Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

CPU intel i7 4820k

RAM g.skill trident 16GB 2400MHz

Mainboard Asus rampage IV extreme edition

PSU corsair ax860 watt

Case corsair 780t προσεχως

Monitor LG 32" full HD

SSD Samsung pro 840 256GB x2 raid

Hard disk WD black 1tb

Υδροψυξη corsair h100i

 

Ειμαι ανάμεσα στην r9 290x και gtx 780.

Από αυτές τις δύο πας σε 290X μιας και είναι λίγο πιο γρήγορη από την 780.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο πυρηνασ στη πρωτη φωτο παιζει πιο χαμηλα, για αυτο ειναι και πιο φτηνοσ.. και στισ 2 φωτο οι μνημεσ παιζουν στην ιδια συχνοτητα..

 

ναι μπερδεύτητα της cpu τους ήθελα να πω.

μα το 1ο λινκ είναι η πιο ακριβή κάρτα..!;

 

Το 2ο ειναι το OC μοντελο, που ερχεται πλεον στα 270€. Στα 290€ η πρωτη ειναι η αρχικη εκδοση με την αρχικη της τιμη. Με αλλα λογια αν το oc μοντελο κοστιζει 270, τοτε το non-oc πρεπει να κοστιζει 250-260 βαρια. Εννοειται οτι αν εισαι αναμεσα στις 2 αυτες παιρνεις την 2η.

ααααα,δεν έχει γίνει oc σε αυτή..Μάλιστα

Να μην διαλέξω αυτήν που δεν έχει γίνει oc;Τόσα θέματα έχουν οι 280x.Να μου πεις αν ήταν αυτή στα 260 θα το έκανα έτσι..Να μην δώσω το 30αρι παραπάνω να είμαι λίγο πιο χαμηλά κλοκαρισμένος :P ;

Αλλά γιατί τέτοια κοστολόγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xtrmsnpr Για την 285 που ανέφερες συγκρίνεται περισσότερο με την 280 όχι την 280Χ,και έχει κάποια παραπάνω features.


Καλησπέρα.

Θέλω να αναβαθμίσω την παλιά μου κάρτα γραφικών σε με καινούρια. Η παλιά μου κάρτα γραφικών είναι η Nvidia GTX260. Ο επεξεργαστής είναι ο Intel [email protected] και η motherboard η Asus P5Q SE. Τα χρήματα που σκοπεύω να διαθέσω είναι περίπου 120€ και η χρήση να μπορεί να παίξει τα καινούρια games όσο καλύτερα γίνεται. Έχετε κάποια καλή πρόταση;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Δες αυτήν http://www.skroutz.gr/s/4301598/Asus-Radeon-R7-260X-2GB-DirectCU-II-90YV0521-M0NA00.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να ανεβασω τον επεξεργαστη μου και να παρω μια αλλη καρτα γραφικων γιατι δεν σηκωνει directx 11 απο οτι να κανω ολικη αναβαθμιση μεχρι να βγουν ολα τα καινουργια για κανενα χρονο θα μπορω να παιζω αξιοπρεπες τα game?διαθετω μεχρι 200-250 ευρω για καρτα και ψυκτρα που θα χρειαστω.καρτα κοιταω και μεταχειρισμενη απλα δεν ξερω τι παιζει με τα μοντελα και δεν ξερω αν το σηκωνει το συστημα μου.

Σε αυτά τα λεφτά καλή επιλογή είναι η AMD R9 280X http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36350&cat=5 και από nvidia την GTX 760 . Επειδή όμως ο επεξεργαστή σου είναι αρκετά παλιός θα σε κόβει σίγουρα όσο και να τον ανεβάσεις οπότε αν δεν κάνεις στον άμεσο μέλλον αναβάθμιση σε cpu+mobo+ram τότε καλύτερα πάρε την AMD R9 270X https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

λιγο τη βοηθεια σας για αγορα και αντικατασταση της καρτας γραφικων στο pc μου. Βασικά επειδη προκειτε για παλιο pc δεκαετιας και για τη χρηση που του κανω δηλαδη βασικα Internet - office, καθολου gaming ειναι ικανοποιητικο.

Με προβληματιζει μερικες φορες ομως η αποδοση του οταν μπαινω στο youtube ή ακομα και μερικα flash objects σε site, οποτε σκεφτομαι να αντικαταστησω την υφισταμενη καρτα γραφικω nvidia FX5200 agp με μιa νεοτερη που θα εχει τη δυνατοτητα hardware decoding mpeg4 και γενικοτερα video decoding. ΔΥστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες αφου απο οτι καταλαβα το hardware decoding εμφανιστηκε στα τελευταια των καρτων agp οταν και εμφανιστηκε το pci-express. Απο την ερευνα που εκανα κατεληξα σε καρτες γραφικων με gpu: radeon HD3450, nvidia 7950gt και radeon hd3650.  Τεινω προς την HD3450 λογω μαλλον χαμηλοτερου θορυβου ενω εμφανιστηκε περιπου δυο χρονια μετα απο την παραπανω nvidia οποτε θεωρω οτι ειναι πιο εξελιγμενη πχ υποστηριχει directx10 ενω η nvidia to 9. Απο την αλλη η nvidia που βρηκα ειναι πολυ πιο φτηνη και σε συγκριτικο απο site φαινεται οτι εχει μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυς, παρολο που ειναι πιο παλια (ισως ειναι απο κατασκευης της πιο πιεσμενη ωστε να απευθυνεται σε gamers). Αυτο που με προβληματιζει με την hd3450 ειναι οτι διαβασα σε καποια φορουμ οτι παρουσιαστηκαν ορισμενες φορες προβληματα ασυμβατοτητας με μητρικες με καποια nvidia chipset. Όσον αφορα την hd3650 σε συγκριτικο με την hd3450 αναφερουν το επιπεδο θορυβου ως moderate ενω για την 3450 ως quiet. Επισης δεν ειμαι σιγουρος για και για τη gpu τους. H 3450 εχει το RV620LE ενω η 3650 το RV620PRO και απο το ψαξιμο που εκανα κατεληξα στο συμπερασμα ότι το RV620PRO εχει καλυτερο Interface με τη μνημη.

Τη γνωμη σας για τις συγκεκριμενες καρτες αν εχει κανεις ασχοληθει με παλιες καρτες agp ή θυμαται κανεις απο παλια.

 

 

Φοβάμαι ότι δεν θα σε σώσει μια κάρτα γραφικών , καλύτερα να μας αναφέρεις και ποιόν επεξεργαστή έχεις όπως επίσης και το υπόλοιπο hardware. Ίσως δεν γλιτώνεις την αναβάθμιση οικονομική βέβαια. 

 

 

Τώρα μου θύμισες την πρώτη μου κάρτα την Leadtek Winfast FX5200 οπου είχε δώρο το παιχνίδι Gun Metal για όσους θυμούνται  :-)

 

Τώρα επι του θέματος μάλλον πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι την ολική αναβάθμιση γιατί όλλο και κάποια προβληματάκια θα αρχίσουν να παρουσιάζονται σε υπολογιστη 10-11 χρόνων. Η 3650 που λές είναι η καλύτερη επιλογή απο τις 3 που ανέφερες αλλά οπως λές θα είναι λίγο πιο θορυβόδης απο την 3450. Αν θες πες μας και το υπόλοιπο σύστημα. Τώρα δεν ξέρω και σε τί τιμή τις βρήκες (καινουριες ή μεταχειρισμένες). Θα ήταν κρίμα να δώσεις 70€ για τέτοιες κάρτες.

 

 

@gouglis Πες από τι αποτελείται όλο το σύστημα όπως σου παν..Γιατί wall of text; -.-

 

Καλησπερα,

το συστημα μου αποτελειται απο:

athlon xp 3000+ (νομιζω 2,2GHz)

RAM 1,25Gb

win xp

μητρικη albatron KX18DPRO με chipset nvidia2 και υποστηριζει AGPx8

καρτα γραφικων geforce FX5200 128MB

 

Παντως το κοστος ειναι απο 45-60 ευρω για τις radeon καρτες και 30 για την nvidia και για μενα ειναι αποδεκτο.

Απο το να τον πεταξω και να αγορασω καινουργιο προτιμω να το ρισκαρω και να του δωσω μια ανασα για λιγα χρονια.

Εχει πολυ αξιοπρεπη αποδοση για την χρηση που του κανω και λυπαμαι να τον πεταξω ή να τον ξεπουλησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε παω σε 270χ .εχετε να μου προτεινετε καποια ψυκτρα?

Ψύκτρα αυτήν https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html . Η 270Χ θα ελαχιστοποιήσει το μπουκάλι και θα παίζεις αξιοπρεπώς τα παιχνίδια αλλά να ξέρεις σε πολλά παιχνίδια που είναι απαιτητικά σε cpu θα την τρως για τα καλά κυρίως στα καινούργια

 

 

Καλησπερα,

το συστημα μου αποτελειται απο:

athlon xp 3000+ (νομιζω 2,2GHz)

RAM 1,25Gb

win xp

μητρικη albatron KX18DPRO με chipset nvidia2 και υποστηριζει AGPx8

καρτα γραφικων geforce FX5200 128MB

 

 

Ξέρω ότι θέλεις να αποφύγεις τα έξοδα αυτή την εποχή και το σέβομαι και το καταλαβαίνω , αλλά το σύστημά σου είναι πολύ παλιό που δεν σε σώζει μια κάρτα γραφικών μπορεί μεν να βελτιώσει κάπως τα πράγματα, σκέψου όμως ο cpu σου είναι αρκετά ξεπερασμένος και πλέον το σημερινό internet τον ζορίζει αρκετά ακόμα και εργασίες που φαινομενικά είναι απλές. Αν πάρεις την κάρτα δεν δεις βελτίωση ; Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις μια παλιά κάρτα και να την δοκιμάσεις    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Η 270Χ θα ελαχιστοποιήσει το μπουκάλι και θα παίζεις αξιοπρεπώς τα παιχνίδια αλλά να ξέρεις σε πολλά παιχνίδια που είναι απαιτητικά σε cpu θα την τρως για τα καλά κυρίως στα καινούργια

 

 

   

γιαυτο προτεινα  την 260χ μπας και κρατησει τα λεφτα γιια την ολικη αναβαθμιση. γιατι παλι θα τρωει μπουκαλι οσο και ναναι. καθαρα για οικονομικα.  δεν διαφωνω και για την 270χ απλα κριμα τα πεταμενα λεφτα για μια χρονια που θα την κρατησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xtrmsnpr Για την 285 που ανέφερες συγκρίνεται περισσότερο με την 280 όχι την 280Χ,και έχει κάποια παραπάνω features.

αα,καλώς τότε!Ευχαριστώ ευχαριστώ!

οπότε πάω γιαυτήν που είπαμε...

Αλλά δεν έχει UEFI όπως της sapphire :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την 280Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1 για την MSI 280X Gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την 280Χ.

 

+1 για την MSI 280X Gaming

Βασικα καμια απο τις 4 :P.

 

Απο την στιγμη που διαθετει ο ενδιαφερομενος 390ευρω για την 770 4gb,τοτε στα χρηματα αυτα υπαρχει η R9 290 https://www.skroutz.gr/s/4347458/Sapphire-Radeon-R9-290-4GB-Tri-X-OC-UEFI-11227-00-40G.htmlη οποια τις αφηνει ολες πολυ πισω  :mellow:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...