Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσέχω...

Δεν έχω δώσει ούτε 1 € .δεν εχω αγοράσει ουτε εχω ξεκινησει τιποτα σχετικά με bitcoin/litecoin κτλ

Δεν πρόκειται να κάνω τίποτα αν δε σιγουρευτω πρώτα 100% οτι δεν είναι φουσκα το πράμα αν και πιστεύω οτι είναι.Και πιστέυω τζαμπα το ψάχνω τόσες μέρες στο τέλος είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα το παρατησω πριν καλά καλά το αρχίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω 1 Bitcoin. Το θεμα ειναι το PC που ειχα το wallet ειναι νεκρο πια, και εχω παρει ενα αλλο. 

Ευτυχως ειχα κανει backup το πορτοφολι σε ενα USB stick.

Πηγα να κατεβασω το επισημο προγραμμα και ειδα οτι ειναι διαφορετικο, και οτι θα κατεβασει αρκετα GB. Πριν λιγο καρο κατεβασα και το MultiBit αλλα ειδα οτι εχει διαφορετικο πορτοφολι. 

Οποτε η ερωτηση μου ειναι πως κανω restore το παλιο wallet στο Bitcoin clinet η' πως κανω μετατροπη σε εισαγωγη στο MultiBit?  Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω 1 Bitcoin. Το θεμα ειναι το PC που ειχα το wallet ειναι νεκρο πια, και εχω παρει ενα αλλο. 

Ευτυχως ειχα κανει backup το πορτοφολι σε ενα USB stick.

Πηγα να κατεβασω το επισημο προγραμμα και ειδα οτι ειναι διαφορετικο, και οτι θα κατεβασει αρκετα GB. Πριν λιγο καρο κατεβασα και το MultiBit αλλα ειδα οτι εχει διαφορετικο πορτοφολι. 

Οποτε η ερωτηση μου ειναι πως κανω restore το παλιο wallet στο Bitcoin clinet η' πως κανω μετατροπη σε εισαγωγη στο MultiBit?  Ευχαριστω.

Βάλε το bitcoin σου σε ένα online wallet. Από εκεί στείλε το στο ανταλλακτήριο που θες να το πουλήσεις. Το πουλάς και σου στέλνουν ευρώ στην τράπεζα. Ένα καλό ανταλλακτήριο που χρησιμοποιούν πολλοί εδώ μέσα είναι το KRAKEN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να το εξηγησεις με απλα λογια?

 

Και απο την αλλη, ποιες σελιδες μπορω να εμπιστευτω?

(θελω να πω εδω διαλυθηκε το μεγαλυτερο - Mt-Gox)

 

Υπαρχει καποιος που θα ηθελε να αγορασει χερι με χερι?

Να ερθει σπιτι μου, να το κανουμε χωρις αγχος, φοβο και καθυστερηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πουλησω 1 Bitcoin. Το θεμα ειναι το PC που ειχα το wallet ειναι νεκρο πια, και εχω παρει ενα αλλο. 

Ευτυχως ειχα κανει backup το πορτοφολι σε ενα USB stick.

Πηγα να κατεβασω το επισημο προγραμμα και ειδα οτι ειναι διαφορετικο, και οτι θα κατεβασει αρκετα GB. Πριν λιγο καρο κατεβασα και το MultiBit αλλα ειδα οτι εχει διαφορετικο πορτοφολι. 

Οποτε η ερωτηση μου ειναι πως κανω restore το παλιο wallet στο Bitcoin clinet η' πως κανω μετατροπη σε εισαγωγη στο MultiBit?  Ευχαριστω.

Κατεβάζεις το επίσημο wallet και το αφήνεις να κατεβάσει όλο το blockchain (μερικά GB όπως είπες)

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία,κλείνεις το wallet, παίρνεις το wallet.dat που έχεις πάρει backup και το πετάς μέσα στο φάκελο AppData/Roaming/Bitcoin κάνοντας αντικατάσταση του wallet.dat που υπάρχει ήδη εκεί και το οποίο είναι έτσι κι αλλιώς κενό.

Ξαναξεκινάς το wallet σου κι αν όλα πήγαν καλά θα δεις το bitcoin σου εκεί.

 

Αν συναντήσεις κάποιο πρόβλημα,εδώ είμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχω...

Δεν έχω δώσει ούτε 1 € .δεν εχω αγοράσει ουτε εχω ξεκινησει τιποτα σχετικά με bitcoin/litecoin κτλ

Δεν πρόκειται να κάνω τίποτα αν δε σιγουρευτω πρώτα 100% οτι δεν είναι φουσκα το πράμα αν και πιστεύω οτι είναι.Και πιστέυω τζαμπα το ψάχνω τόσες μέρες στο τέλος είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα το παρατησω πριν καλά καλά το αρχίσω

 

Οντος η kncminer είναι από τις σοβαρές εταιρείες στον χώρο αλλά για δες και την cex.io

 

https://cex.io/

 

πάντως συμβουλή μου είναι ότι το mining είναι πλέον μεγάλο ρίσκο για να ασχοληθεί κάποιος και θέλει πολύ ψάξιμο για να δεις αν έχει κέρδος και ποιο πολύ για πόσο καιρό. Φυσικά αν πάει το bitcoin στο θεό τότε θα έχει κέρδος σίγουρα αλλά μιλάμε για το μακρινό μέλλον και νομίζω ότι όσοι επενδύουν σοβαρά για mining δεν το κάνουν γιαυτό τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Φυσικά αν πάει το bitcoin στο θεό τότε θα έχει κέρδος σίγουρα αλλά μιλάμε για το μακρινό μέλλον και νομίζω ότι όσοι επενδύουν σοβαρά για mining δεν το κάνουν γιαυτό τον λόγο.

Και στο θεό να πάει το Bitcoin, πάλι δεν συμφέρει το mining. Καλύτερα η αγορά τους με ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, να αγοράζετε πάντα όσα είστε διατεθειμένοι να χάσετε. Είναι τζόγος το όλο σύστημα, μπορεί να κερδίσετε, μπορεί και να χάσετε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bloomberg έβαλε και επίσημα την ισοτιμία του bitcoin στο site του και την προσφέρει προς τους πελάτες του. Σημαντική είδηση για τον χώρο του bitcoin και την αποδοχή του
 
Bloomberg Now Listing Bitcoin Prices on Financial Terminals
 
Πάντως στην ανακοίνωση τους γράφουν και το εξής
 

 

“Everyone from Warren Buffett and Marc Andreessen to the Winklevoss twins and the Internal Revenue Service has opined on the viability of the digital currency. Depending on your vantage point, bitcoin may be the biggest technology innovation since the Internet or a fad whose crash will be as precipitous as its meteoric rise.”
 
Ολοι ευχόμαστε να μην είναι ένα crash τύπου μετεωριτη αλλά μια τεχνολογική επανάσταση.
Δημιουργήθηκε και ένα νέο site για νέα γύρω από τον χώρο του bitcoin αρκετά φιλικό προς τους νεοεισερχόμενους στον χώρο
 
 
Τέλος ένα πολύ καλό άρθρο γιατί πλέον δεν χρειαζόμαστε τις τράπεζες και ότι βαδίζουμε στην νέα εποχή που θα τις καταργήσουμε τουλάχιστον στην μορφή που έχουν σήμερα με τον αποκλειστικό τους ρόλο να δημιουργούν και να κόβουν χρήμα
 
 

 

Banks have been a part of our society for so long that we have forgotten what exactly they do.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ολοι ευχόμαστε να μην είναι ένα crash τύπου μετεωριτη αλλά μια τεχνολογική επανάσταση.
Δημιουργήθηκε και ένα νέο site για νέα γύρω από τον χώρο του bitcoin αρκετά φιλικό προς τους νεοεισερχόμενους στον χώρο
 

 

Για όσους θυμούνται το story του "99 luftballons" μάλλον ατυχής η ονομασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
BitPay Raises $30m in Record-Breaking Bitcoin Funding Round
 

 

Atlanta-based bitcoin merchant processor BitPay has officially raised $30m in Series A funding in the largest-ever financing round for a bitcoin company.
 
Το ποιο ενδιαφέρων έχει το ποιοι συμμετέχουν σε αυτή την επένδυση
 

 

The round was led by Index Ventures, and included Yahoo founder Jerry Lang’s AME Cloud Ventures, Felicis Ventures, PayPal founder Peter Thiel’s Founders Fund, Horizons Ventures, RRE Ventures, Virgin Galactic’s Sir Richard Branson and TTV Capital.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικό peak στην ισοτιμία του bitcoin σήμερα και να παίρνει μέσα σε λίγες ώρες 30 ευρώ δλδ 10% προς τα πάνω και να φλερτάρει με τα 500 δολάρια. Εντυπωσιακή ισοτιμία χωρίς να υπάρχει κάποιο σημαντικό αισιόδοξο νέο που να δικαιολογεί αυτό το ράλι τιμών.
 
 
 
coindesk-bpi-chart-4.jpg
 

 

The price of bitcoin on the CoinDesk USD Bitcoin Price Index (BPI) rose more than 10% today at its peak to a high of $494.16, up from the day’s open of $444.31.
 
The price increase brought the value of bitcoin to its highest total since late April, nearly one month ago.
The price of bitcoin on the CoinDesk CNY BPI saw a similar spike, rising to a high of ¥3041.89, up from its opening at ¥2769.04.
 
At press time, prices on both the USD BPI and CNY BPI had cooled somewhat, with the price of bitcoin observed at $483.54 and ¥3010.13, a rise of roughly 8% on each index.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 22 Μαιού είναι ιστορική μέρα για το bitcoin και έχει μείνει στην ιστορία σαν Bitcoin PIzza day. Είναι η πρώτη επίσημη εμπορική συναλλαγή που έγινε με bitcoin όταν κάποιος αγόρασε με 10.000 τέτοια νομίσματα δύο πίτσες :P

 

http://www.cryptocoinsnews.com/news/may-22nd-bitcoin-pizza-day/2014/05/21

 

λογικά θα πρέπει να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο σήμερα. Πάντως τότε είχε ανεβάσει και φωτογραφίες με το κατόρθωμα του...

 

IMG_0988.thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ισοτιμία του bitcoin να αγγίζει πλέον τα 600 δολάρια έχουμε και τα πρώτα στατιστικά που δείχνουν μια αλματώδη αύξηση των συναλλαγών του νομισμάτων που κατά την γνώμη κάποιος έχει μπει και αγοράζει αυτές τις μέρες γιαυτό και αυτή η τρελή αύξηση των τιμών.

 


 

μιλάμε για μια αύξηση συναλλαγών 600%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...