Προς το περιεχόμενο

(Θερμοπομπός) Atlantic Odyssee 2000W, e-shop, 95.5E


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξεκινήσουμε να μιλάμε για το ποιος είναι ο πιο φθηνός σε τιμή και κατανάλωση τρόπος θέρμανσης, σίγουρα θα αρχίσουμε και δεν θα τελειώνουμε. Εχω και καλοριφέρ λαδιού και δεν έχει καμια σχέση.... Γενικά δεν λεω πως δεν καίει αρκετό ρευμα αλλα απο το να δώσω πολλα λεφτά για να περιμένω να κανω απόσβεση από το λογαριασμό μετα από μερικά χρόνια καλύτερα να εχω 2 από αυτά και να δώσω 200Ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια καθοσαστε και ψυριζετε τη μαιμου για ενα προιον που κοστιζει 95 ευρω - καιει 2000watt και αυτο θεωρειται προσφορα;;;;;

 

Εχετε υποψην σας οτι ουσιαστικα ο θερμοπομπος ειναι καλοριφερ λαδιου δηλαδη οτι πιο αντιοικονομικο για θερμανση;;;;;

 

Επισης μηπως μπερδετε τους θερμοπομπους με τα πανελ υπερυθρων λογω οτι εχουν το ιδιο σχημα;;;;

 

Ενδεικτικα ενα πανελ κοστιζει 350 ευρω και ο εν λογω θερμοπομπος 95. ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΕΙ 400-600 Watt ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1/3.

 

 

ΜΗΝ πεφτετε στην παγιδα. Αν θελετε να ζεσταθειτε σε ενα δωματιο με μικρο κοστος κτησης ναι στο θερμοπομπο αλλα 1000 watt και οχι πανω απο 35 ευρω κοστος.

 

Αν παλι διαθετετε το αρχικο budget 350 ευρω τοτε πανελ υπερυθρων.

 

Καθε αλλη αγορα ειναι ΠΑΓΙΔΑ!!!

Δεν μπαινω στην διαδιακασια ν'απαντησω καν(ουτε να ερθω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν).....μπορεις να πας στην ενοτητα του μπλα μπλα που υπαρχουν 500 θεματα σχετικα με την θερμανση να μαζεψεις πληροφοριες και μετα ελα να τα ξαναπεις ολα αυτα.

 

Καλυτερα να μην λεει ο καθενας οτι του κατεβαινει στο κεφαλι γιατι ετσι δεν βοηθαει κανεναν

 

Ας μεινουμε στο θεμα και να μην ξεφευγουμε στο τι συμφερει περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είσαι ο μόνος. Επιμένει ο kukukali να συγκρίνει με υποδιέστερο προϊόν. 

 

Το οποιο εσυ σαν γνωστης του αντικειμενου το θεωρεις υποδιεστερο.

Οκ ενταξει ας μην το κανουμε καφενειο το θεμα.

Ο καθε χρηστης εχει την αποψη του για το προιον που αγορασε.

Το να μου θες μου αλλαξεις την γνωμη για κατι που εχω στην κατοχη μου και το πως αποδιδει δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καθοσαστε και ψυριζετε τη μαιμου για ενα προιον που κοστιζει 95 ευρω - καιει 2000watt και αυτο θεωρειται προσφορα;;;;;

Εχετε υποψην σας οτι ουσιαστικα ο θερμοπομπος ειναι καλοριφερ λαδιου δηλαδη οτι πιο αντιοικονομικο για θερμανση;;;;;

Επισης μηπως μπερδετε τους θερμοπομπους με τα πανελ υπερυθρων λογω οτι εχουν το ιδιο σχημα;;;;

Ενδεικτικα ενα πανελ κοστιζει 350 ευρω και ο εν λογω θερμοπομπος 95. ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΕΙ 400-600 Watt ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1/3.

 

ΜΗΝ πεφτετε στην παγιδα. Αν θελετε να ζεσταθειτε σε ενα δωματιο με μικρο κοστος κτησης ναι στο θερμοπομπο αλλα 1000 watt και οχι πανω απο 35 ευρω κοστος.

Αν παλι διαθετετε το αρχικο budget 350 ευρω τοτε πανελ υπερυθρων.

Καθε αλλη αγορα ειναι ΠΑΓΙΔΑ!!!

 

Σε αντιθεση με το nick σου δεν το εχεις ψαξει καθολου το θεμα. Μπες διαβασε στο site του αντιπροσωπου για να δεις οτι ΔΕΝ ειναι καλοριφερ λαδιου.

Μην αποπροσανατολιζουμε τον κοσμο και οπως ειπε ο φιλος HERTHAN στο μπλα μπλα μπορεις να βρεις πληροφοριες και αν δεν σου φτανουν ψαχνεις και στο νετ.

Επισης για να σε προλαβω εγω ειπα 2 πραγματα που ξερω απο προσωπικη εμπειρια χρησης 2 χρονων+ αφου φυσικα μιλαμε για το συγκεκριμενο προιον που ειναι σε προσφορα και μπορει καποιος να ενδιαφερεται για την αγορα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε υποψην σας οτι ουσιαστικα ο θερμοπομπος ειναι καλοριφερ λαδιου δηλαδη οτι πιο αντιοικονομικο για θερμανση;;;;;

 

 

Μη πετάς κοτσάνες και σε κοροϊδεύει ο κόσμος. Φιλικά :)

 

Μόνο τις φώτο να δεις, καταλαβαίνεις. Άσε που πρώτη φορά ακούω οτι τα kerosun είναι επώνυμα και τα Atlantic...ανώνυμα. 

 

Η Kerosun είναι από τις παλαιότερες εταιρίες στο χώρο. Τα Atlantic τα ξέρει η μάνα τους; (μπορεί και ναι  :lol: )

 

 

 

Γενικά το παν στον θερμοπομπό είναι ο θερμοστάτης και οι σκάλες θέρμανσης. Ο θερμοστάτης πρέπει να είναι ευαίσθητος και ακριβής. Γενικά τα επώνυμα (Delonghi, Kerosun κτλ.) έχουν καλύτερη απόδοση στα ίδια Watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγονται διαφορα και ζαλιζετε ο κοσμος που διαβαζει,ας γραψω δυο σειρες κι'εγω σαν ηλεκτρολογος.

Ολες οι πηγες θερμοτητας με ηλεκτρικο ρευμα  που αναφερετε ειναι ωμικα φορτια και δεν εχουν καμια διαφορα στην καταναλωση/αποδοση μεταξυ τους,απλα αλλαζει ο τροπος που μεταφερουν την θερμοτητα στον χωρο.

Το  μονο που διαφοροποιείται απο ολα αυτα,και ειναι ποιο χαμηλο σε καταναλωση ρευματος απο αυτο που παιρνουμε,ειναι η αντλια θερμοτητος ειτε αερα/νερου ειτε αερα/αερα,αυτα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγονται διαφορα και ζαλιζετε ο κοσμος που διαβαζει,ας γραψω δυο σειρες κι'εγω σαν ηλεκτρολογος.

Ολες οι πηγες θερμοτητας με ηλεκτρικο ρευμα  που αναφερετε ειναι ωμικα φορτια και δεν εχουν καμια διαφορα στην καταναλωση/αποδοση μεταξυ τους,απλα αλλαζει ο τροπος που μεταφερουν την θερμοτητα στον χωρο.

Το  μονο που διαφοροποιείται απο ολα αυτα,και ειναι ποιο χαμηλο σε καταναλωση ρευματος απο αυτο που παιρνουμε,ειναι η αντλια θερμοτητος ειτε αερα/νερου ειτε αερα/αερα,αυτα.

Και μιας και το ανεφερες καλο θα ήταν να μας ενημερωσεις ποια είδη θερμανσης χρησιμοποιουν αυτον τον τροπο γιατι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το ανεφερες καλο θα ήταν να μας ενημερωσεις ποια είδη θερμανσης χρησιμοποιουν αυτον τον τροπο γιατι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες γνωσεις.

Αφου το ειπε ξεκαθαρα η αντλια θερμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ξέρω 5 πραγματα επί του θέματος θα τα πω και όποιος διαφωνεί ας το πει.

Αντλίες θερμότητας είναι είτε τα γνωστά aircondition είτε κεντρικές μονάδες που αντικαθιστούν τους λέβητες πετρελαίου σαν κεντρική θέρμανση (ζεσταίνουν το νερό του κυκλώματος των καλοριφερ μας).

Οι κεντρικές μονάδες είναι οικονομικότερες στην κατανάλωση σε σχέση με το πετρέλαιο αλλά έχουν υψηλό κόστος αγοράς (~8000 περίπου) οπότε κάνουν μόνο για μακροχρόνια επένδυση και βέβαια αν κάποιος έχει τα λεφτά. Επιπλέον η εγκατάσταση καλοριφέρ θα πρέπει να υπάρχει ήδη αλλιώς το κόστος ούτε εγώ ξέρω που θα πάει..

Το απλούστερο και οικονομικότερο της αντλίας θερμότητας (σαν κόστος αγοράς) είναι ενα aircondition αλλά είναι ακριβότερο από την απλή σόμπα ρεύματος και έχει διάφορα άλλα μειονεκτήματα (εγκατάσταση, θόρυβος, διάφορες μάρκες αμφιβόλου αξιοπιστίας κλπ). Σημειωτέον ότι για ένα σπίτι δε θα πάρεις μόνο ένα.

Οι σόμπες γενικά (έτσι λέμε μπακάλικα όλα όσα χρησιμοποιούν ωμικές αντιστάσεις) είναι το πιο φθηνό και άμεσα χρησιμοποιήσιμο σύστημα αλλά έχει υψηλό κόστος λειτουργίας (καίει ρεύμα μετατρέποντας άμεσα την ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική μέσω αντίστασης). Εδώ ανήκουν οι σόμπες αντίστασης, χαλαζία, κονβέκτορες, θερμοπομποί απλοί ή υπερύθρων, αερόθερμα κλπ. Επίσης σαν κεντρική θέρμανση ανήκουν εδώ και οι λέβητες ρεύματος και ιόντων. Μη σας πουλάνε παραμύθια ότι διαφέρουν αυτά μεταξύ τους. Σαν κατανάλωση ολα αυτά είναι τα ίδια.

Προσωπικά για άμεση χρήση με λίγα λεφτά θα πρότεινα μια απλή σόμπα που κάνει 15~20 ευρώ.

Για κάτι καλύτερο και πιο μόνιμο και αν έχει κάποιος τα λεφτά, aircondition και ακόμα καλύτερα να είναι inverter (πιο ακριβό).

Αν κάποιος δεν χαλιέται με μια ελαφρή μυρωδιά (όχι κάτι τραγικό) καλές είναι και οι σόμπες υγραερίου).

Εγώ πήρα ένα θερμικό υπόστρωμα 20 ευρώ και καθάρισα για τα βράδια. Καιει λιγότερο όχι γιατι είναι κάτι το διαφορετικό, το ίδιο με τα παραπάνω είναι σαν λογική αλλά κερδίζεις στο ότι είναι σαν να έχεις τη σόμπα αγκαλιά. Βέβαια οτιαν σηκωθείς το πρωί την τρως την κρυάδα.

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα πιστευω είναι χρήσιμα όλα αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαινω στην διαδιακασια ν'απαντησω καν(ουτε να ερθω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν).....μπορεις να πας στην ενοτητα του μπλα μπλα που υπαρχουν 500 θεματα σχετικα με την θερμανση να μαζεψεις πληροφοριες και μετα ελα να τα ξαναπεις ολα αυτα.

 

Καλυτερα να μην λεει ο καθενας οτι του κατεβαινει στο κεφαλι γιατι ετσι δεν βοηθαει κανεναν

 

Ας μεινουμε στο θεμα και να μην ξεφευγουμε στο τι συμφερει περισσοτερο.

 

ενταξει δεν λεει κ οτι θελει αν πας στο συγκεκριμενο τοπικ που αναφεροντε για αυτα θα τα διαβασεις κ εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Εγώ πήρα ένα θερμικό υπόστρωμα 20 ευρώ και καθάρισα για τα βράδια. Καιει λιγότερο όχι γιατι είναι κάτι το διαφορετικό, το ίδιο με τα παραπάνω είναι σαν λογική αλλά κερδίζεις στο ότι είναι σαν να έχεις τη σόμπα αγκαλιά. Βέβαια οτιαν σηκωθείς το πρωί την τρως την κρυάδα.

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα πιστευω είναι χρήσιμα όλα αυτά.

Το υποστρωμα απλα δεν υπαρχει(πιθανολογω οτι εχεις παρει του Lidl???).Το εχω εδω και 3 χρονια η καλυτερη αγορα ever στο θεμα της θερμανσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ χρησιμες οι παραπανω απαντησεις

να ρωτησω τωρα για εμενα

εχω air-condition  στο σπιτι με συμφερει ως καταναλωση να χρησιμοποιω τα air-condition η να προβω σε αγορα καποιου αλλου θερμαντικου μεσου ?

εχω 3   χ   9 btu  εβαλα στο ενα βατομετρο για να ελεγξω την καταναλωση κατα την λειτουργεια και βγαινει 1000  βαττ μεσο ορο περιπου την ωρα

εχω και υποστρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...