Προς το περιεχόμενο

Windows Phone 8.1 με κέντρο ειδοποιήσεων και προσωπικό εικονικό βοηθό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επόμενη «μεγάλη» έκδοση των Windows 8.1 βρίσκεται ήδη στο στάδιο δοκιμών beta από μηχανικούς της Microsoft όμως ήδη μαθαίνουμε τα πρώτα νέα για το τι αυτή θα φέρει.Σύμφωνα με την ιστοσελίδα TheVerge, οι παλαιότερες φήμες για την προσθήκη κέντρου ειδοποιήσεων στην πλατφόρμα των Windows Phone επιβεβαιώνονται και η λειτουργία του θα είναι παρόμοια με αυτή που βλέπουμε στο iOS και στο Android όπου για να εμφανιστεί θα πρέπει να κάνουμε την κλασσική κίνηση από το πάνω μέρος της οθόνης. Επιπλέον στο άνω μέρος του κέντρου ειδοποιήσεων υπάρχει μια σειρά από γρήγορες ρυθμίσεις όπως ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου δικτύου, λειτουργία πτήσης κ.α. Με παρατεταμένο πάτημα κατά το swipe εμφανίζεται ένα ιστορικό ειδοποιήσεων που έχει δεχθεί ο χρήστης

 

Ένα ακόμα σημαντικό χαρακτηριστικό των Windows Phone 8.1 που επιβεβαιώνεται είναι η ενσωμάτωση ενός εικονικού βοηθού στα πρότυπα του Siri και του Google Now με την ονομασία Cortana και που η Microsoft δοκιμάζει για αρκετούς μήνες. Το Cortana αναμένεται να αντικαταστήσει την αναζήτηση μέσω Bing και να ενισχύσει την αναζήτηση μέσω φωνητικών οδηγιών ή με τον κλασσικό τρόπο μέσω κειμένου, με το χρήστη να πραγματοποιεί ένα είδος «διαλόγου» όπως συμβαίνει και στις αντίστοιχες τεχνολογίες της Apple και της Google. Για παράδειγμα το Cortana θα υπενθυμίζει στο χρήστη πότε είναι η επόμενη του συνάντηση και πόσο χρόνο χρειάζεται για να φτάσει σ' αυτή.

 

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που θα δούμε στα Windows Phone 8.1 είναι τα ξεχωριστά πλήκτρα ελέγχου του ήχου, με τους χρήστες να μπορούν να ρυθμίσουν ξεχωριστά την ένταση του ήχου κλήσης από την αναπαραγωγή μουσικής. Το Bing Search των Windows 8.1 θα κάνει την εμφάνιση του και στα Windows Phone 8 .1 όπως και η υποστήριξη VPN, ένα από τα χαρακτηριστικά που ζητούσαν με επιμονή οι χρήστες.

 

Στο δημοσίευμα γίνεται λόγος και για διαχωρισμό του Xbox Music από το Xbox Video, με το καθένα να έχει πλέον τη δική του εφαρμογή ενώ η Microsoft προτίθεται να επιτρέψει στις εφαρμογές ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και το Twitter να επεκτείνουν τις λειτουργίες του People Hub.

 

Τα αποκαλυπτήρια των Windows Phone 8.1 αναμένεται να γίνουν στο συνέδριο BUILD 2014 το οποίο θα διεξαχθεί από τις 2 έως τις 4 Απριλίου στο San Francisco, με τη Nokia να έχει στα σκαριά δύο συσκευές με τις προσωρινές ονομασίες Goldfinger και Moneypenny.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αυτού , αν είναι ειδοποιήσεις όπως το Google now να μου λείπει . Τίποτα χρήσιμο . Για τις μετοχές μου, τα γενέθλια , τον καιρό και τα άλλα καλούδια ενημερώνομαι από εκεί που θέλω , με περισσότερες πληροφορίες. 

Πλέον έχει καταντήσει αηδία να επαναλαμβάνει ο ένας τις μα...ίες του άλλου.

Άκουσον άκουσον , θα μπορεί η Cortana να σε ειδοποιεί για το επόμενο σου ραντεβού και πόσο χρόνο χρειάζεσαι να πας σ΄αυτό .Ποιοι είμαστε ρε παιδιά τα Golden boys της Wall Street .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Notification center και vpn στα μεσα του 2014 για τα wp!

Μονο μερικα χρόνια αργησαν!

 

Περα απο την πλακα, πολυ σημαντικο νεο οτι γινεται πιο χρηστικο το 3ο λειτουργικό για να μπορέσει να βελτιωθει/εδραιωθεί.

Λογω vpn, ισως αποκτησει κ μεγαλύτερο μεριδιο σε business customers και οχι μονο σε low end συσκευες για χρηστες χαμηλων απαιτησεων και προσδοκιων.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορτανα babeeee και ασε τους andoidακιδες να κράζουν <3<3<3

 

Αηδία έχεις καταντήσει. Από το πουθενά πετάς την μπηχτή σου. Εμένα ειλικρινά δε με πειράζει, δεν έχω μετοχές στη Google όπως εσύ, προφανώς, στη Microsoft. Αλλά μη χεζεις το forum. Παντα, μα παντα η ίδια ιστορία.

 

Και ειδικά σε αυτό το thread πραγματικα δε σε παιρνει. Γιατί η λατρεμενη σου εταιρία αντιγράφει τους αλλους που τα έχουν υλοποιησει εδώ και πολύ καιρο. Τώρα αν λέγεται κορτανα η κουραδα το ίδιο μου κανει. Αυτό δεν αλλαζει το γεγονος οτι άργησε να τα υλοποιήσει και τώρα τρέχει και φτάνει...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποστήριξη VPN είναι πολύ σημαντική και κρίσιμη για τα WP. Το notification center αντιγραφή ή όχι είναι κάτι που μπορεί να βοήθησει στη μετάβαση από άλλα λειτουργικά. Άλλωστε το WP με το πρωτότυπο UI έχει δείξει πως δεν ξεκίνησε με αυτές τις προθέσεις αλλά έχει να δείξει κάτι το διαφορετικό και τα χρήσιμα χαρακτηριστικά θα πρέπει να τα ενσωματωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδία έχεις καταντήσει. Από το πουθενά πετάς την μπηχτή σου. Εμένα ειλικρινά δε με πειράζει, δεν έχω μετοχές στη Google όπως εσύ, προφανώς, στη Microsoft. Αλλά μη χεζεις το forum. Παντα, μα παντα η ίδια ιστορία. Και ειδικά σε αυτό το thread πραγματικα δε σε παιρνει. Γιατί η λατρεμενη σου εταιρία αντιγράφει τους αλλους που τα έχουν υλοποιησει εδώ και πολύ καιρο. Τώρα αν λέγεται κορτανα η κουραδα το ίδιο μου κανει. Αυτό δεν αλλαζει το γεγονος οτι άργησε να τα υλοποιήσει και τώρα τρέχει και φτάνει...

Δεν καταλαβα τι επαθες και του τα χωνεις? δεν ειπε τιποτα κακο...

απο την αλλη, αν σε πειραζε, τι αλλο θα εγραφες? πραγματικα δεν υπαρχεις, και το ποστ σου ειναι αηδια. αν δεν σου αρεσουν τα WP μην διαβαζεις και πολυ περισσοτερο μην σχολιαζεις ... πολυ απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αηδία έχεις καταντήσει. Από το πουθενά πετάς την μπηχτή σου. Εμένα ειλικρινά δε με πειράζει, δεν έχω μετοχές στη Google όπως εσύ, προφανώς, στη Microsoft. Αλλά μη χεζεις το forum. Παντα, μα παντα η ίδια ιστορία. Και ειδικά σε αυτό το thread πραγματικα δε σε παιρνει. Γιατί η λατρεμενη σου εταιρία αντιγράφει τους αλλους που τα έχουν υλοποιησει εδώ και πολύ καιρο. Τώρα αν λέγεται κορτανα η κουραδα το ίδιο μου κανει. Αυτό δεν αλλαζει το γεγονος οτι άργησε να τα υλοποιήσει και τώρα τρέχει και φτάνει...

Δεν καταλαβα τι επαθες και του τα χωνεις? δεν ειπε τιποτα κακο...

απο την αλλη, αν σε πειραζε, τι αλλο θα εγραφες? πραγματικα δεν υπαρχεις, και το ποστ σου ειναι αηδια. αν δεν σου αρεσουν τα WP μην διαβαζεις και πολυ περισσοτερο μην σχολιαζεις ... πολυ απλο.

Το "κράζουν" δηλ είναι φιλοφρονηση;;;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τρολλάρω λίγο μετά χαράς (είμαι σε καλή διάθεση)

Μπράβο MS!! Ανακάλυψες το μέχρι χθες «άχρηστο» notification ως κουρτίνα και όχι πλακάκι (κατά πολλούς χρήστες σου ήταν «άχρηστο».. καθώς τότε δεν το είχαν. Τώρα μάλλον θα γίνει χρήσιμο). Άργησες βέβαια λίγο.. Το android νομίζω το έχει από το 1.7 πριν.. ας πούμε 3-4 χρόνια και το ίδιο και το symbian που όμως ήταν «απαρχαιωμένο» και διατάξατε τον «τερματισμό» του με τον φίλο σας τον Elop. Βέβαια αυτά έχουν και εντελώς ξεκλείδωτο ΒΤ (εσείς στην 8.0 το μισοξεκλειδώσατε) και έχουν και explorer (θα βγάλετε και τέτοιο άκουσα) αλλα δεν πειράζει ποτέ δεν είναι αργά.

Αν το φτιάξετε θα χαρώ αλήθεια (δεν τρολλάρω τώρα) να αγοράσω κάποτε ένα WP (μάλλον το 1020 ή τον απόγονο του ως κάτοχος 808).

 

Οπως προέβλεψα η αυτοσυντήρηση αυτής της εταιρίας άρχισε πάλι να δουλεύει. Κάνει αρκετές βλ@κίες αλλά άμα δει δεν την παίρνει το διορθώνει κοινώς τα «μαζεύει» (βλέπε wp 8.0 στη θέση των 7.Χ σε λίγο 8.1, Win 8.0 που θα ξαναβάλει start, win 7 που αντικατέστησαν τα sVista κτλ κλτ). Περιμένω την wp 9.0 και εδώ ήμαστε..

 

Αγαπάω MS (κατά βάθος) απλά με έχει πληγώσει τελευταία..  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...