Προς το περιεχόμενο

Μαζικές απολύσεις από την hol


apeiro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αληθεια; και ποιο ειναι αυτο το συστημα και πως αλλαζει;

τι λεμε τοση ωρα ? δε ξερεις σε τι κοινωνια ζεις ? καπιταλιστικο συστημα που βασιζεται στην ελευθερη αγορα και το ολοενα περισσοτερο κερδος κλπ κλπ

πως αλλαζει ? όταν η αποπροσανατολισμενη μαζα περα απο εθνικα-θρησκευτικα και αλλα συνορα προσδιορισει τη θεση της στη κοινωνια, καταλαβει τη δυναμη της και πάρει αυτο που της αξιζει απο την ολιγαριθμη πλουτοκρατια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως αλλαζει ? όταν η αποπροσανατολισμενη μαζα περα απο εθνικα-θρησκευτικα και αλλα συνορα προσδιορισει τη θεση της στη κοινωνια, καταλαβει τη δυναμη της και πάρει αυτο που της αξιζει απο την ολιγαριθμη πλουτοκρατια..

Ερώτηση: πως

Απάντηση: όταν

 

Τον τρόπο ψάχνουμε να βρούμε όλοι φίλε, όχι το αν και πότε θα γίνει, τον τρόπο.Και φυσικά αν υπήρχε θα τον είχαμε βρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αληθεια; και ποιο ειναι αυτο το συστημα και πως αλλαζει;

τι λεμε τοση ωρα ? δε ξερεις σε τι κοινωνια ζεις ? καπιταλιστικο συστημα που βασιζεται στην ελευθερη αγορα και το ολοενα περισσοτερο κερδος κλπ κλπ

πως αλλαζει ? όταν η αποπροσανατολισμενη μαζα περα απο εθνικα-θρησκευτικα και αλλα συνορα προσδιορισει τη θεση της στη κοινωνια, καταλαβει τη δυναμη της και πάρει αυτο που της αξιζει απο την ολιγαριθμη πλουτοκρατια..

κοιτα αν εισαι μεχρι 20 και τα λες αυτα δικαιολογεισαι .αν εισαι πανω απο 30 εχεις προβλημα να το κοιταξεις. Sent from my ipad4 using Insomnia
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απολυθήκαν 460 άνθρωποι σε ένα βράδυ παράνομα καθώς ακόμη τουλάχιστον δεν επιτρέπονται οι μαζικές απολύσεις. Και μάλιστα από μια εταιρεία που κοκορέυεται ότι κερδίζει όλο κ περισσότερο από την πίτα της αγοράς.

Μιας αγοράς με πανάκριβα πάγια και τηλέφωνα σε σχεση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

 

Και όλα αυτά όχι γιατί θα καταργηθεί το τηλεφωνικό της κέντρο αλλά γιατί θέλει την φτηνή εργασία που ήδη έχει να την κάνει πάμφθηνη...

 

Απληστία λέγεται..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια; και ποιο ειναι αυτο το συστημα και πως αλλαζει;

To σύστημα ειμαι εσυ και εγω.

Για να αλλάξει το σύστημα πρέπει να αλλάξει ο "άνθρωπος".

Αρα οι απαιτήσεις του.

Δεν θελει πολύ iq το 80 ζητάγαμε ρούχα ενα σπίτι και ενα ι.χ. σήμερα ζητάμε playstasion android-iphone 4 tv σε μια τετραμελή οικογένεια 4 pc 1 όχημα ο καθένας μας κπλ.

 

Για να μην υπάρχει αδικία και ανισότητα πρέπει εγω και εσυ να κάνουμε λιγο πιο πέρα για να χωρέσει και ο άλλος.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί σας κάνει εντύπωση. (Με την καλή έννοια και όχι ειρωνικά). Πρόκειται για το Success Story που απολαμβάνει η Ελληνική κοινωνία.

Τώρα για το πως οι πολλοί θα πάρουν από τους λίγους αυτό που τους αξίζει ,  σηκώνει πολύ κουβέντα , σε πολιτικά μονοπάτια, πράγμα που απαγορεύεται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σύστημα ειμαι εσυ και εγω.

Για να αλλάξει το σύστημα πρέπει να αλλάξει ο "άνθρωπος".

Αρα οι απαιτήσεις του.

Δεν θελει πολύ iq το 80 ζητάγαμε ρούχα ενα σπίτι και ενα ι.χ. σήμερα ζητάμε playstasion android-iphone 4 tv σε μια τετραμελή οικογένεια 4 pc 1 όχημα ο καθένας μας κπλ.

 

Για να μην υπάρχει αδικία και ανισότητα πρέπει εγω και εσυ να κάνουμε λιγο πιο πέρα για να χωρέσει και ο άλλος.

 

Πιο πυκνογραμμένη αλήθεια πεθαίνεις. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

 

Επίσης, στα πλαίσια του πολιτικού σχολιασμού, πιο πολύ με ενοχλεί ο υποκριτικός κομμουνισμός στο ύφος του κειμένου, παρά όσα έχουν γραφτεί από κάτω από εμάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σύστημα ειμαι εσυ και εγω.

Για να αλλάξει το σύστημα πρέπει να αλλάξει ο "άνθρωπος".

Αρα οι απαιτήσεις του.

Δεν θελει πολύ iq το 80 ζητάγαμε ρούχα ενα σπίτι και ενα ι.χ. σήμερα ζητάμε playstasion android-iphone 4 tv σε μια τετραμελή οικογένεια 4 pc 1 όχημα ο καθένας μας κπλ.

 

Για να μην υπάρχει αδικία και ανισότητα πρέπει εγω και εσυ να κάνουμε λιγο πιο πέρα για να χωρέσει και ο άλλος.

 

 

 

 

ωραια ειναι ολα αυτα αλλα οχι ρεαλιστικα!μη πας μακρυα..μπες στο νημα προσφορες και ψάξε να βρεις προσφορα vodafone optimus g 129E και πες μου αν μετα εισαι αισιοδοξος για το μελλον την ανθρωποτητας. σου φαιρνω το πιο γελοιο παραδειγμα για την απληστια του ανθρωπου, τη μιζέρια και τη κακομοιρια του. δεν γινονται αυτα δυστυχως που λετε εδω περα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: πως

Απάντηση: όταν

 

Τον τρόπο ψάχνουμε να βρούμε όλοι φίλε, όχι το αν και πότε θα γίνει, τον τρόπο.Και φυσικά αν υπήρχε θα τον είχαμε βρει.

φίλε μου δε μιλάμε αθλητικα πως θα προκριθει ο γαυρος στην αλλη φαση του champions league, δε νομίζω να είπα οτι είναι απλό αλλά για να γίνει σωστα αυτο που είπα πρέπει να γίνει απο το λαο αφυπνισμενο και οχι απο μικρη ομαδα με και εγω δε ξερω τι τροπο φανταζεσαι...δεν έχεις διδαχθει απο την ιστορια τιποτα ?  100 χρονια που για μας ειναι μια ολοκληρη ζωη για την ιστορια ειναι ενα κλασμα δευτερολεπτου..

 

τώρα για το αν έχω πρόβλημα fotis δε το ξερω μπορει και να εχω αλλα δε μου απάντησες σε αυτα που σε ρωτησα και δε λες τιποτα εκτος απο το να ειρωνευεσαι καθε φορα..λυπάμαι αλλα ειναι η αληθεια και η αστικη ταξη δεν είχε ποτε επιχειρηματα περα απο εθνικοφροσυνες και για δηθεν "τεμπελια" της εργατικης ταξης...οποιοσδηποτε λογικα σκεπτομενος ανθρωπος μπορει να το δει αυτο, εσυ απλα ειρωνευεσαι και δε λες κατι ουσιωδες...περιμένω αν έχεις κατι να πεις εκτος απο χαρακτηρισμους αστειους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ειναι ολα αυτα αλλα οχι ρεαλιστικα!μη πας μακρυα..μπες στο νημα προσφορες και ψάξε να βρεις προσφορα vodafone optimus g 129E και πες μου αν μετα εισαι αισιοδοξος για το μελλον την ανθρωποτητας. σου φαιρνω το πιο γελοιο παραδειγμα για την απληστια του ανθρωπου, τη μιζέρια και τη κακομοιρια του. δεν γινονται αυτα δυστυχως που λετε εδω περα

Θα συμφωνήσω μαζι σου δεν μπορεί να υπάρξει σε αυτή τη δομή συστήματος  ρεαλιστική ισότητα.

Αυτο όμως δεν συνεπάγεται οτι εχει έρθει και η συντέλεια. Δεν λεω πως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία στο χέρι μας είναι όμως να αναδείξουμε νεα μονοπάτια.

Οσοι βλέπουν μεχρι τη μύτη τους μπορούν να διακρίνουν το πρόβλημα τις Ελλάδας οσοι βλέπουν παραπέρα βλέπουν πως το πρόβλημα ειναι γενικό (μη ξεχνάμε πως παντού έχουν κρίση ακόμα και στη γερμάνια πας να δουλέψεις και σου λέει κριση πάρε 200-300 ευρώ λιγότερα τώρα αλλιώς παίρνω και Ελληνα.).

 

Η ανθρωπότητα εχει ανάγκη τόσο απο ψυχικό level up οσο και το σύστημα.

Κομμουνισμός,αναρχίες,χούντες κλπ ολα αυτά ειναι δοκιμασμένα και τίποτα περισσότερο απο μεγάλες αποτυχίες επισης ολα τους βασίζονται στο ιδιο το σύστημα ως αντικρουόμενα στοιχεια.

Υπάρχουν πολλές προτάσεις στο ίντερνετ και στο κόσμο οι οποίες δεν έχουν δοκιμαστεί ποτέ, βασίζονται στην κοινή αλλα και επιστημονική μέθοδο και κυριότερος σκοπός - στόχος ειναι η ίδια η ζωή.

Συνοψίζοντας οσο υπάρχει χρήμα θα υπάρχει ανισότητα για να εχω εγω να φάω θα πρέπει κάποιος να πεινάει διαφορετικά το χρήμα δεν θα εχει αξια.

Με νύχια και με δόντια κρατάνε την απελευθέρωση ενέργειας ενα απο τα 3 βασικά αγαθά που βασίζεται η οικονομία και το χρηματοπιστωτικο συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω όμως να μην βλέπω γιατί προσπαθούμε να βρούμε λύση σε ένα πρόβλημα που είναι εξ' ορισμού... άλυτο.

 

Συγγραφείς και ειδικοί που έχουν μελετήσει τις απαρχές των συστημάτων που κράζουμε και κατέληξαν ότι πάντα κάτι στραβώνει με οποιοδήποτε σύστημα μας κάτσει ότι είναι πανάκειο, και θα βρεθεί ο καθένας μας να σώσει τον κόσμο, ξαφνικά, μέσα από ένα thread στο Insomnia που κάνουμε upvote ένα άρθρο κατά των μαζικών απολύσεων στην HOL;

 

Θα πρέπει να υπάρχει συνέχεια αυτή η τριβή των αντιθέτων για ισορροπία (η "αξία του χρήματος" που λέει και ο street fighter).

 

Επίσης, καμία αλλαγή δεν έγινε σε μια νύχτα. Και όσες έγιναν μόνο καλό δεν έκαναν.

 

Y/Γ. To τι πρέπει να κάνουμε όλοι το ξέρουμε. Το ξερό μας το κεφάλι και η πεποίθησή μας πως κανείς άλλος δεν το ξέρει είναι που μας αποτρέπει από το να το κάνουμε το ρημάδι το σωστό. Γι' αυτό παιδευόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταστειτε τι έχει να γίνει όταν απελευθερωθουν και οι απολύσεις. 

Καλό θα είναι πάντως όσοι εχουν συνδεση στην HOL να στειλουν κανά μειλ κραξίματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορα εμενα vagos δε νομίζω να έδωσα την εντύπωση οτι προσπαθω να σώσω το κόσμο ή οτιδηποτε τετοιο, αλλα τετοια περιστατικα ειναι λογικο να μας βάζουν σε τέτοιες σκέψεις δε καταλαβαίνω ποια ειναι η απορια σου ? εφοσον ειναι αλυτο ας μιλήσουμε για μπαλα ή για τηλεοπτικα σηριαλ ?

 

διαφωνω κάθετα με αυτο που λες για τις αλλαγες και πως ποτε δεν έκαναν καλο....αν τώρα εμεις έχουμε 5-6 βασικα δικαιωματα (λεμε τωρα) αυτο έγινε επειδη κάποιοι πέθαναν και πολεμησαν για αυτα και για να φερουν αλλαγες, άλλοτε απετυχαν άλλοτε πέτυχαν αλλα πάντοτε θα αντιμετωπίζονται ως λαμπρα και προς μίμηση παραδείγματα, αν δεν υπήρχε στις αρχες του εικοστου αιώνα η ρώσικη επανασταση τότε δε θα ειχε καθιερωθει κανενα 8ωρο, δικαιωμα ψηφου στις γυναικες κλπ κλπ οι ευρωπαικες δυνάμεις τα υιοθέτησαν μονο και μονο γι αυτο το λόγο..

 

π.σ. δεν είπα ποτε οτι εχω το απόλυτο προνομιο να γνωριζω το τι πρεπει να κανουμε απλα όταν δω το άδικο θα το αναφέρω, δε μπορω να βλέπω ρατσιστικους παροξυσμους και να μην πω κατι, δε σημαινει κατι αυτο ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...