Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μου ήρθαν τα Genius SW-2.1 1800 2.1, και χρειάζομαι μακρύτερα καλώδια για τα ηχειάκια. Να πάρω οποιαδήποτε rca extension cables ή να προτιμησω κάποια εταιρεία; Αν ξέρετε που έχει λογικές τιμές Θεσσαλονίκη θα βοηθούσε.

Αν μπορεις να μας πεις εντυπωσεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μπορεις να μας πεις εντυπωσεις;;

Τα άκουσα σχετικά λίγο αλλά να σου πω: πολλή μπάσο, καθαρός ήχος, είδα μια ταινία αλλά δεν τρελάθηκα καθότι η ομιλία δεν ακουγόταν σε μεγάλη ένταση (πιθανός να φταίει το android box μου). Μουσική (flac) που έπαιξα από το ταμπλετ μου (Sony Z4) ακουγόταν αρκετά συμπαθητικά και αρκετά δυνατά, δεν τα πήγα και τέρμα διότι υπάρχουν πολλά μωρά σε κοντινή απόσταση.

 

To γούφερ είναι ξύλινο τα ηχειακια πλαστικά. Η κατασκευή ειναι μια χαρά και φαίνεται ανθεκτική με προστατευτικά μεταλλικά που δεν βγαίνουν οπότε τα μικρα παιδιά θα δυσκολευτούν να τα χαλάσουν.

 

Μάλλον γερνάω αλλά νομίζω πως η επόμενη αγορά μου θα είναι 2.0 σύστημα και οχι 2.1.

 

Για τα λεφτά τους είναι αξιοπρεπέστατα, για αυτούς που δεν συμπαθούν τους γείτονες είναι εξαιρετική επιλογή γιατί πράγματι έχουν thundering bass όπως γράφει η συσκευασία.

 

Με επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί όπως είπα δεν εχω προλάβει να τα δοκιμάσω αναλυτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα σχετικά λίγο αλλά να σου πω: πολλή μπάσο, καθαρός ήχος, είδα μια ταινία αλλά δεν τρελάθηκα καθότι η ομιλία δεν ακουγόταν σε μεγάλη ένταση (πιθανός να φταίει το android box μου). Μουσική (flac) που έπαιξα από το ταμπλετ μου (Sony Z4) ακουγόταν αρκετά συμπαθητικά και αρκετά δυνατά, δεν τα πήγα και τέρμα διότι υπάρχουν πολλά μωρά σε κοντινή απόσταση.

 

To γούφερ είναι ξύλινο τα ηχειακια πλαστικά. Η κατασκευή ειναι μια χαρά και φαίνεται ανθεκτική με προστατευτικά μεταλλικά που δεν βγαίνουν οπότε τα μικρα παιδιά θα δυσκολευτούν να τα χαλάσουν.

 

Μάλλον γερνάω αλλά νομίζω πως η επόμενη αγορά μου θα είναι 2.0 σύστημα και οχι 2.1.

 

Για τα λεφτά τους είναι αξιοπρεπέστατα, για αυτούς που δεν συμπαθούν τους γείτονες είναι εξαιρετική επιλογή γιατί πράγματι έχουν thundering bass όπως γράφει η συσκευασία.

 

Με επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί όπως είπα δεν εχω προλάβει να τα δοκιμάσω αναλυτικά.

Αμα γερνουσες θα επερνες 5.1  :-D

Με τα r1800t και την αλλαγη τους σε r2000db μονο γερος δεν νοιωθω. Θα με διωξουν συντομα απ τη γειτονια  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η πρώτη μου εντύπωση ήταν σωστή, πολύ μπάσο για τα δικά κου γούστα, μπήκαν στις αγγελίες και παω μαλλον για 2.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η πρώτη μου εντύπωση ήταν σωστή, πολύ μπάσο για τα δικά κου γούστα, μπήκαν στις αγγελίες και παω μαλλον για 2.0.

Δοκίμασες να μειώσεις το μπάσο με το Bass Control?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να μειώσεις το μπάσο με το Bass Control?

Ναι. Διορθωνεται η κατασταση αλλα χανουν πολυ σε ενταση οσο το μειωνεις, καλα ηχεια ειναι για τα λεφτα τους αλλα τελικα δεν ειναι αυτο που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, θέλω να αγοράσω ηχεία για άκουσμα περισσότερο μουσικής και λιγότερο(ως ελάχιστο) ταινίες.Η χρήση θα είναι σε κοντινή απόσταση κυρίως, αλλά θα βρίσκονται σε δωμάτιο 15μ(αν παίζει ρόλο), οπότε ας υπάρχει και μια καλή ένταση ώστε να ακούγεται καλά και στον υπόλοιπο χώρο.Θα συνδέοντε σε ΗΥ(κυρίως) με την κάρτα ήχου της μητρικής(asus p5q), αλλά και με κινητό(καλώδιο φυσικά σε τέτοιο budget), και θα παίζουν και mp3(καλό bitrate φυσικά).Σκέφτομαι για 2.0, και λόγω χώρου, αλλά και επειδή έχω καταλάβει ότι είναι το ιδανικό για μουσική.Budget max=140€(και όσο το δυνατόν λιγότερα φυσικά, αν με καλύπτουν).

Είμαι μεταξύ των:

Link.png Site: edifierr1600

Link.png Site: alesiselevate 4

Link.png Site: mackiecr4

Link.png Site: fostexpm0.3

Link.png Site: presonusceres

Link.png Site: m-audioav42

Link.png Site: behringermedia 40usb

Όπως καταλάβατε είμαι αρκετά μπερδεμένος ακόμα :-)Θα ήθελα λοιπόν προσωπικές εμπειρίες (αν γίνεται) και βοήθεια με προτάσεις(τεκμηριωμένες please) ώστε να αποκλείσω κάποια ή να προσθέσετε κάτι άλλο, γιατί για να πάω να τα ακούσω από κοντά όλα αυτά, δε θα προλάβω ούτε μέχρι τέλος του καλοκαιριού :-D .

Να πω επίσης, ότι θα είναι τα κύρια μου ηχεία και θέλω να είναι όσο το δυνατόν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου(άτιμη κριση!).Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, θέλω να αγοράσω ηχεία για άκουσμα περισσότερο μουσικής και λιγότερο(ως ελάχιστο) ταινίες.Η χρήση θα είναι σε κοντινή απόσταση κυρίως, αλλά θα βρίσκονται σε δωμάτιο 15μ(αν παίζει ρόλο), οπότε ας υπάρχει και μια καλή ένταση ώστε να ακούγεται καλά και στον υπόλοιπο χώρο.Θα συνδέοντε σε ΗΥ(κυρίως) με την κάρτα ήχου της μητρικής(asus p5q), αλλά και με κινητό(καλώδιο φυσικά σε τέτοιο budget), και θα παίζουν και mp3(καλό bitrate φυσικά).Σκέφτομαι για 2.0, και λόγω χώρου, αλλά και επειδή έχω καταλάβει ότι είναι το ιδανικό για μουσική.Budget max=140€(και όσο το δυνατόν λιγότερα φυσικά, αν με καλύπτουν).

Είμαι μεταξύ των:

Link.png Site: edifierr1600

Link.png Site: alesiselevate 4

Link.png Site: mackiecr4

Link.png Site: fostexpm0.3

Link.png Site: presonusceres

Link.png Site: m-audioav42

Link.png Site: behringermedia 40usb

Όπως καταλάβατε είμαι αρκετά μπερδεμένος ακόμα :-)Θα ήθελα λοιπόν προσωπικές εμπειρίες (αν γίνεται) και βοήθεια με προτάσεις(τεκμηριωμένες please) ώστε να αποκλείσω κάποια ή να προσθέσετε κάτι άλλο, γιατί για να πάω να τα ακούσω από κοντά όλα αυτά, δε θα προλάβω ούτε μέχρι τέλος του καλοκαιριού :-D .

Να πω επίσης, ότι θα είναι τα κύρια μου ηχεία και θέλω να είναι όσο το δυνατόν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου(άτιμη κριση!).Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις...

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200034498

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28280&cat=32

 

https://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=17869

 

https://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=17878

 

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=9567

 

http://www.eager.gr/product.php?productid=20418

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα edifier r1600 & mackie cr4, όλα τα άλλα που προτείνεις είναι έξτρα! Δεν είναι κακό και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά με βάζεις σε διπλάσιο ψάξιμο zacharis :P . Να ρωτήσω σε αυτά που συμφωνούμε τουλάχιστον. Διάβασα σε σχόλια στα Amazon, ότι τα Mackie, είχαν πολλές περιπτώσεις που βγήκαν off σε λίγους μήνες, που σημαίνει κακή κατασκευή, έχεις ακούσει κάτι τέτοιο ή ήταν ειδικές περιπτώσεις(αν και αρκετές)? Τα edifier, έχουν κατασκευή που θα κρατήσει, και καλό ήχο για μουσική περισσότερο? Μη νομίζεις ότι είμαι και κανένας hardcore χρήστης, τα προηγούμενα ηχεία τα είχα πάνω από δεκαετία και δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο(creative 5.1) , απλά με αυτά που διάβασα τρόμαξα λίγο γιατί απ' την αρχή τα Mackie μου άρεσαν, και μετά τα m-audio & edifier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα edifier r1600 & mackie cr4, όλα τα άλλα που προτείνεις είναι έξτρα! Δεν είναι κακό και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά με βάζεις σε διπλάσιο ψάξιμο zacharis :P . Να ρωτήσω σε αυτά που συμφωνούμε τουλάχιστον. Διάβασα σε σχόλια στα Amazon, ότι τα Mackie, είχαν πολλές περιπτώσεις που βγήκαν off σε λίγους μήνες, που σημαίνει κακή κατασκευή, έχεις ακούσει κάτι τέτοιο ή ήταν ειδικές περιπτώσεις(αν και αρκετές)? Τα edifier, έχουν κατασκευή που θα κρατήσει, και καλό ήχο για μουσική περισσότερο? Μη νομίζεις ότι είμαι και κανένας hardcore χρήστης, τα προηγούμενα ηχεία τα είχα πάνω από δεκαετία και δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο(creative 5.1) , απλά με αυτά που διάβασα τρόμαξα λίγο γιατί απ' την αρχή τα Mackie μου άρεσαν, και μετά τα m-audio & edifier

https://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=17878

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα edifier r1600 & mackie cr4, όλα τα άλλα που προτείνεις είναι έξτρα! Δεν είναι κακό και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά με βάζεις σε διπλάσιο ψάξιμο zacharis :P . Να ρωτήσω σε αυτά που συμφωνούμε τουλάχιστον. Διάβασα σε σχόλια στα Amazon, ότι τα Mackie, είχαν πολλές περιπτώσεις που βγήκαν off σε λίγους μήνες, που σημαίνει κακή κατασκευή, έχεις ακούσει κάτι τέτοιο ή ήταν ειδικές περιπτώσεις(αν και αρκετές)? Τα edifier, έχουν κατασκευή που θα κρατήσει, και καλό ήχο για μουσική περισσότερο? Μη νομίζεις ότι είμαι και κανένας hardcore χρήστης, τα προηγούμενα ηχεία τα είχα πάνω από δεκαετία και δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερο(creative 5.1) , απλά με αυτά που διάβασα τρόμαξα λίγο γιατί απ' την αρχή τα Mackie μου άρεσαν, και μετά τα m-audio & edifier

θες να ακους χαλαρα η να πωρώνεσαι που λεει ο λογο ς ?

εαν θες την γνωμη μου επιδη τα ειχα και τα δυο και ψιλο καταλαβα τι ψαχνεις τσιμπα τα cr4 θα χρειαστεις και μια καρτα ηχου ομως να τα συνδεσεις με τα unbalanced καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η βασική διαφορά μεταξύ των r1600tiii, r1800tiii (εκτός του bt), εκτός της μικρής διαφοράς στα watt.Ποιο είναι πιο ποιοτικό δλδ για άκουσμα μουσικής(αν υπάρχει και αιτιολογία ακόμα καλύτερα)?

Τα r1700bt, είναι υποδυέστερα των άλλων 2 σε απόδοση ήχου?

θες να ακους χαλαρα η να πωρώνεσαι που λεει ο λογο ς ?

εαν θες την γνωμη μου επιδη τα ειχα και τα δυο και ψιλο καταλαβα τι ψαχνεις τσιμπα τα cr4 θα χρειαστεις και μια καρτα ηχου ομως να τα συνδεσεις με τα unbalanced καλωδια

εσένα που είχες και τα 2 έψαχνα :P Θέλω να ακούω χαλαρά, αλλά οκ, σε κάποιες φάσεις να υπάρχει και η "πόρωση".Ποια η διαφορά αυτών των 2, μιας και τα είχες και αν θες να μου πεις θετικά και αρνητικά τους, θα με βοηθούσες πολύ.Μουσική δεν ακούω ντάμπα-ντούμπα, αλλά που και που χρειάζεται και λίγο το μπάσο(ska, punk, reggae κ.α. είναι ότι πιο "μπασοειδές" ακούω).

Την κάρτα ήχου(dac) με τα  mackie δεν την αποφεύγω λες?Γιατί τότε ξεφεύγω από το budget αρκετά.Στα edifier, θα τη γλυτώσω, δεν είναι και τόσο απαραίτητη?

edit:διάβαζα Link.png Site: αυτό και ο τύπος δίνει σαφές προβάδισμα στα r1700bt και δίχνει σε βιντεάκι τη διαφορά στον ήχο, αλλά και στην κατασκευαστική ποιότητητα μεταξύ τους.Μήπως έχουν δίκιο οι τόσες κριτικές στο amazon για την χάλια ποιότητα στην κατασκευή των mackie?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δεν χρειάζεσαι extra κάρτα ήχου, αυτή που έχει το PC σου φτάνει και περισσεύει για τέτοιου είδους ηχεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι extra κάρτα ήχου, αυτή που έχει το PC σου φτάνει και περισσεύει για τέτοιου είδους ηχεία!

κι εγώ αυτής της άποψης είμαι για ηχεία των 100€, αν και πολλοί έχουν διαφορετική άποψη.Μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις και στην προηγούμενη μου ερώτηση αν θες?

 

ποια η βασική διαφορά μεταξύ των r1600tiii, r1800tiii, r1700bt (εκτός του bt), εκτός της μικρής διαφοράς στα watt.Ποιο είναι πιο ποιοτικό δλδ για άκουσμα μουσικής(αν υπάρχει και αιτιολογία ακόμα καλύτερα)?

Τα r1700bt, είναι υποδυέστερα των άλλων 2 σε απόδοση ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αυτής της άποψης είμαι για ηχεία των 100€, αν και πολλοί έχουν διαφορετική άποψη.Μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις και στην προηγούμενη μου ερώτηση

Αν θέλεις τη γνώμη μου, μην δώσεις πάνω από 60-70 ευρώ και πάρε κάποια Edifier που προτείνονται συχνά ή Modecom (αν τα βρεις).

Στο αρχικό σου ποστ αν κατάλαβα καλά, έχεις επιλέξει ηχεία από 100 έως 140 ευρώ, κυρίως με βάση αστεράκια και κριτικές.

Τα ηχεία που προτείνεις είναι διαφορετικής σχεδίασης και προορισμού. Γενικής χρήσης multimedia speakers είναι τα Edifier στα 100 ευρώ (με καλή φήμη - δεν τα έχω ακούσει, ίσως να είναι καλά), και από εκεί και πάνω τα πολύ οικονομικά και εισαγωγικά Near field monitors. Πως παίζουν αυτά (και αν σου αρέσει ο ήχος τους), πρέπει να τα ακούσεις.. Επίσης ότι και αν επιλέξεις, μεγάλο θέμα είναι η σωστή τοποθέτησή τους (ύψος, απόσταση από τοίχους, περιβάλλον χώρος, αντηχήσεις, επιφάνειες γύρω-γύρω, κλπ), και το μουσικό υλικό που θα τα τροφοδοτήσεις. Τα monitorάκια πιθανόν να σου ξύνουν τ' αυτιά με συμπιεσμένα mp3. Επίσης μην περιμένεις πολλά και σωστά μπάσα με 4άρια mid-bass και προϋπολογισμό 100 ευρώ. Η σχεδίαση των ηχείων (ακόμη και στα 130 ευρώ), δίνει ηχητικό χαρακτήρα, (υλικό κατασκευής, bass reflex ή όχι, είδος των μεγαφώνων, κλπ). Στα monitor ηχεία κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις (γενικά κερδίζεις ακρίβεια, καλές μεσαίες και υψηλές, stereo imaging και χάνεις χαμηλές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...