Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , ήρθε το dell venue 11 pro ! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτό! Αρχικά τα windows ήταν στα Ιταλικά οπότε κατέβασα το Αγγλικό language pack! Έπειτα , καθώς έκανα download το office 365 , στο 30 % έκανε restart το tablet , καθώς έπρεπε να εγκαταστήσει σημαντικά updates ! Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεχίσω το progress από το συγκεκριμένο σημείο ή να κάνω delete το office από το control panel και download/install ξανά ?! Έπειτα φαίνεται πως έχει 52 gb συνολικό χώρο δίσκου ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει?! Θα αγοράσω μια micro sd σήμερα! Στην micro sd βάζουμε pdf , office files , photos , videos , και καθόλου apps έτσι?! 

Και κάτι τελευταίο ! Χθες μόλις άνοιξα το πακέτο και επεξεργάστηκα το ταμπλετ χωρίς να το έχω φορτίσει . και ενώ η μπαταρία έγραφε 76% ξαφνικά έσβησε και η μπαταρία έπεσε στο 0% ? Τι ακριβώς συνέβει ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει ?! Thank you ! Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές! Βασικά το ταμπλετ αντιπροσωπεύει ότι ακριβώς χρειαζόμουν!

Κάνε delete και από την αρχή το office.

Πάνω κάτω εκεί κυμαίνεται ο χώρος στο δισκο,και μάλιστα θα έλεγα είναι αρκετά υψηλός μιας και σε άλλα 64αρια tablet είναι και πολύ χαμηλότερα πχ 35 στο 8ιντσο 64αρι Asus.

Στην micro sd βάζεις,φωτο,βιντεο μουσική,pdf,αρχεια office,όχι app(metro) που θα μπορείς να βάζεις με το update των 8.1 τον Απριλιο.

 

Καλοριζικο.

 

ΥΓ: Πόσες ημέρες έκανε να σου έρθει;

πάντως το πετύχεις σε πολύ καλή τιμη μιας κδω και καμιά 20ρια μέρες είναι πάνω από 555 ευρώ η χαμηλότερη τιμη. 

 

Για το ποσοστό μπαταρίας δεν μπορώ να εκφέρω κάτι,βαλτο να φορτίσεις να πάει 100% και βγάλτο και γενικά οι πρώτες 3-4 φορτίσεις καλύτερα να είναι πλήρες.

Από 10-15% έως 100% χωρίς Διακοπή

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά πριν 2-3 μέρες απέκτησα το Αsus vitotab note 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

2-3 θεματάκια αντιμετωπίζω 

 

1) Υπάρχει κάποιο reader pdf που να έχει ενσωματωμένο translator ή τουλάχιστον dictionary και να μπορώ να γράφω με την γραφίδα??

(π.χ. Σαν το reader που έχουν windows αλλά και με translator.)

 

2)Πιο εύκολος τρόπος σύνδεσης μεταξύ windows (Desktop-tablet) πιο προτείνετε?

 

Συμφωνώ και με το κάτοχο Insomniac που έγραψε κάποιες πληροφορίες, επιπλέον

+ Το penακι κάνει πολύ καλή δουλεία και κάτοχος note 10.1 ανέφερε ότι του άρεσε πολύ περισσότερο η γραφίδα του asus

+ Άμεση εκκίνηση των windows ~10 δευτερόλεπτα.

- Οι υπηρεσίες της google και το Market android 10 κλάσεις πάνω

- Χρειάζεται αρκετό χρόνο για να εξοικειωθείς με το tablet και να δεις τι λειτουργεί και τι όχι(π.χ. στο acrobat reader και με το penaki δεν ήμουν ευχαριστημένος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οι υπηρεσίες της google και το Market android 10 κλάσεις πάνω

Εδώ σε έχασα, τι σχέση έχει το android market με τις εφαρμογές που υπάρχουν διαθέσιμες για x86 windows;

 

Υπάρχουν άπειρες εφαρμογές τόσο σε freeware/open-source όσο και proprietary/επί πληρωμή που κάνουν κυριολεκτικά τα πάντα, επειδή δεν φαίνονται στο Μ$ store δεν σημαίνει ότι δεν είναι διαθέσιμες ούτε ότι είναι δύσκολος ο εντοπισμός τους.

 

Δέχομαι ότι στην πλειοψηφία τους δεν είναι touch-friendly (γιατί έχουν σχεδιαστεί ως desktop εφαρμογές) αλλά εκεί ακριβώς είναι και το δυνατό σημείο του Wacom digitizer, το οποίο σε συνδυασμό με το πενάκι σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις υψηλής ακρίβειας input.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το μάρκετ της MS είναι 10 χρόνια πίσω από της Google. Αυτός είναι και ο λόγος αποτυχίας της πλατφόρμας rt άλλωστε.

 

Όσο για της υπηρεσίες της MS θα διαφωνήσω. Πιστεύω ότι το συνολικό πακέτο υπηρεσιών και παροχών της MS με office,skydive, sports, cooking, fitness κτλ κτλ είναι πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό. Και στο φινάλε τπτ δεν σε εμποδίζει να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία της Google με το Win Tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι το μάρκετ της MS είναι 10 χρόνια πίσω από της Google. Αυτός είναι και ο λόγος αποτυχίας της πλατφόρμας rt άλλωστε.

 

Όσο για της υπηρεσίες της MS θα διαφωνήσω. Πιστεύω ότι το συνολικό πακέτο υπηρεσιών και παροχών της MS με office,skydive, sports, cooking, fitness κτλ κτλ είναι πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό. Και στο φινάλε τπτ δεν σε εμποδίζει να χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία της Google με το Win Tablet.

Για το πρώτο, δεν διαφωνώ αλλά τόσα χρόνια μια χαρά κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να υπάρχει Windows market, οπότε δεν το θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα και μάλλον το προτιμώ από το να παίρνει η M$/Apple/Google "μερτικό" από την πώληση εφαρμογών τρίτων, αν και είναι σίγουρα μια πλατφόρμα που ευνοεί την είσοδο στην αγορά μικρών devs που δεν έχουν budget για marketing.

 

Για το δεύτερο, θα συμφωνήσω. Έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ κάποιες τελευταία (skydrive & calendar) και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα ούτε αισθάνομαι ότι υστερούν κάπου έναντι των αντίστοιχων υπηρεσιών της Google και φυσικά στα win tablets έχεις την ελευθερία της επιλογής αν τελικά προτιμάς την Google. Για μένα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαία, pick your poison είναι η όλη φάση :P

Επεξ/σία από Zaknafein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσω (χωρίς flames....)

- Σωστά μπορείς να κατεβάσεις μια εφαρμογή και να την εγκαταστήσεις χωρίς market αλλά υπάρχουν 2 άσχημα

1) Για κάποιον άπειρο ίσως δυσκολευτεί να κάνει Install.

2) Η εφαρμογή δεν είναι τελείως συμβατή με το tablet ( π.χ. διάβαζα σε adobe reader σε full screen και μόλις γύρναγα την οθόνη 90 μοίρες έπρεπε να πειράξω πάλι τις ρυθμίσεις του παραθύρου για να μεγαλώσει σωστά) και υπάρχουν πολλά παραδείγματα ακόμα

Π.χ. έβαλα ένα emulator και ήθελα παίξω με το πληκτρολόγιο αλλά δεν αναγνώριζε τα γράμματα παρά μόνο τα βελάκια-enter-backspace

Άρα για να μην έχεις μικρές ενοχλήσεις θα προτιμούσες κάτι από Market...

Για τις υπηρεσίες της Google ίσως έπρεπε να γίνω πιο σαφής

Π.χ. το correction Που δίνει το goolge tranlate Προσωπικά δεν συγκρίνετε με της bing

Όπως φυσικά και το search engine της αλλά ίσως και το Map της( Στα αγγλικά οι πόλεις και όχι φωνητική καθοδήγηση)

 

Καί ομως τις δυνατότητες που μου δίνει συγκεκριμένα το asus (pen - office) με ευχαριστούν πάρα πολύ και δεν θα τα άλλαζα για android.

 

Αν μπορούν να απαντηθούν και οι απορίες μου πιο πάνω...  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά πριν 2-3 μέρες απέκτησα το Αsus vitotab note 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

2-3 θεματάκια αντιμετωπίζω 

 

1) Υπάρχει κάποιο reader pdf που να έχει ενσωματωμένο translator ή τουλάχιστον dictionary και να μπορώ να γράφω με την γραφίδα??

(π.χ. Σαν το reader που έχουν windows αλλά και με translator.)

 

2)Πιο εύκολος τρόπος σύνδεσης μεταξύ windows (Desktop-tablet) πιο προτείνετε?

 

Συμφωνώ και με το κάτοχο Insomniac που έγραψε κάποιες πληροφορίες, επιπλέον

+ Το penακι κάνει πολύ καλή δουλεία και κάτοχος note 10.1 ανέφερε ότι του άρεσε πολύ περισσότερο η γραφίδα του asus

+ Άμεση εκκίνηση των windows ~10 δευτερόλεπτα.

- Οι υπηρεσίες της google και το Market android 10 κλάσεις πάνω

- Χρειάζεται αρκετό χρόνο για να εξοικειωθείς με το tablet και να δεις τι λειτουργεί και τι όχι(π.χ. στο acrobat reader και με το penaki δεν ήμουν ευχαριστημένος)

Για το πρωτο,δε μπορω να σε βοηθησω,γιατι το tablet με digitizer pen,τα κακαροσε πριν ενα χρονο και δεν εχω προσβαση,για να κοιταξω και να τεσταρω τα προγραμματα που υπαρχουν.

Αν το acrobat reader που εχεις ειναι η full εκδοση και οχι η free,κοιτα εδω:

http://www.evermap.com/autoink.asp

 

Για το δευτερο,τι ακριβως συνδεση θες να εχεις?Περιγραψε λιγο τι ζητας.

Λοιπόν , ήρθε το dell venue 11 pro ! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτό! Αρχικά τα windows ήταν στα Ιταλικά οπότε κατέβασα το Αγγλικό language pack! Έπειτα , καθώς έκανα download το office 365 , στο 30 % έκανε restart το tablet , καθώς έπρεπε να εγκαταστήσει σημαντικά updates ! Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεχίσω το progress από το συγκεκριμένο σημείο ή να κάνω delete το office από το control panel και download/install ξανά ?! Έπειτα φαίνεται πως έχει 52 gb συνολικό χώρο δίσκου ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει?! Θα αγοράσω μια micro sd σήμερα! Στην micro sd βάζουμε pdf , office files , photos , videos , και καθόλου apps έτσι?! 

Και κάτι τελευταίο ! Χθες μόλις άνοιξα το πακέτο και επεξεργάστηκα το ταμπλετ χωρίς να το έχω φορτίσει . και ενώ η μπαταρία έγραφε 76% ξαφνικά έσβησε και η μπαταρία έπεσε στο 0% ? Τι ακριβώς συνέβει ? Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει ?! Thank you ! Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές! Βασικά το ταμπλετ αντιπροσωπεύει ότι ακριβώς χρειαζόμουν!

Καλοριζικο και καλοδουλευτο! ;)

 

Με το θεμα της μπαταριας μην αγχοθεις,το ειχα και εγω αυτο στις αρχες με το asus.Θελει 1-2 φορες μεσα στο μηνα,διμηνο ή τριμηνο να του κανεις σωστο calibration(θα το αφησεις να κλεισει μονο του το tablet απο μπαταρια και μετα να το βαλεις να φωρτισει μεχρι να γεμισει 100% η μπαταρια) για να κανει σωστη μετρηση της μπαταριας και θα στρωσει!

 

Τα 64gb σε ολους τους αποθηκευτικους δισκους ειναι στην πραγματικοτητα περιπου 60gb και τα 8 gb που λειπουν ειναι το recovery partition και το partition του uefi!Με το recovery partition εχεις την δυνατοτητα των reset&refresh χωρις τη χρηση καποιου dvd για το λογισμικο!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγήσω (χωρίς flames....)

<snip>

Αν μπορούν να απαντηθούν και οι απορίες μου πιο πάνω...  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Συζήτηση κάνουμε, συγνώμη κιόλας αν θεώρησες την απορία μου ως flame. Απλά πρέπει να ξεφύγεις λίγο από τη λογική android-iOS, των έτοιμων-δοκιμασμένων εφαρμογών για χρήση touch/tablet, τουλάχιστον όσο οι εφαρμογές x86 είναι ακόμη στο παιδικό στάδιο προσαρμογής τους για αυτή τη χρήση. Ξαναλέω ότι το πενάκι με την ακρίβειά του βοηθάει αρκετά, αλλά φυσικά δεν μπορεί να μετατρέψει μια x86/desktop εφαρμογή ωστέ να είναι εντελώς touch/tablet friendly.

 

Λογικά η κατάσταση θα αρχίσει να βελτιώνεται σημαντικά στο κοντινό μέλλον, δεδομένου του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι κατασκευαστές και της νέας πολιτικής της M$ (βλ. μείωση κόστους στους OEMs για τις άδειες των Windows κτλ).

 

Για τις απορίες, στο πρώτο δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς (τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το πενάκι και τη μετάφραση σε PDF reader; Αυτό που λες παραπέμπει σε editor περισσότερο)

 

Για το δεύτερο, εγώ έφτιαξα Homegroup για κοινή χρήση κάποιων φακέλων/αρχείων, εσύ όταν λες σύνδεση θες κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε Zaknafein,no offence απλά στα forum δεν θέλει και πολύ ο άλλος να παρεξηγηθεί έιτε είναι fan boy είτε troll..

 

Για τα ερωτήματα μου εννοώ 

1) Πώς ειναι το Kindle που πατάς πάνω στην λέξη και έχει dictionary.?

Έτσι ακριβώς αλλά να διαβάζει Pdf και να μπορώ να γράψω επάνω.

(Βρήκα το acrobat για tablet edition άλλα δεν τρελάθηκα)

 

2)Για το connection τι εννοώ

Κατάφερα να δει το ένα το άλλο (desktop windows 7 με το asus) αλλά μόνο  σαν media device.

Δηλαδή υπάρχει network αλλά δεν μπορώ να δω σωστά τους φακέλους που βάζω στο network...

To χρειάζομαι για να μεταφέρω φακέλους η για απευθείας παραγωγή ταινίας χωρίς copy-paste

 

 

Εντωμεταξύ το spotify (δεν υπάρχει app) δεν λειτουργεί αν κλείσεις την οθόνη..... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα σου για τη συνδεση 2pc ασυρματα, ειναι καπως πιο εξειδικευμενο.

Καλυτερα να κοιταξει και στο θεμα αυτο,που τα παιδια που γραφουν εκει ειναι πιο ψαγμενα και εχουν ενα καρο λυσεις και software να σου προτινουν!

Εχεις 8" PC και σαν τετοιο πρεπει να το βλεπεις,το metro ui ειναι για τη καθημερινη απλη touch χρηση!

 

Το θεμα με το spotify,αν δε βγει εφαρμογη στο metro ui,γιατι μονο εκει υποστηριζεται το connected standby,δυστυχως δε μπορεις να κανεις κατι!

 

Στο android ποια εφαρμογη χρησιμοποιουσες για pdf reader,για να το κατεβασω να δω τι ακριβως κανει μηπως υπαρχει αντιστοιχο.

Επισης,οταν ψαχνεις κατι μπορει να ρωτας και στα θεματα που αφορουν τα windows γενικα,ειτε ειναι σε desktop/laptop/tablet,εχουν ακριβως το ιδιο λογισμικο!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε Zaknafein,no offence απλά στα forum δεν θέλει και πολύ ο άλλος να παρεξηγηθεί έιτε είναι fan boy είτε troll..

 

Για τα ερωτήματα μου εννοώ 

1) Πώς ειναι το Kindle που πατάς πάνω στην λέξη και έχει dictionary.?

Έτσι ακριβώς αλλά να διαβάζει Pdf και να μπορώ να γράψω επάνω.

(Βρήκα το acrobat για tablet edition άλλα δεν τρελάθηκα)

 

2)Για το connection τι εννοώ

Κατάφερα να δει το ένα το άλλο (desktop windows 7 με το asus) αλλά μόνο  σαν media device.

Δηλαδή υπάρχει network αλλά δεν μπορώ να δω σωστά τους φακέλους που βάζω στο network...

To χρειάζομαι για να μεταφέρω φακέλους η για απευθείας παραγωγή ταινίας χωρίς copy-paste

Για το πρώτο δεν ξέρω κάτι σχετικό, το Κindle δεν το έχω δουλέψει. Λογικά θες κάποιο πιο εξειδικευμένο reader, αλλά δεν γνωρίζω συγκεκριμένα κάποιο.

 

Για το δεύτερο, πρέπει να φτιάξεις homegroup. Εμένα δεν λειτουργούσε αυτό που είχα, έπρεπε να το καταργήσω από τα 7άρια και να το σετάρω από το SP που έχει 8.1 pro. Μετά μου δούλεψε κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lenovo δεν φαίνεται να έρχεται πριν τον Απρίλη, το Venue 11 φαίνεται να έχει ακομα θέματα και είναι δυσεύρετο...

Αλλο 1080p υπάρχει στον ορίζοντα ή βιάστηκα να δωσω το Nexus μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ ektor7 and Zaknafein

Τελικά κάτι κατάφερα και μπορώ να μεταφέρω copy paste αλλα και να μπορώ να παίξω απ'ευθείας ταινίες.

Τώρα για το reader (έλεγα) αν υπάρχει κάτι σε Βιβλία Play (επιλεγμένο translation) με συνδιασμό Windows Reader (να μπορώ να γράψω με το Pen και να το αποθηκεύω)..?

Επεξ/σία από GrafeioTeleton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το Lenovo δεν φαίνεται να έρχεται πριν τον Απρίλη, το Venue 11 φαίνεται να έχει ακομα θέματα και είναι δυσεύρετο...

Αλλο 1080p υπάρχει στον ορίζοντα ή βιάστηκα να δωσω το Nexus μου;

Περίμενε ένα μήνα γιατί λένε θα παρουσιάσει η Lenovo το Thinkpad 3 κάποια στιγμή, με το wacom digitizer και το ssd που το thinkpad 8 δεν έχει.Το 2 πέρυσι είχε βγει στα 679$/€.Και με τον 3770 να είναι με 4 γιγα ραμ θα είναι ιδανικό.Ίσως να έχει την λεπτή κατασκευή του 8.Με μικρότερο βάρος καλύτερη μπαταρία ( 3770 vs i) και τιμή θα είναι καλύτερο από το sp2.

Το Lenovo δεν φαίνεται να έρχεται πριν τον Απρίλη, το Venue 11 φαίνεται να έχει ακομα θέματα και είναι δυσεύρετο...

Αλλο 1080p υπάρχει στον ορίζοντα ή βιάστηκα να δωσω το Nexus μου;

Περίμενε ένα μήνα γιατί λένε θα παρουσιάσει η Lenovo το Thinkpad 3 κάποια στιγμή, με το wacom digitizer και το ssd που το thinkpad 8 δεν έχει.Το 2 πέρυσι είχε βγει στα 679$/€.Και με τον 3770 να είναι με 4 γιγα ραμ θα είναι ιδανικό.Ίσως να έχει την λεπτή κατασκευή του 8.Με μικρότερο βάρος καλύτερη μπαταρία ( 3770 vs i) και τιμή θα είναι καλύτερο από το sp2.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε ένα μήνα γιατί λένε θα παρουσιάσει η Lenovo το Thinkpad 3 κάποια στιγμή, με το wacom digitizer και το ssd που το thinkpad 8 δεν έχει.Το 2 πέρυσι είχε βγει στα 679$/€.Και με τον 3770 να είναι με 4 γιγα ραμ θα είναι ιδανικό.Ίσως να έχει την λεπτή κατασκευή του 8.Με μικρότερο βάρος καλύτερη μπαταρία ( 3770 vs i) και τιμή θα είναι καλύτερο από το sp2.

 

Ξέρεις τι γίνεται; Αν περιμένω έναν μήνα να ανακοινωθεί, και άλλους τρεις να κυκλοφορήσει, σωθήκαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...