Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο καρτών και δεν ξέρω ποιά να επιλέξω. Αξίζουν τα 60 ευρώ παραπάνω για 2 GB επιπλέον RAM;

 

Σε αυτή τη φάση το πισί μου είναι συνδεδεμένο με 1050p οθόνη και με 1080p HDTV. Σε αυτές τις αναλύσεις είναι overkill τα 4GB το γνωρίζω. Το θέμα μου είναι ότι στο κοντινό μέλλον (μέσα στο εξάμηνο ίσως) σκέφτομαι να πάω σε 1440p οθόνη και στο μακρινό μέλλον (σε ένα δυο χρόνια) σε 4K HDTV.

 

Τα 2 GB θα μπορούν να αντεπεξέλθουν κομπλέ σε 1440p ανάλυση; Σε 4Κ θα είναι capped μονίμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ι7 4770κ

Asus maximus hero

16gb ram

256gb evo 840

Dell 24κατι

Corsair 860w

Επειδη εισαι λογικα σε αναλυση 1920x1200 θα ελεγα να κοιταξεις σε R9 280x ή σε R9 290(οταν με το καλο ερθουν οι Custom).

Μετα απο αρκετό καιρό η 580 βρηκε τον δασκαλο της στο bf4 και το παιζει μονο στα high settings και οχι στα ultra και η ερώτηση μου ειναι ... Επειδή περνω και καινούριο psu λογω οτι καηκε το παλιο , να παρω ενα 1000w και μια ακομα 580 για sli μεταχειρο η να παω σε ένα 750w και μια 770 ? Ποια λυση θα με βολεψει καλυτερα ?

Gtx 770 ή R9 280x οπως αναφερθηκε.Για τροφοδοτικο δεν χρειαζεσαι τοσα Watt για αυτες τις καρτες.Ενα καλο τροφοδοτικο πχ Xfx 650 ειναι υπεραρκετο.

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο καρτών και δεν ξέρω ποιά να επιλέξω. Αξίζουν τα 60 ευρώ παραπάνω για 2 GB επιπλέον RAM;

 

Σε αυτή τη φάση το πισί μου είναι συνδεδεμένο με 1050p οθόνη και με 1080p HDTV. Σε αυτές τις αναλύσεις είναι overkill τα 4GB το γνωρίζω. Το θέμα μου είναι ότι στο κοντινό μέλλον (μέσα στο εξάμηνο ίσως) σκέφτομαι να πάω σε 1440p οθόνη και στο μακρινό μέλλον (σε ένα δυο χρόνια) σε 4K HDTV.

 

Τα 2 GB θα μπορούν να αντεπεξέλθουν κομπλέ σε 1440p ανάλυση; Σε 4Κ θα είναι capped μονίμως;

Σε ποιες καρτες αναφερεσαι? :) Πες μας απο τι αποτελειται και το υπολοιπο συστημα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εισαι λογικα σε αναλυση 1920x1200 θα ελεγα να κοιταξεις σε R9 280x ή σε R9 290(οταν με το καλο ερθουν οι Custom).

 

Gtx 770 ή R9 280x οπως αναφερθηκε.Για τροφοδοτικο δεν χρειαζεσαι τοσα Watt για αυτες τις καρτες.Ενα καλο τροφοδοτικο πχ Xfx 650 ειναι υπεραρκετο.

Αυτή τη στιγμή είμαι με δυο 6950 και δε τη παλεύουν ιδιαίτερα..

Να πάω σε crossfire λύση ή μονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ποιες καρτες αναφερεσαι? :) Πες μας απο τι αποτελειται και το υπολοιπο συστημα :D

 

Ναι οκ, είχα γράψει στον τίτλο του νήματος, αλλά μετακινήθηκε. :P

 

Αναφέρομαι στην Gigabyte 770 2 GB OC και στην Gigabyte 770 4 GB OC.

 

 

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από i5-4670, z87n-wifi, 8 GB DDR3 1600 MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, είχα γράψει στον τίτλο του νήματος, αλλά μετακινήθηκε. :P

 

Αναφέρομαι στην Gigabyte 770 2 GB OC και στην Gigabyte 770 4 GB OC.

 

 

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από i5-4670, z87n-wifi, 8 GB DDR3 1600 MHz.

 

Μπα σχετικά λίγα θα προσφέρουν τα 4 γίγα στην 770. Απλά γιατί στο μέλλον θα της πέσουν λίγοι άλλοι παράγοντες όπως εύρος μνήμης ή κάποιος από τους ρυθμούς πλήρωσης πριν παίξει κάποιο ουσιαστικότερο ρόλο η παραπάνω μνήμη.

 

Ταπεινή μου άποψη είναι να πάρεις κάτι σαν την απλή 770 εφόσον είναι στα βαλάντιά σου και στο μέλλον όταν αρχίζουν οι απαιτήσεις να μεγαλώνουν να πάρεις μια εφάμιλλη κατηγορίας κάρτα της εποχής που θα έχει και την υπολογιστική ισχύ-επάρκεια να παλέψει με αναλύσεις UHD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή είμαι με δυο 6950 και δε τη παλεύουν ιδιαίτερα..

Να πάω σε crossfire λύση ή μονή;

Καλυτερα σε μια μονη αλλα δυνατη καρτα.(εγω προσωπικα αν επαιζα σε 1920x1080/1200 θα κοιταζα σε R9 280x στα 280ευρω και τα υπολοιπα χρηματα θα τα κραταγα για μελλοντικη αναβαθμιση μετα απο 2 χρονια  ;) ).Φυσικα οτι θελεις εσυ διαλεγεις :D.

 

 

Ναι οκ, είχα γράψει στον τίτλο του νήματος, αλλά μετακινήθηκε. :P

 

Αναφέρομαι στην Gigabyte 770 2 GB OC και στην Gigabyte 770 4 GB OC.

 

 

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από i5-4670, z87n-wifi, 8 GB DDR3 1600 MHz.

Οσον αφορα την παραπανω αναλυση 1440P, επειδη το κοιταζα και εγω οπως εσυ ο λογος που τελικα το ακυρωσα και πηγα σε 1080p ειναι μιας και θα χρειαζεσαι σχεδον καθε χρονο αναβαθμιση αν θες να παιζεις συγχρονα παιχνιδια σε υψηλες αναλυσεις,ακομα και αν επαιρνες την ακριβοτερη R9 290 ή 780. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα σε μια μονη αλλα δυνατη καρτα.(εγω προσωπικα αν επαιζα σε 1920x1080/1200 θα κοιταζα σε R9 280x στα 280ευρω και τα υπολοιπα χρηματα θα τα κραταγα για μελλοντικη αναβαθμιση μετα απο 2 χρονια ;) ).Φυσικα οτι θελεις εσυ διαλεγεις :D.

 

 

Οσον αφορα την παραπανω αναλυση 1440P, επειδη το κοιταζα και εγω οπως εσυ ο λογος που τελικα το ακυρωσα και πηγα σε 1080p ειναι μιας και θα χρειαζεσαι σχεδον καθε χρονο αναβαθμιση αν θες να παιζεις συγχρονα παιχνιδια σε υψηλες αναλυσεις,ακομα και αν επαιρνες την ακριβοτερη R9 290 ή 780.

Δλδ η. 280 θα αρκεί για κάνα δυο χρόνια κ να είναι οι ρυθμίσεις φουλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 270 και η  270x θέλουν 2χ6pin connectors ενω το τροφοδοτικο μου δινει ενα πιν και σε φορουμς λενε οτι δεν συνισταται να βαλω ανταπτορα που να βγαινει σε 6pin...καμια ιδεα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 270 και η  270x θέλουν 2χ6pin connectors ενω το τροφοδοτικο μου δινει ενα πιν και σε φορουμς λενε οτι δεν συνισταται να βαλω ανταπτορα που να βγαινει σε 6pin...καμια ιδεα ;

 

Τι  τροφοδοτικό έχεις κατ΄αρχήν; Ενδέχεται ανεξαρτήτως connectors να μην αντέχει καν μια 270-οτιδήποτε το τροφοδοτικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη φάση το πισί μου είναι συνδεδεμένο με 1050p οθόνη και με 1080p HDTV. Σε αυτές τις αναλύσεις είναι overkill τα 4GB το γνωρίζω. Το θέμα μου είναι ότι στο κοντινό μέλλον (μέσα στο εξάμηνο ίσως) σκέφτομαι να πάω σε 1440p οθόνη και στο μακρινό μέλλον (σε ένα δυο χρόνια) σε 4K HDTV.

 

Τα 2 GB θα μπορούν να αντεπεξέλθουν κομπλέ σε 1440p ανάλυση; Σε 4Κ θα είναι capped μονίμως;

 

Αν θα πας σχετικά σύντομα σε 1440p και αγοράσεις κάρτα κοντά προτίμησε 280Χ ή 290 pro αναλόγως τι σε παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Λέω να αγοράσω μια μεταχειρισμένη Asus GTX 660 Direct CUII σε καλή κατάσταση απο οτι μου είπε το παιδί ,με δυο χρόνια εγγυηση ακόμα στα 140 ευρώ. Η τιμή είναι καλή για τη συγκεκριμένη κάρτα ή να κοιτάξω κατι άλλο ισως και με κάτι παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...