Προς το περιεχόμενο

(Φήμη) Microsoft Windows 8.2 Update τον Ιανουάριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσοι βρισκονται πισω απο ενα terminal δουλευοντας με  command lines

 

αναλογισου ποσα εμαθες σε αυτο το θρεντ σε σχεση με αυτα που εγραφες πριν για defrag, virtual monitors κλπ.

δεν τα πηγες κι ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οσοι βρισκονται πισω απο ενα terminal δουλευοντας με  command lines

 

αναλογισου ποσα εμαθες σε αυτο το θρεντ σε σχεση με αυτα που εγραφες πριν για defrag, virtual monitors κλπ.

δεν τα πηγες κι ασχημα

Σταματα να τους απαντας,δε αξιζουν ουτε το χρονο,ουτε την ενεργεια που σπαταλας για να συζητήσεις οτιδήποτε μαζι τους!Αστους στο κοσμο τους και τα προβληματας τους!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους (συνεχίζουν) να κράζουν το Metro και γενικά τα 8άρια, προτείνω να ψάξουν λίγο παραπάνω για τα πρώτα Longhorn builds, καθώς και τα Windows Neptune γενικότερα...

 

Ουσιαστικά η MS ανακυκλώνει και εξελίσσει ιδέες που συνελήφθησαν τουλάχιστον 10 χρόνια πριν. Δε θεωρώ την παρούσα μορφή των 8.1 ιδανική, πιστεύω όμως πως οι τύποι στο Redmond προχωρούν προς τη σωστή κατεύθυνση. Κάποια στιγμή θα βρεθεί η χρυσή τομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακα για οσους δε γνωριζουν,μεσο του skydrive μπορεις να εχεις προσβαση στους φακελλους του λογαριασμου σου σε φορητη και μη συσκευη,φτανει το pc που θες να δεις ή να χρησιμοποιησεις τους φακελλους του, να είναι ανοικτο/συνδεδεμενο με το ιντερνετ,ασχετα με ποιο account είναι ενεργοποιημενο εκεινη τη στιγμη!

 

Y.Γ.Αυτη η δυνατοτητα(Fetch files) προς το παρον αφαιρεθηκε από τα windows 8.1!

Πιθανο η ms να τη ξαναπροσθεσει μεσο του metro app για το skydrive ή να ενσωματωθεί με καποιο τροπο στις δυνατότητες του ιδιου το os χωρις την αναγκη εγκαταστασης του desktop skydrive!

Γενικα πολλης πειραματισμος από την ms,που τις περισσοτερες φορες ειναι ασκοπος,αχρειαστος και προβληματικος!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ήταν απαράδεκτο που είχαν ως προεπιλογή ενεργοποιημένο το fetch. Πολλοί ήταν αυτοί που δεν γνώριζαν καν ότι είχαν ανοίξει πρόσβαση προς τα έξω σε όλο τον σκληρό τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι βρισκονται πισω απο ενα terminal δουλευοντας με  command lines

 

αναλογισου ποσα εμαθες σε αυτο το θρεντ σε σχεση με αυτα που εγραφες πριν για defrag, virtual monitors κλπ.

δεν τα πηγες κι ασχημα

 

 

Μα φυσικά... έμαθα ότι τεχνολογίες όπως shh και X11  είναι μόνο για αυτούς που "βρίσκονται πίσω από ένα terminal δουλεύοντας με command lines"... και μόνο αυτή η πρόταση δείχνει ακριβώς τι μπορεί να "μάθει" κανείς.

 

 

Πάντως πίσω από το δικό μου terminal είναι τα chipάκια της οθόνης μου και command line είναι μία γραμμή εντολών που ότι γράφει κανείς σε οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού είναι γραμμή εντολών.

 

 

Να δεις.. πώς το διάβασα τελευταία.. Α! Δεν τα πήγες και άσχημα. 

 

 

 

Σταματα να τους απαντας,δε αξιζουν ουτε το χρονο,ουτε την ενεργεια που σπαταλας για να συζητήσεις οτιδήποτε μαζι τους!Αστους στο κοσμο τους και τα προβληματας τους!

 

Χε... το θέμα είναι ότι αφενός ο κόσμος δεν ξέρει γιατί έχεις τέτοια αντιμετώπιση και αφετέρου εγώ βαριέμαι να βρω το/τα thread που απλά βάζεις την ουρίτσα σου στα σκέλια σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά... έμαθα ότι τεχνολογίες όπως shh και X11  είναι μόνο ...

 

αυτο το shh φανταζομαι  ειναι κατι σα το shhhhhh....  μη το πεις πουθενα!

 

πλεον οτι ηταν να μαθω το εμαθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα,multi physical monitors και OSX?Really?

Στο 10.9 κάτι έγινε

 

Όσο για το multiuser δεν μπορώ να μαντέψω τι περιορισμούς εννοείς,δεν σε αμφισβητώ πάντως,αν θες πες

Καλα στο osx ακομα γελαει ο κοσμος με την υποστηριξη multi monitors.

Ας προσπαθησει καποιος στο 10.9 να εχει ενα παραθυρο που να επεκτεινεται απο μια οθονη σε μια αλλη και ας μας εξηγησει πως με μαγικο τροπο εξαφανιστκηκε το μισο παραθυρο! It's magical!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κατάλαβα ποιά είναι η βαρύτητα της φήμης αντίστοιχη με το κυκλοφορούν αναμεσά μας;Και τί θα θέλαμε να φέρει η επόμενη αναβάθμιση ή η επόμενη γενιά; τί να ζητήσουμε απο τον Άγιο Βασίλη-Steve Ballmer;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί θα θέλαμε να φέρει η επόμενη αναβάθμιση ή η επόμενη γενιά; τί να ζητήσουμε απο τον Άγιο Βασίλη-Steve Ballmer;

 

Προσωπικά θα ήθελα ένα περισσότερο "consistent" γραφικό περιβάλλον, το οποίο όμως θα βασίζεται στο -κατά τη γνώμη μου- βολικότατο Metro. Ας φύγουμε σιγά σιγά από το desktop paradigm και ας αποφευχθεί στο μέλλον αυτή η "τράμπα" μεταξύ παλαιού και νέου.

 

Ωστόσο, επιθυμώ μια περισσότερο "κλασσική" file management εμπειρία. Δε θα ήθελα δηλαδή στα επόμενα desktop Windows να ακολουθηθεί η λογική των Windows Phone όπου το file management είναι πλήρως αυτοματοποιημένο και περιοριστικό για τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα ήθελα ένα περισσότερο "consistent" γραφικό περιβάλλον, το οποίο όμως θα βασίζεται στο -κατά τη γνώμη μου- βολικότατο Metro. Ας φύγουμε σιγά σιγά από το desktop paradigm και ας αποφευχθεί στο μέλλον αυτή η "τράμπα" μεταξύ παλαιού και νέου. Ωστόσο, επιθυμώ μια περισσότερο "κλασσική" file management εμπειρία. Δε θα ήθελα δηλαδή στα επόμενα desktop Windows να ακολουθηθεί η λογική των Windows Phone όπου το file management είναι πλήρως αυτοματοποιημένο και περιοριστικό για τον χρήστη.

 

Το ένα που ζητάς θεωρώ πως έρχεται σε αντίθεση με το άλλο, δηλαδή, αν καταργηθεί το desktop θα γίνει μόνο για να κρυφτεί πίσω από το modernUI όλη η λεπτομέρεια που είναι ακαταλαβίστικη για τον μέσο (λέγε με και ανίδεο) χρήστη. Αυτό ουσιαστικά είναι το θέμα της επερχόμενης ενοποίησης των εκδόσεων windows.

 

Αυτό που θα ήταν ιδανικό και νομίζω πως προς τα εκεί θα πάει το πράγμα, είναι να υπάρχει το desktop ως έχει στα 8/8.1 με ενσωμάτωση του modernUI επάνω στο desktop ως slides και όχι ως ξεχωριστό παράλληλο shell+launcher που είναι τώρα. Το modernUI θα εμφανίζει όλες τις λειτουργίες του με διαφάνεια ή όχι (επιλέξιμα) επάνω στο υπάρχον desktop. Οι modernUI εφαρμογές θα τρέχουν fullscreen ή σε παράθυρο (γίνεται ήδη με πρόσθετη εφαρμογή). Τα παραπάνω θα ισχύουν για την desktop/notebook εγκατάσταση, στην mobile/tablet φυσικά δεν θα υπάρχει ορατό desktop, θα υπάρχει default το modernUI  launcher. Και όλα αυτά, μέχρι να μπούν οι περισσότεροι στις νέες hardware καταστάσεις με τα touch monitors, touch notebooks, desktop kinect κτλ.

 

Υπάρχει και ένα ακόμα ζητούμενο, αν τελικά θα υποστηριχτεί το modernUI από τους developers, και φυσικά, δεν εννοώ αυτούς που κάνουν weather apps. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι θα πέσει χρήμα για να μεταφερθούν πετυχημένες desktop εφαρμογές στο δυσχρηστο touch-style modernUI χάνοντας σε λειτουργικότητα πιθανότατα. Αν πάλι γυρίσουμε τα pc μας αποκλειστικά για να βλέπουμε βιντεάκια Παντελίδη, να γράφουμε FBstatus και να κρατάμε log πότε έχουμε περίοδο, εντάξει πάω πάσο.. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το shh φανταζομαι  ειναι κατι σα το shhhhhh....  μη το πεις πουθενα!

 

πλεον οτι ηταν να μαθω το εμαθα...

 

 

Ε δεν ήταν και δύσκολο... με τους "τεχνικούς κονσόλας", ό,τι και να σου έλεγε κάποιος θα ήταν νέα γνώση για εσένα. 

 

 

Αλλά πραγματικά δεν έχω μάθει ακόμα... εν έτη 2013, τελικά, μπορούν 2 (τουλάχιστον) χρήστες να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση με "remote desktop" και ταυτόχρονα στο ίδιο μηχάνημα με Windows OS και ο καθένας στο δικό του account; Με άλλα λόγια, είναι multiuser το εν λόγω OS ή ακόμα; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πραγματικά δεν έχω μάθει ακόμα... εν έτη 2013, τελικά, μπορούν 2 (τουλάχιστον) χρήστες να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση με "remote desktop" και ταυτόχρονα στο ίδιο μηχάνημα με Windows OS και ο καθένας στο δικό του account; Με άλλα λόγια, είναι multiuser το εν λόγω OS ή ακόμα; 

 

Γι'αυτό λες;

Microsoft offers the Remote Desktop Protocol (RDP) in Windows to allow remote desktop connections, and while most versions of Windows include a RDP client, only the Professional, Ultimate and Server editions offer the RDP server to accept incoming connections.

 

Hack: How to Enable Concurrent Remote Desktop Sessions in Windows

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ήταν και δύσκολο... με τους "τεχνικούς κονσόλας", ό,τι και να σου έλεγε κάποιος θα ήταν νέα γνώση για εσένα. 

 

 

Αλλά πραγματικά δεν έχω μάθει ακόμα... εν έτη 2013, τελικά, μπορούν 2 (τουλάχιστον) χρήστες να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση με "remote desktop" και ταυτόχρονα στο ίδιο μηχάνημα με Windows OS και ο καθένας στο δικό του account; Με άλλα λόγια, είναι multiuser το εν λόγω OS ή ακόμα; 

Ναι γινεται,μεσο desktop skydrive!

 

Για πες μας εν ετη 2013 μπορεις στο osx να κανεις move(cope/paste) μονο με το mouse/traskpad!

Και μη μου πεις για το αβολο και αντιπαραγωγικο  drag&drop.

Αυτό είναι για το desktop remote χωρις τα εισαγωγικα!

Αυτό που ρωτα είναι για το "desktop remote" με εισαγωγικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα που ζητάς θεωρώ πως έρχεται σε αντίθεση με το άλλο, δηλαδή, αν καταργηθεί το desktop θα γίνει μόνο για να κρυφτεί πίσω από το modernUI όλη η λεπτομέρεια που είναι ακαταλαβίστικη για τον μέσο (λέγε με και ανίδεο) χρήστη. Αυτό ουσιαστικά είναι το θέμα της επερχόμενης ενοποίησης των εκδόσεων windows.

 

Το desktop (με όλα τα παρελκόμενα, όπως π.χ. η taskbar και το Start Menu) ως launcher εφαρμογών δεν είναι -πιστεύω- πλέον απαραίτητο για μια πλήρη και αποδοτική εμπειρία χρήσης PC. H Start screen -με σωστό grouping- μπορεί να το αντικαταστήσει χωρίς να προκληθούν χρηστικά προβλήματα.

 

Σε μια φορητή συσκευή π.χ. όπου ο χρήστης διαχειρίζεται κυρίως εφαρμογές αλλά όχι αρχεία (τουλάχιστον όχι όπως σε ένα desktop), η Start screen λειτουργεί εξαιρετικά. Αυτό τουλάχιστον βιώνω εγώ ως χρήστης WP8.

 

Από την άλλη σε ένα "καθαρόαιμο" PC τείνουμε να χρησιμοποιούμε το desktop και ως τοποθεσία αποθήκευσης αρχείων, ενώ πραγματοποιούμε και αρκετές file management λειτουργίες (από απλά copy paste μέχρι και οργάνωση της δουλειάς μας σε folders κλπ).

 

Οπότε, όπως πολύ σωστά λες, αυτό που επιθυμώ είναι όντως να κρυφτεί η ακαταλαβίστικη για το μέσο χρήστη λεπτομέρεια, χωρίς όμως να περιορίζεται ο power user ή έστω αυτός που έχει μάθει να οργανώνει τα αρχεία του με συγκεκριμένο τρόπο. Καλές οι αυτοματοποιημένες π.χ. libraries Μουσικής του media player, αλλά εγώ θέλω ένα πραγματικό file manager για να μπορώ να οργανώσω τη συλλογή μου όπως γουστάρω. Ή να "πετάξω" με drag n drop ένα αρχείο σε κοινόχρηστο φάκελο.

 

Με λίγα λόγια για μια ψευδαίσθηση μιλάω: Από το να κάνω τράμπα μεταξύ δύο διαφορετικών GUIs (παρότι ομολογώ πως στα 8.1 η συνολική αίσθηση είναι καλύτερη), θεωρώ προτιμότερη την ύπαρξη ενός Windows Explorer αλλά προσαρμοσμένου στυλιστικά στο Metro.

 

 

Αυτό που θα ήταν ιδανικό και νομίζω πως προς τα εκεί θα πάει το πράγμα, είναι να υπάρχει το desktop ως έχει στα 8/8.1 με ενσωμάτωση του modernUI επάνω στο desktop ως slides και όχι ως ξεχωριστό παράλληλο shell+launcher που είναι τώρα. Το modernUI θα εμφανίζει όλες τις λειτουργίες του με διαφάνεια ή όχι (επιλέξιμα) επάνω στο υπάρχον desktop. Οι modernUI εφαρμογές θα τρέχουν fullscreen ή σε παράθυρο (γίνεται ήδη με πρόσθετη εφαρμογή). Τα παραπάνω θα ισχύουν για την desktop/notebook εγκατάσταση, στην mobile/tablet φυσικά δεν θα υπάρχει ορατό desktop, θα υπάρχει default το modernUI  launcher. Και όλα αυτά, μέχρι να μπούν οι περισσότεροι στις νέες hardware καταστάσεις με τα touch monitors, touch notebooks, desktop kinect κτλ.

 

Αν καταλαβαίνω (και φαντάζομαι) καλά αυτό που περιγράφεις, συμφωνώ πως όντως θα ήταν ιδανικό. :)

 

 

Υπάρχει και ένα ακόμα ζητούμενο, αν τελικά θα υποστηριχτεί το modernUI από τους developers, και φυσικά, δεν εννοώ αυτούς που κάνουν weather apps. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι θα πέσει χρήμα για να μεταφερθούν πετυχημένες desktop εφαρμογές στο δυσχρηστο touch-style modernUI χάνοντας σε λειτουργικότητα πιθανότατα. Αν πάλι γυρίσουμε τα pc μας αποκλειστικά για να βλέπουμε βιντεάκια Παντελίδη, να γράφουμε FBstatus και να κρατάμε log πότε έχουμε περίοδο, εντάξει πάω πάσο..  :P

 

Και εδώ έχεις δίκιο. Αν βέβαια γινόταν αυτό που περιέγραψες νωρίτερα, το πρόβλημα αυτό θα έπαυε να υφίσταται. Πάντως, ακόμα και καθαρά στυλιστικά να προσάρμοζαν κάποιες πετυχημένες εφαρμογές στο Modern UI (για λόγους consistency του περιβάλλοντος), εγώ θα ήμουν -σε πρώτη φάση- ικανοποιημένος.

 

Σόρυ αν τα έγραψα λίγο όπως να 'ναι, αν θες να διευκρινίσω κάτι, πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...