Προς το περιεχόμενο

AMD Kaveri APUs. Ανακοινώθηκαν επίσημα τα μοντέλα A10-7850K, A10-7700K και A8-7600


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτό λέω ότι είναι παράλογο,δηλαδή κάποιος που αγόρασε κάποτε fx-4100 θα αλλάξει επεξεργαστή όποτε αποφασίσει η amd να αλλάξει socket;;;

Επειδή βγήκαν οι haswell εξαφανίστηκαν οι sandy/ivy;;;Όχι, αν δεις σε όλα τα μαγαζιά φίσκα γεμάτα είναι ακόμα από s1155.

Το ότι αλλάζει συχνά σημαίνει ότι μπορείς αν θέλεις να πάρεις κάτι καινούργιο,αν θες αναβάθμιση υπάρχουν και πολλά παλιά ακόμα.

 

Και τι θα πει ακριβά;Σε όσους υπάρχουν στα ίδια λεφτά με τους amd βγάζουν και την ίδια δύναμη,με άλλον τρόπο δηλαδή λιγότεροι πυρήνες αλλά πολύ ποιο δυνατοί.

 Εισαι στα καλα σου ρε φιλε η επιτηδες το παιζεις χαζος για να υποστηριξεις τις πιπες που λες?? το παλικαρι σου λεει ομορφα κι ωραια οτι η Intel με καθε νεα γενια αλλαζει και socket. δλδ θες και μητρικη! με μια ΑΜ3+ μητρικη μπορεις να εχεις Athlon, Phenom και FX και ισως και την επομενη γενια. δλδ 3-4 γενιες στο ιδιο socket! το πιασες τωρα?? και οσον αφορα τη συγκριση τιμης-αποδοσης ολος ο κοσμος ξερει οτι η AMD δεν πιανεται εκτος απο σενα που εχουν ιδια τιμη και αποδοση!! σαν καλο fanboy που εισαι λοιπον, προτεινε στον κοσμο διπυρηνο I3 αντι για 6πυρηνο AMD και κλειδωμενο Ι5 στα 3.2GHz αντι για ξεκλειδωτο 8320-8350 στα 5GHz. και τελος για το overclocking ολοι της AMD ειναι ξεκλειδωτοι. εσυ σαν καλο θυμα σκασε 30-40€ παραπανω για την ξεκλειδωτη εκδοση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσυ σαν καλο θυμα σκασε 30-40€ παραπανω για την ξεκλειδωτη εκδοση. 

Και ουτε καν ξεκλειδωτη εκδοση,παλι εχουν στοπ,απο 3 θα τον πας 4 και με το που τον πας 4.1.......μπαμ δεν μπουταρουν τα windows.Δεν ξερω πραγματικα γιατι το κανουν αυτο,δλδ πρεπει να παρεις τον i7 τον 900€ για να μην σου τον εχουν με οριο παλι?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια ΑΜ3+ μητρικη μπορεις να εχεις Athlon, Phenom και FX και ισως και την επομενη γενια. δλδ 3-4 γενιες στο ιδιο socket! το πιασες τωρα??

Ναι τό'πιασα σας πλασάρουν την ίδια τεχνολογία για καμιά δεκαριά χρόνια και τους λέτε και ευχαριστώ...

 

και οσον αφορα τη συγκριση τιμης-αποδοσης ολος ο κοσμος ξερει οτι η AMD δεν πιανεται εκτος απο σενα που εχουν ιδια τιμη και αποδοση!!

Εγώ ξέρω ότι έχει μεγάλη υπολογιστική δύναμη,πολύ ποιο μεγάλη από αντίστοιχης τιμής intel,εσύ ξέρεις ότι το απόδοση σημαίνει το πόσο σου δίνει εσένα;;;Γιατί στης μετατροπές και συναφή «multicore» (parallel programming) εργασίες έχεις μεν πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά δυστυχώς αυτό μεταφράζεται σε πολύ λίγα άλλα πράγματα(πολύ λίγα παιχνίδια).

Οι intel στο σύνολο έχουν λιγότερη υπολογιστική δύναμη αλλά σου δίνουν πολύ περισσότερο από έναν αντίστοιχο amd.  

 

Και ναι,όσο και να κλοκάρεις έναν επεξεργαστή δεν του αλλάζεις την τεχνολογία του,ναι μεν γίνεται ποιο γρήγορος αλλά δεν αναπληρώνει την έλλειψη τεχνολογίας.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι εμπειρια μπορει να εχεις και να το λες αυτο αλλα εχω δει πολλες εκδοσεις Κ στα 4.5GHz. ειδικα οι Sandy Bridge ηταν οι καλυτεροι στο συγκεκριμενο κομματι κατι που μπορουν να επιβεβαιωσουν και οι Intel χρηστες πιστευω. ισως να ηθελαν σημαντικη αυξηση στα Volt και καλη ψυξη για να πανε παραπανω. Αλλα οταν πηγαιναν πραγματικα πετουσαν! Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με την Intel εκτος απο τις τιμες της απλα δε μπορω να ακουω χαζα "επιχειρηματα".  Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι για τον απλο-μεσο-απαιτητικο χρηστη η AMD ειναι μονοδρομος. Για επαγγελματιες και ατομα που απλα χρειαζονται το καλυτερο για συγκεκριμενη δουλεια τοτε η Intel ειναι μονοδρομος. Αλλα επειδη εδω το θεμα ειναι οι APU πιστευω οτι ειναι πολυ καλη κινηση απο την AMD. Προσωπικα θα προτιμουσα να ειχαν τη δυναμη των FX κι ας ειχαν την ιδια τιμη και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ουτε καν ξεκλειδωτη εκδοση,παλι εχουν στοπ,απο 3 θα τον πας 4 και με το που τον πας 4.1.......μπαμ δεν μπουταρουν τα windows.Δεν ξερω πραγματικα γιατι το κανουν αυτο,δλδ πρεπει να παρεις τον i7 τον 900€ για να μην σου τον εχουν με οριο παλι?!

έχει δίκιο ο φίλος.

προχθές σε γειτονικό σπίτι με 3570k,ο ιδιοκτήτης του,τον πήγε στα 5,0ghz και άκουσον άκουσον..ήρθε η ίδια η Intel και του ξήλωσε το αυτί. :shock:

θα στο επιβεβαιώσει σε λίγο και ο "τσουκαλάς" της AMD.

 

ρε τι λένε οι κερατάδες(με την καλή έννοια)εδώ μέσα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταλάβουν ορισμένοι που κατακρίνουν τους νέους επεξεργαστές της AMD, ότι εκτός από τους χρήστες που χρησιμοποιούν office-outlook, και τους hardcore gamer-άδες, υπάρχει μια τεράστια τρίτη ομάδα χρηστών, οι λεγόμενοι περιστασιακοί gamer-άδες (casual/occasional gamers).

 

Οι casual gamers, θέλουν να παίξουν ένα παιχνίδι για την πλάκα τους, χωρίς να αγχώνονται αν πιάνουν 40 ή 240 fps.  Δεν έχουν δώσει 2 χιλιάρικα για να πάρουν top-end κάρτα γραφικών και επεξεργαστές (και σε έξι μήνες να έχουν χάσει τα μισά τους λεφτά).  

 

Κάποιοι άνθρωποι χάνουν τον ύπνο τους αν δεν έχουν 90fps στα 1440p. Κάποιοι άλλοι απλά παίζουν παιχνίδια για την πλάκα τους. Εγώ ανήκω στη δεύτερη κατηγορία γιατί δεν έχω χρόνο. Όπως τη βρίσκει ο καθένας. 

 

 

Η σειρά Κaveri είναι ένα εξαιρετικό τεχνολογικό επίτευγμα. hUMA, hQ, TrueAudio, HVC, UVD, είναι πραγματικά χρήσιμες και πρωτοποριακές τεχνολογίες εν αντιθέσει με το ...SmartConnect της Intel.  

Ο Α10 7850Κ και οι Α8-7600 65W/45W είναι  ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟI επεξεργαστές που θα καλύψουν τις περισσότερες ανάγκες των χρηστών. Όταν (σύντομα) η AMD θα παρουσιάσει τα προγραμματιστικά εργαλεία που θα απελευθερώνουν τις παραπάνω τεχνολογίες στους προγραμματιστές, θα είναι ακόμα γρηγορότεροι και καλύτεροι. 

 

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να τρέξει Photoshop σε τρελές αναλύσεις ή να κάνει encoding σε επαγγελματικό επίπεδο, ας πάει σε i7. 

 

(Και πρωτού με πείτε AMD fanboy, οι επεξεργαστές στα κυρίως PC μου είναι i5 3570K)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι,όσο και να κλοκάρεις έναν επεξεργαστή δεν του αλλάζεις την τεχνολογία του,ναι μεν γίνεται ποιο γρήγορος αλλά δεν αναπληρώνει την έλλειψη τεχνολογίας.   

Το κλοκαρισμα ξερω πολυ καλα τι ειναι αλλα,εγω προσωπικα το κανω σαν χομπυ,και οπως ολοι οι υπολοιποι το κανουν σαν χομπυ και τιποτα αλλο παραπανω,τωρα απο εκει και περα η ελειψη παιχνιδιων.........δεν το νομιζω,εαν παρατηρησες τωρα τελευταια στο gaming,επειδη οι κονσολες πηγαν με την amd,ετσι και οι εταιριας οτι βγαζουν θα το βγαζουν με καλητερη υποστηριξει προς τους amd επεξεργαστες,με λιγα λογια,εκει που εγω εχω εναν 8core και μεχρι χθες δουλευαν μονο οι 4 πυρηνες,τωρα δουλευει 8 στους 8,και το ειδα με 3 παιχνιδια μεχρι τωρα,bf4,saints row 4 και προσφατα μετα απο το update που εκανε το tomb raider,το εβαλα και αυτο για multicore,για αυτο και το bf4 με foul τα παντα δεν τραβαει ουτε λιγο,και ανοίγοντας το task manager το βλεπω οτι η χρηση cpu που γινετε ειναι κοντα στο 30% και με χρηση 8 πυρήνων και οχι 4αρων οπως το bf3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαικ..οπως ειπα εγω πιστευω οτι υπερχρονιζονται πολυ καλα οι Intel αλλα πληρωνεις το τιμημα. Οσο για σενα λαβωμενο ξωτικο διαβασε κανα review και δουλεψε κανεναν AMD ειδικα σε «multicore» (parallel programming) εργασίες και μετα ελα να μας πεις αν αξιζαν τα λεφτα που εσκαγες τοσα χρονια. Και οσο για την τεχνολογια οση αυξηση ειχε η Intel απο γενια σε γενια τοση περιπου ειχε και η AMD με εξαιρεση τους πρωτους Bulldozer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για σενα λαβωμενο ξωτικο διαβασε κανα review και δουλεψε κανεναν AMD ειδικα σε «multicore» (parallel programming) εργασίες και μετα ελα να μας πεις αν αξιζαν τα λεφτα που εσκαγες τοσα χρονια. Και οσο για την τεχνολογια οση αυξηση ειχε η Intel απο γενια σε γενια τοση περιπου ειχε και η AMD με εξαιρεση τους πρωτους Bulldozer.

Καταρχας μην με βαζεις σε κανα σακί μαζι με fanboys,δουλευω και απο τα δυο,και amd και intel,απο εκει και περα,αν διαβαζες και κανα post ποιο πισω,θα εβλεπες οτι ειπα,οτι ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους,δεν υποστηρίζω τιποτα,την επιλογη που εχω κανει ειναι καθαρα πρωσοπικη και δεν θα βγαινω εξω στον κοσμο να υποστηρίζω το προιον που εχω παρει,γιατι πολυ απλα δεν με ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ να κανω κατι τετοιο,αν καποιος θα με ρωτησει την γνωμη μου γιατι π.χ ξερει οτι το εχω και το χρησιμοποιώ τοτε απλα θα του πω την γνωμη μου και τιποτα αλλο παραπερα.Ο καθενας παιρνει το οτιδηποτε για να καλυψει την δουλεια που θελει να κανει,και αναλόγως και με την τσεπη του καθενος,και να σου και το αλλο,δλδ αν ο χψ εχει ενα budget μεχρι 400€ να φτιαξει pc να παιζει σωστα και ενα παιχνιδι,θα παει να παρει intel? ή θα παρει amd γιατι θα του βγαινει στην τσεπη του,εδω τωρα μηλατε για της τεχνολογιες του cpu που ενας μεσος ανθρωπος δεν ξερει καν πως να τα αξιοποίηση,δεν ειναι ολοι σαν και εμας που τα ξερουμε.Σε γενικες γραμμες το τοπικ εχει ξεφυγει εντελως εκτος θεματος.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ..το post μου δεν πηγαινε σε σενα φιλε μου αλλα σε ενα πραγματικο fanboy με ονομα ΤheELF (elf=ξωτικο) ;)

παρομοιως αν διαβαζες κι εσυ προσεχτικα τα προηγουμενα ποστ μου θα καταλαβαινες οτι αυτος με τα 400€ προυπολογισμο θα πηγαινε φυσικα σε AMD! και για να γυρισουμε επι του θεματος οι APU ειναι μια πολυ καλη επιλογη καθως θα γλυτωνε τα εξοδα για καρτα γραφικων οπου θα μπορουσε να τα ξοδεψει για αναβαθμιση αλλων εξαρτηματων που θα εκαναν το συστημα του να πεταει για τα λεφτα του (βλεπε SSD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ..το post μου δεν πηγαινε σε σενα φιλε μου αλλα σε ενα πραγματικο fanboy με ονομα ΤheELF (elf=ξωτικο) ;)

παρομοιως αν διαβαζες κι εσυ προσεχτικα τα προηγουμενα ποστ μου θα καταλαβαινες οτι αυτος με τα 400€ προυπολογισμο θα πηγαινε φυσικα σε AMD!

χαχα,κανε και μια παραθεση φιλε μου :P να καταλαβουμε που μιλας :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα,κανε και μια παραθεση φιλε μου :P να καταλαβουμε που μιλας :D :D

πιστευα θα το επιανες γτ μιλουσες μαζι του και θα ειχες δει το ονομα του ξωτικου (για να μην πω καλυτερα troll). o οποιος εχει εξαφανιστει κοιτωντας benchmarks για να μας αποδειξει οτι η Intel ειναι καλυτερη! χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευα θα το επιανες γτ μιλουσες μαζι του και θα ειχες δει το ονομα του ξωτικου (για να μην πω καλυτερα troll). o οποιος εχει εξαφανιστει κοιτωντας benchmarks για να μας αποδειξει οτι η Intel ειναι καλυτερη! χαχαχ

Και κοιτουσα να δω στο θεμα τον multicore και στο gaming,μεχρι και η ea εχει κλειση συμφωνια με amd για τα παιχνιδια που θα βγαζει να ειναι multicore πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...