Προς το περιεχόμενο

H Microsoft εργάζεται στην ενοποίηση των διαφόρων εκδόσεων των Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνω (αλλα και ποιος ειμαι εγω) με την προσεγγιση ενοποιησης.

 

Το Desktop/Laptop θα ειναι παντα αλλο πραγμα με αλλες αναγκες και αλλες χρησεις από ό,τι το Phone/Tablet.

 

Το 1ο δε θα γινει ποτε τελειο για consuming υλικου το 2ο δε θα γινει ποτε τελειο για δημιουργια υλικου.

 

Μακάρι να βγω λαθος. Το touch περιβαλλον των Windows 8 αποδεικνυει περιτρανα το ποσο λαθος ειναι η κινηση.

 

Φιλος εγω διαφωνω με το (αλλα και ποιος ειμαι εγω) που εγραψες.

 

Αν καταλλαβαινω καλα εισαι ενας απ' το 90% που εριξε ακυρο στα 8,Χ (οπως κι εγω btw).

 

Αν και λογικα θα παρουν καποιο μαθημα μεχρι τα επομενα-μεθεπομενα windows, πλεον κραταω micro-καλαθι. ;)

 

Για μενα, μεχρι το 2020 τα 7αρια και τοτε ισως να εχεουν οριμασει τα touch εγχειρηματα μονο εκει που χρειαζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για μενα, μεχρι το 2020 τα 7αρια και τοτε ισως να εχεουν οριμασει τα touch εγχειρηματα μονο εκει που χρειαζονται.

 

σε 2-3  χρονια που το  touch  θα ειναι στανταρντ σε ολες τις οθονες τα ξαναλεμε,

ηδη εχω  touch-syndrome   στα 3 23αρια  desktop μονιτορ,  που εχω αποκτησει μετα απο ολιγομηνη εμπειρια με wintablet

 

 

Ρε guys, κανείς,  ΚΑΝΕΪΣ, δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το android στην τιμή..

Είναι ΤΣΑΜΠΑ, τι δεν καταλαβαίνετε; Πληρώνεις μόνο το σίδερο..

 

Για αυτό γέμισε η αγορά με χιλιάδες μοντέλα android.

 

Ο καθένας λοιπόν από τους ανταγωνιστές κοιτάζει να χρησιμοποιήσει άλλα πλεονεκτήματα για να πάρει μερίδια από mobile-tablet αγορές..

Η microsoft την κυριαρχία της στα PC's, η Apple το innovation , το brand, και το οικοσύστημα της ....

 

 

εγω δε βλεπω τα  galaxy s, note, nexus κλπ ανδροειδη να υπολειπονται σε τιμη απο τους ανταγωνιστες τους επειδη εχουν τσαμπα android,

 

αντιθετως βλεπω απειρο   fragmentation os οπου καθε συσκευη γινεται bound to os αναλογα με την ημερομηνια κυκλοφορια της....

γιαυτο και η Samsug προσανατολιζεται στο δικο της  Tizen στα χναρια της  Apple οπου το ios    ειναι αποτελεσμα χρονιας τεχνογνωσιας...

 

επισης αν κανω search στο skroutz για tablets τα πρωτα 300 results  ειναι noname κινεζιες και το τσαμπα android has nothing to do with it

 

κι εγω αν ημουν apple ή ms  δε θα αφηνα το λειτουργικο μου να διασυρεται σε τοσο low-end  συσκευες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω (αλλα και ποιος ειμαι εγω) με την προσεγγιση ενοποιησης.

 

Το Desktop/Laptop θα ειναι παντα αλλο πραγμα με αλλες αναγκες και αλλες χρησεις από ό,τι το Phone/Tablet.

 

Το 1ο δε θα γινει ποτε τελειο για consuming υλικου το 2ο δε θα γινει ποτε τελειο για δημιουργια υλικου.

 

Μακάρι να βγω λαθος. Το touch περιβαλλον των Windows 8 αποδεικνυει περιτρανα το ποσο λαθος ειναι η κινηση.

Είναι σίγουρο ότι θα βγεις λάθος. Ο κύβος ερρίφθει !!

Κάτι λάθος κατάλαβες , το άρθρο λέει για ενοποίηση λειτουργικών συστημάτων σε ένα . Δεν λέει τα pc τα tablet και τα phones θα γίνουν ένα . Φυσικά και το καθένα θα κρατήσει τον χαρακτήρα του και την χρήση του. Όμως αυτό που προέχει είναι η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών , ώστε ο χρήστης ενός συστήματος (OS)  να βρίσκεται στο ίδιο περιβάλλον πάντα και παντού. Και επίσης να δυσκολεύεται κάποιος που έχει Win8 στο PC και Android στο κινητό.

Αυτό άλλωστε προσπαθούν να κάνουν όλλες οι εταιρίες . Να τραβήξουν μέσω των συσκευών που παρουσιάζουν τους χρήστες στο δικό τους σύστημα λειτουργίας (OS).

 

And so the story goes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nhzt
2020 δεν ηταν τυχαιο νουμερο απο πλευρας μου

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/lifecycle

εχοντας στο μυαλο οτι τα windows δειχνουν να γινονται λιγοτερο φιλικα σε κλασικους dekstop/laptop.

Με αγορασμενα 98/xp/vista/7 δε με λες και οπισθοδρομικο, μαλλον το 90% κατι εχει κατα νου που δεν τα τιμα τα 8..

Αναλογα τις αναγκες στην τελικη

 

@Odyss3us Φιλε μακαρι να βελτειωθει αυτη η ολη προσεγκιση συντομα.

 

Τον desktop τον εχω 3 χρονια τωρα στην 32" στο σαλονι με ασυρματο k/b,mouse και τον χειριζομαι απ τον καναπε!  δε με βολευει :D και ουτε μου χρειαζεται το touch σε αυτη την φαση.

 

Παρολα αυτα εγω αναφερθηκα σε ενα 90% που δειχνει κατι στην MS κι οχι προσωπικα σε οσους εκφραζουν τις αποψεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ charis_k  οταν βλεπεις τις πωλησεις των  tablets ηδη να ξεπερνουν τα desktops υπαρχει μετατοπιση του  computing και αυτο το 90% απο τη στιγμη που μπορεις να σερφαρεις να τσεκαρεις τα email σου κλπ. απτο τσεπακι σου ειναι πλεον πλαστο...

οποτε οχι μονο δεν αλλαζουν τα 8 προς τα πισω αλλα ενοποιουνται ολα...

 

και δεν υπαρχει τετοιο θεμα περι "λιγοτερο φιλικα" το ιδιο εγινε και με τα xp και τα vista οσοι εμειναν προσκολλημενοι σε παλιο hardware Pentium4 και δεν αναβαθμισαν στα νεα dual core τις νεες ddr και τις νεες αρχιτεκτονικες μισησαν τα vista, ολοι οι υπολοιποι ομως που προχωρησαν σχετικα νωρις ειχαν διαφορετικη αποψη

 

στο link  που παρεθεσες ως το 2015 ληγει το   device support μερι το 2020 θα πατσαρονται μονο  τα security holes οπως γινεται με τα xp ως τον ερχομενο Απριλη..

 

there is no turning back...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο Odyss3us στην μετατοπιση και στο πισωγυρισμα.

 

ομως οπως ειπωθηκε πρεπει να διατηρηθει και η ανετη λειτουρικοτητα για καποια πραγματα που μεχρι και σημερα θελουν workstation ή mac. σχεδιατικα κτλ, που καποια απο αυτα λειτουργω κι εγω και ειναι αδυνατο να γινουν απο ενα tablet πχ.

με το ζορι να παρουμε touch μου ακουγεται το ολο θεμα και δε λεω, σαφως και θα γινουν ολα ετσι στο κοντινο μελλον, αλλα μου μοιαζει μεταβατικο το σταδιο και να εχει δρομο ακομα. Σε μερικα χρονια οπως ειπες σιγουρα θα ειναι πιο ξεκαθαρα/κατασταλλαγμενα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nhzt

2020 δεν ηταν τυχαιο νουμερο απο πλευρας μου

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/lifecycle

εχοντας στο μυαλο οτι τα windows δειχνουν να γινονται λιγοτερο φιλικα σε κλασικους dekstop/laptop.

Με αγορασμενα 98/xp/vista/7 δε με λες και οπισθοδρομικο, μαλλον το 90% κατι εχει κατα νου που δεν τα τιμα τα 8..

Αναλογα τις αναγκες στην τελικη

 

@Odyss3us Φιλε μακαρι να βελτειωθει αυτη η ολη προσεγκιση συντομα.

 

Τον desktop τον εχω 3 χρονια τωρα στην 32" στο σαλονι με ασυρματο k/b,mouse και τον χειριζομαι απ τον καναπε!  δε με βολευει :D και ουτε μου χρειαζεται το touch σε αυτη την φαση.

 

Παρολα αυτα εγω αναφερθηκα σε ενα 90% που δειχνει κατι στην MS κι οχι προσωπικα σε οσους εκφραζουν τις αποψεις τους.

Ότι νάναι ...

 

1ον Τι σχέση έχει πότε λήγει η υποστήριξη ενός προϊόντος με το πόσο καιρό θα το χρησιμοποιούμαι τελικά .

 

2ον  το 90% χρησιμοποιεί ακόμη 7άρια διότι ΑΠΛΑ τα 8άρια είναι νέο προιόν , όχι γιατί δεν το θέλουν . Όλα τα καινούργια PC , Tablet κια κινητά έρχονται με τα 8άρια.Και η λογική της MS να βάλει στα 8άρια και το περιβάλλον των 7 είναι για να προσαρμοστούν ευκολότερα οι χρήστες. Θυμάσαι τα προβλήματα με το start button. Μερικοί έχασαν το φως τους , δεν μπορούσαν να καταλάβουν που βρίσκονται και θέλουν να λέγονται κομπιουτεράδες , να διαφωνούσε η μάνα μου να το καταλάβω.

 

3ον Επειδή σένα δεν σε βολεύει και δεν σε χρειάζεται το touch τι πρέπει να γίνει ρε φίλε , να σταματήσει η τεχνολογία . 

Πάντως κακώς , έπρεπε η MS να σε ρωτήσει πρώτα και μετά να κάνει τις κινήσεις της για το touch .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο Odyss3us στην μετατοπιση και στο πισωγυρισμα.

 

ομως οπως ειπωθηκε πρεπει να διατηρηθει και η ανετη λειτουρικοτητα για καποια πραγματα που μεχρι και σημερα θελουν workstation ή mac. σχεδιατικα κτλ, που καποια απο αυτα λειτουργω κι εγω και ειναι αδυνατο να γινουν απο ενα tablet πχ.

με το ζορι να παρουμε touch μου ακουγεται το ολο θεμα και δε λεω σαφος και θα γινουν ολα ετσι στο κοντινο μελλον, αλλα μου μοιαζει μεταβατικο το σταδιο και να εχει δρομο ακομα. Σε μερικα χρονια οπως ειπες σιγουρα θα ειναι πιο ξεκαθαρα/κατασταλλαγμενα τα πραγματα

 

 

δεν ειναι ασπρο-μαυρο τα πραγματα, οταν ανεφερα τις πωλησεις δεν εννουσα οτι τα ταμπλετς σωνει και καλα  αντικαθιστουν τα desktop

μπορουν ανετα να συνυπαρχουν και τα 2,

γιαυτο και γινεται λογος για ε ν ο π ο ι η σ η

 

αλλωστε ενας βασικος λογος ειναι  το life-cycle των desktop που εχει αυξηθει σημαντικα, (ειμαι εδω και 2 χρονια σε sandy bridge και οπως παρακολουθω τα πραγματα δε θα χρειαστει να αναβαθμισω ουτε για τα επομενα 2 χρονια...

 

το να εχει επενδυσει καποιος σε ενα pc των 1500 ευρω δεν τον απαγορευει την επομενη μερα να παει να δωσει αλλα 400 για να παρει το PS4 ή ενα tablet

 

if you get my point...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-off topic-

 

με τον φιλο Odyss3us συνενοουμαστε μια χαρα ;)

 

αλλα εσυ βρε nhzt ...

Εν παση περιπτωση

1. οταν γινουν desktop friently τα ξαναλεμε ειναι το σκεπτικο μου και ποσο τυχαιο ειναι που ειπωθηκε ηδη, τα 9 θα ειναι πιο customizable..

2.ουτε το αρθρο δε διαβασες.. [7->50%, xp 34% 12 χρονια μετα την κυκλοφοριοα τους (πολλα τα ληγμενα θα ελεγες, σωστα?) κ.ο.κ.]

3.μαλον εσυ πέρασες μια δύσκολη μέρα.

διαβασε τον διαλογο μου με τον αλλο συμφορουμητη αυριο αν θες και θα καταλλαβεις το Point.

goodnight Κι απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα εσυ βρε nhzt ...

Εν παση περιπτωση

1. οταν γινουν desktop friently τα ξαναλεμε ειναι το σκεπτικο μου και ποσο τυχαιο ειναι που ειπωθηκε ηδη, τα 9 θα ειναι πιο customizable..

2.ουτε το αρθρο δε διαβασες.. [7->50%, xp 34% 12 χρονια μετα την κυκλοφοριοα τους (πολλα τα ληγμενα θα ελεγες, σωστα?) κ.ο.κ.]

3.μαλον εσυ πέρασες μια δύσκολη μέρα.

διαβασε τον διαλογο μου με τον αλλο συμφορουμητη αυριο αν θες και θα καταλλαβεις το Point.

goodnight Κι απο μενα

Α τώρα έχουμε και 9άρια , κάτσε , ακόμη τα 8άρια δεν πούλησαν στα 9άρια που θα είναι και κουστουμαρισμένα πήγες ; Eσύ τρέχεις πιο πολύ και από την MS. Γιατί δεν τους γράφεις ένα γράμμα τι θα κάνουν .

Λοιπόν ξανά από την αρχή , γιατί χάθηκες .

Μιλάμε για Ε Ν Ο Π Ο Ι Η Σ Η . τι σχέση έχουν τα ποσοστά και τι θέλεις τελικά να μας πεις . Πες το με δύο σειρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού προκύπτει η ανάγκη σε όλα τα microsoft θέματα να υπάρχει:

 

  • ένας συγκεκριμένος χρήστης που λιβανίζει -απροκάλυπτα πλέον- τη συγκεκριμένη εταιρία και τα windows 8.
  • άλλους 5-6 απέναντι να πετάνε ντομάτες ή να σηκώνουν το γάντι στις προκλήσεις;

:mellow:

 

Η ενοποίηση λειτουργικού απλά σημαίνει:

* ΕΝΑΣ πυρήνας (κεντρικό layer),

* διαφορετικό χαμηλό (hardware) layer ανα συσκευή/πλατφόρμα

* διαφορετικό UI ανά πλατφόρμα -λογικό- αλλά με κοινά χαρακτηριστικά.

 

Πρακτικό και χρήσιμο κυρίως σε developers που στις περισσότερες περιπτώσεις θα ετοιμάζουν έναν κώδικα αντί για τρείς. Το πώς θα εφαρμοστεί όλο αυτό στην πράξη, εδώ είναι το ζουμί. Εχει κάποιος αντίρρηση σ'αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βγάζει Windows στο ίδιο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε μέσω xp-vista, και όχι σχεδόν κάθε χρόνο; Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βγάζει Windows στο ίδιο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε μέσω xp-vista, και όχι σχεδόν κάθε χρόνο; Ευχαριστώ πολύ.

Δεν σε υποχρεώνει κανένας να αλλάζεις κάθε χρόνο λειτουργικό....

Πρέπει σιγά σιγά να μπαίνετε στην νοοτροπία αυτών που βρίζετε...( Mac users)

Άλλωστε απο vista και μετά ήταν ξεκάθαρο ότι αντιγράφει πολλά στοιχεία της εταιρείας που αρωστημένα μισήτε...(Apple)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο Odyss3us στην μετατοπιση και στο πισωγυρισμα.

 

ομως οπως ειπωθηκε πρεπει να διατηρηθει και η ανετη λειτουρικοτητα για καποια πραγματα που μεχρι και σημερα θελουν workstation ή mac. σχεδιατικα κτλ, που καποια απο αυτα λειτουργω κι εγω και ειναι αδυνατο να γινουν απο ενα tablet πχ.

με το ζορι να παρουμε touch μου ακουγεται το ολο θεμα και δε λεω, σαφως και θα γινουν ολα ετσι στο κοντινο μελλον, αλλα μου μοιαζει μεταβατικο το σταδιο και να εχει δρομο ακομα. Σε μερικα χρονια οπως ειπες σιγουρα θα ειναι πιο ξεκαθαρα/κατασταλλαγμενα τα πραγματα

@charis_k τα tablet ήρθαν και αφανησαν μια ολόκληρη κατηγορία, τα netbook και μαζί με αυτά και τη desktop χρήση σε ultra φορητες συσκευες!

Τα windows 8,ήρθαν για να ξανά επαναφερουν το desktop, σ'αυτή τη κατηγορία και να το συνδιασους με την νέα touch στροφή που έχει επέλθει τα τελευταία χρόνια!

 

Αν κάποιος στοχευει στη κατάργηση του desktop σίγουρα αυτός δεν είναι η ms!

Τώρα αν σε ξυνισε όλη αυτή η στροφή στα tablets, μπορείς να διαμαρτηρυθεις, αλλά οχι εδώ, γιατί όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν, άλλο η ενωποιηση και άλλο ταμπλετοποιηση!

Δεν σε υποχρεώνει κανένας να αλλάζεις κάθε χρόνο λειτουργικό....

Πρέπει σιγά σιγά να μπαίνετε στην νοοτροπία αυτών που βρίζετε...( Mac users)

Άλλωστε απο vista και μετά ήταν ξεκάθαρο ότι αντιγράφει πολλά στοιχεία της εταιρείας που αρωστημένα μισήτε...(Apple)

Ποτέ βγήκε το snow leopard και ποτέ το lion?

Η τακτική του κάθε χρόνο καινούριο λογισμικο,ξεκίνησε απο τα κινητά και πέρασε στα osx&windows!

Όσο για τις αντιγραφες δε θα το ξανασυζητησουμε!

Η Apple είναι η προτελευταια εταιρία που δικαιουται να μιλά για αντιγραφες(τελεταια είναι η samsung)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@charis_k τα tablet ήρθαν και αφανησαν μια ολόκληρη κατηγορία, τα netbook και μαζί με αυτά και τη desktop χρήση σε ultra φορητες συσκευες!

Τα windows 8,ήρθαν για να ξανά επαναφερουν το desktop, σ'αυτή τη κατηγορία και να το συνδιασους με την νέα touch στροφή που έχει επέλθει τα τελευταία χρόνια!

Αν κάποιος στοχευει στη κατάργηση του desktop σίγουρα αυτός δεν είναι η ms!

Τώρα αν σε ξυνισε όλη αυτή η στροφή στα tablets, μπορείς να διαμαρτηρυθεις, αλλά οχι εδώ, γιατί όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν, άλλο η ενωποιηση και άλλο ταμπλετοποιηση!

Ποτέ βγήκε το snow leopard και ποτέ το lion?

Η τακτική του κάθε χρόνο καινούριο λογισμικο,ξεκίνησε απο τα κινητά και πέρασε στα osx&windows!

Όσο για τις αντιγραφες δε θα το ξανασυζητησουμε!

Η Apple είναι η προτελευταια εταιρία που δικαιουται να μιλά για αντιγραφες(τελεταια είναι η samsung)!

Απορίες:

1) Πως το windows 8 ήρθε για να ξανά επαναφέρει το desktop?

2) Η touch στροφή πως έχει επέλθει τα τελευταία χρόνια?

3) απο ποιά κινητά ξεκίνησε κάθε χρόνο καινούργιο λογισμικό?

4) Ποιές είναι οι ultra φορητές συσκευές?

 

Καλά, desktop OS για χρήση σε tablet είναι ανέκδοτο και ιστορικά αποδεδειγμένη αποτυχία. Υβριδικά ήταν όλα τα tablet PC προ iPad .

 

ΥΓ. Και Mac users υπήρχαν που τους ενόχλησε το κάθε χρόνο καινούργιο λειτουργικό αλλά η πτώση της τιμής και το γεγονός ότι ήταν αναμενόμενο (back to the Mac)να έρθουν κάποια καλά του iOS (όχι ταμπλετοποιηση ή ενοποίηση) ξεπεραστηκανε αμέσως τα όποια προβλήματα.

Όσο για την αντιγραφή, ναι αντιγράφει και η apple αλλά μόνο ότι αξίζει. Οι υπόλοιποι όχι μόνο την αντιγράφουν αλλά τη μιμούνται ή προσπαθούν να της μοιάσουν συνολικά.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...