Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση, μεταφορά, backup, restore games σε άλλο δίσκο ή partition (Steam, Origin, Uplay κλπ)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε εμενα ενω πχ. κατα την εγκατασταση διαλεγω το steam folder E:\!Steam Games  , το steam παντα κανει την εγκατασταση στο E:\!Steam Games\steamapps\common\game_folder_here . Οποτε απλα κανω copy τον φακελο του παιχνιδιου στο E:\!Steam Games\steamapps\common\ και κατα την εγκατασταση το Steam βρισκει τα παλια αρχεια (discovering existing files) και απλα κανει update αν χρειαζεται. Μου φαινετε περιεργο που εσενα κανει την εγκατασταση στον αρχικο φακελο και οχι στο subfolder. Εγω κανω συχνα αυτη την διαδικασια με παιχνιδια που κατεβαζω απο τον θειο για δοκιμη και στην συνεχεια αγοραζω οποτε τα μετακινω στον φακελο του Steam για να μην κατεβαζω τα παντα απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK θα σας πω μόλις κάνω το άλλο κόλπο που έστειλε το παιδί
 
ευχαριστώ πολύ

παιδιά τίποτα :(
 
πάμε πάλι από την αρχή
 
έχω ένα φάκελο με games 
 
θα κάνω install τώρα το steam στον μεγάλο δίσκο , πως θα πω στο steam να πάρει τα games και να μην τα κατεβάζω ξανά?
 
 E:=Games 

post-120148-0-57798700-1462709711_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steam->Settings->Downloads

Πατας στο πρωτο κουμπι 'Steam Library Folders' και στο νεο παραθυρο 'Add Library folder'. Διαλεγεις το folder Ε¨\SteamLibrary. Πατα δεξι click πανω του και 'make default folder'.

Τωρα πρεπει ενα-ενα τα παιχνιδια που σε ενδιαφερουν να τα κανεις install απο το Steam, θα πρεπει να βρισκει τα υπαρχοντα αρχεια και να τελειωνει γρηγορα την εγκατασταση. Προσωπικα αρκετες φορες μου δειχνει οτι παει να κατεβασει απο την αρχη παροτι πριν εγραφε 'discovering existing files' και κανω exit απο το steam, το ανοιγω ξανα και συνεχιζει την εγκατασταση χωρις να κατεβαζει παλι το παιχνιδι

 

Τι εχω στο Steam:

zdc6yVJ.png

 

Που ειναι τα παιχνιδια που εγκαθιστω:
9sBDbAk.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να κανεις εγκατασταση της εφαρμογης του Steam στον ιδιο δισκο με τα παιχνιδια. Απλα να προσθεσεις το σωστο steam library folder οπως σου εδειξα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να κανεις εγκατασταση της εφαρμογης του Steam στον ιδιο δισκο με τα παιχνιδια. Απλα να προσθεσεις το σωστο steam library folder οπως σου εδειξα

τίποτα τα νεύρα μου
 
που μένεις ρε φιλε να έρθεις χάχα

AΚΥΡΟΝ
έκανα αυτό που είπες
 
μετά πάτησα install
 
το capsized το βρήκε φιλε!
 
 
το πρωινό και αυτό e? εάν δεν είχα και εσάς θα κάναμε ακόμα γύρους στο διαδίκτυο.
 
Σας ευχαριστώ όλους
 
ειδικά εσένα :D
 

 

κόλλησε το CS GO 
 
quit steam
 
ρε-open steam
ίδια κατάστασιν

τι να πω- τώρα ok είμαστε
 
επιτέλους!

post-120148-0-13866200-1462711711_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφεροντα ολα αυτα... θελω και γω τα φωτα σας... το λοιπον, εχω εναν ssd 500 gb ο οποιος ομως εχει γεμισει παραπανω απ τον μισο... και εχω καιι αλλον ενα εσωτερικο σκληρο 250 gb... στον ssd που ειναι και ο δισκος που ειναι το λειτουργικο και ολα εχω το προ το nba to cs go και γνκ πολλα αλλα...

θελω να παρω το gta v που πιανει πολυ χωρο απ οτι ειδα περι τα 65 gb και ελεγα να τον βαλω στον σκληρο των 250 gb? θα υπαρξει καπιο θεμα? θα τον βλεπει το steam? ή θα εχω κανα θεμα τυπου σαν το kinglucas απο πανω?

οποιος μπορει help... για να καταλαβω και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα της εγκατάστασης σε ρωτάει να επιλέξεις δίσκο/φάκελο και συνεχίζεις μια χαρά.

α ναι??? κομπλε απλα φοβαμαι μη προκυψει κανα θεμα οπως πιο πανω του φιλου KINGLUCAS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίσου πρώτα να δηλώσεις τον φάκελο/φακέλους που θέλεις να χρησιμοποιείς από τις ρυθμίσεις.

 

5yQ1zdg.jpg

στον 250αρη που σας λεω δν εχω βαλει ποτε παιχνιδι steam παραμονο κατι αλλους ασχετους φακελους εχω...

αρα πρεπει να δηλωσω τον φακελο εδω και μετα εγκατασταση το game ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εχω εγκατεστημένα 2-3 παιχνίδια, οπως diablo III, starcraft II, witcher3 , που εχουν κατέβει μέσω steam και gog.

Αυτός ο δισκος ειναι έτοιμος να κρασάρει και αγορασα εναν καινουργιο.

 

Εφόσον κανω copy paste τους φακέλους, παίζει να λειτουργήσουν; αν υπάρχει φυσικα και καποια επιλογή στα steam/gog να "υποδείξω" τη νέα θεση.

 

Η τα σβήνω και τα κάνω εκ νέου εγκατάσταση;

 

Στη περίπτωση  του τελευταίου, με τα saves,settings κτλ τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...