Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφου διαβασα και τις 21 σελιδες για να χω μια πρωτη αποψη , θαθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το ποιο θα ηταν το ιδανικο tablet για μενα (μαλλον 8αρι για ναχω καλυτερη φορητοτητα διοτι βασικα μ ενδιαφερει να τοχω στη δουλεια) για χρηση αναγνωσης pdf(βιβλια),ναχει office κατα προτιμηση, active stylus ωστε να μπορω να κραταω σημειωσεις και να γραφω με αυτο κ αυτοματα να τα τυπωνει με χαρακτηρες του υπολογιστη αν ειναι δυνατον(οποτε πρεπει ναναι συμβατο μα την Ελληνικη γλωσσα).Αρχικα προσανατολιζομουνα προς το Samsung Galaxy Note 2014 λογω των απιστευτων εφαρμογων με το stylus, μετα ομως ειδα οτι δεν παιζει office και τα android μου παν δεν ειναι κ  το καλυτερο.Σαν κατοχος πολλων iphone μεχρι τωρα σκεφτηκα και ipad αλλα νομιζω με περιοριζει λογω του κλειστου λογισμικου.Στη δουλεια μου δειξανε ενα Dell προχθες κ μου παν οτι ειναι πολυ καλο.Εδω διαβασα και για τα Asus k εχω μπερδευτει.Για βοηθηστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αφου διαβασα και τις 21 σελιδες για να χω μια πρωτη αποψη , θαθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το ποιο θα ηταν το ιδανικο tablet για μενα (μαλλον 8αρι για ναχω καλυτερη φορητοτητα διοτι βασικα μ ενδιαφερει να τοχω στη δουλεια) για χρηση αναγνωσης pdf(βιβλια),ναχει office κατα προτιμηση, active stylus ωστε να μπορω να κραταω σημειωσεις και να γραφω με αυτο κ αυτοματα να τα τυπωνει με χαρακτηρες του υπολογιστη αν ειναι δυνατον(οποτε πρεπει ναναι συμβατο μα την Ελληνικη γλωσσα).Αρχικα προσανατολιζομουνα προς το Samsung Galaxy Note 2014 λογω των απιστευτων εφαρμογων με το stylus, μετα ομως ειδα οτι δεν παιζει office και τα android μου παν δεν ειναι κ το καλυτερο.Σαν κατοχος πολλων iphone μεχρι τωρα σκεφτηκα και ipad αλλα νομιζω με περιοριζει λογω του κλειστου λογισμικου.Στη δουλεια μου δειξανε ενα Dell προχθες κ μου παν οτι ειναι πολυ καλο.Εδω διαβασα και για τα Asus k εχω μπερδευτει.Για βοηθηστε...</p>

 

Θες 8 άρι ντε και καλά; 10~11 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με το 8αρι ειναι οτι μπαινει στην τσεπη(σε ποδια) αλλα αν εχεις να προτινεις κατι αλλο πες μου.Εβλεπα τα Asus Vivotab Note 8

k T100.

 

ΜΑX των χρημάτων σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To t100 ούτε stylus έχει, ούτε στη τσέπη σου χωράει εκτώς και αν έχεις την ποδιά του pudge...

 

Στα 8ιντσα έχεις επιλογή ανάμεσα στο Vivo Tav note 8 που έχει stylus της wacom , και το dell venue 8 pro της synaptics. Της Wacom θεωρούνται ανώτερα.

 

To Samsung Note μην το αποκλείσεις ακόμα, μιας και είναι πολύ πιθανό να δείς έκδοση office και στο android πολύ σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι ξερω οτι ειναι 10ιντσο το T100 απλα μ αρεσε που εχεις κ την επιλογη πληκτρολογιου.Αν το παρω με ατοκες δοσεις δεν εχω καποιο ιδιαιτερο θεμα με την τιμη αλλα δεν με χαλαει καθολου ναναι κατι σχετικα φθηνο( μια που θαναι κατι που δεν μου ειναι σουπερ απαραιτητο προς το παρον).Το samsung σε 8ιντσο νομιζω δεν εχει εκδοση 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση είναι το τ100 αλλά αυτά που ζητάς δεν τα κανει. Ανάλογα με τις προτεραιωτητες σου θα πρέπει να είναι και η επιλογή. Με μεν έχεις έξτρα πληκτρολόγιο αλλά εσύ ζητάς stylus και φορητότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για το 1 η το 2, link τιμών/Προσφορών; Γενικά για χρήση internet, Windows περιβάλλον , flash, ταινίες χωρίς μετατροπές lags 1080p/720p 8GB/4GB σύνδεση με τηλεόραση hdmi για πρβολή ταινιών, υπότιτλους... Καλό touch screen (μιας και έρχομαι απο Apple μεριά). Παιχνίδια σχεδόν μηδενική χρήση. Facebook, κτλπ

 

Microsoft Surface Pro 9UR (128GB) > 899 Microsoft Surface Pro 2 (128GB) > 1159

 

Ενω αυτό είναι στα 580...

Υπάρχει και αυτό της Samsung πακέτο με πληκτρολόγιο και Wacom στις 450 λίρες απο αγγλικό Αμαζόν(550 ευρω)

Πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009SJCW32/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&seller=

http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-ATIV-Smart-PC-Pro-XE700T1C-A02-Convertible.91691.0.html

 

Επίσης το fnac στέλνει κανονικά Ελλάδα με express shipping dhl με 13 ευρω μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και αυτό της Samsung πακέτο με πληκτρολόγιο και Wacom στις 450 λίρες απο αγγλικό Αμαζόν(550 ευρω)

Πολύ καλή περίπτωση για τα λεφτά του.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009SJCW32/ref=olp_product_details?ie=UTF8&me=&seller=

http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-ATIV-Smart-PC-Pro-XE700T1C-A02-Convertible.91691.0.html

 

Επίσης το fnac στέλνει κανονικά Ελλάδα με express shipping dhl με 13 ευρω μεταφορικά.

 

Έχεις πάρει από fnac σίγουρα; Επίσης το surface 1 έχει wacom ?

To surface 1 με το 2 έχει διαφορές στην οθόνη;

 

Το iPad Air με την retina είναι ανώτερο από πλευράς οθόνης; (Απο ανάλυση σίγουρα)

Επεξ/σία από hackertom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάρει από fnac σίγουρα; Επίσης το surface 1 έχει wacom ?

To surface 1 με το 2 έχει διαφορές στην οθόνη;

 

Το iPad Air με την retina είναι ανώτερο από πλευράς οθόνης; (Απο ανάλυση σίγουρα)

Ναι έχω παρει για αυτό σου λέω.

Έχει και το surface pro(1) Wacom

Διάφορες στην οθόνη με το 2 δεν έχει καμία.

 

Το iPad Air είναι άλλη κατηγορία tablet.

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως παιχνίδια,αυτονομια,PDF και σερφάρισμα είναι μανούλα σε αυτά.

Γενικά Ίντερνετ κατανάλωση περιεχομένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω παρει για αυτό σου λέω.

Έχει και το surface pro(1) Wacom

Διάφορες στην οθόνη με το 2 δεν έχει καμία.

 

Το iPad Air είναι άλλη κατηγορία tablet.

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως παιχνίδια,αυτονομια,PDF και σερφάρισμα είναι μανούλα σε αυτά.

Γενικά Ίντερνετ κατανάλωση περιεχομένου.

 

Thnx alex, θέλω να αλλάξω κατηγορία αρκετά τόσα χρόνια στην Apple για αυτό λέω να πάω σε ένα καλό Surface...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω ειχα σκοπο να παρω ενα 8αρι ταμπλετ με Win8 για χρηση στο σπιτι (καναπε, κρεβατι).. για Ιντερνετ/Facebook/Youtube, βιντεο (ταινιες/σειρες) και pdf (περιδικα/βιβλια)... θεωρω οτι για μενα και αυτη τη χρηση ειναι σουπερ οι 8". Οποτε πιθανως στο Dell Venue θα πηγαινα.

 

πλεον χρειαζομαι και λαπτοπ για χαλαρο DJing..
κυριως για τη δουλεια που το θελω θα παιζω playlist με το Virtual DJ, αλλα θα κανω και αλλαγες της στιγμης στην playlist..
Αλλα τωρα μου κολλησε η ιδεα να μην παρω 2 μηχανακια, αλλα να παρω κατι σαν το Asus Transformer Book T100 ελπιζοντας οτι θα με καλυψει και στα 2 στο περιπου.. αλλα ακουω και για το Lenovo Miix 2 10".. θα εχει full HD αναλυση αυτο;
Ποιο εχει καλυτερη οθόνη, ποιο ειναι ποιο δυνατο σε ισχυ και γενικα ποιο προτεινετε απο τα 2 για την περιπτωση μου;

Ακουω επισης οτι θα κυκλοφορησουν οι νεοι επεξεργαστες Cherry Trail συντομα, το οποιο θα φερει αλλαγες.. φανταζομαι χαμηλοτερες τιμες, νεα μοντελα..

 

Θα προτιμουσα 64ΜΒ αλλα μπορω να συμβιβαστω και με 32 + καρτα μνημης για τα αρχεια μου..

Budget μεχρι 500€ θεωρω λογικο, δεν ειναι αναγκη να φτασουμε εκει αν με καλυπτει και κατι φθηνοτερο, αλλα μπορει να γινει και υπερβαση..
Μπορω να περιμενω στη χειροτερη μεχρι Ιουνιο, αν αξιζει το κοπο..

Δωστε μου τα φωτα σας!!!
 

 

 

(οι 10" θα ειναι λιγες και θα φαινονται ολα μικρα πιστευετε; ισως με μια βαση που χρησιμοποιουν πολλοι DJ για να φερουν πιο ψηλα το λαπτοπ και πιο κοντα στα ματια τους (ειδικα με κατι 13αρια Apple) θα κανω καλυτερα δουλεια; )

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 11.6 ίντσες υβριδικό αυτό που έχει και 4gb ram και 500αρι σκληρό.

http://www.amazon.de/Pavilion-11-n071eg-Notebook-Intel-Celeron/dp/B00IOI4JKM/ref=pd_sim_sbs_computers_31?ie=UTF8&refRID=0BY5J71T644C1P03DJE2

http://www.amazon.de/HP-Pavilion-X360-11-N000ES-Notebook/dp/B00J21UM9M/ref=pd_sim_sbs_computers_3?ie=UTF8&refRID=06ZG16WQ80FQJPHGYFJ4

Σε netbook στις ίδιες ίντσες αυτό με καλύτερο επεξεργαστή απο του HP.

http://www.amazon.de/F200MA-CT064H-Netbook-Intel-Pentium-schwarz/dp/B00HH5L5LO/ref=pd_sim_sbs_computers_11?ie=UTF8&refRID=1MZSM31E817GH6DXC35K

Σε 10 ίντσες υβριδικό με full hd οθόνη και 64αρι αποθηκευτικό χώρο αυτό

http://www.amazon.de/Lenovo-Ideatab-MIIX-10-Notebook/dp/B00J4IBU8A/ref=pd_sim_sbs_computers_3?ie=UTF8&refRID=0BY5J71T644C1P03DJE2

 

Οι cherry trail αργούν σε κανά εξάμηνο το νωρίτερα.

Επίσης το 10 ίντσο Lenovo ίδια CPU/GPU έχει με το αντίστοιχο 10 ίντσο Asus μόνο στην ανάλυση της οθόνης υπερτερεί.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Celeron σε σχεση με τον επεξεργαστη των Asus-Lenovo πως ειναι;
μεταξυ Transformer και Miix συνολικα θα επελεγες το δευτερο;

 

το Miix 2 γιατι δεν το εχει κανεις αλλος; τωρα βγηκε;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...