Προς το περιεχόμενο

Το Viber τώρα και στο Linux


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ για διαβασέτο άλλη μία :) 

Και στα προγράμματα αναφέρομαι και στα παιχνίδια όχι μόνο στα επικοινωνίας-επαγγελματικά και όχι μόνο για linux. Αφού τα έχεις εσύ λοιπόν όλα 64bit (πλην skype) δώσε και σε μας 64bit Rome II, gta4 κτλ.

 

Παίζεις αυτά native σε linux;  

 

Γιατί για την έκδοση viber σε linux μιλάμε στο thread... Σε linux βγήκε μόνο 64bit... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Off-topic

όχι, αλλά μου λες ότι έχεις τα πάντα -πλην skype- σε 64bit. Δεν μπορώ να ξέρω τι έχεις στο pc σου πιθανών ναι να τα έχεις όλα σε 64bit -πλην skype-, από αυτά που έχω εγώ στο δικό μου δεν μπορώ να πω ότι τα πάντα είναι 64bit -πλην skype- αλλά και πολλές άλλες εφαρμογές και σου ανέφερα και μερικά παραδείγματα είναι 32bit και καλό θα ήταν να βγαίνουν και αυτά σιγά σιγά σε 64bit. 

Εγώ υποστηρίζω το να βγάζουν όλες τις εφαρμογές καθαρά σε 64bit και να αναπαυθεί εν ειρήνη το 32bit και ας μην έχουν πραγματικά ανάγκη οι εφαρμογές τα πλεονεκτήματα των 64bit.

Αυτά.

 

Edit: Δεν αναφέρομαι μόνο σε Linux αλλά και σε win(Dual boot, όλα x64)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic

όχι, αλλά μου λες ότι έχεις τα πάντα -πλην skype- σε 64bit. Δεν μπορώ να ξέρω τι έχεις στο pc σου πιθανών ναι να τα έχεις όλα σε 64bit -πλην skype-, από αυτά που έχω εγώ στο δικό μου δεν μπορώ να πω ότι τα πάντα είναι 64bit -πλην skype- αλλά και πολλές άλλες εφαρμογές και σου ανέφερα και μερικά παραδείγματα είναι 32bit και καλό θα ήταν να βγαίνουν και αυτά σιγά σιγά σε 64bit. 

Εγώ υποστηρίζω το να βγάζουν όλες τις εφαρμογές καθαρά σε 64bit και να αναπαυθεί εν ειρήνη το 32bit και ας μην έχουν πραγματικά ανάγκη οι εφαρμογές τα πλεονεκτήματα των 64bit.

Αυτά.

Ναι, έχω όλα στο πισί 64 μπιτ πλην skype.

 

Όχι, δεν υπάρχει λόγος να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ τα 64 μπιτ όπως είπα για διάφορους λόγους.

 

Τα windows χ64 είναι εξ ολοκλήρου 64 μπιτ?since when?

 

Το hw όλων των κατασκευαστών υποστηρίζει εξολοκλήρου 64μπιτ;

 

To iOS?

 

Από τη στιγμή που υπάρχει ακόμη η ανάγκη για 32 μπιτ, είναι βλακώδες απλά να μη βγάζουν το viber και πιστεύω τελικά θα το βγάλουν. Απλά βαριούνται και πατάνε στο ότι ακριβώς στο λίνουξ χ64, όλα τα προγράμματα σχεδόν είναι πραγματικά 64 μπιτ. Αλλά και πάλι...

 

δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Κανένα πρόγραμμα δε θα σκοτώσει το hw που είναι σε χρήση. Το αντίθετο. Το sw τρέχει πάνω στο hw.

 

Δες για παράδειγμα τι γίνεται με τα multicore συστήματα.

Κράζουν μερικοί τους πολλούς πυρήνες ως gimick, άλλοι λένε "ζήτω οι 10000 πυρήνες" και κανείς από τους 2 δεν έχει ιδέα τι θα πει να κάνεις multithreading το sw για να αξιοποιεί τα πολλά cores. Με την λογική σου λοιπόν να "καταργηθούν" οι single-threaded εφαρμογές "για να πάμε μπροστά" .. Σόρυ αλλά το βρίσκω λίγο ανόητο ως επιχείρημα. Ρώτα τους από πάνω που γκρινιάζουν να σου πει ο καθένας τους λόγους του. Ένα παράδειγμα έφερα κι εγώ.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάλιστα! Α λα Πόποτας λοιπόν εμπρός πίσω! Πάμε πάλι στα 16bit/single thread γιατί είναι βλακωδώς να καλύπτει η τεχνολογία του 2013-2014+ την 64bit/multithread πλατφόρμα. Έναν σταυρό λοιπόν να σταυρώσουμε όλους τους 64bit coders από την Ρώμη μέχρι το Λάτιο!

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την δική σου λογική στο γιατί να μην πάει μπροστά και το λογισμικό παρέα με το υλικό που εδώ και 10 χρόνια έχει αυτή την δυνατότητα.

Και το "Τα windows χ64 είναι εξ ολοκλήρου 64 μπιτ?since when?" δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι είναι τα windows x64 εξολοκλήρου 64bit. Ελληνικά μιλάμε και οι 2 αλλά άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνεις.

Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο κινητό βολεύει γιατί

1) τρέχει πάντα και δε χρειάζεται login

2) έχεις όλο τον κατάλογο από το κινητό σου, δε χρειάζεται friends κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...