Προς το περιεχόμενο

Ο εφοπλιστής Μαρινάκης χρηματοδότης της Χ.Α. σύμφωνα με προκήρηξη


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί αυτό το θέμα είναι στα Αθλητικά και δεν υπάρχει πχ ένα θέμα για τη φαρμακευτική πολιτική, τις φοροαπαλλαγές των εφοπλιστών, τα καρτέλ των πετρελαιάδων, τις απατεωνιές των τραπεζιτών, τους εθνικούς προμηθευτές του ΟΤΕ κτλ κτλ; Γιατί η εντύπωσή μου είναι ότι η μεγάλη πλειονότητα των χρηματοδοτών στον ελληνικό αθλητισμό όλο και σε κάτι τέτοια είναι μπλεγμένοι. Είναι αυτό αθλητική κουβέντα όμως; Δε λέω, χρήσιμο για όσους λατρεύουν τους κάθε λογής προέδρους, αλλά για μένα δεν είναι αθλητική κουβέντα.

 

Στην ουσία του θέματος δε θέλω να μπω για έναν απλό λόγο. Συζητώντας αυτά που έγραψαν οι δολοφόνοι, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να ρίχνουμε νερό στον μύλο της βίας. Χίλιες αλήθειες να γράφουν, ο μόνος λόγος που τις διαβάζει κανείς είναι γιατί ΣΚΟΤΩΣΑΝ δυο ανθρώπους. Η νίκη της βίας είναι ότι χάρις στη δολοφονία, ακούγεται η φωνή των δολοφόνων. Κάθε φορά που συζητάμε το περιεχόμενο προκήρυξης, οπλίζουμε χέρια δολοφόνων. Κάθε φορά που κάνουμε κλικ σε βίντεο γιατί ο τάδε βουλευτής απείλησε με ξύλο τον δείνα, τον ενθαρρύνουμε να το ξανακάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοώ: Το έδινα χρήματα κάπου που δεν αξιοποιήθηκαν όπως περίμενα δεν είναι παράνομο. Η δικαιοσύνη θα κληθεί να αποδείξει πως εν γνώση μου τα χρήματα που δίνω χρησιμοποιούνται για αξιόποινες πράξεις.

 

Αρά, υποθετικά πάντα, αν αποδειχθεί οτι ήταν εις γνώση του η εγκληματική φύση της Χ.Α. και παρόλα αυτά τους πλήρωνε, πάει μέσα. Σωστά;

Στην ουσία του θέματος δε θέλω να μπω για έναν απλό λόγο. Συζητώντας αυτά που έγραψαν οι δολοφόνοι, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να ρίχνουμε νερό στον μύλο της βίας. Χίλιες αλήθειες να γράφουν, ο μόνος λόγος που τις διαβάζει κανείς είναι γιατί ΣΚΟΤΩΣΑΝ δυο ανθρώπους. Η νίκη της βίας είναι ότι χάρις στη δολοφονία, ακούγεται η φωνή των δολοφόνων. 

 

Πως δεν θες να μπεις, αφού μπαίνεις και γράφεις επιχειρήματα. Θα μπεις ή δεν θα μπείς στην συζήτηση; Θες να κάνεις μονόλογο πάλι και να εξαφανιστείς όπως κάνεις πάντα; Θες να το πας στις αντιπαραθέσεις και το θέμα να κλειδωθεί γιατί απ ότι φαίνεται σε πειράζει;

 

Και οι δολοφόνοι, έχουν δικαίωμα να που γιατί σκότωσαν, μια που η δολοφονία είχε πολιτική πράξη. Δεν σκοτώσανε για να βιάσουν ή να κλέψουν, ονομάζεται πολιτική δολοφονία, και έχει ειδική αντιμετώπιση απο την δικαιοσύνη. 

 

Ο Παναγούλης, μέρες που είναι, έκανε απόπειρα δολοφονίας του δικτάτορα Παπαδόπουλου. Αυτός γιατι δεν αποκαλείται δολοφόνος. αλλλα ήρωας; Για αυτόν γιατί να κυκλοφορούν βιβλία με ύφος ήρωα; Γιατί να μην χαρακτηριστεί δολοφόνος και αυτός; Για να βγούμε και ελαφρώς offtopic ο ίδιος ο Παναγούλης έγραψε "Δεν θα μπορούσα να σκοτώσω ποτέ άνθρωπο, πήγα να σκοτώσω έναν τύραννο"

 

Και πρόσεχε, δεν δικαιολογώ ούτε αθωώνω. Απλά τους διαχωρίζω απο την λέξη δολοφόνοι με την ευρεία έννοια. Είναι τρομοκράτες-δολοφόνοι.

 

Ακόμα και αυτοί, "οι δολοφόνοι" όπως τους λες εσύ, σύνταξαν μια 18σέλιδη προκήρυξη, και εξήγησαν γιατί κάναν αυτή την αποτρόπαια πράξη. Και αναφέρουν τους λόγους, και ποιος χρηματοδότησε την άλλη πλευρά.

 

Πιστεύω οτι έχουν το δικαίωμα να εισακουστούν, εκτός αν σε θίγουν οι απόψεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα γελοιο

 

τα οπλοστασια και τα τανκς ακομα τα ψαχνουνε?

 

επισης αυτοι οι παρακρατικοι που εστειλαν την προκυρηξη.. στην δημοκρατια τους.. οποιος  τους ενοχλει θα στοχοποιειτε και θα λασπολογειτε.. χωρις νοημα.. 15+ σελιδες για να μας πουν οτι απλα ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ..

 

ζωα να το ξερετε οτι το παιχνιδακι του εμφυλιου δε σας εκατσε και ουτε θα σας κατσει. και η ιστορια εχει αποδειξει οτι κανεις δε την γλιτωνει.. η αληθεια θα λαμψει. να δω λαμογια πως θα φυγετε νυχτιατικα..

 

 

Υπάρχουν ξένα κέντρα, πράκτορες ξένων υπηρεσιών, που σχεδιάζουν και δίνουν εντολές προς εκτέλεση στην κυβέρνηση! Η συγκεκριμένη δολοφονία έγινε από τρομοκράτες δεδηλωμένους θιασώτες του αναρχοαριστερού χώρου που υπηρετούν ένα συνολικό σχέδιο αποσταθεροποίησης της χώρας. Αυτό που είναι σίγουρο, όπως και σε παλαιότερες επιθέσεις τους, είναι πως οι γκαουλάϊτερ τους είναι σε άμεση επαφή με το παρακράτος, ελληνικό και ξένο.

 

με τετοιες προκυρηξεις σκουπιζω τον κωλο της γατας μου

 

 

Ψωμί-παιδεία-ελευθερία φωναζατε κοπροσκυλα το '73!

 

 

1459286_758534044162352_2037226680_n.jpg 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρά, υποθετικά πάντα, αν αποδειχθεί οτι ήταν εις γνώση του η εγκληματική φύση της Χ.Α. και παρόλα αυτά τους πλήρωνε, πάει μέσα. Σωστά;

 

Πως δεν θες να μπεις, αφού μπαίνεις και γράφεις επιχειρήματα. Θα μπεις ή δεν θα μπείς στην συζήτηση; Θες να κάνεις μονόλογο πάλι και να εξαφανιστείς όπως κάνεις πάντα; Θες να το πας στις αντιπαραθέσεις και το θέμα να κλειδωθεί γιατί απ ότι φαίνεται σε πειράζει;

 

Και οι δολοφόνοι, έχουν δικαίωμα να που γιατί σκότωσαν, μια που η δολοφονία είχε πολιτική πράξη. Δεν σκοτώσανε για να βιάσουν ή να κλέψουν, ονομάζεται πολιτική δολοφονία, και έχει ειδική αντιμετώπιση απο την δικαιοσύνη. 

 

Ο Παναγούλης, μέρες που είναι, έκανε απόπειρα δολοφονίας του δικτάτορα Παπαδόπουλου. Αυτός γιατι δεν αποκαλείται δολοφόνος. αλλλα ήρωας; Αυτός γιατί να κυκλοφορεί βιβλία με ύφος ήρωα; Γιατί να μην χαρακτηριστεί δολοφόνος και αυτός;

 

Και πρόσεχε, δεν δικαιολογώ ούτε αθωώνω. Απλά τους διαχωρίζω απο την λέξη δολοφόνοι με την ευρεία έννοια. Είναι τρομοκράτες-δολοφόνοι.

 

Ακόμα και αυτοί, "οι δολοφόνοι" όπως τους λες εσύ, σύνταξαν μια 18σέλιδη προκήρυξη, και εξήγησαν γιατί κάναν αυτή την αποτρόπαια πράξη. Και αναφέρουν τους λόγους, και ποιος χρηματοδότησε την άλλη πλευρά.

 

Πιστεύω οτι έχουν το δικαίωμα να εισακουστούν, εκτός αν σε θίγουν οι απόψεις τους.

Φίλε Demon, τόσα χρόνια στο φόρουμ ποτέ δεν έχω προκαλέσει αντιπαράθεση που να οδηγήσει σε κλείδωμα θέματος. Όταν υπάρχει εμφανής αδυναμία συνεννόησης, απλώς αποσύρομαι, γιατί δεν έχει νόημα να βρίζεσαι με κάποιον, αν μιλάτε για διαφορετικά θέματα.

 

Επιχειρήματα για το θέμα που σχολιάζεις δε νομίζω να έγραψα, απορώ πού τα είδες.

 

Από εκεί και πέρα, είναι θέμα οπτικής. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχουμε δημοκρατικό πολίτευμα, στο οποίο έχουμε συμφωνήσει ότι καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του και δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινες ζωές (με κάποιες προφανείς εξαιρέσεις, πχ αυτοάμυνα). Για μένα λοιπόν, αυτός που σκοτώνει στα καλά καθούμενα κάποιον επειδή διαφωνεί σε πολιτικό επίπεδο μαζί του, είναι δολοφόνος και μάλιστα χειρότερος από αυτόν που σκοτώνει για να κλέψει. Έχει το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον εαυτό του στο δικαστήριο, αλλά δε θα τον ενθαρρύνω παίρνοντας στα σοβαρά αυτά που γράφει. Όχι μόνο για ηθικούς λόγους, αλλά και γιατί έτσι θα περνούσα το μήνυμα στην κοινωνία ότι αν θέλεις να ακουστείς, σκότωσε κάποιον και θα αποκτήσεις βήμα.

 

Φυσικά γνωρίζω ότι στην ελληνική κοινωνία, αυτό είναι λίγο-πολύ αποδεκτό. Κάνε κατάληψη γιατί αλλιώς δε θα σε πάρουν σοβαρά, φώναξε γιατί αλλιώς δε θα ακουστείς, σπάσε 5 μαγαζιά ή δείρε μετανάστες για να δείξεις το δίκαιο της οργής σου...

 

Όσο για την τελευταία σου φράση, είναι η επιτομή της τρέχουσας αντίληψης. Το αν πρέπει να ακούγονται οι απόψεις κάποιου δεν θα έπρεπε να έχει σχέση με το αν συμφωνώ ή αν με θίγουν. Καμιά άποψη δε με θίγει, ακόμα και προσωπικά εναντίον μου να είναι. Αυτό που με θίγει είναι ο τρόπος και το μέσο έκφρασης. Το αίμα δεν μπορεί να αποτελεί εργαλείο δημοσιότητας. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί αυτό το θέμα είναι στα Αθλητικά και δεν υπάρχει πχ ένα θέμα για τη φαρμακευτική πολιτική, τις φοροαπαλλαγές των εφοπλιστών, τα καρτέλ των πετρελαιάδων, τις απατεωνιές των τραπεζιτών, τους εθνικούς προμηθευτές του ΟΤΕ κτλ κτλ;

Λόγο των συνδέσμων κυρίως, που αποτελούν εκκολαπτήριο για πολλά έκτροπα, και έχουν άμεση σχέση με τις Π.Α.Ε. και τους προέδρους τους.

 

Δεν αναφέρθηκε για παράδειγμα κάποια από τις ναυτιλιακές επιχειρήσεις του Μαρινάκη που μπορεί να γίνεται οτιδήποτε.

 

Προσωπικά δεν κατακρίνω τον Μαρινάκη γι' αυτό (δεν έχει αποδειχτεί κάτι παράνομο). Αρκεί να μην χρησιμοποιεί τους συνδέσμους για άλλα περίεργα όπως είπα.

 

Από την ηθική πλευρά του πράγματος... Πρόεδρος στον Ο.Σ.Φ.Π. είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...