Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι σε όλες τις ηλεκτρονικές παρανομίες κλπ εμπλέκεται πλέον το bitcoin είναι θετικό ή αρνητικό; Εννοώ για το μέλλον του, μπορεί κάτι τέτοιο να το βοηθήσει ή να το απομονώσει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι σε όλες τις ηλεκτρονικές παρανομίες κλπ εμπλέκεται πλέον το bitcoin είναι θετικό ή αρνητικό; Εννοώ για το μέλλον του, μπορεί κάτι τέτοιο να το βοηθήσει ή να το απομονώσει;  

 

το bitcoin ακούγετε και έχει γίνει πλέον γνωστό παντού ακόμα και σε τελείως άσχετους με τον χώρο. Τώρα αυτό δείχνει και κάτι άλλο ότι το bitcoin είναι αποκεντρωμένο μέχρι στιγμής και δεν ελέγχεται από το παραδοσιακό τραπεζικό σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό άρθρο που δείχνει και το πως γίνετε το ξέπλυμα bitcoin και πόσο εύκολο είναι να χαθουν τα ίχνη τους

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω είναι ρίσκο αλλα εντάξει δεν θα χασουμε και τα λεφτά αν κάτι δεν πάει καλά. Πηγα έβγαλα e-Banking θα αγοράσω 150 ευρώ σε bitcoins και μετά 4 5 φθηνά νομίσματα θα τα βάλω στο wallet και ότι γίνει. Και 1 να πάει καλά από αυτά αρκεί να βγάλεις x5 x10 του αρχικού ποσού.

Κάτι με μικρή κεφαλαιοποιηση θες να πεις, γιατί και το ripple είναι φτηνό αλλά έχει μεγάλη κεφαλαιοποιηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μεγάλο crash της ισοτιμίας φαίνεται ότι ξύπνησε τους πάντες στο bitcoin οικοσύστημα και δείχνει καθαρά ότι το οικονομικό κίνητρο είναι αυτό που οδηγεί το bitocin κάτι που είναι φυσιολογικό. Φυσιολογικές δεν ήταν οι προηγούμενες αντιδράσεις κυρίως από μερίδα των miner. Φυσικά υπάρχει και η πιθανότητα όλα αυτά να ήταν ένα καθαρό σπεκουλάρισμα της ισοτιμίας.

Πάντως σήμερα όλοι σχεδόν οι miner ξεκίνησαν να κάνουν signal το bip91 και μέχρι το τέλος του μήνα θα έχουμε πλέον την πολύπαθη ενεργοποίηση του segwit.

Μπορείτε να δείτε εδώ την όλη διαδικασία 

 


 

για την ιστορία το bip91 έιναι ένα patch από τον core developer του Bitcoin James Hiliard όπου με αυτόν τον τρόπο το segwit2x γίνετε συμβατό με το UASF ώστε να μην υπάρξει ο κίνδυνος διάσπασης της αλυσίδας μετά την 1 Αυγούστου.  Το καλύτερο όμως είναι ότι κάποιος miner δεν χρειάζετε καν να έχει αναβαθμίσει στο segwit2x για να κάνει signal to bip91.

Τώρα νομίζω ότι είναι η τελευταία φορά που επιλέγετε η διαδικασία του soft fork μέσω των miner κάτι που δεν γινόταν παλιότερα αλλά επιλέχθηκε στις τελευταίες αναβαθμίσεις ως ο ποιο ασφαλής τρόπος για να μην χάσουν οι miner χρήματα ποιο πολύ καθώς υπήρχε ο κίνδυνος να δημιουργούν block που δεν θα τα απόρριπτε το δίκτυο.

Οπως έχουν αναφέρει οι developer του Bitcoin οι επόμενες αναβαθμίσεις θα είναι ποιο περιορισμένες και θα γίνουν μέσω των node και χωρίς την συμμετοχή των miner.

Οι κινέζοι Jihanτιστες miner πάντως συνεχίζουν τον χαβά τους παρότι οι ίδιοι έχουν κάνει signal το bip91. To Viabtc ένα από τα pool που τα οικονομικά του συμφέροντα είναι απόλυτα δεμένα με την Bitmain έβγαλε blog post στο medium δηλώνοντας ότι θα κάνει fork το δίκτυο στις 1 Αυγούστου δημιουργώντας ένα νέο token το BitcoinCash BTCC...

 


 

lol :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι με μικρή κεφαλαιοποιηση θες να πεις, γιατί και το ripple είναι φτηνό αλλά έχει μεγάλη κεφαλαιοποιηση...

Προφανώς σε μικρότερο των 30million cap βλέπω που είναι αρκετά φθηνά. Εκεί θα βγάλεις αν πάει καλά το bitcoin έχει πιάσει το peak του και αντε να πάει x2 max τα επόμενα χρόνια. Ενώ σε ένα φθηνό πχ του 1 λεπτου με 30 ευρώ περνεις 3000. Και 1 ευρώ να πάει κάποια στιγμή έχεις βγάλει 2970. Απλά είναι 900 νομίσματα βγάλε άκρη σε πιο να βάλεις χρήματα. Έχω σταμπάρει 5 νομίσματα που πιστεύω έχουν μέλλον και εκεί θα βάλω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο φτάσαμε τα 900 νομίσματα;

Εντάξει φυσιολογικό είναι.

Αφού πάει σαν πυραμίδα.

Οι πρoγραμματιστές και οι πρώτοι miners έχουν στη διάθεσή τους άπειρα νομίσματα και μετά περιμένουν με τα ico (http://www.cnbc.com/2017/05/25/bitcoin-ico-cryptocurrency-start-up-civic-raising-money-initial-coin-offering.html)σε πρώτη φάση να βγάλουν το χρήμα.

Θα είχε ενδιαφέρον κάποιο άρθρο που να δείχνει με πόση άνοδο ξενικάνε την πρώτη μέρα που αρχίζουν να διαπραγματεύονται.

Πρέπει να μιλάμε για ποσοστό του 40%.

Easy Money.

 

 

https://www.smithandcrown.com/icos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το eth χαιρομαι που προλαβα να το πουλησω στα 350, φαινοταν οτι η τιμη που εφτασε ηταν φουσκα

Θα ξανά ανέβει το ethereum. Το θέμα είναι τι αγοράζουμε τώρα? Έχει πάρα πολλά με μισό 1 λεπτό που πιστεύω θα πάνε 1 με 2 δολάρια σε 1 2 χρόνια οπότε μιλάμε για 100 200x άνοδο. Βάζεις ελάχιστα χρήματα και βγάζεις ένα αρκετά καλό πόσο χωρίς ρίσκο σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξανά ανέβει το ethereum. Το θέμα είναι τι αγοράζουμε τώρα? Έχει πάρα πολλά με μισό 1 λεπτό που πιστεύω θα πάνε 1 με 2 δολάρια σε 1 2 χρόνια οπότε μιλάμε για 100 200x άνοδο. Βάζεις ελάχιστα χρήματα και βγάζεις ένα αρκετά καλό πόσο χωρίς ρίσκο σε βάθος χρόνου.

 

 

Φιλε, μην το παρεις στραβα αλλα απο τα ποστ σου που διαβαζω στα 2-3 σχετικα threads, η ψυχολογια σου μου θυμιζει αυτους που πονταρανε στο χρηματιστηριο το 99 και φαγανε τα μουτρα τους.

 

Δεν ειναι τραγικο βεβαια αν μεινεις στα 2-3 κατοσταρικα που λες αλλα ο τροπος που ερμηνευεις τα πραγματα ειναι μαλλον ανησυχητικος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, μην το παρεις στραβα αλλα απο τα ποστ σου που διαβαζω στα 2-3 σχετικα threads, η ψυχολογια σου μου θυμιζει αυτους που πονταρανε στο χρηματιστηριο το 99 και φαγανε τα μουτρα τους.

 

Δεν ειναι τραγικο βεβαια αν μεινεις στα 2-3 κατοσταρικα που λες αλλα ο τροπος που ερμηνευεις τα πραγματα ειναι μαλλον ανησυχητικος

Κοίτα βασικά δεν έχω παίξει ποτέ ούτε ένα ευρώ ούτε σε καζίνο ούτε σε στοίχημα ξυστό τίποτα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως πιστεύω ότι υπάρχει μέλλον. Εννοείται πως έχω κάνει την έρευνα μου τι να αγοράσω και τι να αποφύγω από τα altcoins και προφανώς θα μείνω στα 100 με 200 ευρώ και 4 5 νομίσματα που πιστεύω ότι έχουν μέλλον. Γενικά είμαι πολύ προσγειωμένος αλλά έχω ενθουσιαστεί με τα cryptocoins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...