Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Alextrela και λοιποί μυημένοι,

 

θέλω ένα tablet detachable για office και mails κυρίως, επικουρικά surfing και media consuming εντός σπιτιού.

Έχω ipad mini και δυνατά σταθερά, ενώ περιμένω τα νέα macbook pro για Δεκέμβρη ή 2017 που μάλλον θα βρει κάποια θέση στο γραφείο μου, άρα από horsepower είμαι καλυμμένος , αυτό που επιζητώ είναι portability κυρίως ( ή αλλιώς και ο m3 μου κάνει).

 

Η αγορά θα γίνει από Ελλάδα, καθώς το chuwi hi12 που θα ήταν επίσης μια λύση δε μου αρέσει πληκτρολογιακά.

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το pavilion x2 12 , http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-pavilion-x2-12-b000nv-12-m3-6y304gb128gb-hd/prod7992784pp/

 

ως μια φτηνή, ικανοποιητική λύση από Ελλάδα. Διαβάζοντας τα (λίγα είναι αλήθεια ) reviews και κάποια προβλήματα που αναφέρονται εδώ κι εκεί, θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου αλλά έχω και μία επιφύλαξη.

 

Εναλλακτική λύση είναι τα miix / asus chi και ίσως spectre ή elite από Hp. Το Tab s pro το είδα κι αυτό, αλλά έχει κάποιους περιορισμούς που με αποτρέπουν.

Θα ήθελα να μην ξεφύγω από τα 1000 Ευρώ (με πληκτρολόγιο και γραφίδα μέσα ) άρα μάλλον δεν κοιτάω για surface pro 3/4.

 

Εν τω μεταξύ, "βγαίνει " και το huawei με global release 5 Ιουνίου αλλά δεν ξέρει κανείς τίποτα για Ελλάδα και θα το ήθελα μέχρι τέλος του μηνός. 

 

Τι με συμβουλεύετε για άμεση αγορά με max 1000 Ευρώ, αξίζει να περιμένω για huawei, πάω για tab s pro , πάω για κάποιο άλλο ή μένω στην αρχική και φτηνότερη επιλογή μου;

Επεξ/σία από gamanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω οτι για τη χρήση που θες ειναι περιττό να δώσεις πάνω απο 400 ευρω.

Άρα μια λύση τύπου το παραπάνω Asus που ανέφερα ειναι αρκούντος ικανοποιητικό.

Εκτος αν θες το αρκετα παραπάνω πχ οθόνη,επιδόσεις,ποιότητα κατασκευής και τότε κοιτας σε λύσεις τύπου surface οπως το hp που έβαλες στο παράδειγμα.

 

Εδω απο Ελλάδα.

http://www.skroutz.gr/s/7737241/Asus-Transformer-Book-T100HA-10-1-Z8500-4GB-64GB.html

Επεξ/σία από alextrela172
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ, κατά δεύτερον δεν διευκρίνησα μάλλον ότι θέλω 12" , άρα το "μικρό " asus είναι εκτός.

 

Άρα και συ λες να πάω στο vfm HP που έβαλα link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς ευχαριστώ, κατά δεύτερον δεν διευκρίνησα μάλλον ότι θέλω 12" , άρα το "μικρό " asus είναι εκτός.

 

Άρα και συ λες να πάω στο vfm HP που έβαλα link?

Αν θες 12 αυστηρά και θες απο Ελλάδα με ελληνικό/αγγλικό πληκτρολόγιο άρα μόνο το hp.

Τα αλλα είτε δεν κυκλοφορούν Ελλάδα είτε αν κυκλοφορούν ειναι στα 1000+ είτε δεν εχουν ελληνικά στο πληκτρολόγιο.

 

Δεν συστήνω πχ το συγκεκριμένο Asus λογο ελλείψης θυρών(βασικά μόνο μια micro USB και micro HDMI που θεωρώ οτι δεν θα βολέψουν καθόλου) και μέτρια προς κακή μπαταρία.

http://www.skroutz.gr/s/7090963/Asus-Transformer-Book-T300-Chi-M-5Y10-4GB-128GB.html

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Alextrela και λοιποί μυημένοι,

 

θέλω ένα tablet detachable για office και mails κυρίως, επικουρικά surfing και media consuming εντός σπιτιού.

Έχω ipad mini και δυνατά σταθερά, ενώ περιμένω τα νέα macbook pro για Δεκέμβρη ή 2017 που μάλλον θα βρει κάποια θέση στο γραφείο μου, άρα από horsepower είμαι καλυμμένος , αυτό που επιζητώ είναι portability κυρίως ( ή αλλιώς και ο m3 μου κάνει).

 

Η αγορά θα γίνει από Ελλάδα, καθώς το chuwi hi12 που θα ήταν επίσης μια λύση δε μου αρέσει πληκτρολογιακά.

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το pavilion x2 12 , http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-pavilion-x2-12-b000nv-12-m3-6y304gb128gb-hd/prod7992784pp/

 

ως μια φτηνή, ικανοποιητική λύση από Ελλάδα. Διαβάζοντας τα (λίγα είναι αλήθεια ) reviews και κάποια προβλήματα που αναφέρονται εδώ κι εκεί, θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου αλλά έχω και μία επιφύλαξη.

 

Εναλλακτική λύση είναι τα miix / asus chi και ίσως spectre ή elite από Hp. Το Tab s pro το είδα κι αυτό, αλλά έχει κάποιους περιορισμούς που με αποτρέπουν.

Θα ήθελα να μην ξεφύγω από τα 1000 Ευρώ (με πληκτρολόγιο και γραφίδα μέσα ) άρα μάλλον δεν κοιτάω για surface pro 3/4.

 

Εν τω μεταξύ, "βγαίνει " και το huawei με global release 5 Ιουνίου αλλά δεν ξέρει κανείς τίποτα για Ελλάδα και θα το ήθελα μέχρι τέλος του μηνός. 

 

Τι με συμβουλεύετε για άμεση αγορά με max 1000 Ευρώ, αξίζει να περιμένω για huawei, πάω για tab s pro , πάω για κάποιο άλλο ή μένω στην αρχική και φτηνότερη επιλογή μου;

Φίλε μου το hp φαίνεται να είναι η πιο τίμια πρόταση σε αυτην την κατηγορία. Έχει σκέψου τα ίδια χαρακτηριστικά με το tab pro s εκτός από την ανάλυση οθόνης, αλλά με καλύτερη συνδεσιμότητα και σχεδόν 300 ευρώ κάτω.

Να και ένα review

 https://www.youtube.com/watch?v=zFKCUE7fVI8

Επεξ/σία από neten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη τιμολόγηηση του Huawei MateBook στην Ευρώπη (Γερμανία)

899 για την έκδοση Intel Core m3-6Y30, 4 GB RAM   128 GB 

1.199 το Core m5-6Y57, 8 GB RAM  256 GB 

 

 

https://www.cyberport.de/huawei-matebook-elite-2in1-wifi-4-gb-128-gb-windows-10-home-gold-1H67-001_11155.html

 

Huawei-MateBook-Hands-On_01-1032x581.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω full αναλυτικο review του Thinkpad X1
http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-X1-Tablet-Review.166563.0.html

 

Pro

 

+
novel new kickstand design which improves lap comfort
+
good WLAN performance
+
comfortable, well-tuned keyboard
+
spacious and accurate touchpad with good integrated buttons
+
vivid display panel with reasonably good color gamut
+
speedy general system performance
+
separately-sold modules are a neat concept
+
maintenance is made possible by removable rear panel

 


Cons

 

-
case, while rigid, is more susceptible to torsion than the Surface Pro and other competitors
-
difficult to carry one-handed while open
-
middling brightness and contrast pales in comparison to most rivals
-
PWM is present at all brightness levels up to 49 percent
-
sustained CPU/GPU performance is subject to thermal constraints; throttling is nearly instantaneous
-
GPU performance is actually below that of the Surface Pro m3 model
-
runs warm while idle and quickly becomes hot under stress
-
speakers are mediocre at best
-
battery runtimes are well below average
-
pricey

 

Verdict

 

In review: Lenovo ThinkPad X1 Tablet. Test model provided by Lenovo US.
In review: Lenovo ThinkPad X1 Tablet. Test model provided by Lenovo US.
Lenovo was one of the pioneers of the convertible market long ago, but the X1 Tablet ($1,549 as reviewed) marks the company’s first foray into the Microsoft Surface-style designs with their flagship ThinkPad line of products. The goal of the device was to provide a business-friendly alternative to the Surface Pro—and in a number of ways, it succeeds. The X1 Tablet not only emphasizes usability with the comfortable, well-tuned input devices we’ve come to expect from a ThinkPad, but it also features strong performance for a passively-cooled device, maintenance and in-house service opportunities (sure to be celebrated by IT corporate departments), and a range of separately-sold modules to expand functionality and port selection. We also were impressed by the revised kickstand design, which renders lap-based use considerably more comfortable than it is with the Surface Pro.

 

Despite its shortcomings, the X1 Tablet is nevertheless a strong first attempt by Lenovo to provide a business-friendly alternative to the Surface Pro 4, and users (or organizations) intrigued by the concept may find it to be just what the doctor ordered.

 

Consumers should weigh a number of drawbacks and considerations before committing to this device, however. For starters, though it is a ThinkPad, the inclusion of a removable back and the use of PPS Injection Hybrid plastic for some of the construction materials renders the torsion resistance inferior to that of fully-magnesium, unibody devices (such as the Microsoft Surface Pro). The machine also runs hot (at least, the configuration we evaluated), which makes it uncomfortable to use for extended periods of time in the hand. While we evaluated the top-end Core m7 configuration, we question the value of this upgrade, as it is quite pricey (around $350 more than the m3), and numerous thermal performance constraints dampen its practicality when compared side-by-side with lower-powered m5 and m3 options. And finally, battery life is inferior to nearly all direct competitors, and is a bit on the short side for even larger Ultrabooks with active cooling.

 

Perhaps springing for a Core m3 or m5 model instead could alleviate some of these obtuse snags without any appreciable sacrifice in the realm of performance—and with the added bonus of a handy cost savings, to boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα lenovo thinkpad 10 και αίμαι ακόμη με τα windows 8.1. Σκέφτομαι να εγκαταστήσω τα windows 10. Τι λέτε κι εσείς αξίζει να τα βάλω ή να κάτσω στα αυγά μου και να παραμείνω στα 8,1; Και αν τελικά αξίζει ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να τα βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα lenovo thinkpad 10 και αίμαι ακόμη με τα windows 8.1. Σκέφτομαι να εγκαταστήσω τα windows 10. Τι λέτε κι εσείς αξίζει να τα βάλω ή να κάτσω στα αυγά μου και να παραμείνω στα 8,1; Και αν τελικά αξίζει ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να τα βάλω;

 

Η δική μου άποψη είναι πως δεν αξίζει....

...τα έβαλα τα 10άρια στον σταθερό και τα κρατώ μόνο γιατί ένας περίεργος ελεγκτής από το ebay δεν έχει καλό οδηγό για τα 7άρια.

...στη ταμπλέτα τα έχω, και δεν τα έχω πετάξει ακόμη (θα το δοκιμάσω μάλλον όμως) γιατί είναι νέο revision και ίσως να μην ταιριάζουν οι οδηγοί με τα 8.1 και φοβάμαι να κάνω το φορμάτ.

 

- O IE στα 8.1 είναι εξαιρετικά προγραμματισμένος, καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια, είναι πολύ σταθερός και γρήγορος...στα 10άρια δεν είναι διόλου βελτιστοποιημένος ενεργειακά, τρώει πολύ περισσότερο μνήμη και επεξεργαστή, κολλάει για το τίποτα, χάνεις tabs που δεν πρόλαβες να αποθηκεύσεις κοκ

 

- Τα 8.1 επιτρέπουν ακόμη έλεγχο από το χρήστη σε θέμα όπως αναζήτηση ενημερώσεων/αναβαθμίσεων και εγκατάστασή τους κατ' επιλογή....τα 10άρια σου επιβάλλουν έλεγχο στο internet που μπορεί να μην θες, δεν σου δίνουν την δυνατότητα να ελέγξεις προκαταβολικά και να επιλέξεις μεταξύ των αναβαθμίσεων κι επιπλέον προγραμματίζει αυθαίρετα επανεκκινήσεις -δεν σε ρωτάει (κι αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ότι πέρασε αναβάθμιση ώστε τουλάχιστον να τη μεταθέσεις - μπορεί να χάσεις δεδομένα (να σου επανεκκινήσει όταν δεν θες).

 

 

Εφόσον μιλάμε για ταμπλέτα, θα έλεγα μείνε στα 8.1 οπωσδήποτε.

Για σταθερό τα 7άρια είναι καλύτερα ακόμη για μένα, αλλά εντάξει εκεί δεν θα επέμενα και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πιο ασφαλής τρόπος ειναι να εχεις κατεβάσει την 1511 έκδοση μέσω windows media creation tool και να κανεις την αναβάθμιση εύκολα και απλα.

Καλύτερα να το κανεις εως τελη Ιουλίου φέτος για να παρεις δωρεάν την άδεια των 10.

 

Μετα αν θες γυρνάς πίσω στα 8.1 με roll back απο update and recovery menu στα setting που θα την δεις την επιλογή.

 

Στα 10 πας μετα όποτε θες.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα με την πάνω τοποθέτηση.

 

Σαν desktop άψογα δουλεύουν τα 8.1 ειναι ταχύτατα,ελαφριά και λιγότερους πόρους και απαιτήσεις εχουν.

Σαν tablet εχει πιο φιλικό και εύχρηστο περιβάλλον εργασίας και πιο tablet friendly UI και των ίδιων των app.

 

Το μόνο αρνητικό των 8.1 οτι κάποιες universal εφαρμογες στα 10 είτε δεν υποστηρίζονται στα 8.1 καθόλου και δεν υπάρχουν καν είτε κάποιες εχουν την έκδοση των 8.1 και δεν εχουν πάρει καθολου αναβάθμιση πχ tunein radio.

 

Βέβαια ειναι λίγες στο σύνολο των app θα έλεγα μιας και πολλές εφαρμογες υποστηρίζονται κανονικά και στα 8.1 και παίρνουν τις αναβαθμίσεις των developer που δίνουν στα 10 εξίσου.

 

Επίσης ενα αλλο αρνητικό μένοντας με τα 8.1 οτι όλοι πλεον οι developer παρέχουν εκπτώσεις και προσφορές στο store μόνο για τα 10ρια.

 

Εννοείται επίσης τα MS native app πλεον σταμάτησε η οποια υποστήριξη και αναβάθμιση τους με επιπλέον features.

Οπως ηταν εως πριν 1 χρόνο εκεί θα παραμείνουν για πάντα.

 

Εννοείται δουλεύουν κανονικότατα έτσι και βέβαια σε επίπεδο λειτουργικού θα υποστηρίζεται εως το 2023.

 

Βέβαια πιστεύω εντως 2-3 ετων τα 10 θα βελτιωθούν σε πολλα σημεία και δεν θα αξίζει πλεον να παραμείνεις με τα 8.1 περαιτέρω απο αυτο το διάστημα.

 

Ήδη η MS εχει δρομολόγησει αλλαγές προς τη σωστή κατεύθυνση και στα 10 που θα βελτιώσει την εμπειρία χρήσης σε tablet mode αλλα και UI που θα δούμε σε ενα δίμηνο απο τώρα για αρχή και περαιτέρω του χρόνου την ανοιξη και λογικά εντός του 17-18 θα δούμε περισσότερες βελτιώσεις/προσθήκες/αλλαγές.

 

Το μόνο κακό οτι τα δίνει καθυστερημένα και σε δόσεις και θέλει υπομονή.

 

Εγώ προσωπικά εχω και τα 2 λειτουργικά στο surface και τουλάχιστον για μια 1-2 ετη θα δουλεύω ταυτόχρονα και τα 2 διότι απο την μια θέλω να παρακολουθώ τις εξελίξεις στα των 10 αλλα παραλληλα μένω στα 8.1 διότι εχουν κάποια χρήσιμα feature που ειναι πιο εύχρηστα και φιλικά ειδικά σε tablet mode αλλα και UI γενικότερα σαν OS εχει μεγαλύτερη ισορροπία desktop με tablet mode και καλύτερο δέσιμο και αλληλεπίδραση.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια σας ευχαρστω πολυ για τις απαντησεις. θα μεινω στα 8,1 τελικα αφου πρωτα βαλω τα 10αρια οπως μου ειπες Αλεξ να μην χασω το λειτουργικο.

Επεξ/σία από takisffff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας.Έχω το Asus Vivotab Note 8 και πήγα να του κάνω επαναφορά εργοσταστιακων ρυθμίσεων και αφού τελείωσε η εγκατάσταση μετά από ώρα,μου κόλλησε στην πρώτη εικόνα που λέει 'Γεια σας' και έχει τελως πάντως να ρυθμίσω την χώρα,γλώσσα κλπ. Καμία ιδέα,θα ήμουν ευγνώμων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...