Προς το περιεχόμενο

Νέος ιός μπορεί και κλειδώνει τον υπολογιστή και ζητάει χρήματα για να τον ξεκλειδώσει!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ο ένας μου λέει ότι το φορματ δεν αλλάζει κάτι και ο άλλος ότι θα λύσει το πρόβλημα...

Ο ένας σου λέει, "αφού δε σε νοιάζουν τα αρχεία που κλειδώθηκαν, ξέχασέ τα, κάνε φορμάτ και στήσε το μηχάνημα από την αρχή" και ο άλλος σου λέει "με το φορμάτ τα κλειδωμένα αρχεία δε ξεκλειδώνουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό λέω και γω... Μόνο games έχω μέσα ουτε μπαίνω σε ότι να ναι site οπότε δεν διατρέχω και υψηλό κίνδυνο για να κάνω εγκατάσταση προγράμματα προστασίας πιστεύω... Τέλος πάντων ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από αυτά... αλλά και το ίδιο το παιχνίδι να κλειδώσει , τα αρχιδια μου θα πάρει, όχι 300€ ! Τους μαλακες να πούμε... αντί να πάνε να κάνουν τίποτα άλλο πανε και βαράνε τους υπολογιστές μας ! Τόσο μυαλό χαραμίζεται τσάμπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από αυτά... αλλά και το ίδιο το παιχνίδι να κλειδώσει , τα αρχιδια μου θα πάρει, όχι 300€ ! Τους μαλακες να πούμε... αντί να πάνε να κάνουν τίποτα άλλο πανε και βαράνε τους υπολογιστές μας ! Τόσο μυαλό χαραμίζεται τσάμπα

 

Μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσος κόσμος πλήρωσε από άγνοια ή από ανάγκη για να ξεκλειδώσει αρχεία που του ήταν σημαντικά για τη δουλεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσος κόσμος πλήρωσε από άγνοια ή από ανάγκη για να ξεκλειδώσει αρχεία που του ήταν σημαντικά για τη δουλεία του.

Αν καταλαβα καλα απο μια ματια που εριξα στα ποστ των προηγουμενων σελιδων, για να κολλησεις αυτο τον ιο πρεπει να τρεξεις ενα αρχειο που θα εχεις πατησει να κατεβασεις απο ενα αμφιβολου ποιοτητας site ... οποτε αυτος που εχει χασει τα σημαντικα αρχεια της δουλειας του μαλλον πηγαινε γυρευωντας μπαινωντας σε τετοια site ... 

Οσο για αυτους που εχουν αγνοια του ιντερνετ ειναι κριμα αλλα και παλι δεν νομιζω οποιος χρησιμοποιει τον υπολογιστη του επαγγελματικα να εχει τετοια αγνοια του κινδυνου που κρυβει το ιντερνετ το 2014! 

 

Αρα λιγο πολυ μαλλον ψαχνωντουσαν και τον κολλησαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα απο μια ματια που εριξα στα ποστ των προηγουμενων σελιδων, για να κολλησεις αυτο τον ιο πρεπει να τρεξεις ενα αρχειο που θα εχεις πατησει να κατεβασεις απο ενα αμφιβολου ποιοτητας site ... οποτε αυτος που εχει χασει τα σημαντικα αρχεια της δουλειας του μαλλον πηγαινε γυρευωντας μπαινωντας σε τετοια site ... 

Οσο για αυτους που εχουν αγνοια του ιντερνετ ειναι κριμα αλλα και παλι δεν νομιζω οποιος χρησιμοποιει τον υπολογιστη του επαγγελματικα να εχει τετοια αγνοια του κινδυνου που κρυβει το ιντερνετ το 2014! 

 

Αρα λιγο πολυ μαλλον ψαχνωντουσαν και τον κολλησαν..

 

Πρώτα απο όλα υπάρχουν πολλές παραλλαγές του συγκεκριμένου malware. Τις περισσότερες φορές μέσω email γινόταν η δουλειά. Με το download και το άνοιγμα του συνημμένου γινόταν εγκατάσταση το malware. Κάποιος που χρησιμοποιούσε επαγγελματικά το pc, έβλεπε να του έρχεται ενα μήνυμα με ενα συνημμένο απο κάποια γνωστή του διεύθυνση email.

 

Όπως καταλαβαίνεις, άμα κάποιος δεν προσέχει μπορεί εύκολα να τη πάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχει βρει κανένας λύση μετά την κρυπτογράφηση πως μπορούμε να τα επαναφέρουμε (εκτός από πληρωμή);

Έκανα 3-4 δοκιμές με διαφορετικά προγράμματα ανάκτησης αρχείων κλπ (όλα μου ανακτούσαν τα ήδη κρυπτογραφημένα...) μόνο στο φλασάκι είδα φως. Ρωτάω μήπως βρέθηκε κάποια λύση μετά από ένα χρόνο.

 

Σημείωση:

Το ιό τον κόλλησε φίλος σε επαγγελματικό χώρο από mail με αποστολέα arkastravel.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

To παρακολουθω το θεμα απο την αρχη του, αλλα δυστυχως δεν εχει βρεθει κατι αφου κρυπτογραφηθουν τα αρχεια...

Υπαρχουν 3-4 εκδωσεις του ransomware αυτου, η καθε μια με πιο ισχυρα κλειδια (και βεβαια διαφορετικα) απο την αλλη,

οποτε αν εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου και "κολλήσεις" τα πιο παλια, ισως κατι κανεις, αλλιως δεν παιζει...

 

Τωρα βεβαια εχουν βγει anti-virus σουιτες που 'λενε' οτι εχουν μεσα anti-ransom δυνατότητες (εγω εχω διαλεξει bitdefender)

 

Αλλα η σιγουρη λυση ειναι back-up (που να μην μενει πανω στο PC) και προσοχη τι τρεχουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...