑ, εάν η αξία CIF (κόστος και μεταφορικά) είναι πάνω από 45 ευρώ.

2. Διάβασε προσεκτικά το κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου και ειδικά όσα αναφέρονται στις αποφάσεις και εγκυκλίους για τον εκτελωνισμό. Υπάρχει η ατέλεια των 22 ευρώ, για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, και των 45 ευρώ για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, όπως είναι η περίπτωση εισαγωγής ενός αντικειμένου για προσωπική χρήση.

3. Όλα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες με courier κάνουν στάση στο τελωνείο οπωσδήποτε.

4. Οι εταιρείες αυτές προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι γιαυτό σου μιλάνε για τα νούμερα που έγραψες.

5. Μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνος σου και να μην πληρώσεις ΦΠΑ, εάν η αξία CIF είναι κάτω από 45 ευρώ, επικαλούμενος τη διευκρινιστική εγκύκλιο της ΕΕΤΤ που θα βρεις στο κεφάλαιο 8. Η διαδικασία εκτελωνισμού είναι απλή και θα τη μάθεις διαβάζοντας το σχετικό link στην τελευταία παρ. του ίδιου κεφαλαίου.

6. Όσο καθυστερείς να πας στο αεροδρόμιο τόσο αυξάνεται το ποσό που θα πληρώσεις για αποθήκευτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αρνηθώ παραλαβή το πακέτο φεύγει πίσω??

Είναι αδύνατο να κάνω τον εκτελωνισμο εγώ γιατί είμαι επαρχια!!

 

Κάποια καλη ιδέα? Επίσης δεν δουλεύουν Σ/Κ έτσι λέει ο τηλεφωνητής τους..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις την πάτησα και εγώ για πρώτη φορά μετα απο 3 χρόνια αγορές απο εξωτερικό.Νόμιζα ότι θα μου έρθει με usps απο Αμερική το δέμα και μετά βλεπω fedex και ψάχνομαι να δώ τι λένε άλλοι και άρχισα να τρελένομαι!!!Άμα άυριο μου πούν τίποτα τραγικό θα πάω να το κάνω εγώ ή θα τα πληρώσω και το πάθημα μάθημα.Ποτέ ξανά κούριερ απο Αμερική.Το αγόρασα με αξία 60$ και μεταφορικά 85$ 4 κιλά βάρος, είπα στον πωλητή να το κάνει 30$ και να μην βάλει μέσα αποδείξεις αλλα έχει μέσα το χαρτί απο το σάιτ του....ελπίζω λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας λέει ότι τα δέματα που εισάγονται στη χώρα, μέσω εταιρείας courier, κάνουν στάση στο τελωνείο, οπωσδήποτε.

 

Παρά το γεγονός ότι η συνολική αξία (60+85=) $145 είναι μικρότερη των 150 ευρώ και επιβαρύνεσαι μόνο με ΦΠΑ και μικροέξοδα, θα σου τηλεφωνήσουν από την εταιρεία και θα σου πουν για το κοστούμι στο οποίο θα περιλαμβάνεται, η αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα και λοιπά μικροέξοδα.

 

Αφού έχεις τη διάθεση να ασχοληθείς με το θέμα, μην χάνεις καιρό (γιια να μην αυξάνεται το ποσό των αποθήκευτρων), και πήγαινε στο αεροδρόμιο να κάνεις τη διαδικασία μόνος σου. Είναι πολύ εύκολη και περιγράφεται αναλυτικά στο link που παραθέτω στην τελευταία παρ. του κεφαλαίου 6 του σχετικού οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Οι FedEx ειναι κλέφτες και εγω την πάτησα μαζι τους και δε ξερω καν τι να κάνω νομικά με αυτο το θέμα εγω γενικότερα κάνω αρκετές αγορές απο εξωτερικό απο το Ιανουάριο παρέλαβα 3 δέματα απο Αμερική μέσω amazon παραγγελίες κοστολογικά πανω απο 300 euro σταμάτησε τελωνείο με ενημέρωσαν τηλεφωνικά για μια τυπική εξουσιοδότηση και το δέμα έφυγε για το προορισμό χωρις χρήματα τιποτα να πληρώσω το ανάφερα στην FedEx και η κλασική ατάκα τους ειναι ταχυδρομείο λένε οι άλλες νομικά δε ξερω τι μπορει να γίνει με το θέμα αυτο αν ξέρει καποιος ε ενδιαφέρει και εμένα

Οι FedEx ειναι κλέφτες και εγω την πάτησα μαζι τους και δε ξερω καν τι να κάνω νομικά με αυτο το θέμα εγω γενικότερα κάνω αρκετές αγορές απο εξωτερικό απο το Ιανουάριο παρέλαβα 3 δέματα απο Αμερική μέσω amazon παραγγελίες κοστολογικά πανω απο 300 euro σταμάτησε τελωνείο με ενημέρωσαν τηλεφωνικά για μια τυπική εξουσιοδότηση και το δέμα έφυγε για το προορισμό χωρις χρήματα τιποτα να πληρώσω το ανάφερα στην FedEx και η κλασική ατάκα τους ειναι ταχυδρομείο λένε οι άλλες νομικά δε ξερω τι μπορει να γίνει με το θέμα αυτο αν ξέρει καποιος ε ενδιαφέρει και εμένα

Απλος να ξέρετε γιατι το αναφέρει καποιος αν δε δέχτηκε την χρέωση και το δέμα γυρίσει πίσω σας χρεώνουν εσάς την επιστροφή οπως επισεις μερικές φορές αν αγοράζετε απο εταιρίες και οχι μικρο πολίτες δε θα επιστρέψουν τα χρήματα πίσω μου ο ενα μικρο ποσοστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω χρονια απο εξωτερικο και ΠΟΤΕ με Courier(DHL, UPS,FEDEX κλπ), τελευταια εχω κοψει τις αγορές μου και ρωτάω
Θέλω να παρω κατι απο Αμερικη το οποιο κοστίζει 6-10$ , πολύ μικρό μπαίνει σε μικρό κουτάκι δηλαδη .
Απο το συγκεκριμένο κατάστημα παντα αγόραζα με USPS και ποτε δεν ειχα θεμα με το τελωνειο αλλα βλεπω τωρα εχει και επιλογη UPS η οποια ειναι πολυ πιο φτηνη. Τι λετε θα εχω τελωνειο με την UPS για 6$ αντικειμενο?

  $3.59   - UPS -> Post Office   $12.25   - USPS First-Class Mail Internationa

Για τετοια διαφορα στα μεταφορικα μιλάμε .... αν ηταν κατι πιο ακριβο οπως εφερνα τις προηγουμενες φορες εννοειται πως θα επελεγα USPS , τωρα ομως λεω να επιλεξω UPS , τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία εκτελωνισμού έχει αλλάξει από 3/12/2013, όπως λέμε συνεχώς στα θέματα με Αγορές από το εξωτερικό κλπ.

Εκτός από την αλλαγή με την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση, άλλαξαν και τα όρια και τώρα πλέον για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα α) ισχύει ατέλεια για αξία CIF (κόστος + μεταφορικά) μέχρι 45€, β) ΦΠΑ και δασμός 2,5% για αξία από 45 έως 700€ και γ) με κανονικό δασμό για το αντικείμενο, για αξία από 700€ και πάνω.

 

Από την εφαρμογή του νέου πλαισίου άλλαξε και η διαδικασία που ξέραμε και στα ΕΛΤΑ και τώρα πλέον χρεώνουν κανονικά.

 

@The_Winner

Η αγορά σου περιλαμβάνεται στο όριο της ατέλειας και, θεωρητικά, δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά όταν μιλάμε για courier πάντα μπορεί να περιμένεις και το απρόβλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...