Προς το περιεχόμενο

Dell P2815Q: Οθόνη 28' ιντσών με Ultra HD ανάλυση και τιμή $699


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

..μπλα μπλα μπλα μπλα

 

30hz@4Κ

 

στο καλό..

 

p.s. igzo έχουν μόνο τα 24'' και 31,5'', αυτό μάλλον για seiki δείχνει, του λείπουν όπως και στις tv το mst και ο δεύτερος ελεγκτής timings

 

http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2014/01/07/dell-wasnt-joking-about-that-28-inch-sub-1000-4k-monitor-its-only-699/

 

http://www.theverge.com/2014/1/8/5289712/4k-desktop-pc-monitors-now-start-at-699

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το scaling σε σελιδες και στα γραφικα εχει απασχολησει κι εχει λυθει εδω και χρονια απο τοτε που το web πηγε στη  mobile πλατφορμα σε κινητα και tablets

και η html5 βοηθαει πολυ και κινειται στη σωστη κατευθυνση, απο κει και περα ειναι και θεμα του εκαστοτε content creator και αυτου που πληρωνει για να εχει το site του up to date και συμβατο με τη τελευταια τεχνολογια

 

Σοβαρά τώρα; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις zoom σε σελίδα στο 200% να δεις πόσο απαίσια φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημαντικη λεπτομερια που δεν αναφερει το αρθρο ειναι οτι αυτη η οθονη σε ultra hd αναλυση εχει limit στα 30Hz , ενω στα 60Hz θα τρεχουν μονο σε full hd 1920*1080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις zoom σε σελίδα στο 200% να δεις πόσο απαίσια φαίνεται;

 

 

μια και ο λογος ειναι οι ιστοσελιδες γιαυτον  ακριβως το λογο για να μη σπανε τα γραφικα και φαινονται γκουμουτσες

υπαρχει το font scaling ειτε specific μεσα απο το browser ειτε γενικα  μεσα απο τα windows settings

ετσι το κειμενο εξακολουθει να  ειναι ευαναγνωστο και να ρολλαρει γυρω απο τα γραφικα χωρις να χρειαζεται full scale zoom

 

οι webdesigners οταν φτιαχνουν site που εχουν πολυ κειμενο και περιεχομενο για διαβασμα γνωριζουν τους περιορισμους και εχουν φροντισει για αυτα ωστε να μην αλλοιωνεται η εμπειρια σε τετοιες παραμετροποιησεις πολυ πριν βγουν τα 4k screens

 

χωρια που σε ενα 4k monitor με σχεδον 4πλασιο pixel density  απο ενα απλο full hd ακομα και στο full scale 200% zooming δε θα φαινεται το πιξελιασμα οπως δε φαινεται οταν ζουμαρεις σε κινητα με 300ppi

οποτε συγκριση με τις σημερινες οθονες και τα σημερινα δεδομενα ειναι ακυρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια και ο λογος ειναι οι ιστοσελιδες γιαυτον  ακριβως το λογο για να μη σπανε τα γραφικα και φαινονται γκουμουτσες

υπαρχει το font scaling ειτε specific μεσα απο το browser ειτε γενικα  μεσα απο τα windows settings

ετσι το κειμενο εξακολουθει να  ειναι ευαναγνωστο και να ρολλαρει γυρω απο τα γραφικα χωρις να χρειαζεται full scale zoom

οι webdesigners οταν φτιαχνουν site που εχουν πολυ κειμενο και περιεχομενο για διαβασμα γνωριζουν τους περιορισμους και εχουν φροντισει για αυτα ωστε να μην αλλοιωνεται η εμπειρια σε τετοιες παραμετροποιησεις πολυ πριν βγουν τα 4k screens

 

χωρια που σε ενα 4k monitor με σχεδον 4πλασιο pixel density  απο ενα απλο full hd ακομα και στο full scale 200% zooming δε θα φαινεται το πιξελιασμα οπως δε φαινεται οταν ζουμαρεις σε κινητα με 300ppi

οποτε συγκριση με τις σημερινες οθονες και τα σημερινα δεδομενα ειναι ακυρη

 

Το font scaling είναι κάτι που υπάρχει αιώνες τώρα, το θέμα είναι τι γίνεται με τα γραφικά (banners, κουμπιά, μενού κλπ) τα οποία φαίνονται απαίσια ακόμα και λίγο zoom να κάνεις. Δεν υπάρχει ακόμα dpi scaling σε αυτά. Το να είναι μικροσκοπικό το UI μόνο ενοχλητικό είναι. Στο full HD παλεύται αλλά και λίγο μεγαλύτερη οθόνη να έχεις, στο 4K θα είναι ψείρες. Από τη στιγμή που έχει 4πλάσιο pixel density θα θες zoom 400% και όχι 200% άρα θα φαίνεται ακόμα χειρότερο :P

 

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχουν τα μενού κουμπιά κλπ σε διάφορες ποιότητες (low dpi, medium dpi και high dpi) και να επιλέγεις (από τον browser) ποια να φορτώνεις ανάλογα με την σύνδεση σου.

 

Το να πάμε σε vector γραφικά είναι ακόμα καλύτερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια σημαντικη λεπτομερια που δεν αναφερει το αρθρο ειναι οτι αυτη η οθονη σε ultra hd αναλυση εχει limit στα 30Hz , ενω στα 60Hz θα τρεχουν μονο σε full hd 1920*1080.

άντε πάμε πάλι, με το Displayport η οθόνη δεν έχει αυτό τον περιορισμό, μόνο με το HDMI της...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το font scaling είναι κάτι που υπάρχει αιώνες τώρα, το θέμα είναι τι γίνεται με τα γραφικά (banners, κουμπιά, μενού κλπ) τα οποία φαίνονται απαίσια ακόμα και λίγο zoom να κάνεις. Δεν υπάρχει ακόμα dpi scaling σε αυτά. Το να είναι μικροσκοπικό το UI μόνο ενοχλητικό είναι. Στο full HD παλεύται αλλά και λίγο μεγαλύτερη οθόνη να έχεις, στο 4K θα είναι ψείρες. Από τη στιγμή που έχει 4πλάσιο pixel density θα θες zoom 400% και όχι 200% άρα θα φαίνεται ακόμα χειρότερο :P

 

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχουν τα μενού κουμπιά κλπ σε διάφορες ποιότητες (low dpi, medium dpi και high dpi) και να επιλέγεις (από τον browser) ποια να φορτώνεις ανάλογα με την σύνδεση σου.

 

Το να πάμε σε vector γραφικά είναι ακόμα καλύτερη λύση.

 

 

η λογικη του pixel density και των υψηλων αναλυσεων ειναι για να υπαρχει περισοτερος χωρος εκτος απο ευκρινεια

οχι για να μπουρδουκλωνουμε και να κανουμε τα ευκολα δυσκολα

 

επειδη διαβαζω για λυσεις με vector γραφικα και μειδιω προφανως δε γνωριζεις εσυ και αρκετοι αλλοι  τους περιορισμους και τα standards σε θεματα ιστοσελιδων και γραφικων η συγκεκριμενη ανησυχια δεν υφισταται

 

για την αναγνωσιμοτητα  κειμενου τα ειπαμε

το interface ασχετως προγραμματισμου και προελευσης ειναι εξ ορισμου προορισμενο να υπηρετει το περιεχομενο οπως το οριζουν οι εκαστοτε περιστασεις

και το περιεχομενο ηδη εδω και καιρο εχει τη δυνατοτητα να  κανει αυτο που αναφερεις δλδ ανεβασμα διαφορετικης ποιοτητας

 

τα sites τις περασμενες δεκαετιες σιγα σιγα περασαν απο καποια  κατασκευαστικα  στανταρντς πχ απο το οριζοντιο 640px στο 760 μετα 980 κλπ ωστε να μην υπαρχει οριζοντιο scroll αλλα ακομα κι οταν ενσωματωθουν για τα καλα οι 4kοθονες και παρουν ενα 20-35% της αγορας δε νομιζω οι designers να φτιαχνουν 2 διαφορετικα site ενα για 4k κι ενα για τον υπολοιπο κοσμο, ουτε να αποκλεισουν ενα σημαντικο τμημα της αγορας αγνοωντας το

κι αυτο το λεω γιατι και απο τοτε που περασαμε στα smartphones που ξεφυγαν απο τις αναλυσεις τυπου  320x480 και μπορουσαν να δειξουν μια πληρη webpage εστω και σε σμικρυνση αλλα με δυνατοτητες ζουμ δεν υπηρχε πλεον  λογος να φτιαχνονται σελιδες ειδικα για κινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογικη του pixel density και των υψηλων αναλυσεων ειναι για να υπαρχει περισοτερος χωρος εκτος απο ευκρινεια

οχι για να μπουρδουκλωνουμε και να κανουμε τα ευκολα δυσκολα

επειδη προφανως δε γνωριζεις εσυ και αρκετοι αλλοι  τους περιορισμους και τα standards σε θεματα ιστοσελιδων και γραφικων η συγκεκριμενη ανησυχια δεν υφισταται

 

Η λογική του pixel density είναι για μεγαλύτερη ευκρίνεια. Η λογική της μεγαλύτερης οθόνης είναι για περισσότερο χώρο. Αν κάνουμε αυτό που λες θα θέλουμε μεγενθυτικό φακό. Δεν ξέρω αν υφίσταται ή όχι η συγκεκριμένη ανησυχία, αυτό που ξέρω είναι ότι στα περισσότερα site μου έρχεται αναγούλα από τα pixels ακόμα και με λίγο zoom ενώ έχω 1680x1050 οθόνη. Τώρα αν αυτοί που φτιάχνουν τα web standards έχουν μυωπία δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του pixel density είναι για μεγαλύτερη ευκρίνεια. Η λογική της μεγαλύτερης οθόνης είναι για περισσότερο χώρο. Αν κάνουμε αυτό που λες θα θέλουμε μεγενθυτικό φακό. Δεν ξέρω αν υφίσταται ή όχι η συγκεκριμένη ανησυχία, αυτό που ξέρω είναι ότι στα περισσότερα site μου έρχεται αναγούλα από τα pixels ακόμα και με λίγο zoom ενώ έχω 1680x1050 οθόνη. Τώρα αν αυτοί που φτιάχνουν τα web standards έχουν μυωπία δεν ξέρω.

 

 

το πιθανοτερο ειναι να εχεις μια budget οθονη και μαλιστα με μεγαλο βημα κουκιδας που εντεινει το προβλημα

ειδικα αν σερφαρεις σε fullscreen σε αυτη τη demi αναλυση...

 

λυπαμαι που στο λεω αλλα εισαι  μεμονωμενη περιπτωση με την εννοια οτι δεν βλεπει ο περισσοτερος κοσμος ετσι τις σελιδες, ποσο μαλλον ετσι ωστε να εχει την αναγκη να  υποσημειωνει δεικτικα ολα αυτα ως ελλατωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανοτερο ειναι να εχεις μια budget οθονη και μαλιστα με μεγαλο βημα κουκιδας που εντεινει το προβλημα

 

λυπαμαι που στο λεω αλλα εισαι  μεμονωμενη περιπτωση

 

Όχι δεν έχω budget οθόνη. Αλλά και να είχα είναι σοβαρή δικαιολογία αυτή; Είναι κάτι το οποίο εμφανίζεται μόνο στους browsers και σε όσα PC έχω δοκιμάσει το πρόβλημα είναι ακόμα χειρότερο.

 

rORa5RN.png

 

Δεν σερφάρω στο 200% στο insomnia, σερφάρω στο 100%, απλά αναφέρω ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Σε μερικές ιστοσελίδες όμως χρειάζεται να σερφάρεις στο 200% και εκεί αναγουλιάζεις απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ μαλιστα...

 

δλδ το παραπανω γραφικο ειναι τοσο πιξελιασμενο που σου φερνει αναγουλα ...okay

 

σε τι αποσταση βρισκεσαι απο την φ α ν τ α σ τ ι κ η σου οθονη με τι βημα κουκιδας; μηπως ειναι crt ειπαμε;

 

γιατι εγω σε 24αρα 1920x1080 δουλευω και διαβαζω οπως ολοι οι φυσιολογικοι ανθρωποι  απτα 70εκ με ενα μετρο...  και στο 200% εξακολουθω να το βλεπω μια χαρα

 

και για ποιο λογο και βασει ποιας λογικης να κανεις ζουμ 200% σε μια σελιδα σε οθονη 1680x1050 και μαλιστα να το παραλληλιζεις με μια οθονη με υπερτετραπλασιο pixel density ακομα δε τοχω καταλαβει

 

ειτε σερφαρω απτο 11αρι tablet ειτε απο 24αρι μονιτορ σε ιδια αναλυση η εμπειρια ειναι ιδια, και μαλιστα η εμπειρια στο 11ιντσο ειναι πιο καθαρη λογω μεγαλυτερης πυκνοτητας ποσο μαλλον σε μια οθονη με 3x και 4x φορες μεγαλυτερης πυκνοτητας με ή χωρις ζουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θολούρα τη βλέπεις ή είσαι από εκείνους που χρειάζονται γυαλιά;

 

Εμένα μου το κάνει με οποιοδήποτε zoom level, είτε in, είτε out. Δηλαδή και στο 90% πάλι το ίδιο αποτέλεσμα έχω.

 

michael92, λογικά το ίδιο θα παρατηρήσεις κι εσύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...