Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook προϊδεάζει για τα μεγάλα σχέδια της Apple για το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι παει να πει "λογικο"? Εσενα σου φαινεται παραλογο? Μην τους αγοραζεις τοτε. Btw, ξεκολα απο τη φιλοσοφια του ios. Το android ειναι οτι πιο κοντινο σε desktop replacement υπαρχει, και βρισκεται στη τσεπη σου. Οποτε ναι, μια χαρα λογικοι ειναι οι 8πυρηνοι και η μπολικη ram, οταν θελω να συνδεσω το κινητο μου σε monitor και να παιζω με 200 καρτελες στο browser.

Και λίγες λες. Άκου μόνο 200. Βάλε 300 να είσαι μέσα. Τι άλλο θα ακούσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστές όμως ε! Η υπερβολή και η θεωρία δεν έχουν καμια σχέση με την πράξη. Που ξαφνικά κάνετε τα πάντα με τα κινητά σας και έχετε αφησει το PC στην άκρη.... Και με τι; Με το android... Εκτός αν desktop replacement εννοείτε κατι με windows 3.1! :P

Tι δεν καταλαβες. Εγραψα "οτι πιο κοντινο". Εγω οχι δεν αφησα το pc στην ακρη γιατι δεν εχω κινητο των 600 ευρω με 8 πυρηνες και 2 gb ram! Αν ξερεις καποια αλλη συσκευη με καποιο αλλο λειτουργικο που πλησιαζει να αντικαταστασει ενα desktop pc (ξερεις, mouse keyboard σε full hd monitor , μοιρασου την μαζι μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον browser κινητού κίολας. :ph34r:

Γιατι που ειναι το περιεργο? Εγω ειχα 10 tabs ανοιχτα απο  το 2008 με το hd2 μου, ποσο μαλλον τωρα που μπορεις να συνδεσεις το κινητο με mouse keyboard σε 27αρι monitor. Kαι σου ξαναειπα, ΔΕΝ ειναι κινητα πλεον τα android, ναι κανουν και κλησεις, αλλα δεν τα περνεις γιαυτο. 

 

Παντως στο s advanced που εχω τωρα στα 3 tabs κλαταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD2 βγήκε το 2009. Το Advance κλατάρει στα 3 tabs εκεί που το HD2 άνοιγε 8. ΟΚ. Άνοιξε πάνω από 15-20 tabs σε οποιαδήποτε ναυαρχίδα και έλα πες μου πως πάει. Τα PC δεν είναι μόνο για browsing και ταινίες. Αν κάποιος κάνει μόνο αυτά τότε μάλλον δεν χρειάζεται PC οπότε θεωρεί λανθασμένα ότι τα smartphone μπορούν να αντικαταστήσουν ένα PC ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

 

Μόνο Windows tablet μπορεί να θεωρηθεί PC replacement αυτή τη στιγμή. Στο μέλλον μπορεί και το iPad αν μπει full Mac OS X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD2 βγήκε το 2009. Το Advance κλατάρει στα 3 tabs εκεί που το HD2 άνοιγε 8. ΟΚ. Άνοιξε πάνω από 15-20 tabs σε οποιαδήποτε ναυαρχίδα και έλα πες μου πως πάει. Τα PC δεν είναι μόνο για browsing και ταινίες. Αν κάποιος κάνει μόνο αυτά τότε μάλλον δεν χρειάζεται PC οπότε θεωρεί λανθασμένα ότι τα smartphone μπορούν να αντικαταστήσουν ένα PC ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.

 

Μόνο Windows tablet μπορεί να θεωρηθεί PC replacement αυτή τη στιγμή. Στο μέλλον μπορεί και το iPad αν μπει full Mac OS X.

 

Για τι αλλο ειναι το PC, για επεξεργασια video και δημιουργια 3d μοντελων? :D

 

Για πες μας λιγο, ποσοι απο τους 1 δις κατοχους PC το χρησιμοποιουνε ως εργαλειο δουλειας (και εδω εννοω, photoshop και λοιπα). Γιατι απο οσο ξερω συμφωνα με ΠΩΛΗΣΕΙΣ, η πλειονοτητα αγοραζει PC των 400-500 ευρω (οσο δηλαδη κανει και ενα κινητο με τους εν λογω 8πυρηνους για παραδειγμα), και το χρησιμοποιει ταινιες / torrents / streaming / browsing / fb / μουσικη. Ακομα και γω που ξερω 5 πραγματα παραπανω, αυτα κανω με το PC μου (και gaming). Οπως και η πλειονοτητα οσων γνωριζω με PC. Οποτε, εφοσον καποιος δεν ειναι gamer, ενα τετοιο κινητο ανετα αντικαθιστα τις αναγκες του. Οπως και γω, αν δεν ημουν gamer δεν θα ειχα PC αλλα ενα S4 μονιμα συνδεδεμενο στο monitor μου.

 

Θες να μας πεις τι κανεις εσυ και οι γνωστοι σου στα PC (και δεν μιλαω για αυτους που η ΔΟΥΛΕΙΑ τους χρειαζεται PC) ? Και μηπως αυτα τα pc δεν κοστισαν 400 ευρω αλλα 1000+ ? Εγω προφανως μιλαω για replacement των ENTRY LEVEL PC , τα οποια ουτε για photoshop κανουν ουτε για 3d modelling ουτε για audio engineering ουτε τιποτα. 

 

ps1. Το hd2 οχι απλα ανοιγε 8 tabs αλλα πηγαινε και ΣΦΑΙΡΑ. Εδω παλευα να δω σε ποσες εφαρμογες ανοιχτες θα παγωσει και εφτασα τις 25. Το s advanced με το ζορι ανοιγει 5, μετα περιμενεις κυριολεκτικα 3-4 λεπτα να ανοιξει η επομενη

 

ps2. Προφανως εχουμε διαφορετικες αποψεις για το με τι ασχολειται η πλειονοτητα των PC users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά σύγχρονη δουλειά δεν χρειάζεται PC; Για όλα αυτά παίρνεις tablet, αλλά οι περισσότερες πωλήσεις PC είναι στις εταιρείες. Και επεξεργασία εγγράφων Office. Και custom apps. Και λογιστικά προγράμματα. Και, και, και...

 

Φυσικά μπορείς να κάνεις πολλά με ένα smartphone. Αλλά desktop replacement δεν είναι όσο και να επιμένεις. Για ΣΕΝΑ μπορεί να είναι, όπως και το android μπορεί για ΣΕΝΑ να είναι καλύτερο λειτουργικό από το iOS. Δεν είναι έτσι για τους περισσότερους όμως.

 

Πόσους ξέρεις δηλαδή που έχουν το smartphone κοτσαρισμένο σε μια οθόνη και το χρησιμοποιούν σαν PC; Όχι πολλούς βάζω στοίχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά σύγχρονη δουλειά δεν χρειάζεται PC; Για όλα αυτά παίρνεις tablet, αλλά οι περισσότερες πωλήσεις PC είναι στις εταιρείες. Και επεξεργασία εγγράφων Office. Και custom apps. Και λογιστικά προγράμματα. Και, και, και...

 

Φυσικά μπορείς να κάνεις πολλά με ένα smartphone. Αλλά desktop replacement δεν είναι όσο και να επιμένεις. Για ΣΕΝΑ μπορεί να είναι, όπως και το android μπορεί για ΣΕΝΑ να είναι καλύτερο λειτουργικό από το iOS. Δεν είναι έτσι για τους περισσότερους όμως.

 

Πόσους ξέρεις δηλαδή που έχουν το smartphone κοτσαρισμένο σε μια οθόνη και το χρησιμοποιούν σαν PC; Όχι πολλούς βάζω στοίχημα.

Δηλαδη οι περισσοτερες πωλησεις PC ειναι για τη δουλεια. Μαλιστα. Καπου στα ειπανε λαθος. Το να λες πως για ολα αυτα περνεις tablet, μαλλον στο point μου ερχεσαι, αυτο δειχνουν αλλωστε και οι πωλησεις των PC οι οποιες συρικνονται. Παψανε να χρησιμοποιουν PC στις δουλειες? ΟΧΙ, απλα οι περισσοτερες πωλησεις ΔΕΝ ηταν εκει, ηταν στον απλο home user που θα το παρει για multimedia (ταινιες / μουσικη) browsing και chat.  Και ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως γινεται να διαφωνεις σε αυτο! Πραγμα που το κανει με ενα tablet (οπως ειπες). Τα οποια tablet ομως τι ειναι? Hardware κινητου με μεγαλη οθονη. 

 

Και εγω σε ξαναρωταω. Εσυ, σαν home user, τι κανεις στο PC που δεν κανει ενα tablet / κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως...: http://blogs.citrix.com/2013/05/02/business-pc-market/

 

Όλα αυτά που αναφέρεις λέγεται content-consuming και μέχρι πρότινος γινόταν αναγκαστικά γιατί δεν υπήρχε κάτι άλλο. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα PC ήταν/είναι μόνο γι αυτή τη δουλειά. Στο PC/laptop που κάνω όλα αυτά, φτιάχνω Excel/Word για τη δουλειά, ο φίλος μου κάνει ηχογράφηση με την κιθάρα που παίζει ερασιτεχνικά, ο άλλος φίλος μου φτιάχνει video στο iMovie (έχει Mac αυτός), ο τρίτος κάνει όλα τα παραπάνω και φτιάχνει και ιστοσελίδες ερασιτεχνικά να βγαίνει το χαρτζιλίκι, ο επόμενος δουλεύει από το σπίτι και έχει ένα laptop για όλες τις δουλειές μιας και το portal της εταιρείας του παίζει μέσω Citrix και Internet Explorer.

 

Και όχι, το tablet δεν είναι hardware κινητού με μεγάλη οθόνη στο iOS και τα Windows 8 που υπάρχουν εφαρμογές σχεδιασμένες για tablet (iOS&W8) και desktop (W8). Στο Android ναι, έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι αστικοί μύθοι για το HD2 έχουν πλάκα. Φήμες λένε ότι αυτή η μονοπύρηνη συσκευή με adreno 200 και ούτε καν 500 MB RAM, τρέχει android 4.3, windows phone, windows 8 και mac os, όλα αυτά τέλεια. :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω αρκετά με τα vs και σε αυτό το topic. Ας ξαναδιαβάσουμε όλοι τον τίτλο!

 

Πάντως χαίρομαι όταν βλέπω χρήστες που απολαμβάνουν τις συσκευές τους! Άσχετα με τη φίρμα, το hardware, το software κλπ.

 

Απλά τα "προβλήματα" ξεκινάνε όταν ο καθένας προσπαθεί να μπει "στα χωράφια των άλλων" χωρίς όμως να έχει πλήρη επίγνωση, εμπειρία, ανάγκες, γούστα κλπ κλπ...

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι χρήστες του Ινσόμνια έχουν την αίσθηση ότι είναι ο μέσος όρος του αγοραστικού κοινού(όντως δεν είναι) την ίδια στιγμή που μιλάνε σαν να αιωρούνται πάνω από αυτό είναι τρομερό...

 

Επίσης το ότι χαρακτηρίζεται πανάκριβο και απίστευτα υπερεκτιμημένο το iPhone από κατοίκους μιας μικροσκοπικής αγοράς η οποία βρίσκεται σε τρομερή ύφεση και ουσιαστικά δεν πολυενδιαφέρει κανέναν μεγάλο του χώρου είναι τρομερά σουρεαλιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι αστικοί μύθοι για το HD2 έχουν πλάκα. Φήμες λένε ότι αυτή η μονοπύρηνη συσκευή με adreno 200 και ούτε καν 500 MB RAM, τρέχει android 4.3, windows phone, windows 8 και mac os, όλα αυτά τέλεια. :cry:

Nα πω οτι δεν το ειχα παει στο διαολο...για αυτα που λες δεν εχω ιδεα αν τα τρεχει, παντως με wm6.5 πηγαινε σφαιρα, καμια σχεση με το s advanced που εχω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι αλλο ειναι το PC, για επεξεργασια video και δημιουργια 3d μοντελων? :D

 

Για πες μας λιγο, ποσοι απο τους 1 δις κατοχους PC το χρησιμοποιουνε ως εργαλειο δουλειας (και εδω εννοω, photoshop και λοιπα). Γιατι απο οσο ξερω συμφωνα με ΠΩΛΗΣΕΙΣ, η πλειονοτητα αγοραζει PC των 400-500 ευρω (οσο δηλαδη κανει και ενα κινητο με τους εν λογω 8πυρηνους για παραδειγμα), και το χρησιμοποιει ταινιες / torrents / streaming / browsing / fb / μουσικη. Ακομα και γω που ξερω 5 πραγματα παραπανω, αυτα κανω με το PC μου (και gaming). Οπως και η πλειονοτητα οσων γνωριζω με PC. Οποτε, εφοσον καποιος δεν ειναι gamer, ενα τετοιο κινητο ανετα αντικαθιστα τις αναγκες του. Οπως και γω, αν δεν ημουν gamer δεν θα ειχα PC αλλα ενα S4 μονιμα συνδεδεμενο στο monitor μου.

 

Θες να μας πεις τι κανεις εσυ και οι γνωστοι σου στα PC (και δεν μιλαω για αυτους που η ΔΟΥΛΕΙΑ τους χρειαζεται PC) ? Και μηπως αυτα τα pc δεν κοστισαν 400 ευρω αλλα 1000+ ? Εγω προφανως μιλαω για replacement των ENTRY LEVEL PC , τα οποια ουτε για photoshop κανουν ουτε για 3d modelling ουτε για audio engineering ουτε τιποτα. 

 

ps1. Το hd2 οχι απλα ανοιγε 8 tabs αλλα πηγαινε και ΣΦΑΙΡΑ. Εδω παλευα να δω σε ποσες εφαρμογες ανοιχτες θα παγωσει και εφτασα τις 25. Το s advanced με το ζορι ανοιγει 5, μετα περιμενεις κυριολεκτικα 3-4 λεπτα να ανοιξει η επομενη

 

ps2. Προφανως εχουμε διαφορετικες αποψεις για το με τι ασχολειται η πλειονοτητα των PC users.

 

 

Θέλω να μαι απο μια γωνία να σε βλέπω να γράφεις 2χίλιαρο άρθρο όπως αλλά word από το κινητό σου. Μετά να κάνεις μια 2ωρη παρουσίαση powerpoint και να διαβάσεις ένα excel spreadsheet.

 

Και μιας και το έπιασα πολύ στο office, μπες κιόλας και τσέκαρε μερικά τιμολόγια στο softone από το κινητό σου. Κάνει photo edit sto photoshop και φτίαξε μια αφίσα/poster στο illustrator.

 

Απο δω και πέρα θα σε πάω στην έδρα μου γιατί εκεί έχω εμπειρία. Για δούλεψε γενετικό αναλυτή και προγραμμάτισε PCR μηχανήματα με το κινητό σου.

 

(BTW όλες αυτές οι δουλείες γίνονται με ένα PC των 200 ευρώ μια χαρά)

 

Το smartphone/tablet είναι consuming συσκευές που έχουν την δυνατότητα να ασχοληθούν τσάτρα πάτρα με το productivity.

 

Με το να μου λες πως είναι replacement των ENTRY level PC τα HIGH end smartphone την έχασες ήδη την μπάλα. Μόνος σου μόλις έδειξες πως αυτό το hardware σε ένα smartphone είναι τόσο άχρηστο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις δουλείες PC για να το δικαιολογήσεις.

 

Αλλά και πάλι η εξήγηση σου είναι fail. Λες και από το 90' υπήρχαν οκταπύρηνοι στα 1Ghz στα entry level PC που χρησιμοπούνται για καθημερινές δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...