Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλεις τη γνώμη μου, μην δώσεις πάνω από 60-70 ευρώ και πάρε κάποια Edifier που προτείνονται συχνά ή Modecom (αν τα βρεις).

Στο αρχικό σου ποστ αν κατάλαβα καλά, έχεις επιλέξει ηχεία από 100 έως 140 ευρώ, κυρίως με βάση αστεράκια και κριτικές.

Τα ηχεία που προτείνεις είναι διαφορετικής σχεδίασης και προορισμού. Γενικής χρήσης multimedia speakers είναι τα Edifier στα 100 ευρώ (με καλή φήμη - δεν τα έχω ακούσει, ίσως να είναι καλά), και από εκεί και πάνω τα πολύ οικονομικά και εισαγωγικά Near field monitors. Πως παίζουν αυτά (και αν σου αρέσει ο ήχος τους), πρέπει να τα ακούσεις.. Επίσης ότι και αν επιλέξεις, μεγάλο θέμα είναι η σωστή τοποθέτησή τους (ύψος, απόσταση από τοίχους, περιβάλλον χώρος, αντηχήσεις, επιφάνειες γύρω-γύρω, κλπ), και το μουσικό υλικό που θα τα τροφοδοτήσεις. Τα monitorάκια πιθανόν να σου ξύνουν τ' αυτιά με συμπιεσμένα mp3. Επίσης μην περιμένεις πολλά και σωστά μπάσα με 4άρια mid-bass και προϋπολογισμό 100 ευρώ. Η σχεδίαση των ηχείων (ακόμη και στα 130 ευρώ), δίνει ηχητικό χαρακτήρα, (υλικό κατασκευής, bass reflex ή όχι, είδος των μεγαφώνων, κλπ). Στα monitor ηχεία κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις (γενικά κερδίζεις ακρίβεια, καλές μεσαίες και υψηλές, stereo imaging και χάνεις χαμηλές).

οκ, αρχικά τα διάλεξα με "αστεράκια". ώστε να περιορίσω τις επιλογές, για να πάω να ακούσω και από κοντά, όσα γίνεται δλδ(γιατί τα edifier, πχ, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).Στα 60-70€ για ποια μοντέλα λες(είμαι Θεσσαλονίκη, αν υπολογίσεις και μεταφορικά)?Για near field monitors, όπως τα mackie, m-audio, etc, το σκέφτηκα αρκετά, απλά ήθελα να αποφύγω την αγορά dac(για καλύτερη απόδοση), αλλά τα συγκεκριμένα που πρότεινα, είναι σχεδόν multimedia, οπότε μπορεί και να τη γλυτώσω(αρχικά) την αγορά του.Όσο για την τοποθέτηση, το σκέφτηκα κι αυτό, αλλά μπορεί το γραφείο μου να είναι σχετικά μικρό, αλλά το δωμάτιο είναι σχετικά μεγάλο(βάζω βάσεις δλδ, και τα μετακινώ για να βρω τη σωστή θέση).Όσο για τη συμπίεση των mp3, δεν κατεβάζω γενικά low bitrate κομμάτια, εκτός δλδ αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή(αλλά και πάλι ξέρω τι περιμένω).

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στις προτάσεις σου σε παρακαλώ, μιας και (πιστεύω) κατάλαβες τη λογική μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα mackie σου προτινω γιατι ειναι τιμια στο θεμα monitor σαν στουντιο ηχειακι ποιο πολυ το edi ειναι για ποιο χαλαρό ακουσμα τα μακι στα προτινω γιατι πεζουν ποιο δυνατα για τον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mackie σου προτινω γιατι ειναι τιμια στο θεμα monitor σαν στουντιο ηχειακι ποιο πολυ το edi ειναι για ποιο χαλαρό ακουσμα τα μακι στα προτινω γιατι πεζουν ποιο δυνατα για τον χωρο.

Συμφωνώ, αλλά μάλλον τα απορρίπτω λόγω κατασκευής(?), σύμφωνα με αυτά που διαβάζω πάντα σε κριτικές στο διαδίκτυο. Με λίγα λόγια δε θέλω να ρισκάρω να δοκιμάσω πόσο καλή εγγύηση έχουν σε λίγους μήνες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, αρχικά τα διάλεξα με "αστεράκια". ώστε να περιορίσω τις επιλογές, για να πάω να ακούσω και από κοντά, όσα γίνεται δλδ(γιατί τα edifier, πχ, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).Στα 60-70€ για ποια μοντέλα λες(είμαι Θεσσαλονίκη, αν υπολογίσεις και μεταφορικά)?Για near field monitors, όπως τα mackie, m-audio, etc, το σκέφτηκα αρκετά, απλά ήθελα να αποφύγω την αγορά dac(για καλύτερη απόδοση), αλλά τα συγκεκριμένα που πρότεινα, είναι σχεδόν multimedia, οπότε μπορεί και να τη γλυτώσω(αρχικά) την αγορά του.Όσο για την τοποθέτηση, το σκέφτηκα κι αυτό, αλλά μπορεί το γραφείο μου να είναι σχετικά μικρό, αλλά το δωμάτιο είναι σχετικά μεγάλο(βάζω βάσεις δλδ, και τα μετακινώ για να βρω τη σωστή θέση).Όσο για τη συμπίεση των mp3, δεν κατεβάζω γενικά low bitrate κομμάτια, εκτός δλδ αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή(αλλά και πάλι ξέρω τι περιμένω).

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στις προτάσεις σου σε παρακαλώ, μιας και (πιστεύω) κατάλαβες τη λογική μου?

Με τι είδους ηχεία ακούς τώρα?

Ποιες είναι οι απαιτήσεις/προσδοκίες σου από τα καινούργια?

Προτιμάς τον καλύτερο δυνατό ήχο ή θέλεις και ευκολίες? Πχ το bluetooth - αν είναι καλά υλοποιημένο - είναι φανταστική ευκολία. Αράζεις στο κρεβάτι, 4 μέτρα μακριά από το γραφείο, (με το κινητό/τάμπλετ στο χέρι και stream-αρεις ή ακούς fm ή παίζεις ή βλέπεις  ταινία ή οτιδήποτε) και αμέσως χωρίς καλώδια (και χωρίς τα προβλήματά τους), έχεις ήχο/μουσικούλα από τα μεγάλα ηχεία..

Είσαι στη Θεσσαλονίκη είπες, δεν ξέρω αν έχει και πόσα Demo rooms για ακρόαση Audio μηχανημάτων, (πιστεύω θα έχει, τι στο καλό). Πήγαινε σε όσα μπορείς (ίσως χρειαστεί ραντεβού), με το κινητό σου και τη μουσική που ακούς και βάλτη να παίξει σε ηχεία έως 80-120 ευρώ ή σε παρόμοιας κατηγορίας ή δυνατοτήτων ηχεία.

*** Αν βρεις κάτι που σου αρέσει στο κατάστημα που σου κάνει επίδειξη, εννοείται ότι καλό είναι να το ψωνίσεις από εκεί, έστω και 15-20 ευρώ ακριβότερα, γιατί υποστηρίζουμε τα καταστήματα που μας επιτρέπουν τις δοκιμές πριν αγοράσουμε!!! ***

Επίσης κάνε μια βόλτα στις μεγάλες αλυσίδες με ηλεκτρονικά και computers, έχουν demo rooms με ανάλογης ποιότητας/τιμής multimedia ηχεία. Θα βγάλεις συμπεράσματα. Μη τρελαίνεσαι, οι διαφορές δεν είναι τεράστιες, στη κατηγορία τιμών που κινείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτή τη στιγμή ακούω με...ακουστικά, μιας και η σκυλίτσα μου, μια μέρα που είχε άγχος κατέστρεψε τα 5.1 που είχα(σχεδόν δλδ) :P

Κοίτα, δεν είμαι και τελείως άσχετος με τον ήχο/μουσική.Στα νιάτα μου έπαιζα κιθάρα για αρκετά χρόνια(και κάποια lives) και δούλεψα και κάποια χρόνια σαν ηχολήπτης(εμπειρικός, μιας και η κύρια θέση μου ήταν στην δικτυακή εγκατάσταση, αλλά τα μαθήματα για σωστή τοποθέτηση ηχείων, ποια είναι τα πιο κατάλληλα για την κάθε περίπτωση, κ.α. τα "έκανα" όλα).Ηχοσύστημα είχα καλό, αλλά το άφησα στο πατρικό μου, και βολευόμουν με το 5.1 για κάποια χρόνια.

Να καταλήξω λοιπόν:θέλω τον καλύτερο δυνατό ήχο σε αυτό το budget, να ακούω βασικά τη μουσική όπως είναι γραμμένη(άτιμη κρίση, ξαναλέω).Οπότε μάλλον σε studio monitor καταλήγω, αλλά να μπορούν να παίξουν και (καλής ποιότητας) mp3, και να μη χρειαστεί να πάρω dac(για την ώρα τουλάχιστον).Το ξέρω ότι θα "χάσω" σε μπάσο, αλλά δεν ακούω και "μπίτια" ,οπότε θα κερδίσω σε μεσαία και πάνω.

Αν ήθελα ευκολίες βασικά και μπάσα,  θα έπαιρνα logitech και θα φανταζόμουν ότι ακούω μουσική...Θα πάω σε μαγαζί για live δοκιμή, αν και Θεσσαλονίκη 2 μόνο ξέρω που έχουν ηχεία σε τέτοιο budget(οι άλλοι έχουν μόνο επαγγελματικά) και είναι στην άλλη άκρη της πόλης.Οι μεγάλες αλυσίδες, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, έχουν ελάχιστες επιλογές, πέρα από τις "σούπες"(logitech, creative, άντε και κανά boss, jbl).Σε ευχαριστώ πάντως, αν και πάλι στην αρχή είμαι μάλλον :P

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω σε μαγαζί για live δοκιμή, αν και Θεσσαλονίκη 2 μόνο ξέρω που έχουν ηχεία σε τέτοιο budget(οι άλλοι έχουν μόνο επαγγελματικά) και είναι στην άλλη άκρη της πόλης.

Ποια μαγαζιά έχουν αυτά τα ηχεία σε τέτοιο budget;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια, αν και μάλλον θα έχουν αναφερθεί ξανά εδώ μέσα, αν μπορείτε δώστε μου μια γρήγορη γνώμη για αυτά 

(Genius SP-HF1800A) τα ηχειάκια. Είναι κάτι αξιοπρεπές για απλές και συγκρατημένες απαιτήσεις; Μιλάω για παρακολούθηση καμιά σειράς, για youtube και για μουσική από mp3 (πάντα σε λογικές εντάσεις) όσο κάθομαι στο γραφείο.

 

Δε θέλω σύστημα 2.1, διότι ο χώρος είναι περιορισμένος στο σημείο που κάθομαι και δε μπορώ να βάλω sub. Τα είδα και μού άρεσαν σα φινίρισμα και εμφάνιση, πράγμα που για 'μένα μετράει αφού θα βρίσκονται μπροστά στα μάτια μου, οι διαστάσεις τους για την επιφάνεια τού γραφείου είναι ιδανικές, αλλά δυστυχώς, σε δυο καταστήματα που τα έχουν διαθέσιμα στην περιοχή μου, δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα ακούσω. Τα έχει ακούσει κάποιος, ώστε να μπορεί να πει μια άποψη; Στις χαμηλές την παλεύουν καθόλου, για τα δεδομένα τού μεγέθους τους και τού ότι δεν υπάρχει sub; Αν δεν τους φέρεσαι σαν κανίβαλος, τερματίζοντας το ρυθμιστικό στάθμης ήχου ή το bass/treble, παίζουν σχετικά «καθαρά» ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια, αν και μάλλον θα έχουν αναφερθεί ξανά εδώ μέσα, αν μπορείτε δώστε μου μια γρήγορη γνώμη για αυτά

 

Δεν τα έχω ακούσει προσωπικά αλλά θυμάμαι έχουν αρκετές φορές προταθεί οπότε ΟΚ+. Περίμενε να πάρεις και καμιά εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω ακούσει προσωπικά αλλά θυμάμαι έχουν αρκετές φορές προταθεί οπότε ΟΚ+. Περίμενε να πάρεις και καμιά εναλλακτική

 

Σ' ευχαριστώ φίλε. Αυτό θυμάμαι κι εγώ, αλλά πάει πάρα πολύς καιρός από την τελευταία φορά που χρειάστηκα pc speakers, οπότε είπα να ζητήσω καμιά φρέσκια γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσέκαρε και τα edifier

http://www.skroutz.gr/s/4211048/Edifier-R1280T.html

 

Μεταξύ των δύο που λινκάρεις, με ψήνουν μάλλον τα R1280T σαν εναλλακτική λύση. Αναρωτιέμαι τώρα για το αν είναι σημαντικά προτιμότερα από τα genius που ρώτησα αρχικά, δεδομένου ότι θέλω να τα πάρω από φυσικό κατάστημα για να έχω και μια επαφή αν χρειαστώ κάτι και εδώ δεν υπάρχουν. Αντίθετα, από genius ...βρωμάει ο τόπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μεταξύ μας τώρα δεν πιστεύω να δεις καμιά σημαντική διαφορά :ρ  Νταξ είναι και θέμα προσωπικού γούστου από ένα σημείο και μετά  ποιο ηχείο σου κάθεται πιο καλά στο αυτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μαγαζιά έχουν αυτά τα ηχεία σε τέτοιο budget;

Νάκας, Ριχάρδος & artsound βρήκα σε συμπαθητικές τιμές για Θεσσαλονίκη πάντα.Απλά επειδή μένω δυτικά, περιμένω καμιά δροσερή μέρα να τους πάρω "σβάρνα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάκας, Ριχάρδος & artsound βρήκα σε συμπαθητικές τιμές για Θεσσαλονίκη πάντα.Απλά επειδή μένω δυτικά, περιμένω καμιά δροσερή μέρα να τους πάρω "σβάρνα" :P

Εννοούσα ποια μαγαζιά έχουν εκθεσιακά τα ηχεία που αναφέρεις ώστε να μπορεί κανείς να τα δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...