Προς το περιεχόμενο

athens mba, mba part time, mba executive ή imba


dota-basher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

είμαι στο τμήμα λοχρη και ήθελα απο περιέργεια να ρωτήσω γνώμες για τα 3 αυτά mba.

 

Είτε ασχοληθώ με το auditing, είτε με την τραπεζική, σε κάθε περίπτωση πιστεύω να με βοηθήσει (δεν θέλω να συζητήσω αν αξίζει και τα λοιπα ας το πάρουμε σαν δεδομένο αυτό), αυτό που θέλω να ακούσω γνώμες είναι ποιο από όλα

 

Αρχικά το κόστος

athes mba -δεν μου απάντησαν δεν ξέρω

mba το πλήρους φοίτησης και το μερικής φοίτησης 6,5 και 9 χιλιαρικα αντιστοιχα

mba executive ειναι κυμαινομενο

imba 12 χιλιάδες

 

από ακαδημαική αναγνώριση μονο το imba ειναι AMBA βέβαια δεν έχω ιδέα τι σημαίνει πρακτικά

 

όλα είναι αρκετά ακριβά και δεν έχω άπειρα λεφτά, έχω περιορισμένο budget και δεν υπολογίζω πως θα μου το πληρώσει καμία εταιρία. Υπολογίζω να δουλεύω παράλληλα για να το πληρώνω, οπότε το πλήρους φοίτησης, βγαίνει εκτός αλλά ούτως ή άλλως φαίνεται πανομοιότυπο ουσιαστικά ως προς το μερικής φοίτησης.

 

Το imba, αξίζει τα παραπάνω λεφτά?

 

το mba part time εχει διαφορες ουσιαστικες με το executive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από δεδομένα από την σχολή μου γενικώς ξέρω πως το καλλίτερο mba θεωρείται το international και όχι το executive. προσωπικώς και εφόσον έχεις τα χρήματα διάλεξε αυτό. όμως σε καμία περίπτωση αυτό που λέω δε μπορεί να αντικαταστήσει μία πλήρη παρουσίαση σε ημερίδες των μεταπτυχιακών αυτών προγραμμάτων από τους ίδιους τους ιθύνοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απορώ με ποια λογική θέλει να κάνει κάποιος MBA χωρίς να έχει εργασιακή εμπειρία. Το MBA έχει το νόημα μιας μακρόχρονης πρακτικής εμπειρίας ώστε να σου αποδώσει ουσιαστικά την αξία του. Το να κάνεις ΜΒΑ λόγω Μάρκετινγκ του εαυτού σου, είναι τζάμπα χρόνος, πόσο μάλιστα σε μια ελεγκτική που γνωρίζουν καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο την αξία του κάθε πράγματος. Περισσότερο χαζό θα σε θεωρήσουν αν πας σε ελεγκτική και τους πεις είμαι 25 με ΜΒΑ παρά έξυπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

είμαι στο τμήμα λοχρη και ήθελα απο περιέργεια να ρωτήσω γνώμες για τα 3 αυτά mba.

 

Είτε ασχοληθώ με το auditing, είτε με την τραπεζική, σε κάθε περίπτωση πιστεύω να με βοηθήσει (δεν θέλω να συζητήσω αν αξίζει και τα λοιπα ας το πάρουμε σαν δεδομένο αυτό), αυτό που θέλω να ακούσω γνώμες είναι ποιο από όλα

 

 

Εάν ασχοληθείς με το auditing, οι επιλογές είναι δύο: ή ACCA ή ACA και μετά βλέπεις.

Εάν ασχοληθείς με τραπεζική, οι πιο πάνω επιλογές παραμένουν και μπαίνουν στο παιχνίδι τίτλοι όπως ο CFA.

 

Στους πιο πάνω τομείς αυτό που "πληρώνει" είναι ο επαγγελματικός τίτλος και όχι ο Πανεπιστημιακός. Συνεπώς, εάν έχεις τα χρήματα για κάτι επιπλέον του πτυχίου σου, σκέψου τους πιο πάνω τίτλους και όχι κάποιο ΜΒΑ - το οποίο, όπως πολύ σωστά ανέφεραν πιο πάνω, για να έχει κάποια αξία θα πρέπει να έχεις και κάποια χρόνια εργασιασκής εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με ποια λογική θέλει να κάνει κάποιος MBA χωρίς να έχει εργασιακή εμπειρία. Το MBA έχει το νόημα μιας μακρόχρονης πρακτικής εμπειρίας ώστε να σου αποδώσει ουσιαστικά την αξία του. Το να κάνεις ΜΒΑ λόγω Μάρκετινγκ του εαυτού σου, είναι τζάμπα χρόνος, πόσο μάλιστα σε μια ελεγκτική που γνωρίζουν καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο την αξία του κάθε πράγματος. Περισσότερο χαζό θα σε θεωρήσουν αν πας σε ελεγκτική και τους πεις είμαι 25 με ΜΒΑ παρά έξυπνο.

δεν ειπα οτι σκοπευω να το κανω στο καπακι απο το πτυχιο....και να ηθελα θελει 3 χρονια προυπηρεσια.

σκοπευα στην 5ετια, αλλα για να ακολουθησεις μια πορεια πρεπει να δεις αν αξιζει εξ αρχης

besides το θεμα δεν εχει να κανει με την αξια του mba στην φαση του καθενος, αλλα συγκριτικα το ενα mba με το αλλο

 

Εάν ασχοληθείς με το auditing, οι επιλογές είναι δύο: ή ACCA ή ACA και μετά βλέπεις.

Εάν ασχοληθείς με τραπεζική, οι πιο πάνω επιλογές παραμένουν και μπαίνουν στο παιχνίδι τίτλοι όπως ο CFA.

 

Στους πιο πάνω τομείς αυτό που "πληρώνει" είναι ο επαγγελματικός τίτλος και όχι ο Πανεπιστημιακός. Συνεπώς, εάν έχεις τα χρήματα για κάτι επιπλέον του πτυχίου σου, σκέψου τους πιο πάνω τίτλους και όχι κάποιο ΜΒΑ - το οποίο, όπως πολύ σωστά ανέφεραν πιο πάνω, για να έχει κάποια αξία θα πρέπει να έχεις και κάποια χρόνια εργασιασκής εμπειρίας.

μαζι σου, ειδικα το acca το σκεφτομαι σαν καλη ιδεα, αλλα με τα φροντιστηρια, το 10χιλιαρο το θέλει ούτως ή αλλως,  οποτε ακούω καμία γνώμη, (αφου ειναι τα ιδια λεφτα, να δω τα υπερ και τα κατα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας καλα κανεις και ρωτας αν και ακομα ειναι παρα πολυ νωρις. Σε πρωτη φαση δες τι δουλεια θα βρεις, δες αν θα σου αρεσει, απεκτησε εμπειρία, δες τι ζηταει πραγματικά η αγορα και αποφασιζεις στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι σου, ειδικα το acca το σκεφτομαι σαν καλη ιδεα, αλλα με τα φροντιστηρια, το 10χιλιαρο το θέλει ούτως ή αλλως,  οποτε ακούω καμία γνώμη, (αφου ειναι τα ιδια λεφτα, να δω τα υπερ και τα κατα)

 

Το θετικό με τους επαγγελματικούς τίτλους είναι ότι θα βρεις εργασία στους τομείς που ανέφερες. Ειδικά ο συνδυασμός ACCA (ή ACA)/auditor/ελεγκτικό γραφείο δεν "σπάει", το ένα προϋποθέτει το άλλο. Το αρνητικό είναι το κόστος, αλλά αυτό το κόστος το κάνεις απόσβεση σε 2-3 χρόνια.

 

Το αρνητικό με το ΜΒΑ είναι ότι δεν σου εξασφαλίζει εργασία και επιπλέον στοιχίζει ένα σκασμό χρήματα. Το ΜΒΑ είχε θετικά πριν 15-20 χρόνια που το έκαναν ελάχιστοι και αυτοί οι ελάχιστοι αμοίβονταν ανάλογα. Κάποτε το ΜΒΑ αποτελούσε αξιοποιήσιμο πλεονέκτημα είτε σε περίπτωση αναζήτησης εργασίας είτε σε περίπτωση ενίσχυσης επαγγελματικής θέσης. Πλέον, και η "κουτσή Μαρία" έχει ΜΒΑ.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ως τίτλος, έχει χάσει την αίγλη που είχε παλιά (σημείωση: έχω ΜΒΑ). Πλέον, για να κάνεις ΜΒΑ και να "μετρήσει" θα πρέπει να το κάνεις σε ιδρύματα του εξωτερικού (αν το αντέχει η τσέπη σου), π.χ. INSEAD  - και προφανώς μετά θα μείνεις έξω για εργασία, δεν επιστρέφεις Ελλάδα για κανένα λόγο (ο οποίος να σχετίζεται με εργασία).

 

Το θέμα εδώ είναι απλό: εφόσον έχεις όρεξη και χρήματα, θα ήταν καλά να έκανες κάτι το οποίο α) θα σε ξεχώριζε από τους πολλούς και β) (αν είναι δυνατόν) να σε φέρει όσο πιο κοντά γίνεται σε θέση εργασίας. Το ΜΒΑ (πέραν ελαχίστων εξαιρέσων, βλ. πιο πάνω) δεν πληροί κανένα από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι θα το αποσβέσει σε 2-3 χρόνια, πρώτον καμία ελεγκτική δεν τον περιμένει με ανοιχτές τις πόρτες και δεύτερον η αμοιβή του για όσο διάστημα θα είναι ασκούμενος, θα είναι ίδια ίσως λίγο πάνω ή λίγο κάτω, από έναν μισθό αντίστοιχα σε μια Α.Ε. ως βοηθός λογιστή.

 

Επειδή τυχαίνει να είμαι σε αυτό το στάδιο σε πληροφορώ ότι ο μισθός δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, συγκεκριμένα στην Α.Ε. που ήμουν μέχρι πριν λίγους μήνες έπαιρνα περίπου 60 ευρώ πιο πάνω. Αν εξαιρέσεις ότι εκεί στην ουσία στις 5 η ώρα σχολούσα και έκλεινα διακόπτες, ενώ τώρα έχω διάβασμα μέχρι τις 1-2 τα μεσάνυχτα, μπορείς να καταλάβεις την κατάστασή. Το θέμα είναι ότι ελπίζουμε στο μέλλον, ότι όλα αυτά σε 5-6 ή και παραπάνω χρόνια θα παίζουμε σε άλλο επίπεδο και με όρους που θα θέτουμε οι ίδιοι. Απλά όποιος απόφοιτος Οικονομικής σχολής νομίζει ότι στα 28-30 του θα έχει την ελευθερία να αποφασίζει για τους όρους εργασίας του και να απαιτεί μισθούς με βάση τα θέλω του, είναι πολύ γελασμένος. 

 

Με την υπάρχουσα κατάσταση στην αγορά εργασίας, το όριο στο οποίο θα μπορέσουν οι σημερινοί απόφοιτοι να σταθούν μόνοι τους, χωρίς οικογενειακή βοήθεια, έχει μετατοπιστεί, από τα 30 στα 35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό με τους επαγγελματικούς τίτλους είναι ότι θα βρεις εργασία στους τομείς που ανέφερες. Ειδικά ο συνδυασμός ACCA (ή ACA)/auditor/ελεγκτικό γραφείο δεν "σπάει", το ένα προϋποθέτει το άλλο. Το αρνητικό είναι το κόστος, αλλά αυτό το κόστος το κάνεις απόσβεση σε 2-3 χρόνια.

 

Το αρνητικό με το ΜΒΑ είναι ότι δεν σου εξασφαλίζει εργασία και επιπλέον στοιχίζει ένα σκασμό χρήματα. Το ΜΒΑ είχε θετικά πριν 15-20 χρόνια που το έκαναν ελάχιστοι και αυτοί οι ελάχιστοι αμοίβονταν ανάλογα. Κάποτε το ΜΒΑ αποτελούσε αξιοποιήσιμο πλεονέκτημα είτε σε περίπτωση αναζήτησης εργασίας είτε σε περίπτωση ενίσχυσης επαγγελματικής θέσης. Πλέον, και η "κουτσή Μαρία" έχει ΜΒΑ.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ως τίτλος, έχει χάσει την αίγλη που είχε παλιά (σημείωση: έχω ΜΒΑ). Πλέον, για να κάνεις ΜΒΑ και να "μετρήσει" θα πρέπει να το κάνεις σε ιδρύματα του εξωτερικού (αν το αντέχει η τσέπη σου), π.χ. INSEAD  - και προφανώς μετά θα μείνεις έξω για εργασία, δεν επιστρέφεις Ελλάδα για κανένα λόγο (ο οποίος να σχετίζεται με εργασία).

 

Το θέμα εδώ είναι απλό: εφόσον έχεις όρεξη και χρήματα, θα ήταν καλά να έκανες κάτι το οποίο α) θα σε ξεχώριζε από τους πολλούς και β) (αν είναι δυνατόν) να σε φέρει όσο πιο κοντά γίνεται σε θέση εργασίας. Το ΜΒΑ (πέραν ελαχίστων εξαιρέσων, βλ. πιο πάνω) δεν πληροί κανένα από τα δύο.

φιλε μου καλά τα λες και συμφωνω μαζι σου, απλως με μια συντομη αναζητηση σε διαφορες λιστες, αρθρα και δε ξερω και εγω τι αλλο

 

παρουσιαζουν το mba, ως το βασικοτερο κριτηριο (με εξαιρεση διασυνδεσεις και internships) για να μπει καποιος στο Investment Banking, (και για καποιο λογο το παρουσιαζουν καλυτερα απο το MSc Finance) ενω βλεπω μια απαξια στο CFA, ως "κατι για να υπολογιζεις μονο hedge funds)

θα μου πεις η αμερικανικη αγορα ειναι αρκετα διαφορετικη απο την ευρωπαικη (ποσο μαλλον την ελληνική)

 

 

Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις γνώμες πιο πολυ συζητηση να κάνουμε περι του θεματος ηταν το concept. 

Αποχωρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσεις και τα άλλα Φόρουμ να ρωτήσεις Βασιλάκη, ειδικά στο ischool, αλλά εκεί ξέχασα, εκεί εσύ πουλάς μούρη, δεν ρωτάς τίποτα εκεί. Όπου σε παίρνει μωρέ δεν βαριέσαι...  B)

 

Για διευκρίνιση στους υπολοίπους, μιλάμε για τρελό τρόλ, μπαίνει στο Φόρουμ της Ε.Σ.Δ.Δ. και ρωτάει θέματα για το αν αξίζει να μπεί κανείς εκεί και τα σχετικά, μετά πάει στο edu ρωτάει πάλι τα ίδια, μετά έρχεται εδώ ρωτάει με ήπιο τόνο θέματα σχετικά με Τράπεζες και Ελεγκτικές και τέλος πάει στο ischool(μαθητικό φόρουμ) και όποιος τολμήσει να πει κάτι που δεν του ταιριάζει στην δική του λογική, βγάζει κάτι μονολόγους ξερόλα που απορώ αν αισθάνεται το τι λέει ή όχι. Τι να κάνεις Βασιλάκης είναι αυτός...

 

Τον βλέπω τελευταία όμως έχει προσαρμοστεί λίγο στην πραγματικότητα και αναφέρει ότι "δεν περιμένω καμία εταιρία να μου τα πληρώσει τα έξοδα της πιστοποίησης", ενώ μέχρι πριν κανα μήνα εκνευριζόταν αν του λεγε κανείς, ότι την σήμερον εποχή καμιά ελεγκτική δεν θα σου πληρώσει το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ.

 

Είμαι σίγουρος πως μέχρι να αποφοιτήσει και να βγει και στην αγορά, θα έχει κάνει στροφή στο μυαλό του 180 μοίρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος περιμένει να πληρωθει το μεταπτυχιακό του και να το κανει αποσβεση στην Ελλάδα μεσα σε λιγα χρονια του ευχομαι καλη τυχη. Καλως ή κακως απλα αποτελει τυπικο προαπαιτουμενο για καποιες θεσεις και τιποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αν πάς σήμερα 19.12.2013 και πεις σε κάποιον ότι έχεις ΜΒΑ, ή θα σου πει οκ φίλε καλά κάνεις αλλά μην περιμένεις να το πληρωθείς και δεύτερον θα σου πεί σίγουρα, δηλαδή τί ήρθες εδώ για να αναλάβεις διοίκηση?

 

Θα πείς εσύ όχι, ε θα σου πεί τότε γιατί το έκανες σε αυτή την περίοδο και δεν πήγες να μάθεις κάτι άλλο εξειδικευμένο? ΜΒΑ έχει νόημα για άτομα που έχουν περάσει από όλα τα τμήματα μιας Α.Ε. Πωλήσεις , Λογιστήριο, λίγο αποθήκη κ.τ.λ. και μετά πάει να κάνει ένα ωραίο δέσιμο στο μυαλό του με ένα σωστό ΜΒΑ, ώστε να καταλάβει την ροή των δεδομένων μέσα στην εταιρία.

 

Αυτά κιόλας ισχύουν σε σοβαρές εταιρίες και όχι στο 90% της Ελληνικής αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 την σήμερον εποχή καμιά ελεγκτική δεν θα σου πληρώσει το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ.

Σοβαρά μιλάς; Φρίκη. Στη δική μου εποχή το πλήρωναν. Στην ουσία δηλαδή σου λένε να δουλεύεις μισό χρόνο τζάμπα, αφού το ΙΕΣΟΕΛ είναι προαπαιτούμενο για το επάγγελμα του ορκωτού.

 

Έπαψε να επιδοτείται από το ΛΑΕΚ; ούτως ή άλλως τζάμπα τους έβγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου μιλήσω με αριθμούς από τα 35 άτομα του τμήματος μόνο οι 5 είμαστε σε ελεγκτικές και απο εμάς μόνο σε έναν το πληρώνει η εταιρία. Μετά είναι ένας άλλος συνάδελφος που δουλεύει σε Βιομηχανία με εξαγωγές(σοβαρή) ως λογιστής/και λίγο αποθήκη και του το ανέλαβε το κόστος αυτή, γιατί θεώρησε πώς είναι καλό για την εταιρία και ορθώς. 

 

Πλέον οι ελεγκτικές δεν χρηματοδοτούν και δεν ξέρω πόσο θα πάρει αυτό ακόμα. Δεν χρηματοδοτούν γιατί πολύ απλά δεν έχει και πολύ μεγάλη ζήτηση για νεοεισερχόμενους, οι ελεγχόμενες εταιρίες ελαττώθηκαν οπότε δεν κάνουν και τρελούς τζίρους όπως την 5ετία 2000-2005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά μιλάς; Φρίκη. Στη δική μου εποχή το πλήρωναν. Στην ουσία δηλαδή σου λένε να δουλεύεις μισό χρόνο τζάμπα, αφού το ΙΕΣΟΕΛ είναι προαπαιτούμενο για το επάγγελμα του ορκωτού.

 

Έπαψε να επιδοτείται από το ΛΑΕΚ; ούτως ή άλλως τζάμπα τους έβγαινε.

μην πιστευεις οτι ακους σε φορουμς

θα τρομαξεις τη ζωη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...