Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, chrisde είπε

5 cm από τον πίσω τοίχο, πάνω σε γραφείο.

Ανεξάρτητα από ότι γράψω μετά για sub και ότι απόφαση πάρεις, λάβε υπ' όψιν ότι τα 5cm είναι ελάχιστο όριο απόστασης από τον πίσω τοίχο για τα ηχεία σου. Αυτό λόγω του bass reflex τους, το οποίο το έχουν στην πλάτη. Με 5cm απόσταση σίγουρα μπουκώνει λίγο η πόρτα. Αν μπορείς να τραβήξεις ελάχιστα μπροστά στα 8cm, ή αν βολεύει παραπάνω στα 10cm ή  στα 12cm, θα τα ακούσεις πιο κοντά στο πως έχουν σχεδιαστεί. Θα πάρεις λίγο δυνατότερο μπάσο και λίγο καθαρότερα μεσαία από ότι τώρα.

Το να κολάμε τα ηχεία στον τοίχο πίσω τοίχο, σχεδόν να τον αγγίζουν, έχει πλεονεκτήματα και είναι σωστό στις υπόλοιπες περιπτώσεις. Όταν όμως έχουν πόρτα στην πλάτη θέλει να αφήνουμε ένα μεγαλύτερο περιθώριο.

 

19 ώρες πριν, chrisde είπε

Σαλόνι, 50τμ περίπου σύνολο,

Είναι πολύ μεγάλο το σαλόνι σου.

Και εξάιντσα να ήταν τα woofer των ηχείων σου, όπως τα αναφέρουν κάποια από τα μαγαζιά που τα πουλάνε, πάλι θα άδειαζαν οι χαμηλές συχνότητες λόγω των πολλών τετραγωνικών. Πολύ περισσότερο που είναι πεντάιντσα στην πραγματικότητα. Βλέπε και σελίδα 11 στο manual. Στα πολλά τετραγωνικά το μπάσο απλώνει, χάνεται και χρειάζεται ενίσχυση.

Επομένως όπως το είπες: Χρειάζεσαι sub.

Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι δύο sub. Το ξέρω ότι δε θα σου αρέσει η ιδέα, θα μου λες που θα μπουνε κ.ο.κ.. Θα σου δώσει πολύ ποιοτικότερο μπάσο και θα είναι και πιο εύκολο να τα ρυθμίσεις σωστά. Χώρια που όποτε μαζέψεις κόσμο γύρω από το γραφείο είτε για ταινία, είτε για μουσική, θα έχεις περισσότερη ένταση και καλύτερη ομοιομορφία των μπάσων σε όλες τις θέσεις.

Διαφορετικά πήγαινε σε ένα sub όπως το σκεφτόσουν. Θα σου σου βγει πολύ φτηνότερο (μισά χρήματα), αλλά χάνεις πολύ σε κάθε περίπτωση. Ειδικά αν δεν μπορείς να το βάλεις ακριβώς εκεί που πρέπει. Ακριβώς στο κέντρο δηλαδή αν τα ηχεία σου είναι μακριά από τους πλαινούς τοίχους.

Αν θυμάμαι καλά ακούς αρκετό μέταλ. Το διπλό sub θα σου προσφέρει μπάσο που να καρφώνει πολύ καλύτερα, με μεγαλύτερη ευεληξία στην τοποθέτηση και πολύ πιο εύκολη ρύθμιση. Με μονό sub, είναι πολύ εύκολο να πάρεις ανακριβείς, πλαδαρές χαμηλές που αντί να καρφώνουν κάσες και ηλεκτρικό μπάσο, να σκεπάζουν τα άλλα όργανα και να κάνουν τα κομμάτια πιο αργά.

Αντίθετα, τα διπλά sub είναι πιο <<αναίσθητα>> στην τοποθέτηση. Η καλύτερη τοποθέτηση θα ήταν να μπουν επάνω στο γραφείο, εκεί που τώρα έχεις τα ηχεία και τα ηχεία να μπουν από πάνω τους. H δεύτερη καλύτερη είναι στο πάτωμα ακριβώς από κάτω από τα ηχεία, όσο γίνεται πιο κοντά στον κατακόρυφο άξονα. Από πρακτική άποψη νομίζω βολεύει λιγότερο, θα εμποδίζουν και θα τα κλωτσάς. Τρίτη καλύτερη επιλογή, εξωτερικά του γραφείου. Και πάλι πολύ καλύτερα από μονό sub, θα απλώνει λίγο το μπάσο, αλλά αν εκεί βολεύει, δεν πειράζει καθόλου.

 

Σε σχέση με το ποιο ακριβώς sub θα χρειαζόσουν:

Για διπλά sub, βάζεις το οχτάιντσο που εσύ ο ίδιος πρότεινες. https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS08B-100.305/ Ταιριάζει και σαν τοπολογία και σαν κόστος με τα ηχεία+ενισχυτή σου, τα οποία είναι φτηνά.

Για μονό sub, το αν σε φτάνει το οχτάιντσο, αν θες το αντίστοιχο δεκάιντσο ή άλλο μοντέλο δυνατότερο έχει να κάνει με τη χρήση που σκοπεύεις να κάνεις: Αν είναι για μέχρι δύο άτομα ταινία ή μουσική μπορστά από το pc, το δεκάιντσο θα σε καλύψει σίγουρα. Αν ο μεγαλύτερος όγκος του είναι πρόβλημα και το οχτάιντσο μια χαρά θα σου είναι για αυτή τη χρήση.

Αντίθετα, αν θες να γεμίζεις το δωμάτιο με ήχο και να κάνεις δουλειές ακόμα και εκτός δωματίου ακούγοντας μουσική θα χρειαστείς δυνατότερο δεκάιντσο, δωδεκάιντσο ή επιστρέφουμε πάλι στη λύση του διπλού sub, αυτή τη φορά για ένταση, όχι για λόγους ποιότητας. Για τέτοιες εντάσεις θα χρειαζόσουν και καινούριο δυνατότερο ενισχυτή για τα ηχεία που ήδη έχεις, βέβαια, μην το ξεχάμε αυτό.

 

23 ώρες πριν, chrisde είπε

και να το συνδέσω με high level input μιας και ο ενισχυτής δεν υποστηρίζει woofer.

Τέλος για τη συνδεσμολογία:

Όχι δε θα τα συνδέσεις έτσι σε απολύτως καμία περίπτωση. Με τα high levels δε θα ασχοληθείς καθόλου. Δεν εξηγώ το γιατί, διότι έχω γράψει ήδη πάρα πολλά και δε θα διαβάζονται.

Θα χρησημοποιήσεις τα line in και line out του/των subwoofer για να αξιοποιήσεις το crossover των sub.Αυτά που είναι άσπρο και κόκκινο στο κέντρο της πλακέτας του sub, ψηλά, επάνω.

FENTON-SHFS08B_L4.jpg.c606720588ab9bc999a827e746ac8728.jpg 

Γράψε μου αν χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου ή έχεις κάποια άλλη και θα σου πω ακριβώς ποια καλώδια θα χρειαστείς και πως θα τα συνδέσεις.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
διακριτική διαγραφή
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Respect και άπειρα thanks για την ανάλυση! Το ότι ξέρεις ότι ακούω metal με άφησε κάπως, δεν έχω λόγια. Θα κάνω αυτό που μου είπες για την απόσταση και θα τα τραβήξω πιο μακρυά από τον τοίχο. Sub θα πάρω μόνο ένα αν είναι για λόγους χώρου και θα το βάλω στο πάτωμα. Δεν με ενδιαφέρει να γεμίζει το σαλόνι, έχω άλλο "κανονικό" ηχοσύστημα πέντε μέτρα πιο αριστερά με την tv για αυτή τη δουλειά, να ακούω εγώ μπροστά από το Pc θέλω.

Αυτό με τη συνδεσμολογία που λες με προβλημάτισε. Δεν χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου, συνδέω τον ενισχυτή με την οθόνη-tv που χρησιμοποιώ με καρφί (μόνο αυτή η επιλογή υπάρχει από καλώδια) και μετά μπανάνες με τα ηχεία. Βασικά αυτή είναι και η κύρια απορία μου. Για τη χρήση που τα προορίζω (μπροστά από το pc, όχι σαν κύριο ηχοσύστημα σαλονιού) ο ενισχυτής είναι επαρκής ή έπρεπε (πρέπει) να πάρω άλλον;

Και πάλι άπειρα thanks για την απάντηση-ανάλυση και το χρόνο που διέθεσες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chrisde είπε

Ακολούθησα την πρόταση σου και πήρα το σετάκι αυτό. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το μπάσο, έχω συνηθίσει να έχω subwoofer και μου κακοφαίνεται τώρα. Σκέφτομαι να προσθέσω αυτό https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS08B-100.305/ ή το αντίστοιχο 10άρι και να το συνδέσω με high level input μιας και ο ενισχυτής δεν υποστηρίζει woofer. Έχει νόημα κάτι τέτοιο, έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει και αν όχι να χτυπήσω το 8άρι ή το 10άρι καλύτερα;

Αν καταλαβα καλα ο ενισχυτης ειναι 2x50w και τα ηχεια 100watt το ενα ? Μπορεις να συνδεσεις με την σειρα ,pc - sub (Line in) - ενισχυτη (line out) - ηχεια

Σχετικα με το μπασο τα ηχεια αναφερουν response 35-19.000hz ωστοσο με 6.5" woofer δεν πιστευω οτι μπορεις να εχεις μπασο της προκοπης ειδικα αν εχεις μαθει σε sub

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δώσω ένα ολοκληρωμένο feedback: Λόγω έλλειψης χώρου επειδή είχα 2 οθόνες ήμουν με Ηχόμπαρα, η οποία έκανε τη δουλειά αξιοπρεπώς. Τώρα που τις "ξεφορτώθηκα" και πήγα σε 42άρα oled απέκτησα λίγο χώρο για να βάλω 2 κανονικά ηχεία οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω τη λύση που προτείνει και ο @zacharis1955 είτε με σετάκι passive + amp είτε τα Behringer Studio 50USB. Προτίμησα το πρώτο καλώς ή κακώς, ίσως θα έπρεπε να πάρω ενισχυτή 2x100, χαζομάρα μου μάλλον. Σκέφτηκα επίσης να αποφύγω το sub λόγω του ότι έχω άλλο στο σαλόνι για αυτή τη δουλειά οπότε με ένα καλό σετάκι ηχείων 2.0 με > 5" woofer θα ήμουν καλυμμένος. Μάλλον έκανα λάθος και κοιτάζω να δω αν και πως μπορώ να διορθώσω κάτι και αν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Με τον ενισχυτή βασικά, πιστεύετε ότι είμαι οκ ή θέλω άλλον;

@akoinonitos Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση. Οπότε η σύνδεση πάει ως εξής: Καρφί tv σε rca woofer, rca woofer σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία όπως τώρα, σωστά; Βασικά πειράζει που χρησιμοποιώ την tv για ήχο ή θα είναι καλύτερη η onboard κάρτα του pc;

Υγ) Θα σκεφτώ μήπως και τελικά πάω σε λύση 2 x 8" woofer. Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι η συνδεση θα πάει: Καρφί tv σε rca woofer1 (line in), rca woofer1 (line out) σε rca woofer2 (line in), rca woofer2 (line out) σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

Να δώσω ένα ολοκληρωμένο feedback: Λόγω έλλειψης χώρου επειδή είχα 2 οθόνες ήμουν με Ηχόμπαρα, η οποία έκανε τη δουλειά αξιοπρεπώς. Τώρα που τις "ξεφορτώθηκα" και πήγα σε 42άρα oled απέκτησα λίγο χώρο για να βάλω 2 κανονικά ηχεία οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω τη λύση που προτείνει και ο @zacharis1955 είτε με σετάκι passive + amp είτε τα Behringer Studio 50USB. Προτίμησα το πρώτο καλώς ή κακώς, ίσως θα έπρεπε να πάρω ενισχυτή 2x100, χαζομάρα μου μάλλον. Σκέφτηκα επίσης να αποφύγω το sub λόγω του ότι έχω άλλο στο σαλόνι για αυτή τη δουλειά οπότε με ένα καλό σετάκι ηχείων 2.0 με > 5" woofer θα ήμουν καλυμμένος. Μάλλον έκανα λάθος και κοιτάζω να δω αν και πως μπορώ να διορθώσω κάτι και αν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Με τον ενισχυτή βασικά, πιστεύετε ότι είμαι οκ ή θέλω άλλον;

@akoinonitos Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση. Οπότε η σύνδεση πάει ως εξής: Καρφί tv σε rca woofer, rca woofer σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία όπως τώρα, σωστά; Βασικά πειράζει που χρησιμοποιώ την tv για ήχο ή θα είναι καλύτερη η onboard κάρτα του pc;

Υγ) Θα σκεφτώ μήπως και τελικά πάω σε λύση 2 x 8" woofer. Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι η συνδεση θα πάει: Καρφί tv σε rca woofer1 (line in), rca woofer1 (line out) σε rca woofer2 (line in), rca woofer2 (line out) σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία.

https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS10B/   ή   https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS12B-ACTIVE-SUBWOOFER-12-BLACK-100.312/ και το συνδέεις όπως σου είπε ο @PC_Science_Lefkada...

Ο ενισχυτής είναι μια χαρά!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS10B/ ή https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS12B-ACTIVE-SUBWOOFER-12-BLACK-100.312/ και το συνδέεις όπως σου είπε ο @PC_Science_Lefkada...

Ευχαριστώ. Όπως έγραψα πιο πάνω θα δω μήπως με παίρνει για 2 8ιντσα, αλλιώς θα πάρω το 10ιντσο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής (πιο πολύ για επιβεβαίωση να δω αν κατάλαβα καλά):

Η συνδεσμολογία με βάση αυτά που μου είπαν τα παλληκάρια πάνω είναι όπως τα έγραψα πριν; (ανάλογα με το αν θα πάρω 1 ή 2 sub - ειδικά για αυτό με τα 2 δεν είμαι σίγουρος)

Με τον ενισχυτή που πήρα εν τέλει είμαι οκ έτσι;

Έχει καμμία σημασία που το συνδέω με την tv ή θα είναι καλύτερα με την Onboard κάρτα ήχου για κάποιο λόγο που δεν διανοούμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Προτίμησα το πρώτο καλώς ή κακώς, ίσως θα έπρεπε να πάρω ενισχυτή 2x100, χαζομάρα μου μάλλον.

'Οχι, δεν έκανες χαζομάρα. Μια χαρά είναι ο ενισχυτής που ψώνισες για τη χρήση που αναφέρεις μπροστά από τον υπολογιστή. Δε χρειάζεσαι δυνατότερον.

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Βασικά πειράζει που χρησιμοποιώ την tv για ήχο ή θα είναι καλύτερη η onboard κάρτα του pc;

Όχι, αφού σε βολεύει να έχεις την τηλεόραση σαν πηγή συνέχισε με αυτήν. Δεν ήξερα για tv, δεν θα κερδίσεις κάτι από την onboard.

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Οπότε η σύνδεση πάει ως εξής: Καρφί tv σε rca woofer, rca woofer σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία όπως τώρα, σωστά;

Σωστά! Έτσι όπως τα γράφεις πάει η συνδεσμολογία για σύνδεση ενός subwoofer.

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Υγ) Θα σκεφτώ μήπως και τελικά πάω σε λύση 2 x 8" woofer. Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι η συνδεση θα πάει: Καρφί tv σε rca woofer1 (line in), rca woofer1 (line out) σε rca woofer2 (line in), rca woofer2 (line out) σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία.

Για δύο sub δεν πάνε όμως όπως το έγραψες. Δεν στέλνεις από το ένα sub στο άλλο, αλλά και από τα δύο sub στον ενισχυτή:

Με τα ίδια καλώδια που χρησιμοποιείς και στην περίπτωση του ενός sub, 2 καλώδια που από τη μία είναι mini jack από την άλλη rca. Ξεχωρίζεις τους κλώνους από νωρίς κοντά στην πλευρά του mini jack.

Από το mini jack της TV στέλνεις το ένα rca στο  άσπρο line in του ενός sub και το άλλο rca στο άσπρο line in του άλλου sub.

Από τα άπρα line out του κάθε ενός sub φεύγουν rca που καταλήγουν με mini jack στον ενισχυτή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

Να δώσω ένα ολοκληρωμένο feedback: Λόγω έλλειψης χώρου επειδή είχα 2 οθόνες ήμουν με Ηχόμπαρα, η οποία έκανε τη δουλειά αξιοπρεπώς. Τώρα που τις "ξεφορτώθηκα" και πήγα σε 42άρα oled απέκτησα λίγο χώρο για να βάλω 2 κανονικά ηχεία οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω τη λύση που προτείνει και ο @zacharis1955 είτε με σετάκι passive + amp είτε τα Behringer Studio 50USB. Προτίμησα το πρώτο καλώς ή κακώς, ίσως θα έπρεπε να πάρω ενισχυτή 2x100, χαζομάρα μου μάλλον. Σκέφτηκα επίσης να αποφύγω το sub λόγω του ότι έχω άλλο στο σαλόνι για αυτή τη δουλειά οπότε με ένα καλό σετάκι ηχείων 2.0 με > 5" woofer θα ήμουν καλυμμένος. Μάλλον έκανα λάθος και κοιτάζω να δω αν και πως μπορώ να διορθώσω κάτι και αν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Με τον ενισχυτή βασικά, πιστεύετε ότι είμαι οκ ή θέλω άλλον;

@akoinonitos Σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση. Οπότε η σύνδεση πάει ως εξής: Καρφί tv σε rca woofer, rca woofer σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία όπως τώρα, σωστά; Βασικά πειράζει που χρησιμοποιώ την tv για ήχο ή θα είναι καλύτερη η onboard κάρτα του pc;

Υγ) Θα σκεφτώ μήπως και τελικά πάω σε λύση 2 x 8" woofer. Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι η συνδεση θα πάει: Καρφί tv σε rca woofer1 (line in), rca woofer1 (line out) σε rca woofer2 (line in), rca woofer2 (line out) σε καρφί ενισχυτή και μπανάνες από ενισχυτή σε ηχεία.

Βασικα εψαξα λιγο τα specs απο τα ηχεια , ειναι 50w rms το καθε ενα , οποτε λογικα ειναι οκ ο ενιχυτης

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Με τα ίδια καλώδια που χρησιμοποιείς και στην περίπτωση του ενός sub, 2 καλώδια που από τη μία είναι mini jack από την άλλη rca. Ξεχωρίζεις τους κλώνους από νωρίς κοντά στην πλευρά του mini jack.

Από το mini jack της TV στέλνεις το ένα rca στο  άσπρο line in του ενός sub και το άλλο rca στο άσπρο line in του άλλου sub.

Από τα άπρα line out του κάθε ενός sub φεύγουν rca που καταλήγουν με mini jack στον ενισχυτή.

Τι λες τώρα; Επομένως τα κόκκινα line-in&out των woofer δεν χρησιμοποιούνται καθόλου, σωστά; Αν δεν μου το λεγες, δεν θα το βρισκα ποτε...

Μάγκες, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε, με βοηθήσατε πολύ και με ξεστραβώσατε κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chrisde είπε

Τι λες τώρα; Επομένως τα κόκκινα line-in&out των woofer δεν χρησιμοποιούνται καθόλου, σωστά; Αν δεν μου το λεγες, δεν θα το βρισκα ποτε...

- Άσπρο+κόκκινο είναι για την περίπτωση του ενός sub

- Με δύο sub, βάζεις ένα sτο καθένα sub, παίρνεις-βγάζεις ένα από το καθένα sub.

Tα χρώματα των υποδοχών δεν πρέπει να κάνουν διαφορά. Και τα δύο κόκκινο θα πρέπει να είναι το ίδιο. Λέω άσπρο για 100% σιγουριά δικιά μου και επειδή δεν τα έχω δουλέψει τα Fenton.

Θα το βρισκες και μόνος σου με δοκιμές σίγουρα αν είχες τα κατάλληλα καλώδια ή αντάπτορες.

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω δύο πράγματα που τα άφησα για να ανεβάσω το προηγούμενο μήνυμα πιο γρήγορα:

Το πρώτο είναι να γνωρίζεις από τώρα για να το αξιολογήσεις και να μη σου κακοφανεί εκ των υστέρων, ότι είτε με ένα είτε με δύο sub λόγων των συνδεσμολογιών για τις οποίες συζητάμε, δε θα βολεύει το ίδιο να χρησιμοποιείς το ποτενσιόμετρο του Fosi Audio BT10A για έλεγχο της έντασης όλου ηχοσυστήματος. Ο ενισχυτής θα είναι μετά το/τα sub και θα ελέγχει την ένταση μόνο των ηχείων (δορυφόρων). Την ένταση όλου του συστήματος θα την ελέγχεις μόνο από την TV ή από τα windows, γιατί το volume του/των sub που μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά δε θα βολεύει. Ούτε να σκύβεις να αλλάξεις ένταση αν πας σε ένα sub, ούτε να ψάχνεις στην πλάτη και των δύο sub, αν πας σε δύο.

Έτσι, αν χρησιμοποιείς αρκετά τον ενισχυτή για έλεγχο της έντασης, ίσως να θες μια φτηνή κάρτα ήχου με ποτενσιόμετρο για αυτόν και μόνο το λόγο. Για να έχεις hands on ποτενσιόμετρο και να μην ξεβολευτείς από αυτήν την άποψη. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει πολύ καλές και οικονομικές κάρτες με ποτενσιόμετρο ο @zacharis1955.

Το δεύτερο που ήθελα να συμπληρώσω για το 1 vs 2 sub από άποψη χωροταξίας και μόνο. Τα Fenton SHFB65 σου καταλαμβάνουν 20cm x 20cm εμβαδόν. Με 10-12cm αέρα από τον πίσω τοίχο πάνε στο 20cm πλάτος x 30-32 βάθος. Ίδιο βάθος με το οχτάιντσο sub, το οποίο είναι 30x30cm. Άρα θα αλλάξει μόνο η φάτσα κατά 10 cm, αν βάλεις 2 sub πάνω στο γραφείο. Χάνεις 10cm πλάτος x 30-32 βάθος αριστερά και άλλα τόσα δεξιά. Με ένα sub χάνεις 30x30cm στο πάτωμα.

 

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Μάγκες, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε, με βοηθήσατε πολύ και με ξεστραβώσατε κιόλας.

Να είσαι καλά ρε @chrisde, χαίρομαι αν έχω βοηθήσει.

Η λογική λέει να πας σε ένα sub και βλέπεις μετά για δεύτερο. Σίγουρα έχεις πρώτο ηχοσύστημα από άποψη ποιότητας και έντασης. Αν χρησιμοποιείς το δεύτερο περισσότερες ώρες όμως, γιατί να μην έχεις καλό ήχο και εκεί;

Και με φτηνά ηχεία μπορείς να πάρεις ήχο που να πληρεί κάποια ελάχιστα στάνταρ ποιότητας, αρκεί να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του χώρου (όπως τώρα που θα συμπληρώσεις sub) και να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα τοποθετημένα και ρυθμισμένα.

Αν θελήσεις βοήθεια στη ρύθμιση γράψε μας να δώσουμε καμιά οδηγία να ξεμπερδέψεις στο μισάωρο. Ενώ δεν είναι κάτι δύσκολο, βλέπω ότι online επικρατεί σύγχηση. Θα μπλέξεις να διαβάζεις πολλά που είναι καλό, όπως ότι μαθαίνουμε, αλλά θα έχουν περάσει βδομάδες και μήνες και δε θα είσαι σίγουρος αν έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chrisde είπε

Ακολούθησα την πρόταση σου και πήρα το σετάκι αυτό. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το μπάσο, έχω συνηθίσει να έχω subwoofer και μου κακοφαίνεται τώρα. Σκέφτομαι να προσθέσω αυτό https://www.emimikos.gr/FENTON-SHFS08B-100.305/ ή το αντίστοιχο 10άρι και να το συνδέσω με high level input μιας και ο ενισχυτής δεν υποστηρίζει woofer. Έχει νόημα κάτι τέτοιο, έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει και αν όχι να χτυπήσω το 8άρι ή το 10άρι καλύτερα;

Μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα, τα ηχεία είναι άστρωτα ακόμα, όσο περισσότερο παίζουν θα βαθύνουν κι'αλλο. βέβαια 50 τμ είναι πολλά για αυτά τα ηχεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PC_Science_LefkadaΔεν έχω λόγια για την ευγένεια σου, σε ευχαριστώ και πάλι. Παρήγγειλα ήδη 2 8ιντσα και θα τα βάλω στο πάτωμα. Σας έχω τυφλή εμπιστοσύνη εσένα, τον @zacharis1955 και τον @akoinonitos και ας μην σας ξέρω προσωπικά διότι έχετε βοηθήσει κόσμο ανιδιοτελώς. Να στε καλά μάγκες και συγγνώμη από όλους που μονοπώλησα το νήμα.

1 λεπτό πριν, lnwolfgr είπε

Μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα, τα ηχεία είναι άστρωτα ακόμα, όσο περισσότερο παίζουν θα βαθύνουν κι'αλλο. βέβαια 50 τμ είναι πολλά για αυτά τα ηχεία.

Το σκέφτηκα, αλλά η διαφορά που κάνει το sub είναι μεγάληόπως και να χει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chrisde είπε

@PC_Science_LefkadaΔεν έχω λόγια για την ευγένεια σου, σε ευχαριστώ και πάλι. Παρήγγειλα ήδη 2 8ιντσα και θα τα βάλω στο πάτωμα. Σας έχω τυφλή εμπιστοσύνη εσένα, τον @zacharis1955 και τον @akoinonitos και ας μην σας ξέρω προσωπικά διότι έχετε βοηθήσει κόσμο ανιδιοτελώς. Να στε καλά μάγκες και συγγνώμη από όλους που μονοπώλησα το νήμα.

Το σκέφτηκα, αλλά η διαφορά που κάνει το sub είναι μεγάληόπως και να χει.

Σίγουρα τα 50 τμ είναι μεγάλος χώρος για να γεμίσει ηχητικά.

Πάντως να ξέρεις ότι έχουν σημασία όλα σε ένα ηχοσύστημα, όχι μόνο τα ηχεία.

Αν τα ηχεία σου είναι πχ. από 35 hz είναι οκ, ο ενισχυτής σου όμως μπορεί να παίξει τόσο χαμηλά ώστε να ακούσεις τα 35 hz του ηχείου?

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Και εξάιντσα να ήταν τα woofer των ηχείων σου, όπως τα αναφέρουν κάποια από τα μαγαζιά που τα πουλάνε, πάλι θα άδειαζαν οι χαμηλές συχνότητες λόγω των πολλών τετραγωνικών. Πολύ περισσότερο που είναι πεντάιντσα στην πραγματικότητα. Βλέπε και σελίδα 11 στο manual.

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σχετικα με το μπασο τα ηχεια αναφερουν response 35-19.000hz ωστοσο με 6.5" woofer δεν πιστευω οτι μπορεις να εχεις μπασο της προκοπης ειδικα αν εχεις μαθει σε sub

Ευχαριστώ για τη διόρθωση @akoinonitos. Ήταν περασμένη η ώρα και κοιτούσα το προσπέκτους του πεντάιντσου Fenton. Δεν αλλάζει κάτι στα συμπεράσματα, αλλά το σωστό να λέγεται: Είναι εξάιντσα τα SHFB65.

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Παρήγγειλα ήδη 2 8ιντσα και θα τα βάλω στο πάτωμα.

Έλα, με γεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παρέλαβα τα wooferάκια αλλά δυστυχώς έχω πρόβλημα με παράσιτα και βουιτά (κυρίως στα ηχεία, στα woofer είναι μικρότερα αλλά υπάρχουν και εκεί) . Τα συνδέω όπως είπαμε, έχω ήχο κανονικά αλλά όπως είπα κάνουν θόρυβο. Τι έχω δοκιμάσει: Άλλα καλώδια, να το συνδέσω στην onboard κάρτα αντί της tv, να συνδέσω μόνο το ένα woofer εναλλάξ, να βάλω ups μήπως φταίνε τα ρεύματα. Το αποτέλεσμα ίδιο λίγο ή πολύ. Το μόνο που άλλαξε ήταν όταν το σύνδεσα με 2 διαφορετικά κινητά με καρφί πάντα και εκεί ήταν οκ. Μήπως θέλει τίποτα καλύτερα καλώδια γιατί αυτά που έχω είναι της σειράς; Σαν τι άλλο μπορεί να παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...