Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση, μεταφορά, backup, restore games σε άλλο δίσκο ή partition (Steam, Origin, Uplay κλπ)


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BACKUPS ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ

Γεια σας. Έκανα βλακεία, και θέλω να αλλάξω δίσκο ένα παιχνίδι που παίζω (το Subnautica). Αυτό αποθηκεύει δεδομένα μόνο σε σκληρό, και όχι στο Internet. Οπότε, μπορώ εγώ να το μεταφέρω στον κανονικό μου σκληρό, ώστε να κάνω Format τον 2ο (τον πήρα από Laptop χωρίς να κάνω format ο πλίνθος) ? Αν ναι, με τον κλασσικό τρόπο (αντιγράφω όλο το αρχείο του παιχνιδιού από program files σε program files) ? Ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο ? 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Program FIles (x86) > Steam > SteamApps > Common > Subnautica > SNAppdata > SavedGames

 

Edit: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Subnautica\SNAppData\SavedGames

Επεξ/σία από Extinction
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι μιας και ρωτάς για το Subnautica το παίζεις μέσω του launcher της epic και όχι του steam. Θα ψάξεις στο σκληρό σου στο φάκελο που αποθηκεύονται τα save files της epic games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2018 στις 2:42 ΠΜ, Masamune είπε

Υποθέτω ότι μιας και ρωτάς για το Subnautica το παίζεις μέσω του launcher της epic και όχι του steam. Θα ψάξεις στο σκληρό σου στο φάκελο που αποθηκεύονται τα save files της epic games.

Μια ερώτηση για αυτό. Πώς μπορώ να αλλάξω την τοποθεσία που αναγνωρίζει o epic launcher ως τοποθεσία του αρχείου του παιχνιδιού ? Γιατί, όταν το αντέγραψα στον άλλο δίσκο και το διέγραψα από τον αρχικό, δεν το άνοιγε (και τσέκαρα συντομεύσεις και τα πάντα να είναι σωστά). Έπρεπε να το μεταφέρω πάλι στον αρχικό δίσκο για να ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Γιώργος Γ. said:

Μια ερώτηση για αυτό. Πώς μπορώ να αλλάξω την τοποθεσία που αναγνωρίζει o epic launcher ως τοποθεσία του αρχείου του παιχνιδιού ? Γιατί, όταν το αντέγραψα στον άλλο δίσκο και το διέγραψα από τον αρχικό, δεν το άνοιγε (και τσέκαρα συντομεύσεις και τα πάντα να είναι σωστά). Έπρεπε να το μεταφέρω πάλι στον αρχικό δίσκο για να ανοίξει.

Από ανάλογη ερώτηση για το Fortnite στο Epic Launcher. Φαντάζομαι θα ισχύουν τα ίδια και για το Subnautica:

 

1. Copy (DO NOT CUT) the folder called 'Fortnite' in 'Epic Games' folder to a location you want (I will call it Games).
2. After that go to Epic Games launcher and click uninstall Fornite.
3. After it is done, click install and it will tell you where to install the game (this part is a bit tricky), go to the Games folder and name the Fortnite folder that you moved Fortnitee (or anything but Fortnite. If you skip this step, the Epic Games launcher will tell you that the folder needs to be empty).
4. Now go back to the Epic Games launcher and change the path to Games. once you click install, you will see that is has created another folder in Games called Fortnite.
5. Now on your keyboard press Ctrl+Shift+Esc and this will open Task Manager. Over here, you will see Epic Games Launcher task, select it and spam the 'End Task' button. You might see a few error messages, just ignore it and click 'Ok'.
6. Now go to the Games folder and delete the Fortnite folder and rename Fortnitee to Fortnite. Now all you need to do is open Epic Games launcher and click 'Resume'. After some time it will say 'Verifying' and a few minutes later it will say the download is finished and VOILA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επιλογή HDD εγκατάστασης

Καλησπέρα εχω μια λίγο χαζή απορία.
Όταν επιλέγω για εγκατάσταση κάποιον τίτλο απο steam/origin εχω επιλογή σε ποιόν HDD θα γίνει η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαζές απορίες δεν είναι πρόβλημα, βαρεμένες απορίες είναι το πρόβλημα. Google δεν?!

  1. Navigate to your Steam client 'Settings' menu.
  2. Select 'Steam Library Folders' from the 'Downloads' tab.
  3. From here, you can view your default installation path, as well as creating a new path by selecting 'Add Library Folder'.

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7418-YUBN-8129

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους. Πώς μπορώ να κάνω σωστό αντίγραφο ασφαλείας των παιχνιδιών μου, και των επιτευγμάτων μου ούτως ώστε να μην χάσω την πρόοδο μου,στα παιχνίδια της,Steam,Origin,

Sniper Elite 3, Sniper Elite 4, Need for Speed™ Payback, Counter-Strike Global Offensive, Call of Duty Advanced Warfare, Call of Duty Advanced Warfare - Multiplayer.

Τα παιχνίδια του Steam έχω κάνει αντίγραφο ασφαλείας σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο μέσα από την πλατφόρμα του steam σε μορφή cd 640mb έχω πράξει σωστά?.

Φαντάζομαι πως και η επαναφορά τους μετά το format του υπολογιστή θα γίνει με τον εξής αντίθετο τρόπο όπως έκανα την αντιγραφή.

Επίσης έχω κάνει backup και στο αρχείο steamworks common redistributaples που μου το βγάζει στο steam backup αυτό το αρχείο πρέπει να το επαναφέρω πρώτο και μετά τα παιχνίδια, ή δεν έχει σημασία ή να μην το επαναφέρω καθόλου.

Όσο αναφορά την Origin δεν γνωρίζω καθόλου πώς γίνεται σωστό backup διάβασα δεξιά-αριστερά κάποια που γράφονται αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί είμαι λίγο άσχετος :) . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DimitrisGe είπε

Γεια χαρά σε όλους. Πώς μπορώ να κάνω σωστό αντίγραφο ασφαλείας των παιχνιδιών μου, και των επιτευγμάτων μου ούτως ώστε να μην χάσω την πρόοδο μου,στα παιχνίδια της,Steam,Origin,

Sniper Elite 3, Sniper Elite 4, Need for Speed™ Payback, Counter-Strike Global Offensive, Call of Duty Advanced Warfare, Call of Duty Advanced Warfare - Multiplayer.

Τα παιχνίδια του Steam έχω κάνει αντίγραφο ασφαλείας σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο μέσα από την πλατφόρμα του steam σε μορφή cd 640mb έχω πράξει σωστά?.

Φαντάζομαι πως και η επαναφορά τους μετά το format του υπολογιστή θα γίνει με τον εξής αντίθετο τρόπο όπως έκανα την αντιγραφή.

Επίσης έχω κάνει backup και στο αρχείο steamworks common redistributaples που μου το βγάζει στο steam backup αυτό το αρχείο πρέπει να το επαναφέρω πρώτο και μετά τα παιχνίδια, ή δεν έχει σημασία ή να μην το επαναφέρω καθόλου.

Όσο αναφορά την Origin δεν γνωρίζω καθόλου πώς γίνεται σωστό backup διάβασα δεξιά-αριστερά κάποια που γράφονται αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί είμαι λίγο άσχετος :) . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Τα saves μεταφέρονται αυτόματα στο steam.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Τα saves μεταφέρονται αυτόματα στο steam.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Δηλαδή όταν θα κάνω format και ξανά κατεβάσω τα παιχνίδια από το Steam η πρόοδος μου μέσα στα παιχνίδια θα είναι η ίδια ή θα ξεκινήσουν από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DimitrisGe είπε

Δηλαδή όταν θα κάνω format και ξανά κατεβάσω τα παιχνίδια από το Steam η πρόοδος μου μέσα στα παιχνίδια θα είναι η ίδια ή θα ξεκινήσουν από την αρχή.

Ίδια φίλε ένα από τα καλά των υπηρεσιών αυτών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...