Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook προϊδεάζει για τα μεγάλα σχέδια της Apple για το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σημαίνει τίποτα για την τεχνολογία της οθόνης και απλά είναι marketing trick αυτό είπε ο τύπος. learn2read

Αλήθεια? Δυστυχώς ειμαι "νεοέλληνας" και ξέρω να διαβάζω μόνο νεοελληνικα. Εγώ κατάλαβα ότι η retina δεν βγάζει κανένα θόρυβο...

Κάποτε θα γίνω και εγώ Έλληνας και θα ξεχωρίζω πότε ο άλλος σπάει πλάκα και πότε όχι....

Σε ευχαριστώ πάντως γιατί διευκρίνηση ....

ΥΓ. Υπομονή μέχρι τα φώτα ....κάποτε θα σταματήσουν και τα τρολ.... Καλά Χριστούγεννα σε όσους τα γιορτάζουνε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, ετοιμάζει μεγάλα σχέδια!!!

 

Επιτέλους θα βάλουν 2GB RAM και κάμερα 12-13Mpx ... πολύ μπροστά....

 

Μην ξεχνιόμαστε ε? εσείς της Apple (Apple funs δηλαδή) έχετε πει διάφορα και περιμένω να τα υποστηρίξετε, να σας θυμίσω μερικά επικά λόγια:

 

  • Τι να την κάνεις 1.5-2GB RAM, 1 και πολύ είναι
  • Τα 350+ ppi είναι υπερβολή, αφού το μάτι μας δεν αντιλαμβάνεται
  • Η κάμερα 12+mpx δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, η Apple βγάζει καλύτερες κάμερες με 3-5-8 Mpx.

Οπότε αν στο νέο τους κινητό, όπου σίγουρα θα ανεβάσουν τα specs, δω τίποτα σχόλια που θα λέτε "έχουμε 2 GB είμαστε super duper"  "έχουμε οθόνη 400ppi" ... (να καυχιέστε δηλαδή για πράγματα που άλλοι τα έχουν δώσει χρόνια πριν)

 

ε απλά θα είστε "άστα να πάνε" περίπτωση!

 

ΥΓ: Για πολλοστή φορά να πω ότι δεν είμαι fun των άλλων εταιρειών και hater της Apple, ΑΠΛΑ δεν μπορώ την βλακεία λάθος τακτική της εταιρείας αυτής με τις πολύ υψηλές τιμές.

 

Καλή σας μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάμε 2014 και ο άλλος λέει ακόμη για το smoothness του iOS...

 

Αγόρι μου εχεις πιασει αλλά τηλέφωνα? Βλέπεις lag στα wp8? Βλέπεις lag σε ενα νεξους?

 

Μην φαντάζεσαι τρόπους να δικαιολογήσεις το γεγονός οτι πλερωνεις 2 μηνιατικα για ενα τηλεφωνο....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είμαστε και λίγο στα καλά μας παιδιά, ναι δεν λέω apple λέει πολλά. Αλλά έτσι όπως πάει δεν την βλέπω καλά. όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω,θέλεις 2 μισθούς για ένα κινητό που αν εξαιρέσεις το ios δεν λέει και πολλά ώστε να δικαιολογεί να χρήματα του. Όσο για το lag, είμαι κάτοχος nokia lumia 925 και δεν έχει καταλάβει τίποτε το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που ειδαμε κατι καινοτομο απο την Apple.

 

Τωρα απλα ακολουθει τις εξελιξεις και πονταρει στο merketing και στο 'hype'.

 

Τι θα κανει του χρονου;

Θα βγαλει το 5s με πλαστικο και θα το ονομασει 6c, και θα δωσει 4.5" οθονη full HD.

 

Και φυσικα, ακομα δεν θα μπορεις να αλλαξεις τα toggles σου ή να ρυθμισεις κατι τελος παντως σε αυτο το τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που ειδαμε κατι καινοτομο απο την Apple.

 

Τωρα απλα ακολουθει τις εξελιξεις και πονταρει στο merketing και στο 'hype'.

 

Τι θα κανει του χρονου;

Θα βγαλει το 5s με πλαστικο και θα το ονομασει 6c, και θα δωσει 4.5" οθονη full HD.

 

Και φυσικα, ακομα δεν θα μπορεις να αλλαξεις τα toggles σου ή να ρυθμισεις κατι τελος παντως σε αυτο το τηλεφωνο.

Καμία εταιρεία δεν καινοτομεί αυτή τη στιγμή. Από την άλλη, η Apple πέρασε 1η στα 64bit τόσο σε hardware όσο και σε software (δεν αναφέρομαι καν στις επιδόσεις της δικής της cpu) με τους αντιπάλους να παραδέχονται ότι τους βρήκε για μια ακόμη φορά απροετοίμαστους (σε hardware και σε software αντίστοιχα). Τέλος, δε χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε συνεχώς για την αδυναμία παραμετροποίησης του iΟs. Είναι γνωστό και ισχύει το ίδιο για τα windows phone.

 

Να είμαστε και λίγο στα καλά μας παιδιά, ναι δεν λέω apple λέει πολλά. Αλλά έτσι όπως πάει δεν την βλέπω καλά. όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω,θέλεις 2 μισθούς για ένα κινητό που αν εξαιρέσεις το ios δεν λέει και πολλά ώστε να δικαιολογεί να χρήματα του. Όσο για το lag, είμαι κάτοχος nokia lumia 925 και δεν έχει καταλάβει τίποτε το κινητό. 

Κορυφαία cpu, κορυφαία ποιότητα κατασκευής και αισθητική, κορυφαία κάμερα, κορυφαία οθόνη. Δεν τα λέω εγώ, τα γράφουν όλα τα reviews και αναρωτιέμαι γιατί τα ξεχνάτε μερικοί. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει η πρόβλεψη "δεν τη βλέπω καλά όπως πάει"... Και επειδή κάποιοι ασχολούνται και με το χρηματοστήριο (όποτε τους συμφέρει), μια χαρά τη βλέπω τη μετοχή της. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κλείσει...? Ποιός...? Από που προήλθε αυτό τώρα...?

 

Αποστολή από το HTC Desire HD A9191 με τη χρήση Insomnia App

Θα κλεισει ναι. Οι πωλησεις εχουν πιασει πατο, τα iPhone δεν πουλανε πια και οπου κι αν κοιταξεις (ειδικα στην Αμερικη) ολοι εχουν ΝΟΚΙΑ και Galaxy. Ειναι φανερο οτι φταιει η απωλεια του Jobs. Η Apple ειναι η νεα ΝΟΚΙΑ. Φημες λενε για εξαγορα της απο την Samsung ή την Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό κινητό, δεν μπορείς όμως να δίνεις 700++++ ευρο για ένα κινητό και να δίνει πράγματα που μπορείς να τα βρεις και με 200 ευρο κάτω σίγουρα, πληρώνεις μόνο και μόνο φίρμα απο εκεί και πέρα. Μην μένουμε κολλημένοι, ποτέ δεν ήμουν φαν με καμία εταιρεία και κοιτάω τι με συμφέρει σε σχέση με τα χρήματα που έχω όχι μόνο και μόνο να λέω ότι έχω iphone 


Και επίσης φαίνεται ότι apple υπήρχε λόγο ότι υπήρχε και steve jobs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό κινητό, δεν μπορείς όμως να δίνεις 700++++ ευρο για ένα κινητό και να δίνει πράγματα που μπορείς να τα βρεις και με 200 ευρο κάτω σίγουρα, πληρώνεις μόνο και μόνο φίρμα απο εκεί και πέρα. Μην μένουμε κολλημένοι, ποτέ δεν ήμουν φαν με καμία εταιρεία και κοιτάω τι με συμφέρει σε σχέση με τα χρήματα που έχω όχι μόνο και μόνο να λέω ότι έχω iphone 

Και επίσης φαίνεται ότι apple υπήρχε λόγο ότι υπήρχε και steve jobs. 

Είπες ότι "δε λέει και πολλά" (εκτός του iOs, που και αυτό οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως "δε λέει και πολλά" ή "δε λέει τίποτα"). Αποδεικνύεται ότι "λέει πάρα πολλά" αφού σε όλες τις κατηγορίες είναι μέσα στις τοπ συσκευές (1η ή 2η στην κατάταξη ανάλογα την κατηγορία). Το αν είναι ακριβή συσκευή ή φθηνή (ειδικά στην Ελλάδα), είναι μια άλλη κουβέντα και σίγουρα τα 700+ για Ελλάδα είναι υπερβολή.

 

ΥΓ. Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί κατά καιρούς γράφονται διάφορα ανυπόστατα ότι και καλά το iPhone έχει μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό! Όταν τους πετάς τα δεδομένα στη μούρη, το "έχει μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό" μετατρέπεται με μια μεγαλοπρεπή κωλοτούμπα σε "δεν καινοτομεί πια" και μετά από λίγο καταλήγει στο "είναι ακριβό". :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θεωρώ ότι δεν έχει να δείξει πολλά η αγορά όσον αφορά το software. Τα λειτουργικά έχουν ωριμάσει με τα windows phone να μπαινουν τελευταια στο παιχνίδι και σε λίγο καιρό θα έχουμε τρια λειτουργικά αρκετα ώριμα που με τον εναν η άλλο τρόπο θα μπορεί καποιος να κάνει την δουλειά του. Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πάλι τρομερή αλλαγή αποκλειστικά σε software όπως εγινε με το Iphone. Να αλλαξει δηλαδή πάλι η εμπειρία χρήσης. Για αυτό όλες οι αλλαγές κυρίως είναι Hardware.

 

Επομένως ο τιμ μάλλον μιλάει για refinements. Αυτό που χρειάζεται η αγορά και είναι μεγάλο + για οποια εταιρία το εγκαινιάσει είναι η αυτονομία της συσκευής και εκεί θα πάρει και τα σωβρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τεραστια επιτυχια για την εταιρεια και αυτη που πιθανολογω θα εκτοξευσει την κερδοφορια της ειναι η ανακοινωση της διεισδυσης στην κινεζικη αγορα σε συνεργασια με τον μεγαλυτερο κινεζικο παροχο.

Βεβαια ολα αυτα μεχρι το τελος του χρονου διοτι μετα θα κλεισει οπως εχει προβλεψει ενας προφητης απο εδω μεσα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και σε αυτο το apple τοπικ 9 στα 10 σχολια απο "μη πελατες" της apple.
Απλα η εικονα μιλαει απο μονη της πια.

 

 

 

ΥΓ: Για πολλοστή φορά να πω ότι δεν είμαι fun των άλλων εταιρειών και hater της Apple, ΑΠΛΑ δεν μπορώ την βλακεία λάθος τακτική της εταιρείας αυτής με τις πολύ υψηλές τιμές.

 

Καλή σας μέρα.

Fun μπορει να μην εισαι, αλλα λιγο fan εισαι   ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία εταιρεία δεν καινοτομεί αυτή τη στιγμή. Από την άλλη, η Apple πέρασε 1η στα 64bit τόσο σε hardware όσο και σε software (δεν αναφέρομαι καν στις επιδόσεις της δικής της cpu) με τους αντιπάλους να παραδέχονται ότι τους βρήκε για μια ακόμη φορά απροετοίμαστους (σε hardware και σε software αντίστοιχα). Τέλος, δε χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε συνεχώς για την αδυναμία παραμετροποίησης του iΟs. Είναι γνωστό και ισχύει το ίδιο για τα windows phone.

 

 

Τα 64 bit δεν ειναι καινοτομια, και σιγουρα δεν ειναι της apple. Ολα τα νεα cpu που βασιζονται στο καινουργιο soc της arm αναγκαστικα 64 bit ειναι, θελουν δεν θελουν

 

 

Κορυφαία cpu, κορυφαία ποιότητα κατασκευής και αισθητική, κορυφαία κάμερα, κορυφαία οθόνη. Δεν τα λέω εγώ, τα γράφουν όλα τα reviews και αναρωτιέμαι γιατί τα ξεχνάτε μερικοί. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει η πρόβλεψη "δεν τη βλέπω καλά όπως πάει"... Και επειδή κάποιοι ασχολούνται και με το χρηματοστήριο (όποτε τους συμφέρει), μια χαρά τη βλέπω τη μετοχή της. :-)

Κορυφαια καμερα και οθονη σε σχεση με τι? Κορυφαια καμερα εοχυν τα lumia για παραδειγμα, με τα οποια τα iphone δεν συγκρινονται. Οποτε κορυφαια σε σχεση με τι? Τωρα βεβαια θα πεταχτεις και θα μου πεις για το response time, και θα σου πω και γω για την κακιστη ακριβεια της, αρα κυκλους κυκλους. Κορυφαια δεν τα λες, μιας και παρολο που ειναι η ακριβοτερη συσκευη, σε τπτ δεν πιανει την κορυφη

Ακομα και σε αυτο το apple τοπικ 9 στα 10 σχολια απο "μη πελατες" της apple.

Απλα η εικονα μιλαει απο μονη της πια.

 

Fun μπορει να μην εισαι, αλλα λιγο fan εισαι   ;)

Σωστα. Πελατες της apple ειναι μονο οσοι την γλυφουν, τα βλεπουν ολα τελεια και γουσταραν τρελα τα maps περσυ και της μπλε οθονες φετος :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64 bit δεν ειναι καινοτομια, και σιγουρα δεν ειναι της apple. Ολα τα νεα cpu που βασιζονται στο καινουργιο soc της arm αναγκαστικα 64 bit ειναι, θελουν δεν θελουν

 

Τα οποία είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...