Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Herbro επειδή σε βλέπω είσαι πολύ ζεστός στο να επενδύσεις λεφτά... μια συμβουλή μόνο θα σου δώσω. Μην τζογάρεις (γιατί τζόγος είναι) χρήματα τα οποία δεν είσαι διατεθειμένος να χάσεις.

 

Και μην παρασυρθείς αν κερδίσεις κάποια χρήματα και στο τέλος ποντάρεις και χάσεις ότι έχεις και δεν έχεις.

 

Υ.Γ Μην κοιτάς μόνο αυτούς που έχουν βγάλει λεφτά, δες και αυτούς που έχουν χάσει λεφτά.....

Για κάθε έναν που κέρδισε 1 ευρώ, υπάρχει και άλλος ένας που έχει χάσει το αντίστοιχο ποσό.

Δεν θα βάλω πολλά χρήματα. Απο 30 50 ευρώ σε 3 4 νομίσματα και θα τα κρατήσω στο wallet και ότι γίνει. 1 2 χρόνια δεν έχω θέμα. Αν δω ότι κάποιο ανεβαίνει αρκετά απλά θα κάνω cash κάποια και θα αφήσω το αρχικό κεφάλαιο. Απλά θέλω να μου πείτε από που να αρχίσω σε πιο wallet να πάω πιο έχει το μικρότερο fee.

 

Πιστεύω είναι καλύτερα λίγα χρήματα σε πολλά νομίσματα παρα αρκετά σε ένα. Κάποιο θα ανέβει σε βάθος χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμβουλή μου είναι πέρα από το να μελετήσεις τι παίζει σε κάθε νόμισμα να μείνεις και μακριά από όσα έχουν κάνει ήδη το pump τους (x50 με x100). Αυτά το πιθανότερο ειναι να πεσουνε και εσύ να έχεις αγοράσει την κορυφή.

 

Btc αγορασε με ευρώ από kraken ή bitstamp και μετά πάρε οποία altcoins θες από poloniex ή bittrex.καθε νόμισμα έχει το δικό του wallet που θα πρεπει να εγκαταστήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή μου είναι πέρα από το να μελετήσεις τι παίζει σε κάθε νόμισμα να μείνεις και μακριά από όσα έχουν κάνει ήδη το pump τους (x50 με x100). Αυτά το πιθανότερο ειναι να πεσουνε και εσύ να έχεις αγοράσει την κορυφή.

 

Btc αγορασε με ευρώ από kraken ή bitstamp και μετά πάρε οποία altcoins θες από poloniex ή bittrex.καθε νόμισμα έχει το δικό του wallet που θα πρεπει να εγκαταστήσεις.

Άρα δίνω 100 200 ευρώ για bitcoin μέσω των 2 site που είπες και μέσο poloniex bittrex κάνω exchange btc για κάποιο άλλο. Νόμιζα ότι όλα τα νομίσματα γίνεται να υπάρχουν ταυτόχρονα σε ένα wallet χωρίς να χρειάζεται επιπλέον εφαρμογή για κάθε νόμισμα.

 

Για τα νομίσματα που θα κοιτάξω θα δω τι τιμές είχαν τα τελευταία 2 χρόνια και αναλόγως θα πράξω. Κοιτάω κυρίως νομίσματα όπως bytecoin nem ripple siacoin τα οποία είναι αρκετά φθηνά να πάρω 2 3 χιλιάδες από το καθένα και ότι γίνει στο μέλλον.

 

Άρα έχουμε και λέμε.

 

Με χρεωστικη κάρτα αγοράζουμε btc με το ανάλογο fee που κρατάει το site. Μέσω των 2 site κανω trade btc με το ανάλογο νόμισμα που θέλω. Έπειτα θα κάνω εγκατάσταση τις εφαρμογές του κάθε νομίσματος και θα κρατάω εκεί τα χρήματα. Εφόσον κάποια στιγμή θέλω να τα κάνω cash τα ξανά μετατρέπω σε btc και μετά τα στέλνω στην τράπεζα. Συγνώμη που ρωτάω πολλά απλά τώρα άρχισα να μαθαίνω κάτι λίγα και δεν θέλω να γίνει κάποιο λάθος. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολα τα κρυπτονομισατα (πλην του bitcoin) shitcoins. Ακομα και το 99% να ειναι παραμενει καμια ντουζινα τα οποια αξιζει κανεις να υπολογισει.

Επισης δεν υπαρχει περιπτωση αμα περασει στο mainstream αυτος ο τροπος συναλλαγης να επικρατησει μονο ενα κρυπτονομισμα. Υπαρχει αρκετος χωρος και αρκετα niches να καλυφθουν.

 

Ακομα και ο Αντωνοπουλος πλεον το παραδεχεται αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην κοιτάς την τιμή αλλά το marketcap (δηλαδή price per coin * supply in circulation) coinmarketcap.com . Π.χ. το siacoin είναι φθηνό ανά νόμισμα αλλά σαν marketcap είναι ήδη στην εικοσάδα λόγω τεράστιου supply. Απλά λέω ότι αν δεν ανέβει το marketcap στο σύνολο των cryptos αυτά τα νομίσματα δεν έχουν μεγάλο περιθώριο ανόδου,άντε κάνα x3 σε ακραία περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην κοιτάς την τιμή αλλά το marketcap (δηλαδή price per coin * supply in circulation) coinmarketcap.com . Π.χ. το siacoin είναι φθηνό ανά νόμισμα αλλά σαν marketcap είναι ήδη στην εικοσάδα λόγω τεράστιου supply. Απλά λέω ότι αν δεν ανέβει το marketcap στο σύνολο των cryptos αυτά τα νομίσματα δεν έχουν μεγάλο περιθώριο ανόδου,άντε κάνα x3 σε ακραία περίπτωση.

Ναι αυτό παρατηρω και έχω δει 4 καλά νομίσματα με κάτω των 50millon market cap για να αγοράσω. Έκανα λογαριασμό στο kraken αλλά είδα ότι δεν έχει αγορά με χρεωστικη κάρτα μιας και δεν θέλω να μπλέξω το ibank των τραπεζών και να στείλω χρήματα μέσω sepa. Οπότε έκανα λογαριασμό στο coinbase και μόλις έκανα verified τον λογαριασμό με την ταυτότητα μου. Από εδώ και πέρα. Κάνω αγορά btc στα 100 ευρώ είναι 4 ευρώ το fee με αγορά χρωστικής. Μετά πως τα μεταφέρω στο poloniex για να κάνω trade με το νόμισμα που θέλω? Έκανα λογαριασμό και το poloniex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο poloniex θα σου δώσει btc address για deposit και από το coinbase κάνε απευθειας withdraw σε αυτό το address ή αλλιως σε δικό σου πορτοφόλι και μετά στο poloniex. Αν είναι η πρώτη σου μεταφορά btc καλυτερα μην τα στείλεις όλα μαζί, δεν πειράζει να πληρώσεις 2 φορές fee αν είναι να κάνεις λάθος και να τα χάσεις ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο poloniex θα σου δώσει btc address για deposit και από το coinbase κάνε απευθειας withdraw σε αυτό το address ή αλλιως σε δικό σου πορτοφόλι και μετά στο poloniex. Αν είναι η πρώτη σου μεταφορά btc καλυτερα μην τα στείλεις όλα μαζί, δεν πειράζει να πληρώσεις 2 φορές fee αν είναι να κάνεις λάθος και να τα χάσεις ολα

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ. Θα στείλω 2 3 φορές από λίγα να δω ότι είναι οκ η μεταφορά.

Κατεβασα 2 wallet που θελω και βλεπω οτι κανουν sync τα blockchains. Αυτο πρεπει να τελειωσει για να στειλω τα coins?Θα κανουν 3 4 μερες απο οτι βλεπω.

Κατεβασα 2 wallet που θελω και βλεπω οτι κανουν sync τα blockchains. Αυτο πρεπει να τελειωσει για να στειλω τα coins?Θα κανουν 3 4 μερες απο οτι βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για bitcoin wallet μπορείς να διαλέξεις ένα που θα κατεβάσει όλο το blockchain ή ένα lite wallet οπως το electrum ή το copay

 

Αποθήκευσε με προσοχή το private_key (seed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για bitcoin wallet μπορείς να διαλέξεις ένα που θα κατεβάσει όλο το blockchain ή ένα lite wallet οπως το electrum ή το copay

 

Αποθήκευσε με προσοχή το private_key (seed)

Δεν μου δεχεται την χρεωστικη mastercard το coinbase με λεει cant verified the card.Εχω κανει αρκετες αγορες απο εξωτερικο με την συγκεκριμενη καρτα.Οποτε μαλλον δεν γινεται τιποτα οπως το βλεπω.

 

Edit:

 

Βρηκα το https://blockchain.info που τη δεχτηκε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου δεχεται την χρεωστικη mastercard το coinbase με λεει cant verified the card.Εχω κανει αρκετες αγορες απο εξωτερικο με την συγκεκριμενη καρτα.Οποτε μαλλον δεν γινεται τιποτα οπως το βλεπω.

 

Edit:

 

Βρηκα το https://blockchain.info που τη δεχτηκε κανονικα.

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα με mastercard, καλεσα την τηλεφωνικη υποστηριξη της τραπεζας και επρεπε να ενεργοποιησουν καποιες επιλογες απο ο,τι καταλαβα, πλεον συναλλασομαι κανονικα με coinbase.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα με mastercard, καλεσα την τηλεφωνικη υποστηριξη της τραπεζας και επρεπε να ενεργοποιησουν καποιες επιλογες απο ο,τι καταλαβα, πλεον συναλλασομαι κανονικα με coinbase.

Ναι κατι πρεπει να γινει γιατι και στο blockchain με εβγαλε αυτο:

 

Transaction Rejected

Your purchase was rejected and unfortunately the reason cannot be disclosed. A refund has been issued and should appear in your card statement within a few days. We apologize for the inconvenience.

 

Πες μου τι τους είπες να τους πάρω αύριο να δω τι θα γίνει

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάστε και την κάρτα που κάνετε αναλήψεις από την τράπεζα. Δλδ σε εμένα η coinbase δεν μου δεχόταν την χρεωστική αλλά μου δεχόταν κανονικά την απλή κάρτα που έχω για να τραβάω χρήματα από τα ATM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάστε και την κάρτα που κάνετε αναλήψεις από την τράπεζα. Δλδ σε εμένα η coinbase δεν μου δεχόταν την χρεωστική αλλά μου δεχόταν κανονικά την απλή κάρτα που έχω για να τραβάω χρήματα από τα ATM

Η κανονική η χρεωστικη είναι που βγάζω χρήματα από το ΑΤΜ.

 

Με τη συγκεκριμένη κάνω αγορές από banggood gearbest μέσω PayPal αγοράζω cosmote κάρτας μέσα από το app.

 

Θέμα εχω με το playstore που δεν την δέχεται και τώρα με τα 2 site για αγορά bitcoin. Αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στην εθνική πιστεύω να το διορθώσουν. Το block chain έχει ακόμα μικρότερο fee και είναι και στο Λουξεμβούργο και έχει ελληνικά το site και μου φάνηκε πιο αξιόπιστο από το coinbase που κάθε τρεις και λίγο ζητάει την ταυτότητα μου.

 

Εχω κατεβάσει 2 client wallets έχω κάνει λογαριασμό σε bittrex poloniex που έχουν τα νομίσματα που θέλω και δεν μπορώ να αγοράσω bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...