Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ετοιμάζει το Galaxy Note 3 Neo με εξαπύρηνο επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung έχει στα σκαριά τον πρώτο εξαπύρηνο επεξεργαστή για smartphone και η πρώτη συσκευή η οποία θα τον ενσωματώνει θα είναι το Galaxy Note 3 Neo.Χωρίς να υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση, με βάση αρκετά αξιόπιστες διαρροές, μαθαίνουμε ότι το Galaxy Note 3 Neo θα είναι μια πιο φθηνή πρόταση του Galaxy Note 3 με σημαντικές διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Ο εξαπύρηνος επεξεργαστής είναι ένα από αυτά και συγκεκριμένα το Exynos 5260 SoC που αν και δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα, γνωρίζουμε ότι χρησιμοποιεί τέσσερις πυρήνες χρονισμένους στο 1.3 GHz και δύο πυρήνες στο 1.7 GHz με δυνατότητες HMP (Heterogeneous Multi-Processing) για χρήση και των 6 πυρήνων ταυτόχρονα.

 

Οι φωτογραφίες της συσκευής που έχουν διαρρεύσει δείχνουν ότι ο σχεδιασμός του Note 3 Neo δε θα διαφέρει από αυτό του Note 3, συμπεριλαμβανομένου και του πλαστικού υλικού στο πίσω μέρος που μοιάζει με δέρμα.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Galaxy Note 3 Neo περιλαμβάνουν Super AMOLED οθόνη 5.55 ιντσών με HD ανάλυση, 8mp κάμερα με Flash, 2.1 κάμερα στο εμπρόσθιο μέρος, 2 GB RAM, 16 GB αποθηκευτικού χώρου, microSD θύρα αλλά και μπαταρία με χωρητικότητα 3.100 mAh. Στηρίζεται στην έκδοση 4.3 Jelly Bean του Android αλλά θα αναβαθμιστεί κανονικά και στην έκδοση 4.4 KitKat.

 

Οι πληφοροφίες αναφέρουν ότι θα διατεθεί σε δύο εκδόσεις, μία με υποστήριξη LTE δικτύως και μία με 3G υποστήριξη. Οι επιδόσεις του αναμένεται να είναι καλύτερες από αυτές του Galaxy S4 όχι όμως από του Galaxy Note 3.

 

Το Galaxy Note 3 Neo αναμένεται να παρουσιαστεί επίσημα κατά τη διάρκεια της έκθεσης MWC 2014 η οποία θα διεξαχθεί το διάστημα 24-27 Φεβρουαρίου στη Βαρκελώνη.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει κατάσταση AMD FX-6XXX...

6 πυρήνες αλλά 1.3GHz (FX-6300 δύναμη)
όχι 4 πυρήνες αλλά ninja,δηλαδή τον 2.3GHz Krait 400 (i5 δύναμη,άσε που πολλές εφαρμογές δεν εκμεταλλεύονται καν 4 πυρήνες)

Οπότε προς το παρόν ωραίο σαν concept,αλλά μέχρι να αποκτήσει περισσότερη δύναμη ανά πυρήνα major no flag!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το θελω ουτε τζαμπα,με τα παλιοπλαστικα και τα παλιοδερματα.

Προλαβα να καλυψω καποιους?

 

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

 

αμ να ηταν μονο τα παλιοπλαστικα δεν ειναι ομως μονο αυτα...εχει πολλα μειων η σαμμυ!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δηλωνω ενδιαφερον...

 

δεν εχω το χρημα για Νοτε3+οτι μου φαινεται πολυ μεγαλο

ειχα νοτε2,δεν ξαναπαιρνω,τελειο αλλα πολυ χοντροκομενο σε σχεση με Ν3 και S4(που εχω τωρα)

θελω μεγαλη οθονη,μεγαλυτερη του S4-μικροτερη του Ν3

θελω καλυτερη μπαταρια

αναβαθμιση hardware και σχεδιασμου απο Ν2

 

ναι,αμα βγει σε σωστη τιμη και χωρις προβληματα το καινουργιο 6πηρυνο SoC,θα το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα νομιζετε οτι μας ενδιαφερει αν δεν το θελετε ουτε τζαμπα; Κατι για την ειδηση θα σχολιασετε;

Αν δεις καλυτερα το υφος του σχολιου μου θα καταλαβεις οτι εγραψα το ιδιο με σενα αλλα με αλλο τροπο.;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις καλυτερα το υφος του σχολιου μου θα καταλαβεις οτι εγραψα το ιδιο με σενα αλλα με αλλο τροπο.;)

 

Εχεις απολυτο δικιο. Και συνηθως πιανω την ειρωνια. My fault

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταντησει αηδια αυτο με τους πυρηνες. Αφου οσους κ να βαλεις παλι λαγκαρισμα θα παιζει. Τι το συζηταμε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

εγω γιατι δεν βλεπω λαγκαρισμα; (μιλαω για το καθαρο Android, πχ σε συσκευες Nexus. ειδικα τα προσθετα της Samsung μου φερνουν αναγουλα)

 

το μονο σφαλμα του android (περα απο την χείριστη διαχειριση των διεργασιων που τρεχουν στο παρασκηνιο που κανει το λειτουργικο αχρηστο σε συσκευες με μικρη ram) ειναι οτι το παιρνει η καθε εταιρεια και το βγαζει σε κινητα των 80 ευρω. αν ειχαν ολα την τιμη του iPhone, θα ειχαν ολοι τις καλυτερες εντυπωσεις. η μονη σου ελπιδα για να αλλαξεις γνωμη απο εκει και περα ειναι να περιμενεις να βαλουν SSD στα κινητα.

 

ΥΓ) πληροφοριακα... εχεις δει πως κολλαει το iOS 7 στο iPhone 4? (το οποιο βεβαια δεν ειχε 80 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...