Προς το περιεχόμενο

H Microsoft εργάζεται στην ενοποίηση των διαφόρων εκδόσεων των Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

βρε καλά είναι όλα αυτά... αλλά κάποιους μας βολεύει το desktop... μη το καταστρέψετε!

δεν νομίζω ότι σκέφτονται κάτι τέτοιο, ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδίες της microsoft. Εκτός αν σκοπεύει να βάλει πληκτρολόγιο και ποντίκι σε tablet και κινητά με κάποιον τρόπο. Δεν θα τους κάτσει η όλη φάση, αυτό βλέπω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδίες της microsoft. Εκτός αν σκοπεύει να βάλει πληκτρολόγιο και ποντίκι σε tablet και κινητά με κάποιον τρόπο. Δεν θα τους κάτσει η όλη φάση, αυτό βλέπω εγώ.

Γιατί τώρα δεν έχουν keyboard και touchpad τα windows tablets?????

 

Στα κινητά γιατί να βάλει keyboard και ποντίκι?Αφού δε θα έχει desktop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ήδη tablet με full windows. Τα λεγόμενα smart-phones θα τρέχουν άνετα πλήρη λειτουργικά σε κανα δυο χρονάκια, τη Microsoft θα την προλάβει το ubuntu. Και θα σταματήσετε να τα αποκαλείτε τηλέφωνα, ελπίζω :-) :-D

 

 

Από apple και google δεν έχουμε κανένα νέο για το θέμα ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ήδη tablet με full windows. Τα λεγόμενα smart-phones θα τρέχουν άνετα πλήρη λειτουργικά σε κανα δυο χρονάκια, τη Microsoft θα την προλάβει το ubuntu. Και θα σταματήσετε να τα αποκαλείτε τηλέφωνα, ελπίζω :-) :-D

ubuntu ? που το θυμήθηκες αυτό τώρα, υπάρχει ακόμα ? ....απότι ξέρω μπαίνει μόνο σαν custom firmware κατά κάποιο τροπο σε android σωστά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν συνεχιστεί αυτό με τις εταιρείες και τα smartwatch βλέπω στο μέλλον να βγάζουμε και ένα μικρό δαχτυλάκι ακόμα δίπλα στο δείκτη για να τα χειριζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω (αλλα και ποιος ειμαι εγω) με την προσεγγιση ενοποιησης.

 

Το Desktop/Laptop θα ειναι παντα αλλο πραγμα με αλλες αναγκες και αλλες χρησεις από ό,τι το Phone/Tablet.

 

Το 1ο δε θα γινει ποτε τελειο για consuming υλικου το 2ο δε θα γινει ποτε τελειο για δημιουργια υλικου.

 

Μακάρι να βγω λαθος. Το touch περιβαλλον των Windows 8 αποδεικνυει περιτρανα το ποσο λαθος ειναι η κινηση.

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Έχω windows 8 στο pc μου... και στην ερώτηση αν θα ήθελα windows 8 και στο τάμπλετ μου η απάντηση είναι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από apple και google δεν έχουμε κανένα νέο για το θέμα ακόμα. 

 

Η Apple ετοιμαζει ηδη μυνηση. Η λεξη ενοποιηση ειναι δικιας της εμπνευσης και υλοποιησης, κανεις δεν μπορει να εχει ενοποιημενο λειτουργικο σε διαφορετικες πλατφορμες παρα μονο αυτη.

 

 Νομιζω οτι λειπει ενας χορος απο Balmer,

 

Διασκεδαστε υπευθυνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Έχω windows 8 στο pc μου... και στην ερώτηση αν θα ήθελα windows 8 και στο τάμπλετ μου η απάντηση είναι όχι.

Γιατί όμως?

Μήπως επειδή δεν είναι τόσο smooth, όσο το android?

Μήπως γιατί δεν έχει πραγματικό multitasking,όπως το android?

Μήπως επειδή δεν υποστηρίζει full flash, silverlight κ.λ. τεχνολογίες, όπως το android?

Μήπως γιατί δεν έχει full usb υποστήριξη, όπως το android?

Μήπως γιατί,δεν έχει server δυνατότητες όπως το android?

Μήπως γιατί δε μπορείς να έχεις τις ιδιοτητικες εφαρμογές και τις πιο μικρής εταιρίας, όπως στο android?

Μήπως γιατί δε μπορει να το συνδεσεις σε εξωτερικό monitor με keyboard&mouse να κανείς την δουλειά σου σαν άνθρωπος με πλήρεις επαγγελματικες σουιτες, όπως το android!

Κ.α. τέτοια καθημερινά παράδείγματα που κάνουν τα windows tablet να μοιάζουν ενα κακόγουστο αστείο μπροστά στο android!

 

Τι απ´ολα αυτά σε χαλάει στα windows 8 tablets?

Μπορεί φυσικά να είναι και ολα, ποίος μπορεί να σε αδικήσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα RT βγηκαν αρχικα οχι για να μπερδεψουν το κοσμο αλλα για να γεφυρωθει το χασμα με τις φθηνες υλοποιησεις,

οταν σε μερικους μηνες τα  wintel tablets θα κινουνται στα 300 ευρω δε θα εχουν πλεον λογο  υπαρξης, γιαυτο και η  MS αν παρατηρησατε εφτιαξε ενα πανισχυρο ακριβο Surface pro  που ξεκιναει απο 900 ευρω για να μη "καψει" το RT,  κατι που θα κανει συντομα μονη της η αγορα σπρωχνοντας τις τιμες προς τα κατω...

 

για την ενοποιηση τα πραγματα ειναι γνωστα και φανηκαν που οδευουν απο την πρωτη beta των 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu ? πού το θυμήθηκες αυτό τώρα, υπάρχει ακόμα ? ....απότι ξέρω μπαίνει μόνο σαν custom firmware κατά κάποιο τροπο σε android σωστά.....

Περίπου.. :-)

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/ubuntu/ubuntu-edge-smartphone-έρχεται-το-2014-με-full-r5092

 

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/ubuntu/διαθέσιμη-η-έκδοση-1310-του-ubuntu-πρεμιέρα-κ-r5474

 

H canonical σχεδιάζει σχεδιάζει ενοποιημένο λειτουργικό με ui που θα λειτουργεί εξίσου καλά σε όλα τα μεγέθη οθόνης. Η πρώτη έκδοση κυκλοφόρησε πριν από ένα μήνα και είναι συμβατή με nexus 4 και Galaxy Nexus. Με τους A57 της ARM™ και τη δυνατή πλεον είσοδο της Intel και προσεχώς της AMD αυτά θα γίνουν δυνατά. Επίσης με την έλευση αναδιπλούμενων οθονών σε δυο/τρια χρόνια τα όρια μεταξύ smartphone/tablet θα γίνουν ακόμα πιο θολά. 

 

Το κινητό που άλλαξε μετά την παρουσίαση του πρώτου iPhone πριν 6 χρόνια ετοιμάζεται να ξαναλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου.. :-)

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/ubuntu/ubuntu-edge-smartphone-έρχεται-το-2014-με-full-r5092

 

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/ubuntu/διαθέσιμη-η-έκδοση-1310-του-ubuntu-πρεμιέρα-κ-r5474

 

H canonical σχεδιάζει σχεδιάζει ενοποιημένο λειτουργικό με ui που θα λειτουργεί εξίσου καλά σε όλα τα μεγέθη οθόνης. Η πρώτη έκδοση κυκλοφόρησε πριν από ένα μήνα και είναι συμβατή με nexus 4 και Galaxy Nexus. Με τους A57 της ARM™ και τη δυνατή πλεον είσοδο της Intel και προσεχώς της AMD αυτά θα γίνουν δυνατά. Επίσης με την έλευση αναδιπλούμενων οθονών σε δυο/τρια χρόνια τα όρια μεταξύ smartphone/tablet θα γίνουν ακόμα πιο θολά. 

 

Το κινητό που άλλαξε μετά την παρουσίαση του πρώτου iPhone πριν 6 χρόνια ετοιμάζεται να ξαναλλάξει.

Link.png Site: Μάλιστα, μάλιστα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...