Προς το περιεχόμενο

Δωδεκάχρονος από τη Θεσσαλονίκη χαρισματικός συνεργάτης της Google!


Duracell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 "I am programming in c++, c#, vb.net, python, java, PHP, html and javascript"

 

 

 
 

 

 

οταν το βλεπω αυτο ακομα και σε CV  , μου ερχεται στο νου το συγκεκριμενο αρθρο 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημιουργησε αυτο που εσυ δν μπορεσες στα 12 σου! Μαλλον ειχες την μυγα και μυγιαστηκες. Και τελος παντων δν καταλαβαίνω την ζήλια που βγαζουν μερικοί. Νευριαζω που μερικοι βγαζουν ζηλια και ειναι τοσο ανθελληνινες..

Δηλαδη εγω που στα 12 μου ειχα Amstrad 6128 και για να κανω το οτιδηποτε επρεπε να προγραματισω ειμουνα ο αινσταιν?

 

Μαρκετινγκ καθαρο ειναι αυτη η κινηση απο την google θεσσαλονικης.

Το πιθανοτερο ειναι να ερχεται απο την μαμα google καθε χρονο ενα κονδυλι για νεα "ταλεντα" και καπως πρεπει να το ξοδεψουν και αυτοι οι δολιοι για να δικαιολογησουν την υπαρξη τους στους "απο πανω".

 

Το προβλημα ομως ειναι μην παρουν τα μυαλα των γονειων του παιδιου αερα και φουσκωσουν και τα μυαλα του παιδιου, και προσγειωθουν ολοι μαζι ανωμαλα στην πραγματικοτητα.

 

Φταινε και οι δημοσιογραφοι που κανουν το τοσο, τοοοοσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οταν το βλεπω αυτο ακομα και σε CV  , μου ερχεται στο νου το συγκεκριμενο αρθρο 
 

 

 

Ολίγον τι υπερβολικό. Για να μιλήσουμε επί του προκειμένου (C++ δηλαδή), την ξεκίνησα στο 3ο έτος (ΕΜΠ Ηλ.Μηχ.& Μηχ.Η/Υ), βέβαια γνωρίζοντας ήδη καμιά δεκαριά άλλες γλώσσες (+assembly) και έκανα διπλωματική σε αυτήν σχετικά εύκολα, φτιάχνοντας και 1-2 libraries. Οπότε δεν θα έλεγα 10 χρόνια, ούτε φυσικά "30 μέρες" ή κάτι άλλο τόσο εξωφρενικό. Πιστεύω ότι 2 χρόνια αρκούν για να γίνεις expert σε μια -εξελιγμένη- γλώσσα προγραμματισμού....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα και στη τηλεόραση και πάλι δεν κατάλαβα τί το εξαιρετικό έχει κάνει. Το γενικό και αόριστο "φτιάχνει παιχνίδια-προγράμματα-site-πυρηνικούς αντιδραστήρες" δεν μου λέει κάτι,

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω με το παιδί (μακάρι να πάει εξωτερικό και να προοδεύσει) αλλά με τα ΜΜΕ τα οποία αναγάγουν άσχετους σε ήρωες του συστήματος.

 

Αν και το ζουμί είναι οι λέξεις με τα bold :

 

"Η τύχη του Νικόλα άνοιξε εντελώς τυχαία όταν κατά τη διάρκεια της 78ης ΔΕΘ επισκεπτόταν καθημερινά το περίπτερο της Google"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σημαίνει αυτό που λες ρε evo92;

Άσε που δεν ξέρουμε ακόμα τι έκανε, αν έκανε δηλαδή!

Αλλά γενικά, ναι υπάρχουν στον κόσμο λίγα παιδιά πραγματικά εξαιρέσεις. Υπερευφυίες. Τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω που στα 12 μου ειχα Amstrad 6128 και για να κανω το οτιδηποτε επρεπε να προγραματισω ειμουνα ο αινσταιν?

 

 Αυτό σκεφτόμουν μόλις! Στα 12 κι εγώ με Amstrad 6128, έφτιαχνα custom loaders με password για να μην παίζει η αδελφή μου τα παιχνίδια, και έφτιαχνα και μερικά mini games σε Basic. Από τότε δυστυχώς, δεν συνέχισα τόσο προγραμματισμό και μόνο αυτά έχω να λέω :P .

 

Από την άλλη, καλά κάνει το κάθε παιδί και προωθεί ή προωθείται για την δουλειά που κάνει, απλά θα προτιμούσα να γινόταν κάποιο πρόγραμμα προώθησης σε άλλες κατηγορίες ανάπτυξης, πχ παιχνιδιών.

 

Είναι κρίμα να έχουμε έξυπνους ανθρώπους και να μην έχουμε ένα αξιόλογο game development studio, όπως άλλες χώρες της Ευρώπης και να φτιάχναμε πχ ένα Witcher, ένα Arma, ένα Metro 2033.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλετε να το πάμε ένα βήμα πιο πέρα;

 

Στη FB σελίδα GDG Thessaloniki, θα βρούμε το βιντεάκι του Nick Adam που είδαμε κι εδώ. Στο βιντεο κάνει ο ίδιος like με το FB account του. Μέσα στη σελίδα θα βρούμε αναφορές οτι είναι hacker, director του GameOver, έχει σπουδάσει στο yale, στο harvard και στο Anatolia College. Παρακάτω βλέπουμε πως είναι director στην Kaspersky, gm στην Microsoft και gm στην Dell.

 

Επίσης ξέρει καμια 50αριά γλώσσες, ζεί στη Νεβάδα των ΗΠΑ , έχει πολλούς φίλους χάκερς και οι μισοί είναι και anonymous. Επίσης οι περισσότεροι φίλοι του -αυτοί που κάνουν like και post- είναι ηλικίας δημοτικού-γυμνασίου. Επιπλέον, δηλώνει πως έχει ένα άλλο site που ασχολείται με hacking, στο οποίο έχει δυο άρθρα μεταφρασμένα από τα Ελληνικά στα Αγγλικά με google translator.

 

Στο blog/site του τώρα, έχει γράψει πρώτο post "Hello World" στις 15 Νοεμβρίου, όταν το βίντεο στο GDG έπαιξε στις 9 Νοεμβρίου. Δηλαδή στο GDG έχουν κληρονομικό χάρισμα ή ο 12χρονος οδηγάει deLorean και πάει μπρος πίσω στο χρόνο. Είναι ολοφάνερο οτι το site δημιουργήθηκε μετά την δημοσιότητα που πήρε το θέμα. Θεωρώ πταίσμα οτι ο πιτσιρικάς στο βιντεο μιλάει καθαρά για το techisgame.info ενώ το site που βλεπουμε εμείς ειναι .com. Στο .info, το πρώτο hello world post είναι φτιαγμένο στις 16 Νοεμβρίου. Και γ@μώ τις συμπτώσεις, γενικοτερα!

 

 

Ειναι ολοφάνερο οτι ο πιτσιρίκος δεν είναι τίποτε απ'αυτά που λέει. Είναι απλά ο μεγαλύτερος πιτσιρίκος Ελληνας τρόλ που έχω δει. Θεωρώ βέβαια πως έχει στενούς δεσμούς με κάποιον διοργανωτή (πχ. ανιψιός του δημοσιογράφου) και βγήκε στην κάμερα γιατί είναι εξυπνόφατσα. Η αλλιώς, οτι κάποιοι κάνουν διδακτορική εργασία στο rumor factor σε νέες τεχνολογίες. Αν οχι, θα πιστεψω ότι τρόλαρε το σύμπαν και το Google Developers μαζί, γιατί, με τα σάπια μυαλά που κουβαλάμε -κι εδώ μέσα- μπορεί να συμβει οτιδήποτε. :-(

 

 

PS1: Στις σχολές δημοσιογραφίας διδάσκεται στο 3ο μάθημα ως "Ο ορισμός της κατασκευασμένης είδησης".

PS2: το wordpress template του είναι αυτό εδώ.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα μυαλά θα φύγουν από το εξωτερικό γιατί η χώρα μας δίνει ούτε 0,5% του ΑΕΠ για έρευνα και τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαιστα. Εκκολαπτομενος Δελαπορτ.

 

Α, όλα κι όλα, μη φάμε τα μουστάκια μας κύριε mod! Υπάρχουν και κάποια όρια...

 

...γαργάρα με χλωρίνη έκανες, πριν πιάσεις στο ανάξιο στόμα σου το ιερό αυτό όνομα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλετε να το πάμε ένα βήμα πιο πέρα;

 

Στη FB σελίδα GDG Thessaloniki, θα βρούμε το βιντεάκι του Nick Adam που είδαμε κι εδώ. Στο βιντεο κάνει ο ίδιος like με το FB account του. Μέσα στη σελίδα θα βρούμε αναφορές οτι είναι hacker, director του GameOver, έχει σπουδάσει στο yale, στο harvard και στο Anatolia College. Παρακάτω βλέπουμε πως είναι director στην Kaspersky, gm στην Microsoft και gm στην Dell.

 

Επίσης ξέρει καμια 50αριά γλώσσες, ζεί στη Νεβάδα των ΗΠΑ , έχει πολλούς φίλους χάκερς και οι μισοί είναι και anonymous. Επίσης οι περισσότεροι φίλοι του -αυτοί που κάνουν like και post- είναι ηλικίας δημοτικού-γυμνασίου. Επιπλέον, δηλώνει πως έχει ένα άλλο site που ασχολείται με hacking, στο οποίο έχει δυο άρθρα μεταφρασμένα από τα Ελληνικά στα Αγγλικά με google translator.

 

Στο blog/site του τώρα, έχει γράψει πρώτο post "Hello World" στις 15 Νοεμβρίου, όταν το βίντεο στο GDG έπαιξε στις 9 Νοεμβρίου. Δηλαδή στο GDG έχουν κληρονομικό χάρισμα ή ο 12χρονος οδηγάει deLorean και πάει μπρος πίσω στο χρόνο. Είναι ολοφάνερο οτι το site δημιουργήθηκε μετά την δημοσιότητα που πήρε το θέμα. Θεωρώ πταίσμα οτι ο πιτσιρικάς στο βιντεο μιλάει καθαρά για το techisgame.info ενώ το site που βλεπουμε εμείς ειναι .com. Στο .info, το πρώτο hello world post είναι φτιαγμένο στις 16 Νοεμβρίου. Και γ@μώ τις συμπτώσεις, γενικοτερα!

 

 

Ειναι ολοφάνερο οτι ο πιτσιρίκος δεν είναι τίποτε απ'αυτά που λέει. Είναι απλά ο μεγαλύτερος πιτσιρίκος Ελληνας τρόλ που έχω δει. Θεωρώ βέβαια πως έχει στενούς δεσμούς με κάποιον διοργανωτή (πχ. ανιψιός του δημοσιογράφου) και βγήκε στην κάμερα γιατί είναι εξυπνόφατσα. Η αλλιώς, οτι κάποιοι κάνουν διδακτορική εργασία στο rumor factor σε νέες τεχνολογίες. Αν οχι, θα πιστεψω ότι τρόλαρε το σύμπαν και το Google Developers μαζί, γιατί, με τα σάπια μυαλά που κουβαλάμε -κι εδώ μέσα- μπορεί να συμβει οτιδήποτε. :-(

 

 

PS1: Στις σχολές δημοσιογραφίας διδάσκεται στο 3ο μάθημα ως "Ο ορισμός της κατασκευασμένης είδησης".

PS2: το wordpress template του είναι αυτό εδώ.

Διάβασα το άρθρο, ψάρωσα, με έκανε να θέλω να σκίσω τα πτυχία μου και μετά διάβασα αυτό το post και πέθανα από έκπληξη στην αρχή... αργότερα γέλασα.

Μου θυμίζει κάτι τύπους που κάνουν ASCII Art και νομίζουν ότι γίνανε προγραμματιστές. Πολύ θα γούσταρα όντως να ήταν έτσι και να είχαμε ένα τέτοιο μυαλό αλλά δεν... Marketing στο έπακρο.

 

Υ.Γ. Δεν έχω διαβάσει τι έχετε γράψει οι προηγούμενοι. Ο pigeon με κάλυψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βγήκε λαγός.

 

Ιδού η σελίδα του μπαμπά Γιώργου Αδαμ, γνωστού δημοσιογράφου στο ραδιόφωνο του TV100 που απολυθηκε επεισοδιακά το 2011. Σχετικό άρθρο με φωτογραφία εδω. Ουδεμία αμφιβολία για το πρόσωπο καθώς στην αρχική σελίδα έχει την φωτογραφία του γιού του Νίκου και στους φίλους του μπαμπά Γιώργου θα βρούμε όλη την οικογένεια Αδαμ. Ο κος Αδαμ ο πρεσβύτερος ασχολείται με τα κοινά και συμμετέχει σε συγκεντρώσεις πολιτικών συνδυασμών.

 

Χρειάζεται να ψάξουμε κι άλλο για να καταλάβουμε τί ακριβώς συνέβη;  :-D

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...