Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/6/2022 στις 2:52 ΠΜ, Navu είπε

Το τεχνικό χαρακτηριστικό που μετράει είναι η ευαισ8ησία του ηχείου (dB/1w), τα rms είναι αδιάφορα.

Για δύο σήματα α και β διαφορετικής έντασης, όμοια κατά τα λοιπά που τροφοδοτούνται στο ίδιο ηχοσύστημα ισχύει ότι:

SPLβ = SPLα + 10 log(Pβ/Pα)

Το επίπεδο ακουστικής πίεσης (sound pressure level=SPL) ενός μεγαφώνου, ηχείου ή πλήρους ηχητικού συστήματος, το οποίο αντιστοιχεί σε 1 ηλεκτρικό watt εισόδου σε απόσταση ενός μέτρου από αυτό, ορίζεται ως η ευαισθησία του, sensitivity = SPL(1w,1m).

Το μέγιστο επίπεδο ακουστικής πίεσης SPL(max,1m) ενός μεγαφώνου, ηχείου ή πλήρους ηχητικού συστήματος, ορίζεται ως το αποδιδώμενο επίπεδο ακουστικής πίεσης στην ονομαστική ισχύ του από τον κατασκευαστή, στο ένα μέτρο.

Eάν στον παραπάνω τύπο αντικαταστήσουμε όπου Pα=1, SPLα= SPL(1w,1m) και Pβ=Pmax, SPLβ=SPL(max,1m), έχουμε:

SPL(max,1m) = SPL(1w,1m) + log(Pmax)

Επομένως, παρόλο που η συνεισφορά της ισχύος στο μέγιστο επίπεδο ακουστικής πίεσης είναι <<συμπιεσμένη>> λόγω του λογαρίθμου και είναι μικρότερη από αυτή της ευαισθησίας, δεν μπορεί να θεωρηθεί καθόλου αμελητέα.

Καθώς η ευασθησία ενός μεγαφώνου δεδομένης διάστησης και προοριζόμενης εφαρμογής/χρήσης είναι λίγο πολύ μετρημένα κουκιά και δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις για την αύξηση της (αλλού εντοπίζονται οι διαφορές μεταξύ φτηνών και ακριβών μεγαφώνων ίδιας διάστασης και χρήσης), η ονομαστική ισχύς του κατασκευαστή σαν μια πρώτη ένδειξη της πραγματικής ισχύος του, αρκετά συχνά δεν είναι αδιάφορη.

Το δικό μου συμπέρασμα βάσει των παραπάνω θα ήταν διαφορετικό: Αν τα decibell δεν επαρκούν, τα watt πολύ γρήγορα γίνονται kilowatt και τα kilowatt, megawatt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Navu είπε

Ωραία. Έχουμε 2 ηχεία διαφορετικού κατασκευαστή. Και τα 2 με πρόσληψη ισχύος στα 10rms. Ποιο 8α παίξει πιο δυνατά;

Ξέρεις ποια είναι η ευαισθησία των C2XD; Συνήθως τέτοια ηχεία δεν ξεπερνούν τα 93db/1W. Για μεγαλύτερη ευαισθησία πάμε σε τύπου κόρνας που τα C2XD σίγουρα δεν είναι. Οπότε τα 5Wrms δεν είναι πολλά. Ποιοτικώς είναι άλλη ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ξέρεις ποια είναι η ευαισθησία των C2XD; Συνήθως τέτοια ηχεία δεν ξεπερνούν τα 93db/1W. Για μεγαλύτερη ευαισθησία πάμε σε τύπου κόρνας που τα C2XD σίγουρα δεν είναι. Οπότε τα 5Wrms δεν είναι πολλά. Ποιοτικώς είναι άλλη ιστορία.

Αδερφέ, η ερώτηση πήγαινε στην πιο πάνω ανάλυση περί watt/ευαισ8ησίας. C2XD δεν έχω ιδεά τι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Navu είπε

Ωραία. Έχουμε 2 ηχεία διαφορετικού κατασκευαστή. Και τα 2 με πρόσληψη ισχύος στα 10rms. Ποιο 8α παίξει πιο δυνατά;

Εγώ βρίσκω σε όλα τα σχόλια σωστά σημεία και κάποια υπερβολή.

Θεωρητικά όντως είναι σωστό ότι μετρώντας στο 1khz δύο ηχεία με διαφορετική ευαισθησία στα οποία δίνεις ίδια rms αυτό με την μεγαλύτερη ευαισθησία θα δώσει περισσότερα spl.

Συμφωνώ όμως και με τα σχόλια που γράφουν ότι τα ηχεία με παρόμοιες διαστάσεις που φτιάχνονται για ίδια χρήση δεν διαφέρουν και τόσο πολύ στην ευαισθησία ώστε να μην μας ενδιαφέρει η ονομαστική ισχύς.

Η πρόταση όμως που έγραψες ότι "Το τεχνικό χαρακτηριστικό που μετράει είναι η ευαισ8ησία του ηχείου (dB/1w), τα rms είναι αδιάφορα." είναι ακραία. Για να φέρω και εγώ ένα ακραίο παράδειγμα δεν πιστεύω ότι αν σου φέρω ένα ηχείο 1100w θα θέλεις να δεις πρώτα την ευαισθησία του για να αποφασίσεις αν παίζει δυνατότερα ή όχι από ένα άλλο των 10w.

Επίσης πολλά ακριβά μικρά ηχεία έχουν μικρότερη ευαισθησία με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι τα διπλάσια watt για ίδια spl στο 1khz οπότε και η έκφραση μετρημένα κουκιά δίνει μία εντύπωση λίγο διαφορετική από την πραγματικότητα.

Εμένα προσωπική η μέτρηση έντασης στο 1khz δεν με εκφράζει, για να πω ότι κάποια ηχεία παίζουν δυνατά με ενδιαφέρει τι γίνεται χαμηλά και εκεί ηχεία διαφορετικής ευαισθησίας βγάζουν πολύ παρόμοια SPL γιατί για να νοιώσεις το μπάσο πρέπει να δώσεις watt δεν υπάρχει άλλος μαγικός τρόπος.

Τα σημερινά μικρά ηχεία που έχουν μικρότερη ευαισθησία δεν έχουν χειρότερη τεχνολογία ( αφού συνήθως τα βγάζουν οι καλύτερες εταιρείες και κοστίζουν παραπάνω) αλλά γίνεται στην προσπάθεια να υπάρχει περισσότερο bass extension και πιο γραμμική ωμική απόκριση για αυτό δίνω ελάχιστη σημασία στο τεχνικό χαρακτηριστικό της ευαισθησίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος ζητα ηχεια των 100Ε, πεταγονται κάποιοι...γκουρου του ηχου και τον φλομωνουν με ενα σωρο ακαταλαβιστικες για τους πολλους ιστοριες εχοντας στο μυαλο τους ηχεια των 1000Ε! Εχει πλακα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lazaoy είπε

Καποιος ζητα ηχεια των 100Ε 200E, πεταγονται κάποιοι...γκουρου του ηχου και τον φλομωνουν με ενα σωρο ακαταλαβιστικες για τους πολλους ιστοριες εχοντας στο μυαλο τους ηχεια των 1000Ε 400E! Εχει πλακα!

Fixed

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, elpenor είπε

Καποιος ζητα ηχεια των 100Ε 200E, πεταγονται κάποιοι...γκουρου του ηχου και τον φλομωνουν με ενα σωρο ακαταλαβιστικες για τους πολλους ιστοριες εχοντας στο μυαλο τους ηχεια των 1000Ε 400E! Εχει πλακα!

Fixed

Και ετσι να ειναι που δεν ειναι παλι εχει πλακα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληπερα σας, θα ηθελα να μου προτεινεται καλωδια για συνδεση ηχειων presonus Eris 5-E με εξωτερικη καρτα ηχου. Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pantelis_87 είπε

Καληπερα σας, θα ηθελα να μου προτεινεται καλωδια για συνδεση ηχειων presonus Eris 5-E με εξωτερικη καρτα ηχου. Ευχαριστω 

6.35mm Jack TRS to 2 RCA Male Stereo Audio Cable

https://www.amazon.de/-/en/6-35mm-Plated-Copper-Housing-Splitter/dp/B07P2CRKXR

https://www.amazon.de/-/en/Vitalco-Stereo-Cable-Large-Adapter/dp/B07X4HG2VB

https://www.amazon.de/-/en/TISINO-6-35mm-Cable-Stereo-Splitter/dp/B07HFBR6XK

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτάω εδώ, αφού μάλλον υπάρχει περισσότερη ενασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα.

Ψάχνοντας το θέμα με τη σύνδεση των C6XD που πήρα πριν λίγο καιρό με τον υπολογιστή, βρήκα ότι μια χαρά υποστήριζε η οπτική 5.1 κανάλια και πως απλά κόπηκε σαν χαρακτηριστικό στις νεότερες εκδόσεις των οδηγών (της Realtek, που είναι το ενσωματωμένο κύκλωμα στη μητρική μου).

Κυκλοφορεί μια "παράκαμψη", με παλιότερο οδηγό ουσιαστικά και ένα τρικ για να αναγκάσει τα win να τον δεχτούν που από ότι φαίνεται λειτουργεί σωστά.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία? Πέρα από το καλωδιομάνι, θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο αυτή η μετάβαση? Θα λειτουργεί κανονικά και σε gaming εκτός από τα υπόλοιπα?

Να πω ότι ενώ σε μουσική, videos κλπ δεν έχω το παραμικρό θέμα, σε κάποια παιγνίδια ακούγεται ένα τακ-τακ κατά περιόδους, το οποίο όταν αρχίσεις να το προσέχεις γίνεται ενοχλητικό. Δεν ξέρω αν είναι κάποιου είδους παράσιτο/πρόβλημα του συγκεκριμένου παιγνιδιού με το σύστημα ή οτι αντίστοιχο.

edit:

Να πω ότι το δοκίμασα, αλλά δεν λειτούργησε (αν και στα σχόλια αναφέρουν ότι πιάνει ακόμα και σε win11).

Πήρε τον οδηγό κλπ, ξεκλείδωσε το 5.1 στις επιλογές, αλλά με αυτό επιλεγμένο δεν είχα ήχο. Με stereo, όλα κανονικά.

Δεν ξέρω, ίσως κάτι έκανα λάθος, ίσως κάποια στιγμή το ξανακοιτάξω.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια προταση σε budget μεχρι 80 ευρω για να αντικαταστησω τα HERCULES XPS 2.1 που παραδωσαν πνευμα?

Θα ηθελα 2.1 με χρηση κυριως μουσικη, gaming και ταινιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spocky είπε

Καμια προταση σε budget μεχρι 80 ευρω για να αντικαταστησω τα HERCULES XPS 2.1 που παραδωσαν πνευμα?

Θα ηθελα 2.1 με χρηση κυριως μουσικη, gaming και ταινιες.

https://www.cosmodata.gr/product/358576/

https://www.ozon.gr/product/mini-edifier-xm6pf-2-1/   /   https://www.saveit.gr/23284-edifier-xm6bt-hxeia-h-y

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, spocky είπε

Καμια προταση σε budget μεχρι 80 ευρω για να αντικαταστησω τα HERCULES XPS 2.1 που παραδωσαν πνευμα?

Θα ηθελα 2.1 με χρηση κυριως μουσικη, gaming και ταινιες. 

 

https://www.e-shop.gr/logitech-980-001054-z533-21-multimedia-speaker-system-p-PER.575217

Πας σε καταστήματα, ακούς όσα προτάθηκαν ή και όποιο άλλο σου αρέσει και διαλέγεις, έτσι γίνεται μια σωστή αγορά κατά την γνώμη μου. 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...