Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Arduino


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες εδώ, http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=arduino+starter+kit&_frs=1

 

και όσο αφορά το βιβλίο  μπορείς να ψάχνεις μέσω ιντερνετ επίσης υπάρχει και αυτή η πλατφόρμα http://codebender.cc/ όπου γράφεις κώδικα και στον κατεβάζει απευθείας στο Arduino.

 

 

Έχει και πολλά παραδείγματα.

Το μόνο κακό είναι πως αυτά αργούν να έρθουν λιγάκι, περίπου 2-3 εβδομάδες. Θα σου πρότεινα να πάρεις και κάποιο Wi-Fi shield για να μπορείς να το συνδέσεις και με το νετ. Έτσι θα μπορείς να φτιάξεις πολύ όμορφα προτζεκακια διαδραστικά. 

Έχεις δίκιο, οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες. Σίγουρα είναι καλύτερα να πάρω από εκεί. Σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα! Το kit αυτο ειναι ικανοποιητικο και σε καλη τιμη για καποιον που θελει να ξεκινησει να ασχολειται με arduino αλλα και να το χρησιμοποιησει για εκπαιδευτικους λογους σε σχολεια? Θα ερθει με συγγενη απο Αμερική, αρα δεν θα χρειαστουν εξοδα αποστολης.

 

http://www.ebay.com/itm/SparkFun-Inventors-Kit-V3-2-Arduino-SIK-/181962455165?hash=item2a5dceb87d:g:E2wAAOSw1S9Wb8PL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, πήγα να κάνω παραγγελία 2 Arduino Starter Kits από το Grobotronics με τιμή αναγραφόμενη στο σάιτ 77 euros . 

Μόλις έκανα την παραγγελία έβγαζε κάτι επιπλέον φόρους. Τους πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν πως δεν ισχύει ούτε προσφορά 

για το starter kit (φοιτητική) και πως η τιμή και καλά είναι 94 ευρώπουλα και πως έχει επιπλέον φόρο, ΕΝΩ κάτω κάτω γράφει εμφανώς πως συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23% !! Ποιά είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο site ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα, πήγα να κάνω παραγγελία 2 Arduino Starter Kits από το Grobotronics με τιμή αναγραφόμενη στο σάιτ 77 euros . 

Μόλις έκανα την παραγγελία έβγαζε κάτι επιπλέον φόρους. Τους πήραμε τηλέφωνο και μας είπαν πως δεν ισχύει ούτε προσφορά 

για το starter kit (φοιτητική) και πως η τιμή και καλά είναι 94 ευρώπουλα και πως έχει επιπλέον φόρο, ΕΝΩ κάτω κάτω γράφει εμφανώς πως συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23% !! Ποιά είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο site ?

Σε μερικους αρεσει σαν καταστημα , προσωπικα στα περισσοτερα ελληνικα ειναι τοσο τσιμπημενα που δεν πλησιαζονται, επισης το συγκεκριμενο απο αποψη υποστηριξης δεν....αλλα και γενικως δεν απανταν ποτε...

 

εγω εχω καταληξει στο να παρω κατι απο aliexpress....τεραστια ποικιλια,φθηνες τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικους αρεσει σαν καταστημα , προσωπικα στα περισσοτερα ελληνικα ειναι τοσο τσιμπημενα που δεν πλησιαζονται, επισης το συγκεκριμενο απο αποψη υποστηριξης δεν....αλλα και γενικως δεν απανταν ποτε...

 

εγω εχω καταληξει στο να παρω κατι απο aliexpress....τεραστια ποικιλια,φθηνες τιμες

Το θέμα είναι αν γίνεται να παραγγείλουμε από aliexpress (CC) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάνα καλό προτζεκτάκι με Arduino με τηλεκτατευθυνόμενο αεροπλανάκι? πχ να το προγραμματίζεις να κάνει αυτόνομη πτήση ή θέλει πιό ισχυρό μικροεπεξεργαστή? ψάχνω εδώ και μέρες αλλά δέν βρίσκω κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάνα καλό προτζεκτάκι με Arduino με τηλεκτατευθυνόμενο αεροπλανάκι? πχ να το προγραμματίζεις να κάνει αυτόνομη πτήση ή θέλει πιό ισχυρό μικροεπεξεργαστή? ψάχνω εδώ και μέρες αλλά δέν βρίσκω κάτι.. 

Προτζεκτάκι δεν θα το έλεγα... 

Ardupilot, γραμμένο απο τον δημιουργό της samba. 

Το είχα αφήσει όταν έτρεχε σε arduino mega 256 (με manual configuration όμως ώστε να πετάξεις μοντούλες που δεν χρειάζονται) και τώρα τρέχει σε διάφορους ARM επεξεργαστές, αλλά και σε Mega512.

 

Επίσης έχει το Mission Planner σαν γραφικό για το Configuration και τις παραμέτρους της πτήσης.

 

Χρόνο να έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
 

 


Το ανεβάζω και εδώ 
Καλησπέρα παιδιά. Είχα ακούσει ότι υπάρχει η δυνατότητα μέσω χρονοθυρίδων να δουλεύεις σε arduino με προσαρμοσμένους αρκετούς αισθητήρες και τα σχετικά. Είχα την εντύπωση ότι αυτό γίνεται από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Το ωραίο με όλο αυτό,ήταν ότι δούλευε 24/24ωρο μαζί με μια κάμερα που το παρακολουθείς το ονλάιν το arduino, γιατί νομίζω έχει μοτοράκια και λεντάκια. Ωστόσο δεν μπορώ να βρω τίποτα. Έχετε καμιά ιδέα για το εάν εξακολουθεί να υπάρχει;

Ευχαριστώ !Και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παιδιά καλημέρα έχω το παρακάτω προγραματάκι γιa τon έλεγχο δύο servos όταν τα βάζω ένα ένα λειτουργούν αν τα βάλω και τα δύο μαζί έχω θέμα,...

#include <Servo.h>

Servo myservo;
Servo myservo1;// create servo object to control a servo
// twelve servo objects can be created on most boards

int pos = 0;    // variable to store the servo position
void setup() {
  myservo.attach(9);// attaches the servo on pin 9 to the servo object
  myservo1.attach(5);
}

void loop() {
  for (pos = 0; pos <= 45; pos += 1) { // goes from 0 degrees to 180 degrees
                                      // in steps of 1 degree
    myservo.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(45);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
  for (pos = 0; pos <= 45; pos += 1) { // goes from 180 degrees to 0 degrees
    myservo1.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(45);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
   for (pos = 45; pos >= 0; pos -= 1) { // goes from 0 degrees to 180 degrees
                                      // in steps of 1 degree
    myservo.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(45);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
  for (pos = 45; pos >= 0; pos -= 1) { // goes from 180 degrees to 0 degrees
    myservo1.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(45);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
 
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα στην ομάδα

γνωρίζει κανείς απο arduino προγραμματισμό? θέλω να συνδέσω στον arduino uno έναν αισθητήρα βάρους και ένα GSM shield το οποίο δεν θέλω να λειτουργεί 24 ωρο αλλά μόνο πρωί και βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...