Προς το περιεχόμενο

Αγορά macbook pro από Πλαίσιο.


nas100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιοπιστο και τιμιο μαγαζακι χτυπα το απο εκει και καλοδουλευτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιλογή αν και εγώ στη θέση σου θα έδινα κάτι παραπάνω και θα έπαιρνα αυτό: http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Apple-Macbook-Pro-2-4GHz-2-4-GHz-13-3-ME865-i5-8GB-RAM-256GB-RETINA-2013-/390721103299?pt=UK_Computing_Apple_Laptops_ET&hash=item5af8cae5c3
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Don't do it !!!  Να πας στο μοντέλο με τα 8GB RAM και τα 256GB SSD που προτείνει και ο Atheatos. Είναι κρίμα καθώς η διαφορά τιμής είναι πάρα πολύ μικρή. Ειδικότερα η μνήμη δεν αλλάζει, οπότε ότι πάρεις το "παντρεύεσαι". 

 

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το Retina 13 Haswell με 8GB/256GB και είναι ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχάνημα. Άριστες θερμοκρασίες, πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (σε νορμάλ καταστάσεις κάτω από 1300 rpm o ανεμιστήρας), τέλεια οθόνη και αυτονομία που ξεπερνάει ακόμη και τις 9 ώρες που υπόσχεται η Apple. Επίσης πολύ καλή και η λειτουργία του μηχανήματος με τα Windows 8. 

 

Σε γενικές γραμμές ίσως το καλύτερο από άποψης πρακτικότητας Macbook που έχει βγει μέχρι σήμερα και με πολύ δυνατό value for money σε σχέση με τα υπόλοιπα Macbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Don't do it !!! Να πας στο μοντέλο με τα 8GB RAM και τα 256GB SSD που προτείνει και ο Atheatos. Είναι κρίμα καθώς η διαφορά τιμής είναι πάρα πολύ μικρή. Ειδικότερα η μνήμη δεν αλλάζει, οπότε ότι πάρεις το "παντρεύεσαι".

 

Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το Retina 13 Haswell με 8GB/256GB και είναι ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχάνημα. Άριστες θερμοκρασίες, πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (σε νορμάλ καταστάσεις κάτω από 1300 rpm o ανεμιστήρας), τέλεια οθόνη και αυτονομία που ξεπερνάει ακόμη και τις 9 ώρες που υπόσχεται η Apple. Επίσης πολύ καλή και η λειτουργία του μηχανήματος με τα Windows 8.

 

Σε γενικές γραμμές ίσως το καλύτερο από άποψης πρακτικότητας Macbook που έχει βγει μέχρι σήμερα και με πολύ δυνατό value for money σε σχέση με τα υπόλοιπα Macbook.

Τι εννοείς δεν αλλάζει η μνήμη; Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πως η μνήμη δεν είναι αναβαθμίσιμη διότι είναι ενσωματωμένη στη μητρική...

Τι εννοείς δεν αλλάζει η μνήμη; Sent from my iPhone using Insomnia

Ακριβως αυτο.Η μνημη ram πλεον ειναι soldered πανω στη μητρικη.Αυτο σημαινει πως οτι παρεις στην αρχη αυτο θα εχεις.Γι αυτο πρεπει να τα βαλεις κατω απο την αρχη και να δεις τι απαιτησεις σου τωρα και στο μελλον.4GB RAM με τα σημερινα δεδομενα ειναι οριακη,εως ανεπαρκης.Τουλαχιστον 8GB πρεπει να εχεις,εφοσον δεν ειναι αναβαθμισιμη...Μετά πας στα 16GB και δεν νομιζω να χρειαζονται τοσα,ξεφευγει πολυ μετα, απ´αυτο που χρειαζονται οι περισσοτεροι,αλλα και σε τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ σκέφτομαι να πάρω τελικά: http://www.e-mac.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3194&category_id=48&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

 

Η γνώμη σας;

Είναι αξιόπιστο το site;

 

Επικοινώνησα με αυτούς και μου είπανε οτι αν γίνει έκδοση τιμολογίου δεν θα πληρώσω το ΦΠΑ αφού το φέρνουν απο Γερμανία οπότε η τιμή θα είναι μικρότερη..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Έχεις αρκετά vsts μέσα;Αν μερικά τα έχω σε εξωτερικό δίσκο θα χω πρόβλημα στο να τα τρέξω;Ρωτάω γιατί ήμουν στα windows μέχρι τώραSent from my iPhone using Insomnia

Οσον αφορα το site[e-mac] τα τυπάκια ειναι ε-π-α-γ-γ-ε-λ-μ-α-τ-ι-ε-ς.Σου στέλνουν mail μολις κάνεις την παραγγελεια και σου λένε οτι μια[1] μέρα πριν έλθει θα σου στείλουν μνμ sto kinhto.Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ και γίνεται!!

[Αγόρασα πριν κανα 1 1/2 μηνα mac+διάφορα και θα ξαναψωνίσω με κλειστά μάτια!!]

..Αα!!και ακου τι σου λένε τα παιδια για το non retina... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με αυτούς και μου είπανε οτι αν γίνει έκδοση τιμολογίου δεν θα πληρώσω το ΦΠΑ αφού το φέρνουν απο Γερμανία οπότε η τιμή θα είναι μικρότερη..

 

 

 

Εφ' όσον έλθει στο όνομα σου από χώρα της Ένωσης και κοπεί τιμολόγιο  δεν χρεώνεται ο ΦΠΑ  μόνο όταν είσαι επαγγελματίας. Όμως θα πρέπει στη συνέχεια να δηλώσεις την αγορά στην εφορία συνυποβάλλοντας με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ και την σχετική δήλωση Intrastat για την αγορά. Το ίδιο θα κάνει και πωλητής, ώστε να γίνει διασταύρωση των στοιχείων.

 

Θα έλεγα λοιπόν να διευκρινίσεις το θέμα, εφ' όσον βέβαια δεν είσαι επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον έλθει στο όνομα σου από χώρα της Ένωσης και κοπεί τιμολόγιο  δεν χρεώνεται ο ΦΠΑ  μόνο όταν είσαι επαγγελματίας. Όμως θα πρέπει στη συνέχεια να δηλώσεις την αγορά στην εφορία συνυποβάλλοντας με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ και την σχετική δήλωση Intrastat για την αγορά. Το ίδιο θα κάνει και πωλητής, ώστε να γίνει διασταύρωση των στοιχείων.

 

Θα έλεγα λοιπόν να διευκρινίσεις το θέμα, εφ' όσον βέβαια δεν είσαι επαγγελματίας.

Εξήγησε λίγο αυτό με το ΦΠΑ για τους επαγγελματίες...Μπορείς να γλιτώσεις τον υπερογκο ελληνικο ΦΠΑ που ανεβαζει την τιμή στα ύψη απλά κόβοντας τιμολόγιο ως επιχειρηματίας? Τη σχετική δήλωση ιντραστατ σου την δινουν με την αγορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε λίγο αυτό με το ΦΠΑ για τους επαγγελματίες...Μπορείς να γλιτώσεις τον υπερογκο ελληνικο ΦΠΑ που ανεβαζει την τιμή στα ύψη απλά κόβοντας τιμολόγιο ως επιχειρηματίας? Τη σχετική δήλωση ιντραστατ σου την δινουν με την αγορα? 

 

Βασικά δεν συνιστάται να δηλώσεις ψευδώς ότι είσαι επαγγελματίας. Θα σε εντοπίσουν κατά την διασταύρωση με τον ΑΦΜ ή με τα λοιπά σου στοιχεία, οπότε έχεις πλέον θέμα.

 

Την δήλωση intrastat υποβάλεις ηλεκτρονικά σαν πιστοποιημένος από το Ελληνικό taxisnet επαγγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν συνιστάται να δηλώσεις ψευδώς ότι είσαι επαγγελματίας. Θα σε εντοπίσουν κατά την διασταύρωση με τον ΑΦΜ ή με τα λοιπά σου στοιχεία, οπότε έχεις πλέον θέμα.

 

Την δήλωση intrastat υποβάλεις ηλεκτρονικά σαν πιστοποιημένος από το Ελληνικό taxisnet επαγγγελματίας.

Οχι ρε ! Δεν θέλω να δηλώσω ψευδώς ότι είμαι επαγγελματίας..Αν είναι δυνατόν ! Φυσικα και το βρίσκουν απο Α.Φ.Μ... Είμαι γι αυτό ρωτάω..Τι ακριβώς παίζει ? Πως γλιτώνεις το ΦΠΑ? Στα τιμολόγια που κόβεις,πληρώνεις κανονικά το φπα,και απλα καταθετεις τιμολογια και τα γλιτωνεις σε φόρο τα λεφτά έτσι πάει απόσο ξέρω..Εξήγησε λίγο πως πάει το σύστημα και αν εχεις καποιο λινκ απο σιτε ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε hackintosh αν θες ντε και καλα logic pro

Η παρε ενα mac mini βαλτου και ssd και πετας!!

Δεν αποτελεί λύσει κάτι τέτοιο. Αυτό είναι για κάποιον που ψάχνεται πάρα πολύ. Όταν θες Macintosh (για όποιους λόγους το θες), πας και αγοράζεις Macintosh.

 

Πολύ καλό κατάστημα και τα παιδιά είναι φιλικά και συνεννοήσιμα. Έχω αγοράσει τον iMac και το iPad 2 από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε ! Δεν θέλω να δηλώσω ψευδώς ότι είμαι επαγγελματίας..Αν είναι δυνατόν ! Φυσικα και το βρίσκουν απο Α.Φ.Μ... Είμαι γι αυτό ρωτάω..Τι ακριβώς παίζει ? Πως γλιτώνεις το ΦΠΑ? Στα τιμολόγια που κόβεις,πληρώνεις κανονικά το φπα,και απλα καταθετεις τιμολογια και τα γλιτωνεις σε φόρο τα λεφτά έτσι πάει απόσο ξέρω..Εξήγησε λίγο πως πάει το σύστημα και αν εχεις καποιο λινκ απο σιτε ακομα καλυτερα

 

Κοίτα δεν είπα ότι θέλεις να δηλώσεις ψευδώς, πρόκειται για γενική αναφορά !. :)

 

Βασικά σε ενδοκοινοτική συναλλαγή δίνεις στον πωλητή τα στοιχεία σου και τον ΑΦΜ με το πρόσημο EL. Θα κόψει λοιπόν το τιμολόγιο, δεν θα χρεώσει τον ΦΠΑ και θα δηλώσει την συναλλαγή στην στην αρμόδια υπηρεσία της χώρας του.

 

Από πλευράς σου θα καταχωρήσεις την αγορά στα βιβλία σου, θα πρέπει να ανακοινώσεις στην Εφορία ότι κάνεις πλέον και ενδοκοινοτικές συναλλαγές και στη συνέχεια να δηλώσεις ηλεκτρονικά την αγορά με τον ΑΦΜ του πωλητή μέσω intrastat. Δεν γνωρίζω αν στη συνέχεια κάνεις ή όχι συναλλαγές αν θα πρέπει να υποβάλλεις ακόμη και μηδενικές δηλώσεις.

 

Μπες στο taxisnet, έχει σχετική σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...