Προς το περιεχόμενο

Νέος ιός μπορεί και κλειδώνει τον υπολογιστή και ζητάει χρήματα για να τον ξεκλειδώσει!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φερανε ενα pc με τον συγκεκριμενο ιο και ζηταει 0,8btc ..

Και συμφωνα με αυτο το μετατροπεα το κοστος σε ευρω ειναι 364,5€ ..

 

Πολλα δεν ειναι ? 

Και θα του επαναφερω τα αρχεια σιγουρα με αυτο ή ειναι απατεωνια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσου οτι όντως έχουν κρυπτογραφηθεί τα αρχεία και δεν προσπαθεί να ξεγελάσει. Συνήθως ζητάει λιγότερα, κάτι εφικτό δηλαδή και είναι λογικό.

Τώρα αν όντως έχουν κρυπτογραφηθεί, πρέπει να είναι τα αρχεία ανάλογης και παραπάνω αξίας για να αξίζουν τα λεφτά όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ωραία (έκφραση).

Αξίζουν αυτά τόσα πολλά λεφτά; Πραγματικά αμφιβάλλω.

Εντάξει εγώ προσωπικά δεν έχω δει περίπτωση να πληρώνεις και να μη στο φτιάξουν, δεν έχουν λόγο και φυσικά δεν τους συμφέρει, αλλά όταν μιλάμε για τέτοια ποσά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Χρονια Πολλα

Εχω ενα στικακι 32Gb στο οποιο εχω μεσα αρχεια word - excel . Ξαφνικα μου βγαζει μηνυμα οτι τα αρχεια δεν υποστηρίζονται και οταν τα ανοιγω βγαινουν ιερογλυφικα .

Εκανα scan με το Eset και βρηκε 130 προβληματα τα οποια και εκανα delete . Μεσα στους περισσοτερους φακελους εχει μεινει ενα αρχειο το οποιο οταν το ανοιγω πηγαινει στον i.e. και βγαζει μηνυμα οτι ταα αρχεια εχουν γινει "encrypted" και για να γινουν decrypt θα πρεπει να επισκεφτω μια σελιδα και να τους δωσω 500$ ................ και μετυα θα μου δωσουν και καλα το κλειδη να τα ξεκλειδωσω !!!!!

Κολοκυθια .... ξερει κανεις τιποτα ρε παιδια αν γινεται τιποτα ή παπαλα τα αρχεια ????

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να επισκεφτω μια σελιδα και να τους δωσω 500$

πολλα ειναι - εχουνε βαλει και το δωρο μεσα !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες επειδη δεν πολυκατάλαβα και δεν με νοιάζει κιόλας να χάσω ότι αρχεία κωδικοποίηση με ένα φορματ λύνεται το θέμα? Η πρέπει να τους δώσω τα λεφτά έτσι και αλλιως για να ξανατρέξει ο υπολογιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φορμάτ σίγουρα δε λύνεται, έχει αναλυθεί στις προηγούμενες σελίδες.

 

Οπότε ή πληρώνεις, ή κατεβάζεις τα προγράμματα που προτάθηκαν μήπως και γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες επειδη δεν πολυκατάλαβα και δεν με νοιάζει κιόλας να χάσω ότι αρχεία κωδικοποίηση με ένα φορματ λύνεται το θέμα? Η πρέπει να τους δώσω τα λεφτά έτσι και αλλιως για να ξανατρέξει ο υπολογιστής?

αφου δεν σε νοιαζουν τα αρχεια κανε ενα φορματ και ξεμπερδεψες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν σε νοιαζουν τα αρχεια κανε ενα φορματ και ξεμπερδεψες ! 

 

Με φορμάτ σίγουρα δε λύνεται, έχει αναλυθεί στις προηγούμενες σελίδες.

 

Οπότε ή πληρώνεις, ή κατεβάζεις τα προγράμματα που προτάθηκαν μήπως και γλυτώσεις.

Χμμ.. Ποιον από τους δυο να πιστεψω ? :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...