Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Θερμοκρασιας


Diablo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω την MSI KT4 ULTRA και το Global Win Cak 88T.Το προβλημα ειναι οτι

το Chipset εχει την ιδια θερμοκρασια με την cpu.Δηλαδη οταν παιζω καποιο παιχνιδι ο επεξεργαστης εχει 62 βαθμους και το chipset 60.Εχω Athlon XP στα 2 giga και το κουτι μου ειναι ανοιχτο.Αυτο εγινε οταν αλλαξα ψυκτρα.Που μπορει να οφειλεται ρε παιδια αυτο;Ευχαριστω εκ των προτερων. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανοικτο κουτι, τι να πουμε για θερμοκρασιες?

Το κουτι πρεπει να ειναι κλειστο, και δωσε περισσοτερα στοιχεια, ποσους ανεμιστηρες εχεις, τι θερμοκρασια με κλειστο κουτι, θερμοκρασιες idle & full load, τι θερμοαγωγιμη εβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω μονο την ψυκτρα στον επεξεργαστη και ενα μικρο ανεμιστηρα στο chipset.Με κλειστο κουτι σε idle load η cpu γυρω στους 60 και το chipset 55.Σε full load με κλειστο κουτι 72 και 65 αντιστοιχα.Το κουτι ειναι Full Tower.Στο μεταξυ ρε παιδια και τους δυο δισκους τους εχω με τα cd-rom μεσα σε cases.Δεν ξερω τι να κανω.Παστα εβαλα αυτη που ειχε η ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ανεμιστήρες γιά να βάζουν κρύο αέρα στο κουτί και να βγάζουν το ζεστό πως περιμένεις να ρίξεις τη θερμοκρασία της CPU;

Όσο καλό cooler και να βάλεις δεν μπορεί να αποδώσει αν ο αέρας μέσα στο κουτί έχει θερμοκρασία 65 βαθμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεμιστηρες για το κουτι θελεις.Να βαλεις φιλε μου γιατι χρειαζονται.

Επιπλεον δοκιμασε να ξαναβαλεις την ψυκτρα μηπως και δεν εχει μπει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν γνωρίζω τι παίζει με τις MSI, πως μετράς την θερμοκρασία του chipset; Έχει δικό της σένσορα ή την μετράς με κάποιο άλλο τρόπο εσύ;

 

Πάντως αυτά που σου λένε τα παιδιά για την εισαγωγή κρύου αέρα από το χαμηλό/μπροστινό μέρος του κουτιού είναι κάτι που πρέπει να το κάνεις αν θέλεις να κατεβάσεις την θερμοκρασία του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Θερμοκρασια τη μετραω με το PC Alert της MSI.To θεμα ρε παιδια ειναι οτι η θερμοκρασια του Chipset εχει ανεβει πολυ απο τοτε που αλλαξα την ψυκτρα.Ειναι δυνατον το Chipset να εχει τοσο ανεβασμενη θερμοκρασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαινεται να εχει σχεση η ψυκτρα με τη θερμοκρασια της μητρικης.

Μηπως με την αλλαγη της ψυκτρας,ο νεος ανεμιστηρας ειναι δυνατοτερος και χαλαει τελειως την κυκλοφορια του αερα στο κουτι σου;(κυριως επειδη ετσι κι αλλιως δεν ειχες καλη κυκλοφορια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika de to M/B temp den einai to temp tou chipset, alla tou esoterikou xorou tou koutiou. Prepei oposdipote na valei 1-2 anemisthres sto piso meros na vgazei to zesto("kauto") aera pou vgainei apo th psyxtra. Kalo einai na valeis kai mprosta anemisthres gia na mpainei aeras sto kouti kai na ananeonetai o aeras sto kouti (na exeis roh aera apo mprosta-->piso). Pisteuo oti tha riksei 4-5oC to temp tou CPU kai kamia 10-15oC to M/B temp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω μονο την ψυκτρα στον επεξεργαστη και ενα μικρο ανεμιστηρα στο chipset.Με κλειστο κουτι σε idle load η cpu γυρω στους 60 και το chipset 55.Σε full load με κλειστο κουτι 72 και 65 αντιστοιχα.Το κουτι ειναι Full Tower.Στο μεταξυ ρε παιδια και τους δυο δισκους τους εχω με τα cd-rom μεσα σε cases.Δεν ξερω τι να κανω.Παστα εβαλα αυτη που ειχε η ψυκτρα.

 

re ti ennoeis mono tin psiktra ston epeksergasti??? den exis anemistira??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den to ipame gia plaka re.. etsi pos to ipes auto afinis na ennoithi.. tespa des me tin kainourgia psiktra an pataei kala.. episis na simiwsw oti otan ixa piii 800 se asus cuv4x (via apollo pro) eixa temp 42 43 epeksergasti k otan allaksa se msi i815ep pro mou varouse 59 o cpu! ligo prin tin anavathmisi tora to kalokairi ixe akoma k 64 ores ores meta apo 3d.. e afou allakses psiktra vale tin palia k des an iparxi to provlima pali.. apo trofodotiko pos pas? mipos perni poli reuma to kainourgio anemistiri pou evales k den eparki gia to chipset? elegkse an doulevi sta idia rpm pou douleve me to palio anemistiraki stin cpu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...