Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω ενα ζευγαρι ηχειων για την εξης χρηση: θα δουλεψουν σαν ηχεια τηλεορασης (τηλεοπτικο σημα, ταινιες κλπ) αλλα και σκοπευω να τα συνδεσω με ενα chromecast audio ωστε να παιζω μουσικη απο spotify. κατα προτιμηση 2.0 μιας και η βαρυτητα πεφτει στην μουσικη.

 

η ιδιαιτεροτητα ειναι οτι ο χωρος ειναι γυρω στα 40-50 τετραγωνικα αλλα και ψηλοταβανος (καπου στα 5 μετρα). εχω τα edifier 1280T αλλα μοιαζουν πολυ λιγα για το χωρο. ψαχνουμε επομενως κατι να γεμισει τον ιδιαιτερο αυτο χωρο με κατα το δυνατον ποιοτικο ηχο.

 

μπατζετ συγκεκριμενο δεν υπαρχει αλλα θα θελα να μεινω στα 250 max. δεν ξερω αν πρεπει να σκεφτω λυση ενισχυτη και ηχειων με ενδεχομενως ελαφρα υπερβαση του μπατζετ.

 

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ψαχνω ενα ζευγαρι ηχειων για την εξης χρηση: θα δουλεψουν σαν ηχεια τηλεορασης (τηλεοπτικο σημα, ταινιες κλπ) αλλα και σκοπευω να τα συνδεσω με ενα chromecast audio ωστε να παιζω μουσικη απο spotify. κατα προτιμηση 2.0 μιας και η βαρυτητα πεφτει στην μουσικη.

 

η ιδιαιτεροτητα ειναι οτι ο χωρος ειναι γυρω στα 40-50 τετραγωνικα αλλα και ψηλοταβανος (καπου στα 5 μετρα). εχω τα edifier 1280T αλλα μοιαζουν πολυ λιγα για το χωρο. ψαχνουμε επομενως κατι να γεμισει τον ιδιαιτερο αυτο χωρο με κατα το δυνατον ποιοτικο ηχο.

 

μπατζετ συγκεκριμενο δεν υπαρχει αλλα θα θελα να μεινω στα 250 max. δεν ξερω αν πρεπει να σκεφτω λυση ενισχυτη και ηχειων με ενδεχομενως ελαφρα υπερβαση του μπατζετ.

 

οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Λύση ενισχυτή / ηχείων...

 

http://www.guaranty.gr/product/1008351/akai-as005ra-750-radioenisxytis-5-1-karaoke-me-usb.html  , https://pairno.gr/radioenisxitis-usb-akai-as030ra-780b

 

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/magnat-monitor-supreme-202-mocca-zeygos-timi.html / http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-vasis-vivliothikis/magnat-monitor-supreme-202-black-ash-i-mocca-zeygos-timi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχεία

Klipsch R-15M 250€

Μαζεμενα, ομορφα και πολυ ευαισθητα. Οταν τα ακουσα σε συγκριση με τα dali τα zensor 3 επαθα πλακα. Αφου ακους κυριως μουσικη πηγαινε σε αυτα.

 

Ενισχυτης

Denon PMA-520AE 180€

Τον εχω ακουσει σε συνδιασμο με τα παραπανω ηχεια και το αποτελεσμα ειναι φανταστικο, δεν χορταινα να ακουω μουσικη.

 

Αν ακουσεις τον συνδιασμο αυτων των 2 δεν θα εχεις 2η σκεψη για τα λεφτα που κοστιζουν.

 

Υ.Γ. Ρε zacharis καμια φορα πιστευω οτι εισαι bot. Πετας ξερα link, 2 φορες το ιδιο ηχειο απλα διαφορετικο χρωμα, παλι προτεινεις ενισχυτες akai αμφιβολου ποιοτητας απο ξεχασμενο στοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχεία

Klipsch R-15M 250€

Μαζεμενα, ομορφα και πολυ ευαισθητα. Οταν τα ακουσα σε συγκριση με τα dali τα zensor 3 επαθα πλακα. Αφου ακους κυριως μουσικη πηγαινε σε αυτα.

 

Ενισχυτης

Denon PMA-520AE 180€

Τον εχω ακουσει σε συνδιασμο με τα παραπανω ηχεια και το αποτελεσμα ειναι φανταστικο, δεν χορταινα να ακουω μουσικη.

 

Αν ακουσεις τον συνδιασμο αυτων των 2 δεν θα εχεις 2η σκεψη για τα λεφτα που κοστιζουν.

 

Υ.Γ. Ρε zacharis καμια φορα πιστευω οτι εισαι bot. Πετας ξερα link, 2 φορες το ιδιο ηχειο απλα διαφορετικο χρωμα, παλι προτεινεις ενισχυτες akai αμφιβολου ποιοτητας απο ξεχασμενο στοκ...

Zητείται κάτι φτηνό για να συνδεθεί με τηλεόραση και εσύ προτείνεις συνδυασμό πάνω από 400 € και σχολιάζεις κιόλας, ωραίος!

 

Υ.Γ1: Εγώ θα πετώ ξερά links και φυσικά δεν πρόκειται να γράψω ποτέ φράσεις τύπου "επαθα πλακα" "το αποτελεσμα ειναι φανταστικο", "δεν χορταινα να ακουω μουσικη" γιατί είμαι παλιός στο άθλημα εποχής Rogers LS1, AUDIOGRAM MB1 κλπ αν έχεις ακούσει, και γι' αυτό ενθουσιάζομαι πολύ δύσκολα και ειδικά με Denon και συναφή...

 

Υ.Γ2: Από που βγαίνει το "ενισχυτες akai αμφιβολου ποιοτητας απο ξεχασμενο στοκ"?

 

Υ.Γ3: Το "2 φορες το ιδιο ηχειο απλα διαφορετικο χρωμα" ασχολίαστο, με ξεπερνά...

 

Υ.Γ4: Τώρα μόλις είδα τι ηλικία δηλώνεις στο profile σου, αν είναι αληθινή άκυρα όλα τα παραπάνω, μεγάλωσε λίγο ακόμα και τα ξαναλέμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις προτασεις και ειρηνη υμιν :)

 

καποια προταση για ενισχυτη με max 200αρι που να υποστηριζει spotify connect? ειναι χρησιμο να μπορει να streamαρει κατευθειαν απο spotify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω καποιος να με βοηθησει να βρω καλα ηχεια σε ποιοτητα ηχου και σε ενταση ειτε 2.1 ειτε 2.0 δεν εχω θεμα! μεχρι 120 ευρω εχω κοιταξει αρκετα αλλα ψιλο κολλησα λιγο στα  EDIFIER R1600T III η R1800T III αλλα λενε πως δεν εχουν δυνατο ηχο δεν ξερω αν ισχυει απλα μαρεσει η δυνατη μουσικη (εχω κατι logitech z323 και δεν αντεχω αλλο τα εχω χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω καποιος να με βοηθησει να βρω καλα ηχεια σε ποιοτητα ηχου και σε ενταση ειτε 2.1 ειτε 2.0 δεν εχω θεμα! μεχρι 120 ευρω εχω κοιταξει αρκετα αλλα ψιλο κολλησα λιγο στα  EDIFIER R1600T III η R1800T III αλλα λενε πως δεν εχουν δυνατο ηχο δεν ξερω αν ισχυει απλα μαρεσει η δυνατη μουσικη (εχω κατι logitech z323 και δεν αντεχω αλλο τα εχω χρονια)

https://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=17878

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης που προτεινα ειναι κλασης ανωτερος (ιδια τιμη ομως) απο τους akai που δεν ξερουν καν τι ειναι δικαναλοι, πολυκαναλοι, καραοκε και θυμιζουν αλλη δεκαετια απο μια εταιρια που προσπαθει να ερθει παλι στο προσκηνιο με bt ηχεια.

 

Τα ηχεια ναι ειναι 100 ευρω πιο ακριβα αλλα σταθηκα στο οτι ηταν διατεθημενος για να ανεβασει το budget και αφου θελει μουσικη κυριως και μετα tv να παρει κατι που θα ειναι επενδυση και για το μελλον.

 

Αν και τελικα το παλικαρι αλλαξε τελειως κατευθυνση.

 

Παρολα αυτα αφου εχεις και την εμπηρια οπως λες θα ηθελα να σε δω να γραφεις και 2 πραγματα για τους λογους που προτεινεις οτι προτεινεις και οχι απλα να κανεις copy paste τα links απο ενα notepad που εχεις προχειρο. Για να μαθαινουμε και εμεις οι μικροι...

 

Παντως χαιρομαι που σε προκαλεσα να γραψεις τοσες γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ενδιαφερομε  αυτον τον χρονο να  αγορασω ενα 5.1 συστημα για τον  υπολογιστη  μου.. το 5.1 συστημα το θελω  για  να  ακουω  μουσικη,,,  να  βλεπω ταινιες και να παιζω  παιχνιδια στον  υπολογιστη  μου,,

 

μπορειτε να μου προτεινετε  5,1  συστηματα για τον  υπολογιστη??

σκεφτομουνα να  αγοραζα τα  

EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM   αλλα δεν  γνωριζω αν εινε  καλα..  βασικα  τι να  αγορασω ενα  5,1 συστημα ετοιμο??  η να εινε  κομματι κομματι?>??   το θελω  για τον   υπολογιστη  μου..

 

εσεις  θα  μου προτεινετε σαν  αγορα να επαιρνα  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

 

υπαρχουν και καλυτερα  5.1 συστηματα απο τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ενδιαφερομε  αυτον τον χρονο να  αγορασω ενα 5.1 συστημα για τον  υπολογιστη  μου.. το 5.1 συστημα το θελω  για  να  ακουω  μουσικη,,,  να  βλεπω ταινιες και να παιζω  παιχνιδια στον  υπολογιστη  μου,,

 

μπορειτε να μου προτεινετε  5,1  συστηματα για τον  υπολογιστη??

σκεφτομουνα να  αγοραζα τα  

EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM   αλλα δεν  γνωριζω αν εινε  καλα..  βασικα  τι να  αγορασω ενα  5,1 συστημα ετοιμο??  η να εινε  κομματι κομματι?>??   το θελω  για τον   υπολογιστη  μου..

 

εσεις  θα  μου προτεινετε σαν  αγορα να επαιρνα  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

 

υπαρχουν και καλυτερα  5.1 συστηματα απο τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

Όχι, με αυτό το budget πας σε σετ ενισχυτής / ηχεία π.χ:

http://technosound.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2146 / http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=5359

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν  εινε καλα  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM  ?

 

  ,μπορεις να  μου προτεινεις  ενα παρα  πολυ  καλο  5,1  για τον  υπολογιστη  μου??

 

και  900 ευρω  ,μπορω να διαθεσω αρκει να εινε  παρα  πολυ καλο..

 

αλλα  γιατι δεν  μου προτεινεις ομως τα    δεν εινε καλα/???

 

 

τι εχουν ακριβως  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν  εινε καλα  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM  ?

 

  ,μπορεις να  μου προτεινεις  ενα παρα  πολυ  καλο  5,1  για τον  υπολογιστη  μου??

 

και  900 ευρω  ,μπορω να διαθεσω αρκει να εινε  παρα  πολυ καλο..

 

αλλα  γιατι δεν  μου προτεινεις ομως τα    δεν εινε καλα/???

 

 

τι εχουν ακριβως  τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

Αυτό που σου πρότεινα είναι πάρα πολύ καλό...

 

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=9435

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να  μου προτεινεις  ενα  5,1  μεχρι και  900 ευρω?? εχω΄λεφτα να διαθεσω.,.

 

απλα πες  μου κατι  τι κακο εχουνε τα   EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

 

αυτο  που  μου προτεινες δεν εχει  subwoofer..  εχει  μονο ηχεια..

 

εγω  ζητησα ενα  5,1 που να τα εχει ολα.. μπορεις  να μου προτεινεις  5,1 συστηματα μεχρι και  900 ευρω..

 

 

εγω ζητησα κατι παρομοιο οπως εινε το EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να  μου προτεινεις  ενα  5,1  μεχρι και  900 ευρω?? εχω΄λεφτα να διαθεσω.,.

 

απλα πες  μου κατι  τι κακο εχουνε τα   EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM???

 

αυτο  που  μου προτεινες δεν εχει  subwoofer..  εχει  μονο ηχεια..

 

εγω  ζητησα ενα  5,1 που να τα εχει ολα.. μπορεις  να μου προτεινεις  5,1 συστηματα μεχρι και  900 ευρω..

Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απ' αυτό που σου είπα, τα υπόλοιπα χρήματα διάθεσε τα σε...σουβλάκια ή/και πίτσες, μην το συνεχίζεις όμως γιατί θα σε μπανάρουν πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...