Προς το περιεχόμενο

Samsung Ativ Book: Νέα γενιά με "δερμάτινη" εμφάνιση;


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν τόσο σίγουρος ότι κάποιο fanboy της apple θα ψάξει σχόλιά μου σε άλλα thread... Πιο προβλέψιμος πεθαίνεις.

Δε μου λες αναφέρθηκα στο iphone σαν συσκευή σε επίπεδο χαρακτηριστικών; Προφανώς όχι... Τι είπα; Ότι όσο ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ και ΆΣΧΗΜΟ θεωρώ το δερμάτινο look που χρησιμοποιεί η samsung τελευταία, άλλο τόσο είναι και το iphone χρυσόμυγα. Το θέλετε πιο απλά; Είναι καθαρά θέμα αισθητικής και όχι τεχνολογίας: Είναι κακόγουστα ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.

Σαφώς και το iphone είναι μία πολύ καλή συσκευή και ποιοτική (αναμφισβήτητα όμως τιμολογημένη πολύ πάνω από όσο θα έπρεπε, αλλά αυτά βρίσκουν και τα κάνουν). Και το ίδιο κάνει και η samsung. Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία γιατί απλούστατα ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ. Και το Note 3 είναι εργαλείο αλλά και γι' αυτό είπα ότι είναι καρακιτσαριό το "δερματάκι". Δεν είδα να σε ενοχλεί αυτό. Ο καθένας αγοράζει ο,τι γουστάρει και αντέχει οικονομικά αλλά και έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του. Απλά.

 

Πάντως αυτή η κατάσταση, να υπερασπίζονται ή να κράζουν κάποιοι μία εταιρεία με μανία λες και τους ανήκει ή έχουν μετοχές, μάλλον χρήζει πιο... επιστημονικής προσέγγισης.

 

Πάντα φιλικά.

 

 

 

Αν σου φαινεται ακριβο το iPhone,η το S4 κτλ μην το αγοραζεις,δεν εχουμε ολοι την ιδια τσεπη.

 

Τωρα αν εσυ νιωθεις τη αναγκη να συγκρινεις τα παντα με την Apple μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που εχω θεματα.

 

Δεν θα ημουν προβλεψιμος αν εσυ δεν ποσταρες αυτα που ποσταρεις :)

 

Προσωπικα εχω και S4 και 5s,το αναφερω για να μην μπερδευονται μερικοι.

 

Κλασσικα βεβαια οι περισσοτεροι που βγαινουν και κραζουν τις high end συσκευες (απο οποιοδηποτε brand)

μπορει να κρατανε Αlcatel στα χερια τους πχ η κατι αντιστοιχο(no offense,υπαρχουν και εξαιρεσεις).Ειναι απο το γνωστο "οσα δεν φτανει η αλεπου"

 

Καπως ετσι φτασανε καποιοι "επιστημονες" να ονομαζουν σκουπιδοτενεκε το new Mac pro,

Aν ειναι ετσι γιατι δεν στελνετε τα βιογραφικα σας στην Apple η την καθε εταιρεια να προσλαβουν εσας?

Να τους μαθετε πως γινετε το ολο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου φαινεται ακριβο το iPhone,η το S4 κτλ μην το αγοραζεις,δεν εχουμε ολοι την ιδια τσεπη.

 

Τωρα αν εσυ νιωθεις τη αναγκη να συγκρινεις τα παντα με την Apple μαλλον δεν ειμαι εγω αυτος που εχω θεματα.

 

Δεν θα ημουν προβλεψιμος αν εσυ δεν ποσταρες αυτα που ποσταρεις :)

 

Προσωπικα εχω και S4 και 5s,το αναφερω για να μην μπερδευονται μερικοι.

 

Κλασσικα βεβαια οι περισσοτεροι που βγαινουν και κραζουν τις high end συσκευες (απο οποιοδηποτε brand)

μπορει να κρατανε Αlcatel στα χερια τους πχ η κατι αντιστοιχο(no offense,υπαρχουν και εξαιρεσεις).Ειναι απο το γνωστο "οσα δεν φτανει η αλεπου"

 

Καπως ετσι φτασανε καποιοι "επιστημονες" να ονομαζουν σκουπιδοτενεκε το new Mac pro,

Aν ειναι ετσι γιατι δεν στελνετε τα βιογραφικα σας στην Apple η την καθε εταιρεια να προσλαβουν εσας?

Να τους μαθετε πως γινετε το ολο θεμα

Λοιπόν επειδή το τραβάς σου απαντάω για τελευταία φορά παρ'όλο που έχω κουραστεί.

 

Δεν έχω καμία εμπάθεια ούτε και συμπάθεια απέναντι σε ΚΑΜΙΑ εταιρεία. Χέστηκα, δικές μου είναι μήπως ή θα πάρω λεφτά;

Κάθε προϊόν έχει τα υπέρ και τα κατά του. Και ο καθένας αγοράζει αυτό που του γουστάρει.

 

Σε σχέση όμως με τις τιμές, τα χαρακτηριστικά ή την εμφάνιση, δηλαδή δεν μπορώ να πω την άποψή μου;

Αυτή είναι η απάντησή σου; Μην κριτικάρεις κάτι επειδή δεν θέλεις/μπορείς να το αγοράσεις; Σώπα ρε φιλάρα!Στην τελική αν ήθελα iphone ή S4 ή G2 θα το έπαιρνα, προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά είναι σπατάλη και μου είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ το να αποκτήσω κάποια από αυτές τις συσκευές.. Για άλλους δεν είναι.

Εσύ πολύ καλά έκανες και τα αγόρασες (δεν ειρωνεύομαι) αφού αυτό ήθελες. Δεν μπορώ ούτε και με ενδιαφέρει να κάνω κουμάντο σε ξένες τσέπες. Δεν υποχρεώνω κανέναν να συμμεριστεί αυτή μου την άποψη.

Αλλά μάλλον εσύ έχεις τη μηλοεταιρεία στο επίκεντρο. Μη σου τη θίξει κανένας... (ακόμα δε μου απάντησες, είσαι τίποτα μέτοχος; ) 

 

Εν πάσει περιπτώση, επειδή βλέπω ότι ο καθένας καταλαβαίνει ό,τι γουστάρει και το έχουμε κουράσει τρομερά το θέμα δεν προτίθεμαι να χαλάσω περισσότερο χρόνο.

 

ΥΓ1

Αν δεις κάποιον να κρατάει αλκατέλ κτλ μην ξεπέσεις τόσο χαμηλά και του μιλήσεις! Εσύ έχεις ΚΑΙ 5S ΚΑΙ S4...

 

ΥΓ2

Και ξέρεις ε; Όσα δε φτάνει η αλεπού πηδάει και τα πιάνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μοιάζει με σκουπιδοτενεκέ τι να κάνουν... κάνουν πλάκα γιατί γουστάρουν, και οι mods είναι εδώ να τους κρίνουν... Get over it...

 

Ρε Samsung... πάλι στο πόδι τα σχέδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με αρέσει η αίσθηση του δερμάτινου αρκεί να είναι από πραγματικό δέρμα. 

Αν είναι από δερματίνη σε κανά εξάμηνο θα αρχίσει να φθείρεται και να γίνεται ελεεινό. 

Επίσης το άσπρο είναι ότι χειρότερο για δέρμα. Λερώνει εύκολα και η παραμικρή φθορά είναι εμφανή. 

 

Παρόλα αυτά το δερμάτινο είναι ωραίο αρκεί να υπάρχει ουσιαστική  ποιότητα και σχεδίαση. Αυτό όμως κοστίζει.  Μόνο η Apple θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο. Οι δερμάτινες θήκες από πραγματικό δέρμα του iPad κάθε άλλο παρά κακόγουστες ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με αρέσει η αίσθηση του δερμάτινου αρκεί να είναι από πραγματικό δέρμα. 

Αν είναι από δερματίνη σε κανά εξάμηνο θα αρχίσει να φθείρεται και να γίνεται ελεεινό. 

Επίσης το άσπρο είναι ότι χειρότερο για δέρμα. Λερώνει εύκολα και η παραμικρή φθορά είναι εμφανή. 

 

Παρόλα αυτά το δερμάτινο είναι ωραίο αρκεί να υπάρχει ουσιαστική  ποιότητα και σχεδίαση. Αυτό όμως κοστίζει.  Μόνο η Apple θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο. Οι δερμάτινες θήκες από πραγματικό δέρμα του iPad κάθε άλλο παρά κακόγουστες ήταν.

 

Μα εδώ δε μιλάμε για θήκες. Αυτή η κακογουστιά είναι "καπάκι" και όχι θήκη. Μια καλοσχεδιασμένη δερμάτινη θήκη, συμφωνώ,  θα ήταν ωραία.

Για το ipad είχε βγάλει η Apple μία δερμάτινη την Air Smart Case και μία άλλη που μοιάζει με ταχυδρομικό φάκελο. Η πρώτη είναι πραγματικά πολύ ωραία αλλά η δεύτερη... όχι και τόσο. Τώρα θα μου πεις γούστα είναι αυτά. :)

Υπάρχουν, πάντως, ένα σωρό δερμάτινες θήκες τρίτων κατασκευαστών πολύ όμορφες και πολύ πρακτικές και ποιοτικές.

Τώρα γιατί ΜΟΝΟ η apple θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο μόνο ένα fanboy θα μπορούσε να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδέα μου ή εδώ και μερικά χρόνια που η Sammy κοντράρει στα ίσα την Apple και έχει ξεφεύγει από τους λοιπούς (SONY, LG... κ.ά.) έχει αρχίσει να αποκτά φανατικό κοινό από haters?! (2 Σελίδες κράξιμο μέχρι τώρα)
Κοινώς, από τότε που έγινε υπερβολικά mainstream την κράζουμε σαν την Apple...

Δεν την πολυχωνεύω ούτε εγώ την Samsung αλλά δεν θα μπω στον κόπο να την κράξω...

Η συγκεκριμένη κίνηση με το ψευτόδερμα με βρίσκει ουδέτερο.
Ούτε με χαλάει, ούτε με ενθουσιάζει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως λειτουργει ολο αυτο, αλλα δεν νομιζω να σκοτώνουν τα ζωντανα, να παίρνουν το δερμα, και μετα να πετανε το υπολοιπο. νομιζω πως το τρωμε.

 

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Αν και υπάρχει ένα ποσοστό ζώων που χρησιμοποιούνται και για τα δύο, τα περισσότερα δέρματα για ρούχα κτλ. προέρχονται από την Ινδία (κυρίως αγελάδες) και την Κίνα (κυρίως γάτες και σκύλοι). Τα ζώα αυτά δε χρησιμοποιούνται για τροφή. Περισσότερα εδώ:

http://www.peta.org/issues/animals-used-for-clothing/leather-industry/global-leather-trade/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως λειτουργει ολο αυτο, αλλα δεν νομιζω να σκοτώνουν τα ζωντανα, να παίρνουν το δερμα, και μετα να πετανε το υπολοιπο. νομιζω πως το τρωμε.

 

Υπάρχουν και αρκετά ζώα των οποίων το κρέας δεν τρώμε, πχ η αλεπού! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ιδέα μου ή εδώ και μερικά χρόνια που η Sammy κοντράρει στα ίσα την Apple και έχει ξεφεύγει από τους λοιπούς (SONY, LG... κ.ά.) έχει αρχίσει να αποκτά φανατικό κοινό από haters?! (2 Σελίδες κράξιμο μέχρι τώρα)

Κοινώς, από τότε που έγινε υπερβολικά mainstream την κράζουμε σαν την Apple...

 

Δεν την πολυχωνεύω ούτε εγώ την Samsung αλλά δεν θα μπω στον κόπο να την κράξω...

 

Η συγκεκριμένη κίνηση με το ψευτόδερμα με βρίσκει ουδέτερο.

Ούτε με χαλάει, ούτε με ενθουσιάζει.

 

Xωρις να την συμπαθω ιδιαιτερως, μου φαινεται αστειο καποιος να μισει την samsung. Ειναι η εταιρια που εχει φερει την τεχνολογια κυριολεκτικα στα σπιτια μας (αυτη και η LG), μιας και περα απο τις πανακριβες συσκευες της που ειναι κυριολεκτικα για την elite (οχι σαν κατι αλλα wannabe :D), εχει και ποιοτικοτα προσιτα μοντελα (και δεν μιλαω για κινητα, μιλαω για τα παντα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με αρέσει αυτή η επικάλυψη αλλά δεν με χαλάει κιόλας.Είπαμε να μπει στο note που ταιριάζει κιόλας αλλά όχι και στα notebook.Δυστυχώς προβλέπω s5 με δέρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμάτι του άρθρου:´´το οποίο φαίνεται στην εξωτερική του πλευρά να χρησιμοποιεί το ίδιο ψευτό-δερμάτινο υλικό με τα Note 3/Note 10.1, με τις ψεύτικες "γαζωμένες" άκρες του. ´´Ποσο μα πόσο δίκιο αυτό το ψευτοδερματινο με τις ψεύτικες γαζωμενες άκρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η samsung βλέπει που πουλάει η apple κινητά με πολύ χειρότερα τεχνικα χαρακτηριστικά απο τις υπόλοιπες μεγάλες μάρκες και μάλιστα σε πιο ακριβή τιμή  και μόνο κάνοντας marketing και προσπαθει και η samsung σαν το φτωχο συγγενή να δημιουργήσει μια τετοια εικόνα ποζεριας οπως λεει και το αρθρο με τις ψευτικες γαζωμενες ακρες του απο ψευτοδερματινο υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...