Προς το περιεχόμενο

Netfaster IAD σαν VOIP


radiodj105

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα ακριβη λυση.θα ηταν πιο φτηνα να παρει ενα voip adapter.εκτος αν βρει κανα παλιο fritz.βεβαια το fritz κανει πολλα πραγματα.

Ναι, στη σκέψη μου είχα υπόψη μεταχειρισμένο, που μπορείς να το βρεις σε χαμηλή τιμή. Ακόμη στο γερμανικό eBay βρίσκει κανείς σε πολύ καλές τιμές όποια συσκευή θέλει.

Το κόστος του μεταχειρισμένου είναι μικρότερο από ένα καινούργιο ΑΤΑ, με επιπλέον μπόνους το κέρδος του ασύρματου δικτύου και του switch (έστω και Fast Ethernet).

Μέρος του κόστους στις καινούργιες συσκευές, δικαιολογείται από την 5ετή εγγύηση με άμεση αντικατάσταση της συσκευής, άσχετα από που έχει αγοραστεί, αρκεί να υπάρχει απόδειξη.

Σαν modem δεν έχει τον μεγαλύτερο συγχρονισμό, αλλά έχει πολλές δυνατότητες ως router και είναι βράχος στη λειτουργία της.

Όπως γράφεις, υπάρχουν διάφορες λύσεις από άλλες συσκευές, απλά τα έχω συνηθίσει και με το Freetz firmware (κάτι σαν το DD-WRT ή OpenWRT) κάνουν παπάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, στη σκέψη μου είχα υπόψη μεταχειρισμένο, που μπορείς να το βρεις σε χαμηλή τιμή. Ακόμη στο γερμανικό eBay βρίσκει κανείς σε πολύ καλές τιμές όποια συσκευή θέλει.

Το κόστος του μεταχειρισμένου είναι μικρότερο από ένα καινούργιο ΑΤΑ, με επιπλέον μπόνους το κέρδος του ασύρματου δικτύου και του switch (έστω και Fast Ethernet).

Μέρος του κόστους στις καινούργιες συσκευές, δικαιολογείται από την 5ετή εγγύηση με άμεση αντικατάσταση της συσκευής, άσχετα από που έχει αγοραστεί, αρκεί να υπάρχει απόδειξη.

Σαν modem δεν έχει τον μεγαλύτερο συγχρονισμό, αλλά έχει πολλές δυνατότητες ως router και είναι βράχος στη λειτουργία της.

Όπως γράφεις, υπάρχουν διάφορες λύσεις από άλλες συσκευές, απλά τα έχω συνηθίσει και με το Freetz firmware (κάτι σαν το DD-WRT ή OpenWRT) κάνουν παπάδες.

 

αν βρει μεταχειρισμενο σιγουρα αξιζει η αγορα του αν μπορει να παιξει με wan που οσο ξερω παιζει.πολυς κοσμος τα χρησιμοποιει ta fritz για διαφορες χρησεις(αναγνωριση κλησεων,pbx).και με λιγα λεφτα θα εχει κατι που κανει περισσοτερα απο ενα voip adapter.

τα 5 χρονια εγγυηση ειναι καλη φαση απλα εκει παμε και σε αλλα λεφτα.εκει θα μπορουσε να παρει και κατι σε vdsl για μελλοντικη χρηση.εφοσον τα βρισκεις φτηνα καλα κανεις και τα χρησιμοποιεις αφου οπως ειπες εχεις και το wireless εχεις και τις θυρες.Συν απο οτι εχουν πει παιζει και σαν ενα μικρο Pbx.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...