Προς το περιεχόμενο

ιεκ?


Mr.Rainbolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σου έχω απαντήσει ήδη πριν κάποιες μέρες σ'αυτό που ξαναρωτάς;

 

Και όλα τα δημόσια ΙΕΚ είναι δωρεάν τώρα. Αν είσαι "έξυπνος" στην επιλογή, θα μπεις σε κάποιο.

Εδώ μπήκε σε ΙΕΚ Θεσσαλονίκης ο ανιψιός μου με τα μόνα μόριά του το απολυτήριο με 10.

Ναι οντως μου απαντησες απλος η διαφορα προπτυχιακο-μεταπτυχιακο με εχει μπερδεψη.. Και ειναι οντως τοσο κακο το προπτυχιακο? Γιατι με τα οσα εχω διαβασει απο σενα και γενικα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. με λιγα λογια θα σε εχουν στο φτυσιμο εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προπτυχιακό είναι το πτυχίο που δίνουν τα πανεπιστήμια της Ελλάδας και τα ΤΕΙ.

Μεταπτυχιακό είναι η εξειδίκευση που κάνεις πάνω στο πτυχίο που έχεις πάρει.

 

Πχ, φοιτητής ιατρικής, παρακολουθεί μαθήματα προπτυχιακού. Το ίδιο και ο οποιοσδήποτε φοιτητής.

 

Πτυχιούχος πια ιατρικής σχολής, παρακολουθεί μαθήματα μεταπτυχιακού και παίρνει ειδικότητα και γίνεται πχ οφθαλμίατρος.

 

Το προπτυχιακό στο εξωτερικό (το πτυχίο που θα πάρεις αν περάσεις σε κάποια σχολή στις πανελλαδικές) ονομάζεται Bachelor.

Το μεταπτυχιακό ονομάζεται Master.

 

Το Bachelor που σου πουλά ο τύπος ουδεμία σχέση έχει με προπτυχιακό Ελλάδας ή με προπτυχιακό (bachelor) εξωτερικού.

Αν βγεις στο εξωτερικό αποκλείεται να σου δώσει τα credits να γίνει ισοβάθμιση με πτυχίο προπτυχιακό πανεπιστημίου εξωτερικού. Στην Ελλάδα πόσο πιάνει αν και δεν γνωρίζω, νομίζω μπορώ να πω λίγα, γιατί ο κλάδος που θέλεις να ακολουθήσεις είναι κορεσμένος κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Rainbolt,  εφοσον το κολλεγιο εδω ειναι σε συνεργασια με πανεπιστημιο που ανηκει σε χωρα της ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχει προβλημα αναγνωρισης όπως και τα Credits αναγνωριζονται. Αναφερομαι πως εδω να γινεται το προγραμμα και τα μαθηματα ακριβως τα ιδια με το εξωτερικο.

 

Το θεμα ειναι οτι οι σπουδες στην πληροφορικη εκτος απο το χαρτι ειναι και ποσο το ψαχνεις μονος σου το πραγμα! 

Το χαρτι και η εισοδος σε εναν ακαδημαικο χωρο σου προσφερει τον τροπο να ψαξεις και να ερευνησεις μονο σου και φυσικα παιρνεις και γνωσεις ως ενα βαθμο. 

 

Πρεπει ομως και εσυ να προσπαθησεις να πιστεψεις και να αγαπησεις αυτο που θες να κανεις στην ζωη σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Rainbolt,  εφοσον το κολλεγιο εδω ειναι σε συνεργασια με πανεπιστημιο που ανηκει σε χωρα της ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχει προβλημα αναγνωρισης όπως και τα Credits αναγνωριζονται. Αναφερομαι πως εδω να γινεται το προγραμμα και τα μαθηματα ακριβως τα ιδια με το εξωτερικο.

 

Το θεμα ειναι οτι οι σπουδες στην πληροφορικη εκτος απο το χαρτι ειναι και ποσο το ψαχνεις μονος σου το πραγμα! 

Το χαρτι και η εισοδος σε εναν ακαδημαικο χωρο σου προσφερει τον τροπο να ψαξεις και να ερευνησεις μονο σου και φυσικα παιρνεις και γνωσεις ως ενα βαθμο. 

 

Πρεπει ομως και εσυ να προσπαθησεις να πιστεψεις και να αγαπησεις αυτο που θες να κανεις στην ζωη σου!!

Ακριβώς τα ίδια μαθήματα, από πού κι ως πού, την στιγμή που σου λέει θα τελειώσει το ΙΕΚ και μετά θα κάνει 2 εξάμηνα για το Bachelor;

 

Έχεις δει τα μαθήματα που διδάσκονται σε ΙΕΚ να τα συγκρίνεις με τα μαθήματα σε σχολή πληροφορικής;

Ε, καμία σχέση....

 

Από πείρα μιλώ. Τι εννοώ... Έχω τελειώσει ΤΕΙ τουριστικά στην Ελλάδα, και ταυτόχρονα έκανα και ΙΕΚ πληροφορικής. Ειδικός πληροφορικής με πολυμέσα ονομαζόταν η ειδικότητα. Εκείνα λοιπόν τα χρόνια, είχαν πρωτοβγεί τα ΙΕΚ πριν καμιά πενταετία, τα οποία ανταγωνίζονταν τα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών (κοινώς τα κολλέγια) και τις απλές σχολές που με πολύ καλούς βαθμούς σε έβαζαν σε τμήματα των ΤΕΙ μετά. Τα τελευταία δεν επέζησαν και έκλεισαν και έγιναν και αυτά ΙΕΚ. Είχαν πολυδιαφημιστεί με αναγνωρισμένα πτυχία σε όλη την Ευρώπη, κτλ κτλ μαλακίες.

 

Όταν λοιπόν τελείωσα το ΙΕΚ, ταυτόχρονα τελείωσα και το πανεπιστήμιο. Σκέφτηκα λοιπόν να πάω μετά σε κολλέγιο, να συνεχίσω τις σπουδές πληροφορικής να πάρω και δεύτερο χαρτί και ας μην ήταν αναγνωρισμένο στην Ελλάδα. Θεσσαλονίκη και εγώ. Γύρισα όλα τα κολλέγια, τάζαν πράσινα άλογα σχετικά με το επίπεδο σπουδών τους, αλλά κανένα δεν δεχόταν να αναγνωριστούν μαθήματα του ΙΕΚ για να γλιτώσω κάποια εξάμηνα από την φοίτηση στο κολλέγιο. Και λεφτά να ζητάν τρελά, καμιά 10ριά χιλιάρικα τον χρόνο. Και ο λόγος ήταν ότι οι σπουδές που πρόσφεραν δεν είχαν καμιά σχέση με αυτά που έμαθα στο ΙΕΚ. Και δεν είχαν και άδικο. Πως πχ θα μπορούσα να παρακολουθήσω μαθήματα προγραμματισμού, όταν στο ΙΕΚ μας έμαθαν C++ και αυτό της κακιάς ώρας; Όταν ώρες διδασκαλίας αναλώθηκαν να μας μάθουν word, excel κτλ αναλυτικά; Όταν μας μάθαιναν photoshop και κάτι άλλα προγράμματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας; Φοιτητής πληροφορικής δεν θα πάει στο πανεπιστήμιο να του μαθαίνουν τέτοια πράγματα. Και βασικά όποια προγράμματα επεξεργασίας εικόνας και ήχου, τα μάθαμε την δεύτερη χρονιά στο ΙΕΚ, αφού η πρώτη αναλώθηκε σε μαθήματα μαλακίες. Αντί για C++ υπήρχαν άλλα ΙΕΚ που μάθαιναν Pascal, τι να λέμε τώρα....Αρχές 2.000, όχι και τόσο παλιά.

 

Ε λοιπόν, φαίνεται ότι την ίδια ιδέα με εμένα είχαν και άλλοι πολλοί. Οπότε τα κολλέγια βρήκαν άνοιγμα και πελατεία και σε άλλη αγορά, τους απόφοιτους ΙΕΚ. Για να τους προσεγγίσουν λοιπόν, προσάρμοσαν κάποιο πρόγραμμα σπουδών, που θα έδινε bachelor σε απόφοιτο ΙΕΚ, χωρίς να χρειάζεται να παρακολουθήσει μαθήματα 3 χρόνων στο κολλέγιο, αλλά ένα χρόνο μόνο.

 

Ποιος απόφοιτος πληροφορικης ΙΕΚ θα μπορέσει να πάει πανεπιστήμιο στα τελευταία δύο εξάμηνα και θα μπορέσει να παρακολουθήσει μαθήματα; Δουλευόμαστε αναμεταξύ μας; Έχουν βγάλει ένα bachelor της κακιάς ώρας, ίσα ίσα για την πελατεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμένεις για ΙΕΚ, μόνο σε κρατικό.<br>

Τα ιδιωτικά είναι κλέφτες με τη βούλα.<br><br>

 

Το κρατάμε αυτό.

Από πείρα μιλώ. Τι εννοώ... Έχω τελειώσει ΤΕΙ τουριστικά στην Ελλάδα, και ταυτόχρονα έκανα και ΙΕΚ

Και Τουριστικά και πληροφορική και Ιταλική φιλολογία και χρονια εργασια στο εξωτερικο; Ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΙΕΚ δεν βγάζουν μηχανικούς. Ούτε καν πλησιάζουν. Ούτε τα διάφορα Bachelor.

 

Στόχος ενός ΙΕΚ είναι να προετοιμάσει κάποιον να σταθεί με ευκολία σε πολύ συγκεκριμένο τομέα. Τεχνικούς οχημάτων, Υδραυλικούς, Ηλεκτρολόγους, Ψυκτικούς, Ηχολήπτες κτλ.

 

Αν δεν κάνω λάθος τώρα μπορεί να κάνει κάποιος και την πρακτική του ταυτόχρονα. Οπότε για κάποιον που θέλει να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας, ένα ΙΕΚ είναι μία πολύ καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι παντα σε τουλαχιστον 3 χρονια φοιτησης... για Bachelor . Δεν ειμαι υπερ στο IEK με συνεχεια Bachelor.

 

Αναφερομαι για μαθηματα στα αγγλικα πάντα!...

 

Να ενα παραδειγμα μαθηματων...

 

Introduction to Computer Science 

Computational Mathematics

Programming I - C#

Subjects in Computer Science

Foundations of Computer Science 

Programming II

Networks and Security

Graphics I

Databases

Software Engineering

Application Development 

Independent Studies 

Distributed Systems

Systems Programming 

Enterprise Systems 

Language Design and Implementation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρατάμε αυτό.

 

Και Τουριστικά και πληροφορική και Ιταλική φιλολογία και χρονια εργασια στο εξωτερικο; Ωραίος!

Τουριστικά και πληροφορική στα 22 τελείωσα. Από εκεί και πέρα δουλειά, αν και δούλευα και ως φοιτητής.

Στα 29 την έκανα έξω, δούλεψα 4 χρόνια και μετά επιστροφή πανεπιστήμιο. Γιατί επιστροφή; Αν σου πω ότι δεν μπορούσα να κάνω ισοβάθμιση του πτυχίου γιατί Βέλγιο δεν υπάρχει σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στα τουριστικά; Μου ζητούσαν να παρακολουθήσω μαθήματα από management για να γίνει κάποια εξίσωση, τσατίστηκα κι εγώ και ξεκίνησα καινούρια σχολή. Όσον αφορά το ΙΕΚ και τα μαθήματά του, αναγνώριση formation μου έδιναν εδώ στο Βέλγιο, καμιά σχέση με το επίπεδο που έκραζε/υποσχόταν η Ελλάδα.

Το οποίο πτυχίο που πήρα στο Βέλγιο είναι αγγλική/γαλλική/ιταλική φιλολογία με mineur στην ιστορία. Αισίως κάνω το μεταπτυχιακό τώρα και δουλεύω ταυτόχρονα. Θέλεις κάποια άλλη πληροφορία για την πάρτη μου;

 

Όπως κατάλαβες σαρανταρίζω αισίως.

Ελπίζω να μην ζητήσεις και φωτό.

 

 

Αναφέρομαι παντα σε τουλαχιστον 3 χρονια φοιτησης... για Bachelor . Δεν ειμαι υπερ στο IEK με συνεχεια Bachelor.

 

Αναφερομαι για μαθηματα στα αγγλικα πάντα!...

 

Να ενα παραδειγμα μαθηματων...

 

Introduction to Computer Science

Computational Mathematics

Programming I - C#

Subjects in Computer Science

Foundations of Computer Science

Programming II

Networks and Security

Graphics I

Databases

Software Engineering

Application Development

Independent Studies

Distributed Systems

Systems Programming

Enterprise Systems

Language Design and Implementation

Ναι, τέτοια προγράμματα μου δείχναν τότε. Μάλιστα και ένας, νομίζω στο city college, για να μου αποδείξει το πόσο άχρηστα ήταν αυτά που έμαθα στο ΙΕΚ (και δεν είχε και άδικο, ό,τι έμαθα στους υπολογιστές από απασχόληση μόνος μου και σερφάρισμα/διάβασμα στο διαδίκτιο) με πήγε στην βιβλιοθήκη και μου έδειξε την βιβλιογραφία των φοιτητών του. Ε ναι, τίποτα δεν καταλάβαινα, και σίγουρα δεν θα μπορούσα να πάρω απαλλαγή από μαθήματα χάρη στο ΙΕΚ.

 

 

Το κρατάμε αυτό.

 

Κάτσε, γιατί τώρα κατάλαβα πού το πας.

 

Λοιπόν, το επίπεδο διδασκαλίας και αυτά που μάθαινες στα ιδιωτικά ΙΕΚ ήταν επίπεδα καλύτερα από αυτά που μάθαινες στα δημόσια. Είχα κατά πολλού ξεπεράσει το όριο των απουσιών που τις έσβηνε ο διευθυντής λόγω του ότι ήμουν ταυτόχρονα φοιτητής και δούλευα κιόλας. Προτιμούσα να πάω για υπνο παρά να χάσω κάποια ώρα σε άχρηστο μάθημα, με καθηγήτρια που μόνο το λύκειο είχε βγάλει, μικρότερη σε ηλικία από εμένα. Ναι, το είχα και αυτό, την έβγαλα και γκόμενα για ένα διάστημα μετά το τέλος.

Εμείς ήμασταν 2 με 3 άτομα σε υπολογιστή, στα ιδιωτικά είχαν ο καθένας τον δικό του υπολογιστή.

Εμείς είχαμε μόνο τα μαθήματα του ΙΕΚ, στα ιδιωτικά υπήρχε η επιλογή να κάνεις συμπληρωματικά μαθήματα και ξένες γλώσσες.

Μας έδιναν φωτοτυπίες και όποτε είχαν λεφτά και πεταμένες δεξιά και αριστερά, αν δεν ήσουν της οργάνωσης τα έψαχνες. Στα ιδιωτικά, στην αρχή του εξαμήνου κάθε μάθημα με τις φωτοτυπίες του έτοιμες.

Εμείς δεν είχαμε βιβλιοθήκη, στα ιδιωτικά έστω μια βιβλιοθήκη της πλάκας υπήρχε.

Αν σε έπιανε πείνα, έπρεπε να τρέχεις εκτός σχολής στο διάλειμμα να αγοράσεις κάτι από το μαγαζί της γειτονιάς ή το περίπτερο, 500 μέτρα πιο πέρα, τα ιδιωτικά το είχαν το κυλικείο τους.

Στο 1ο ΙΕΚ Θεσσαλονίκης όλα αυτά, κοντά στη Δωδεκανήσου.

 

Παρόλ'αυτά, τα λεφτά που ζητάνε τα ιδιωτικά είναι κλεψιά. Να πληρώνεις 3000 το εξάμηνο και να μαθαίνεις αυτά που σου μαθαίνει το ΙΕΚ είναι ΚΛΕΨΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ. Δεν φταίνε μόνο τα ιδιωτικά σ'αυτό όμως, πρώτα φταίει το υπουργείο με το πρόγραμμα σπουδών που αποφάσισε να έχουν τα ΙΕΚ, αφού είτε δημόσια είτε ιδιωτικά το ίδιο πρόγραμμα ακολουθούν.

Και δεύτερον φταίει το κράτος που επέτρεψε σε τέτοιο επίπεδο σπουδών, να ζητάει ο ιδιώτης 3.000 το εξάμηνο.

 

Κράτα και αυτό τώρα, γιατί αλλού πατάς και αλλού βαδίζεις στην κυριολεξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν ξερω αν θα βοηθησει το ποστ μου, αλλα νομιζω οτι υπερβαλλετε οσον αφορα τις τιμες σε Ιδιωτικο ΙΕΚ. Ο ξαδερφος μου που σπουδαζει στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ σιγουρα δεν πληρωνει 3000 ευρω το εξαμηνο. Ειναι πολυ λιγοτερο, οποτε μην μπερδευουμε και τον κοσμο που μπαινει εδω για να ενημερωθει.

Οι τιμες που αναφερετε ειναι ενδεικτικες Κολλεγιου στο οποιο παρεπιπτωντος μπορούν να αναγνωριστούν καποια μαθηματα σου απο το ΙΕΚ, αναλογως την ειδικοτητα που σπουδαζει καποιος, και ετσι να κερδισεις ένα ή καποιες φορες και δυο χρόνια σπουδων.

Προσωπικα εχω αποφοιτησει απο το Athens Metropolitan College και το Bachelor αναγνωριζεται απο ολες τις χωρες της Ευρωπαϊκης Ένωσης και σκεφτομαι του χρονου να φυγω για μεταπτυχιακο στη Σκωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνευεσαι η το λες σοβαρα? :wacko:

Ουτε το ενα ουτε το αλλο. Απλος ετσι οπως διαβαζα το θρεντ, και να εχει καποια σοβαροτητα η ατμοσφαιρα, σκαει το δικο σου ποστ....γελασα πολυ. Μπορει να μην φενεται αστειο αλλα γελασα. Βοηθησε και το αβαταρ που εχεις ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλλους τους φίλους!! :)

Παιδιά τον τελευταίο καιρό ψάχνω στο google μαθαίνω και ακούω διάφορα και πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.. Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.. Είμαι κοντά στο τέλος για την τρίτη λυκείου και απο ότι βλέπω δεν νομίζω να καταφέρω να περάσω εκεί που θέλω στις πανελλήνιες σε ΤΕΙ.(Άν και θα προσπαθήσω!) σκέφτηκα απο τώρα οτι θα πρέπει να έχω μια εναλλακτική λύση.. Γιαυτό άρχισα να ψάχνω για ΙΕΚ. Πιό συγκεκριμένα πήγα στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ και ρώτησα για το τμήμα πληροφορικής. Φέτος μου είπε ότι θα υπάρξουν μερικές αλλαγές. Δηλαδή Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/ Web Designer - Developer /Video games) απο 4 διαφορετικά τμήματα θα γίνει 1.

Και οι ειδικότητες θα ειναι:

 

1) Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

2) Τεχνικός Η/Υ

3) Τεχνικός Λογισμικού Η/Υ

4) Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/ Web Designer - Developer /Video Games)

 

 

Ξέρω οτι δεν τίθεται θέμα σύγκρισεις ΤΕΙ με ΙΕΚ καθώς γνωρίζω οτι το χαρτί του ΤΕΙ ειναι επιπέδου 6 και του ΙΕΚ 4. Και γι αυτό πιστέυω τόσο καιρό οτι ακούω αρκετά αρνητικά πράγματα για το ΙΕΚ. Όμως μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να πάω για Bachelor κάτι το οποίο σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενα του ότι από επιπέδου 4 παίρνει μια σημαντίκη αξία και πάει στο επίπεδο 5 με 6. Δηλαδή κοντά σε αυτό του ΤΕΙ και Κολλέγιου. Επίσης μου είπε οτι θα φροντίσουν το ίδιο το ΙΕΚ να μου βρεί να κάνω κάπου πρακτική για 6 μήνες. Και στο τέλος του 2ου 6μήνου λένε πως επειδή πήρε μια βράβευση για το 1 απο τα 5 καλύτερα σε ευρώπη θα έχουμε 800€ απο αυτούς. Εγώ θέλω να ρωτήσω απο άτομα που τελείωσαν το ΙΕΚ σε μία απο τις ειδικότητες της Πληροφορικής η ειναι ακόμα εκεί αν όντως ειναι αλήθεια ολα αυτά που μου είπαν  και αν θα είμαι κάπως ισάξιος με τους άλλους υποψήφιους στην αγωρά εργασίας με το Bachelor και αν όντως είναι αναγνωρισμένο και σε Ευρώπη αλλα και εκτός Ευρώπης (Μιλάμε πάντα με Bachelor γιατι χωρίς αυτό δεν νομίζω να καταφέρω και πολλά)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων! :) :) :)

 

 

Δεν χρείαζεσαι χαρτί ΙΕΚ για να κάνεις Bachelor, δηλαδή για να σπουδάσεις σε Πανεπιστήμιο, ούτε το χαρτί του ΙΕΚ δυναμώνει το πτυχίο σου. Το BA είναι το πτυχίο πανεπιστημίου. Αν δεν καταφέρεις να περάσεις εδώ και ξέρεις καλά Αγγλικά, μπορείς να σπουδάσεις όπου θέλεις στην Ευρώπη. Για παράδειγμα, μπορείς να κάνεις foundation στην Ελλάδα ή στη Μ.Βρετανία και να σπουδάσεις εκεί.

 

Μην πετάτε το χρόνο σας σε χαρτιά ΙΕΚ τα οποία πραγματικά δεν έχουν απολύτως κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Εδώ παλεύουν άνθρωποι να βρουν μια απλή δουλειά έχοντας πτυχίο (Bachelor) και μεταπτυχιακό και δεν τους παίρνει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το bachelor φιλε μου απο καλο κολεγιο σαν χαρτι ειναι καλυτερο απο τει αλλα επαναλαμβανω απο καλο κολεγιο. 

αλλα θελει πολυ διαβασμα εκει υπαρχει συστημα δεν ειναι οπως τα μπουρδελα τα ελληνικα πανεπιστημια

επισης να ξερεις εινια ακριβα τα διδακτρα στα ιεκ ειναι 6000 με 6500 ολη η φοιτηση και στα κολεγια το χρονο προσεχε το χρονο αρχιζουν απο 6000 επισης τα βιβλια τα αγοραζεις εσυ υπολογισε το καθενα πανω απο 50

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...