Προς το περιεχόμενο

fedex τελωνειο.!


ALXIOA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διευκρίνηση μόνο στα παραπάνω.

Το ποσό των 45€ (και τα όρια χρεώσεων) αφορά, όπως σωστά αναφέρεται στα "μη εμπορικού χαρακτήρα" είδη. Τα οποία όμως "πραγματοποιούνται από τον αποστολέα προς τον παραλήπτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή", όπως ρητά αναφέρει ο κανονισμός. Ουσιαστικά πρόκειται για αποστολές μεταξύ ιδιωτών και δεν έχουν εμπορικό χαρακτήρα.

 

Τα είδη για τα οποία υπάρχει πληρωμή (με οποιονδήποτε τρόπο) εμπίπτουν στην κατηγορία "εμπορικού χαρακτήρα", που το αντίστοιχο ποσό είναι 22€. Και στην περίπτωση αυτή ισχύουν:

Αν η αξία ενός είδους είναι μέχρι 22€, δεν πληρώνουμε τίποτα παραπάνω.
Αν η αξία ενός ή το σύνολο ειδών είναι πάνω από 22€ και έως 150€, πληρώνουμε μόνο τον ΦΠΑ.
Αν η αξία ενός ή το σύνολο ειδών είναι πάνω από 150€, πληρώνουμε όλους τους δασμούς και φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την εφαρμογή του νέου πλαισίου άλλαξε και η διαδικασία που ξέραμε και στα ΕΛΤΑ και τώρα πλέον χρεώνουν κανονικά.

 

αυτό τι σημαίνει πρακτικά; ότι δυσκολεύουν τα πράγματα για πακέτα που έρχονται με ΕΛΤΑ;

γίνονται σοβαροί έλεγχοι;

 

ήταν να πάρω ένα κινητό για φίλο αξίας ~170€.

αυξάνονται οι πιθανότητες να μου έρθει καμία έκπληξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkoukos

Αυτά που ορίζει το νέο πλαίσιο τα έχω γράψει αναλυτικά τόσο στο αντίστοιχο κεφάλαιο αλλά και στη συζήτηση του οδηγού της υπογραφής μου όσο και σε άλλα σχετικά θέματα. Στην πράξη, όμως, έχει παρατηρηθεί και καταγραφεί από συμφορουμίτες ότι στο περιορισμένο χρονικό διάστημα της ισχύος του δεν ακολουθείται πιστά η εφαρμογή του, τουλάχιστον, στο θέμα της διάκρισης των δύο κατηγοριών.

 

Άλλωστε, και οι αμερικανοί πωλητές και καταστήματα δεν το τηρούν πιστά στον υπολογισμό των εξόδων εκτελωνισμού που προκαταβάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω διαβάσει το άρθρο σου (παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια για την άριστη κάλυψη του θέματος) και συμφωνώ σε αυτό που λες.

Το ανέφερα θέλοντας να δείξω τι ορίζει ο νόμος και όχι αυτό που γίνεται τις περισσότερες φορές (για διάφορους λόγους).

Να μην παραμένει η εντύπωση ότι αφού αγόρασα άλλη φορά κάτι αξίας 150€ και δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον, γιατί τώρα μου το ζητούν.

Π.χ. ο TS (αλλά και άλλοι σε παρόμοια θέματα) αναρωτιούνται γιατί να πληρώσει για χαμηλή αξία 30$.

Οι ιδιωτικές μεταφορικές εταιρείας παρέχουν υπηρεσίες με σκοπό το κέρδος, αποδίδοντας τους νόμιμους φόρους στο κράτος. Επειδή στα ΕΛΤΑ κάνουν τα "στραβά μάτια" δεν είναι θέσφατο και κεκτημένο, μα εξαίρεση στον κανόνα, που μας εξυπηρετεί (για όσο διάστημα εφαρμόζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λες, αν και πολλές φορές επικρατεί η άποψη του γιατί να πληρώσω πχ το ΦΠΑ, λες και η αγορά από το εξωτερικό σε απαλλάσσει ..

 

Πάντως, από τις πρόσφατες ενημερώσεις συμφορουμιτών προκύπτει ότι άλλαξε η κατάσταση και στα ΕΛΤΑ και φαίνεται ότι χρεώνουν κανονικά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 με 10 ευρω max διαφορα πρεπει να πληρωσεις για να το παραλαβεις. (μην σου πω καθολου)

 

ρωτησες ποσα θελουν;

 

συνηθως η fedex θα σου ζητηση 40 με 50 .

 

σου προτεινω να τυπωσεις η να στειλεις τα αποδεικτικα της πληρωμης που εκανες εστω να αποδειξεις οτι η αγορα του συγκεκριμενου ειναι ως 25 ευρω. κανε τις επικοινωνιες σου μεσω εμαιλ και αν δεις οτι δεν συγκινουνται πες τους οτι θα το προωθησεις στον EETT. και οτι για αγορες ανω των 25 ευρω υποχρεουσε να πληρωσεις τον ΦΠΑ ΜΟΝΟ.

 

αυτοι θα σου βγαλουν ενα σωρο...... δασμους εκτελωνισμο και οτι μπορεις να φανταστεις.. για να φτασουν το επιθυμητο γι αυτους ποσο. εσυ θα επικαλεστεις τον κανονισμο του ΕΕΤΤ.

 

δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις ακρη απλα θελει καλο χειρισμο και υπομονη,

 

πιστευω να καταλαβες τωρα γιατι οι αποστολες με courier ειναι δωρεαν απο χωρες της Ασιας.

Οι courier χρεωνουν τους παραληπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα αγορά από Κίνα συνολικού ποσού 300USD κάποιες λάμπες LED. Ο πωλητής είχε τα μεταφορικά στην τιμή μέσω... FEDEX  :-(

Όπως καταλαβαίνετε με κάλεσαν απο FEDEX και μου ζήτησαν το τιμολόγιο ή τον τρόπο που πλήρωσα... Είμαι σε αναμονή να μου βγάλουν κόστος εκτελωνισμού.

Τι λέτε να κάνω αν το ποσό είναι υπέρογκο σε σχέση με την αξία των προιόντων? Αν δηλαδή το επιπλέον κόστος είναι παραπάνω απο 50 ευρώ (που θα είναι απο όσα διάβασα εδω) δεν με συμφέρει να πληρώσω αλλά να τα αφήσω να επιστραφούν.

Ακούω απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσεις είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή της FEDEX.

Εάν δεν το ξεκαθάρισες στην επαφή που είχες, κάλεσέ τους και ρώτησε.

Είναι ποσό που ξεκινάει από ψηλά και με παζάρι υποχωρεί και αν έχεις χρόνο μπορείς να το αποφύγεις και να εκτελωνίσεις μόνος σου το δέμα.

Τα υπόλοιπα είναι σταθερά (ΦΠΑ και δασμός) αφού η αξία είναι πάνω από 150€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος εκτελωνισμού κτλ τελικά είναι 255 ευρώ  !!! Τα προιόντα τα αγόρασα 300 $ δηλαδή περίπου 230 ευρώ. Οπότε δεν με συμφέρει να τα παραλάβω τελικά αφού θα πρέπει να τα ξαναπληρώσω και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπανα!

 

Κάνει ένα κόπο να μας πεις αναλυτικά τι σε χρεώνουν; Π.χ. φπα τόσα, αποθηκη τόσα, κλπ

 

Επισης αν δεν εχεις προβλημα πες μας τι είδος είχες παραγγείλει (π.χ. κινητά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν δεν εχεις προβλημα πες μας τι είδος είχες παραγγείλει (π.χ. κινητά)

 

 

Καλησπέρα, έκανα αγορά από Κίνα συνολικού ποσού 300USD κάποιες λάμπες LED. 

 

;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...