Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, 6xXx6 είπε

Αφού χρειάζεσαι και πολλαπλές επιλογες είσοδο θα πρέπει να πας αναγκαστικά σε κάτι πιο ακριβό όσο αφορά την καρτα  ήχου 

Η συγκεκριμένη έχει bluetooth Optical και Jack πιστεύω θα σε καλύψει Διαλέγεις ένα από τα ηχεία που σου έστειλα 

https://www.skroutz.gr/s/33463127/iFi-Audio-ZEN-One-Signature-DAC-Mayro.html

 

Οκ. Ψηλα σε τιμη για τωρα αλλα τουλαχιστον καταλαβαινω τι ψαχνω.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οκ. Ψηλα σε τιμη για τωρα αλλα τουλαχιστον καταλαβαινω τι ψαχνω.

Thanks

Ναι δεν ήξερα ότι θες να συνδέσεις και πάρα πολλά πράγματα πάνω στα ηχεία με τα πας εναλλακτική μεταχειρισμένο ενισχυτή μέχρι κανα 150 Που έχει άπειρες σύνδεσης Θα βρεις στις αγγελίες και παθητικά ηχεία θα σου βγει πιο φθηνά εντέλει κάνα 300 σύνολο 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 6xXx6 είπε

Ναι δεν ήξερα ότι θες να συνδέσεις και πάρα πολλά πράγματα πάνω στα ηχεία με τα πας εναλλακτική μεταχειρισμένο ενισχυτή μέχρι κανα 150 Που έχει άπειρες σύνδεσης Θα βρεις στις αγγελίες και παθητικά ηχεία θα σου βγει πιο φθηνά εντέλει κάνα 300 σύνολο 

Με μεταχειρισμενα ειμαι ΟΚ. Τα προτιμω ειναι η αληθεια μιας και μου δινουν πολυ καλο value/money και δεν ειχα και ποτε κανενα προβλημα αστοχιας τους μεχρι στιγμης.

Θα ριξω μια ματια.

Απλα επειδη δεν γνωριζω τις ποιοτητες στο θεμα ηχου εχω μαυρα μεσανυχτα.

Πιθανα θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λοιπον εγω ξενιασα με το θεμα των ηχειων για το PC. Πηρα εναν ενισχυτη της πλακας Fenton AV550BT. Πουθενα στο ιντερνετ δεν βρικα στοιχεια οπως THD, Sn/r, Input sensitivity, Damping factor, γι αυτο τον λεω της πλακας. Εχει αρκετες λειτουργιες, με ενδιεφεραν μονο να βγαζει 2 καναλια και εξοδο για active sub woofer. Προφανως θα παραμορφωνει αρκετα, αλλα στον μικρο χωρο που τον εχω (15 μ2) η ενταση που τον δουλευω δεν ειναι ποτε πανω απο 40-50% οποτε δεν θα γινει και αντιληπτο.

 Πηρα λοιπον απο το συστημα home cynema 5.1 που εχω και σπανια χρισημοποιω τα 2 περιφερειακα ηχεια Jamo surround 120 και τα εβαλα σαν κυρια. Πηρα και το ενεργο woofer, Rel Strata II,  συνδεσα ενισχυτη με καλωδιο jack σε 2 RCA, στην ενσωματομενη της μητρικης και βουαλα! Ηχος καθαρος, δυνατος σε ομηλιες μουσικες παιχνιδια ταινιες. Τα ηχεια κρεμασμενα στον τοιχο πισω απο την οθονη, αν και σε μικρη αποσταση μεταξυ τους, ειναι 2πολα 3 δρομων περιφεριακα δεν επιρεαζουν την στερεοφωνικη εικονα. Το προβλημα ειναι οτι δεν κατεβαινουν πολυ χαμηλα (μεχρι 80 Ηz) αλλα ΟΚ απο εκει αναλαμβανει το Strata. To ρυθμιστηκο εντασης του στο 1-2 γιατι παραπανω σπανε τζαμια πεφτουν σοβαδες και δεν συμαζευεται. Δοκιμες, απο Βιβαλβτι μεχρι Σωτηρια Μπελλου και οτι τεστ συχνοτητων βρικα με αφησαν υπερικανοποιημενο. Ανεβαζω και φωτο με τα specs τους. Αν εχετε δει παροκοια specs σε πισοηχεια, να το πειτε και σε μενα. 

rsz_311.jpg

rsz_42.jpg

rsz_213.jpg

rsz_14.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Λοιπον εγω ξενιασα με το θεμα των ηχειων για το PC. Πηρα εναν ενισχυτη της πλακας Fenton AV550BT. Πουθενα στο ιντερνετ δεν βρικα στοιχεια οπως THD, Sn/r, Input sensitivity, Damping factor, γι αυτο τον λεω της πλακας. Εχει αρκετες λειτουργιες, με ενδιεφεραν μονο να βγαζει 2 καναλια και εξοδο για active sub woofer. Προφανως θα παραμορφωνει αρκετα, αλλα στον μικρο χωρο που τον εχω (15 μ2) η ενταση που τον δουλευω δεν ειναι ποτε πανω απο 40-50% οποτε δεν θα γινει και αντιληπτο.

 Πηρα λοιπον απο το συστημα home cynema 5.1 που εχω και σπανια χρισημοποιω τα 2 περιφερειακα ηχεια Jamo surround 120 και τα εβαλα σαν κυρια. Πηρα και το ενεργο woofer, Rel Strata II,  συνδεσα ενισχυτη με καλωδιο jack σε 2 RCA, στην ενσωματομενη της μητρικης και βουαλα! Ηχος καθαρος, δυνατος σε ομηλιες μουσικες παιχνιδια ταινιες. Τα ηχεια κρεμασμενα στον τοιχο πισω απο την οθονη, αν και σε μικρη αποσταση μεταξυ τους, ειναι 2πολα 3 δρομων περιφεριακα δεν επιρεαζουν την στερεοφωνικη εικονα. Το προβλημα ειναι οτι δεν κατεβαινουν πολυ χαμηλα (μεχρι 80 Ηz) αλλα ΟΚ απο εκει αναλαμβανει το Strata. To ρυθμιστηκο εντασης του στο 1-2 γιατι παραπανω σπανε τζαμια πεφτουν σοβαδες και δεν συμαζευεται. Δοκιμες, απο Βιβαλβτι μεχρι Σωτηρια Μπελλου και οτι τεστ συχνοτητων βρικα με αφησαν υπερικανοποιημενο. Ανεβαζω και φωτο με τα specs τους. Αν εχετε δει παροκοια specs σε πισοηχεια, να το πειτε και σε μενα. 

rsz_311.jpg

rsz_42.jpg

rsz_213.jpg

rsz_14.jpg

Συμβουλη: Αλλαξε την βαση της οθονης σου και βαλτη σε ενα βραχιωνα να ελευθερωσεις το χωρο σου.

😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris2756 είπε

 Δεν ειναι και ασχημη ιδεα! Ισως το κανω καποια στιγμη. Οι βραχιωνες τοιχου εχουν ρυθμιση πανω-κατω της οθονης?

Όλοι ρυθμίζονται.

Εγω παρήγγειλα αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/22606626/Icy-Box-Vasi-Grafeiou-Othonis-eos-32-me-Vrachiona-IB-MS313-T.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αλλά εχει και πιο φθηνούς που κάνουν την δουλειά

Μπες και ψάξε τι σου ταιριάζει

https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478584/vrachionas.html?o=βραχιονας+οθονης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2021 στις 5:29 ΜΜ, stoni90 είπε

Πήρα τελικά αυτά.
Με την κάρτα ήχου της Motherboard μου εκανε ενα συνεχομενο και δυνατο hiss.
Πήγα και πήρα την creative play 3.
Συνεχίζει και το κάνει, ενώ όταν βάζω τα ηχεία σε δυνατή ένταση μου "σκάνε" και τα χαμηλώνω για να μην "καούνε.
Any ideas?

Επειδή τα έχω ακόμη στο κουτί.

Μήπως έχει να προτείνεις κανείς κάποια λύση?

Να ασχοληθώ με αυτό που πρότεινε ο φίλος?

κάρτα ήχου

Στις 8/11/2021 στις 5:29 ΜΜ, stoni90 είπε

Πήρα τελικά αυτά.
Με την κάρτα ήχου της Motherboard μου εκανε ενα συνεχομενο και δυνατο hiss.
Πήγα και πήρα την creative play 3.
Συνεχίζει και το κάνει, ενώ όταν βάζω τα ηχεία σε δυνατή ένταση μου "σκάνε" και τα χαμηλώνω για να μην "καούνε.
Any ideas?

Επειδή τα έχω ακόμη στο κουτί.

Μήπως έχει να προτείνεις κανείς κάποια λύση?

Να ασχοληθώ με αυτό που πρότεινε ο φίλος?

κάρτα ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/01/2024 at 19:01, odigaras said:

Επειδή τα έχω ακόμη στο κουτί.

Μήπως έχει να προτείνεις κανείς κάποια λύση?

Να ασχοληθώ με αυτό που πρότεινε ο φίλος?

κάρτα ήχου

Επειδή τα έχω ακόμη στο κουτί.

Μήπως έχει να προτείνεις κανείς κάποια λύση?

Να ασχοληθώ με αυτό που πρότεινε ο φίλος?

κάρτα ήχου

Τελικά τι έγινε, τα έστισες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, odigaras said:

Ακόμη στο κουτί είναι

Τα jbl ειναι καλα ηχειακια , είναι τίμια, εγω εχω τα Arena 130  hifi και τα έχω ερωτευτεί, δεν θα τα πουλήσω προς το παρόν, μου αρέσουν πολύ. Και να τα ανοίξεις καλά θα κάνεις.... δες τις κριτικές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 11:49 ΜΜ, 6xXx6 είπε

Πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο και πιο ακριβότερο να πάρεις Το βαρέλι δεν έχει πάτο

 Σοφη κουβεντα, φιλε! Οντως το βαρελι δεν εχει πατο. Ετσι και κολησεις την ηχοαρρωστια, για πολλα χρονια θα ψαχνεις το φαρμακο σου

Στις 22/1/2024 στις 8:23 ΜΜ, spi79 είπε

Επίσης, η τοποθέτηση απο οτι κατάλαβα ,παίζει μεγάλο ρόλο στην απόδοση του ηχείου

 Οντως, ακομα και φτηνα μικρα ηχειακια υπολογιστη, αν τοποθετηθουν σε μια αποσταση 60 εκ εως 1μ μεταξυ τους και με μια κλιση προς τον ακροατη, δινουν καλυτερη αισθηση του στερεοφωνικου ηχου.

 Τωρα για μεγαλα ηχεια και ηχεια δαπεδου θελουν μια αποσταση 2,5-3μ. μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . Εχω τα Logitech z533 και μου έσπασε ο διακόπτης on-off και αποτι είδα δεν υπάρχει  ανταλλακτικο.

Οπότε για να μην τα πετάξω λεω να αλλάξω πλακέτα με αυτή  και να την συνδέσω με το εσωτερικο τροφοδοτικο του z533 (16volt). Λέτε να γίνει δουλειά η θα εχω καθένα θέμα? 

Σαν δεύτερη επιλογή έλεγα για αυτόν τον εξωτερικο amp και να ξεμπερδεύω. Εχει να προτείνει κάποιος κατι καλύτερο;

 

Επεξ/σία από teosard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teosard είπε

Καλησπέρα . Εχω τα Logitech z533 και μου έσπασε ο διακόπτης on-off και αποτι είδα δεν υπάρχει  ανταλλακτικο.

Οπότε για να μην τα πετάξω λεω να αλλάξω πλακέτα με αυτή  και να την συνδέσω με το εσωτερικο τροφοδοτικο του z533 (16volt). Λέτε να γίνει δουλειά η θα εχω καθένα θέμα? 

Σαν δεύτερη επιλογή έλεγα για αυτόν τον εξωτερικο amp και να ξεμπερδεύω. Εχει να προτείνει κάποιος κατι καλύτερο;

https://www.banggood.com/ZK-MT21-bluetooth-5_0-Subwoofer-Amplifier-Board-50WX2+100W-2_1-Channel-Power-Audio-Stereo-Amplifier-Tone-Board-Bass-AMP-AUX-p-1814962.html  +  https://www.electronicaeshop.eu/universal-fortisths-120w-12-24v-ac-dc-gia-laptop-my-120w.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...