Προς το περιεχόμενο

ιεκ?


Mr.Rainbolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά στο δημόσιο ιεκ με το ιδιωτικό;  επίσης θέλω να πάω σε μια ειδικότητα τεχνικός υπολογιστών πήγα σήμερα ρώτησα βασικά είχα πάει και πριν 2 χρόνια άλλα μετά έφυγα φαντάρος, τότε λοιπόν με είχανε πει με το πτυχίο πληροφορικής που έχω τελειώσει από το επαλ θα πήγαινα μόνο ένα χρόνο με 2700Ε  τώρα που πήγα και ρώτησα με είπανε 2000 αν γραφτείς λέει τώρα, αλλιώς από Φλεβάρη δεν θα έχουμε τμήματα, ποιο πολύ με ενδιαφέρει στο δέλτα να πάω, άλλα με ζήτησαν 3700 λέει και αν έχει κιόλας για Φλεβάρη που είναι δύσκολα για την συγκεκριμένη ειδικότητα, τι μου προτείνεται; αξίζει να δώσω τόσα λεφτά; όσο ήταν ένας χρόνος άξιζε άλλα τώρα για 2 χρόνια δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένος 

 

Οχι να μην πας Ιδιωτικό. Δεν θα μαθεις κατι παραπάνω. Το πτυχίο ΕΠΑΛ που εχεις ειναι ισότιμο με τα ΙΕΚ. Δεν αξίζουν τα λεφτά που θα δόσεις κ ο χρόνος που θα σπαταλήσεις. Πάνε μάθε γερμανικά, πάνε δούλεψε σε κάνα ψητοπωλείο/καφέ ή κ στον κλάδο αν είσαι τυχερός κ βρεις κ κάντινε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ακομη ατομα που δινουν λεφτα σε ιδιωτικα ΙΕΚ;

Πολλά, αλλά αυτό δεν ειναι κακό αν είναι για συγκεκριμένες ειδικότητες, αλλά η πλειοψηφία πάει και τα ακριβοακουμπάει σε χαζες επενδυτικά ειδικότητες.

 

Π.χ. να τα δώσεις για μαγειρας ή εκπαιδευτής οδηγων αξίζει

αλλα να τα ακουμπήσεις για να γινεις ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτικής ή βοηθός φυσικοθεραπείας ή βοηθός βρεφονηπιοπόμου (τα ιδιωτικά μαγαζια ιεκ το λένε "παιδαγωγικά" ) ειναι καραπεταμενα λεφτα.

 

Απο την άλλη ξέρω άνθρωπο που πήγε και τα ακουμπησε (του περίσσευαν) σε μηχανοτρονική γιατι γουσταρε τα αυτοκινητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά, αλλά αυτό δεν ειναι κακό αν είναι για συγκεκριμένες ειδικότητες, αλλά η πλειοψηφία πάει και τα ακριβοακουμπάει σε χαζες επενδυτικά ειδικότητες.

 

Π.χ. να τα δώσεις για μαγειρας ή εκπαιδευτής οδηγων αξίζει

αλλα να τα ακουμπήσεις για να γινεις ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτικής ή βοηθός φυσικοθεραπείας ή βοηθός βρεφονηπιοπόμου (τα ιδιωτικά μαγαζια ιεκ το λένε "παιδαγωγικά" ) ειναι καραπεταμενα λεφτα.

 

Απο την άλλη ξέρω άνθρωπο που πήγε και τα ακουμπησε (του περίσσευαν) σε μηχανοτρονική γιατι γουσταρε τα αυτοκινητα

Ουτε για σεφ κτλ αξιζει οταν παιρνεις το ιδιο ακριβως χαρτι δωρεαν.. Εκτος αν σου περισσευουν,αλλα ειμαι εντελως κατα της ενισχυσης των ιδιωτικων ΙΕΚ. Μεγαλη κοροιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις απόψεις, τώρα θα παω και σε ενα δημοσιο ιεκ να ρωτησω αν ειναι τι υπαρχει και εκει και θα δω τι θα κανω να είστε καλά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχει κάποιος τις απαντήσεις ποιστοποίησης ΙΕΚ τεχνικός φαρμάκων και καλλυντικών Νέου τύπου;; Παρακαλώ στείλτε μου στο e-mail, ευχαριστώ!!! [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάποιος τις απαντήσεις ποιστοποίησης ΙΕΚ τεχνικός φαρμάκων και καλλυντικών Νέου τύπου;; Παρακαλώ στείλτε μου στο e-mail, ευχαριστώ!!! [email protected]

 

και εσυ τι θα μας δώσεις;

 

 

σβήσε το email σου απο κοινη θεα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΙΕΚ ειναι όντως ότι νάνε όμως έχω περιπτώσεις μαγείρων αλλα και multimedia που δουλεύουν σε ιδιωτικό κ δημόσιο τομέα 
Σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα πανεπιστημιακά πτυχία αλλα άχρηστο χαρτί δε το λες , αξίζει αν δεν έχεις τίποτα άλλο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου σπουδάζει σε ΙΕΚ ζαχαροπλάστης και έχει ένα ύφος λες και είναι στο Χάρβαρντ και του αρέσει λεεί :P

Ενταξει κακο ειναι να του αρεσει; :P Κατι τετοιες ειδικοτητες αξιζουν σε ΙΕΚ γιατι δεν μπορεις να τις μαθεις αλλου. Αλλες ειναι αυτες που ειναι για τα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που υπάρχουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, κολέγια πως τα έχουν ονομάσει, τα ιεκ θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί.

Τα ιδιωτικα ναι σιγουρα. Τα δημοσια οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που υπάρχουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, κολέγια πως τα έχουν ονομάσει, τα ιεκ θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί.

Θα συμφωνήσω με τον προηγουμενο, δηλαδη τα ιδιωτικά ναι, τα δημοσια οχι.

ΑΛΛΑ

τα ιδιωτικά ιεκ ειναι η "πύλη εισόδου" χρημάτων ... εεε... σπουδαστών στα αντίστοιχα ιδιωτικά κολλέγια. Δεν ειναι τυχαίο που κάθε ιεκ εχει και κάποιο κολλέγιο μαζί. Εκεί ειναι το χοντρό χρήμα, αλλά οι ιδιοι επιχειρηματίες κρατάνε και τα ΙΙΕΚ (κι ας μην εχουν τρελά κέρδη) για να σπρωχνουν κόσμο στα κολλέγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...