Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα παραγγείλω σημερα μια απο τις

 

Sapphire Radeon R9 290 4GB Tri-X OC

MSI Radeon R9 280X 3GB Gaming

 

 

οι διαφορες απο τις 2 καρτες θα ειναι μεγαλες.?

 

Ναι. Αφού θέλεις να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για κάρτα γραφικών γιατί δεν περιμένεις καμιά δεκαριά μερούλες ακόμα να ανακοινώσει η NV την νέα φουρνιά; Συνήθως δεν συνιστώ σε κάνενα να περιμένει αλλά όταν είναι ζήτημα ημερών είναι λίγο περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια τοτε θα περιμενω δεν υπαρχει προβλημα ευχαριστω :)

 

Για να το ξεκαθαρίσουμε λίγο: για την ώρα μόνο η 290 μπορεί (σε σχετικό βαθμό πάντα) να εκμεταλλευτεί τα 4GB μνήμης που έχει. Σε οτιδήποτε 760/770 είναι περισσότερο διακοσμητικό. Οι επερχόμενες GTX970/980 της NV θα έχουν αμφότερες 4 γίγα μνήμης και αφού κυκλοφορήσουν (νομίζω στις) 19 Σεπτεμβρίου και δούμε τα πρώτα reviews και την επίσημη εναρκτήρια τιμή τους θα είναι ευκολότερο να σου πούμε αν είναι να πας σε 290 ή όχι.

 

Απλά είναι αμαρτία τόσο κοντά σε νέα κυκλοφορία να δώσεις ένα σεβαστό ποσό για νέα κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Εγώ βασικά σκεφτόμουν αυτήν. Θα ψάξω να δω τι διαφορές έχουν ή αν μπορείτε να μου πείτε και εσείς.

Ένα σχετικό θέμα είναι μήπως δημιουργηθεί bottleneck με τον επεξεργαστή. Τι πιστεύεται;

Έχω στα υπόψη και την αναβάθμιση cpu και motherboard αλλά όχι την δεδομένη στιγμή γιατί τα οικονομικά είναι κάπως στενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Έχω τα παρακάτω

Case: Turbo X MIDI Tower

PSU: Chieftec 550 W

Motherboard: Asrock 960gc-gs fx

CPU: 3πύρηνο PHENOM (δεν θυμάμαι σειρά, πρέπει να είναι ο 1ος που βγήκε)

RAM: 2 GB RAM DDR2 (το οποίο θα πάω στα 4 άμεσα)

GPU: PNY 9800 GT 512 ΜΒ RAM

Monitor/Resolution: LG 27" 1920x1080

ΟS: Win 7 Home Prem 64 ΒΙΤ

 

Και θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών, μαξιμουμ 100 ευρώ στη χειρότερη, θα προτιμηθούν φθηνότερες λύσεις

Με ενδιαφέρει να παίζω μόνο Diablo 3 ROS και WoW. (για FPS και πιο απαιτητικά παιχνίδια έχω το 360 ακόμα...)

Ας παίζω και στο Medium, δε με πειράζει, να μην έχει κολλήματα όμως και να μη σέρνεται.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Έχω τα παρακάτω

Case: Turbo X MIDI Tower

PSU: Chieftec 550 W

Motherboard: Asrock 960gc-gs fx

CPU: 3πύρηνο PHENOM (δεν θυμάμαι σειρά, πρέπει να είναι ο 1ος που βγήκε)

RAM: 2 GB RAM DDR2 (το οποίο θα πάω στα 4 άμεσα)

GPU: PNY 9800 GT 512 ΜΒ RAM

Monitor/Resolution: LG 27" 1920x1080

ΟS: Win 7 Home Prem 64 ΒΙΤ

 

Και θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών, μαξιμουμ 100 ευρώ στη χειρότερη, θα προτιμηθούν φθηνότερες λύσεις

Με ενδιαφέρει να παίζω μόνο Diablo 3 ROS και WoW. (για FPS και πιο απαιτητικά παιχνίδια έχω το 360 ακόμα...)

Ας παίζω και στο Medium, δε με πειράζει, να μην έχει κολλήματα όμως και να μη σέρνεται.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://www.skroutz.gr/s/4409361/Asus-Radeon-R7-260X-1GB-DirectCU-II-90YV0523-M0NA00.htmlΣε Amd

https://www.skroutz.gr/s/5245428/MSI-GeForce-GTX750-1GB-OC-V809-1046R.htmlΣε Nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα pc που το αγορασα το 2008 απο Multirama.

Εχει τα εξης:

Case: Mutlirama MIDI Tower

PSU: 500 W (Γραφει Multirama ως μαρκα)

Motherboard: GIGABYTE GA-EP31-DS3L

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ

RAM: 4 GB RAM DDR2

GPU: GIGABYTE GEFORCE 9800GTX+

Monitor/Resolution: LG 24" MT55D 1920x1080

ΟS: Win 7 Ultimate 64 ΒΙΤ

 

Αν και θελω να αγορασω καινουργιο Pc παρ'ολα αυτα την δεδομενη χρονικη στιγμη δεν μπορω να διαθεσω αρκετα ευρω ωστε να συνθεσω το pc που θελω εγω.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Αγοραζοντας μια καρτα οπως η gtx 750ti θα μπορω τουλαχιστον μεχρι το τελος 2015 να παιζω τα καινουργια παιχνιδια μιας και αυτα που βγαινουν πλεον θελουν dx11 (fifa 15-nba 2k15 κτλ)? Φυσικα οχι σε high settings κτλ αλλα τουλαχιστον ικανοποιητικα.

Με τις λιγες γνωσεις που εχω η 750ti "κουμπωνει" στο pc μου και ΑΝ καταλαβα καλα καποια μοντελα δεν χρειαζονται και 6pin power connector(η 9800gtx+ που εχω τωρα παιρνει ρευμα απο ενα 6pin power connector).

Οποτε η 750ti αξιζει για αγορα και τοποθετηση σε τετοιο Pc?Θα εχω bottleneck λογω συνθεσης pc?

**Σκεφτομουν και αλλες καρτες οπως amd 260/260x,265 ή 270/270x(αν και λογικα μαλλον oi συγκεκριμενες 270/270x καρτες ειναι too much για το pc που εχω και κυριοτερα για το τροφοδοτικο που φοραω)

Ευχαριστω εκ'των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε μια 260χ καλyτερα για να μην τρως μπουκαλι. απλα προσοχη με το τροφοδοτικο. ειναι και παλιο. και no name.

 

αν και δεν εχουν μεγαλη διαφορα. η 750τι εχει χαμηλωτερη καταναλωση. αν ειναι να μην αλλκαξεις τροφοδοτικο τοτε πανε στην 750τι. αλλα απο την αλλη αν ειναι να γινει η ζημια....θα γινει. ασ ελπισουμε να αντεξει λιγο ακομα το τροφοδοτικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα pc που το αγορασα το 2008 απο Multirama.

Εχει τα εξης:

Case: Mutlirama MIDI Tower

PSU: 500 W (Γραφει Multirama ως μαρκα)

Motherboard: GIGABYTE GA-EP31-DS3L

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ

RAM: 4 GB RAM DDR2

GPU: GIGABYTE GEFORCE 9800GTX+

Monitor/Resolution: LG 24" MT55D 1920x1080

ΟS: Win 7 Ultimate 64 ΒΙΤ

 

Αν και θελω να αγορασω καινουργιο Pc παρ'ολα αυτα την δεδομενη χρονικη στιγμη δεν μπορω να διαθεσω αρκετα ευρω ωστε να συνθεσω το pc που θελω εγω.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Αγοραζοντας μια καρτα οπως η gtx 750ti θα μπορω τουλαχιστον μεχρι το τελος 2015 να παιζω τα καινουργια παιχνιδια μιας και αυτα που βγαινουν πλεον θελουν dx11 (fifa 15-nba 2k15 κτλ)? Φυσικα οχι σε high settings κτλ αλλα τουλαχιστον ικανοποιητικα.

Με τις λιγες γνωσεις που εχω η 750ti "κουμπωνει" στο pc μου και ΑΝ καταλαβα καλα καποια μοντελα δεν χρειαζονται και 6pin power connector(η 9800gtx+ που εχω τωρα παιρνει ρευμα απο ενα 6pin power connector).

Οποτε η 750ti αξιζει για αγορα και τοποθετηση σε τετοιο Pc?Θα εχω bottleneck λογω συνθεσης pc?

**Σκεφτομουν και αλλες καρτες οπως amd 260/260x,265 ή 270/270x(αν και λογικα μαλλον oi συγκεκριμενες 270/270x καρτες ειναι too much για το pc που εχω και κυριοτερα για το τροφοδοτικο που φοραω)

Ευχαριστω εκ'των προτερων

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Είσαι οριακά όμως. Μπορείς να πας και στην 260 που λέει ο φίλος. Αλλά αν σκέφτεσαι να πάρεις καινούργιο σύστημα θα μπορείς να μεταφέρεις την 750ti στο καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κάτι πιο φθηνό?

μεχερι 100 ευρω ειχες πει. και προτειναμε την καλυτερη στην τιμη και αποδοση, μετα παμε πολυ κατω.

 

ποσα ακριβως μπορεις να δωσεις? σαν να κανεις παζαρια μου θυμιζει. :P

 

https://www.skroutz.gr/s/4682118/Sapphire-Radeon-R7-250X-1GB-11229-00-20G.html

 

αλλιως πας μεταχειρισμενες. που δεν πολυ συνισταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχερι 100 ευρω ειχες πει. και προτειναμε την καλυτερη στην τιμη και αποδοση, μετα παμε πολυ κατω.

 

ποσα ακριβως μπορεις να δωσεις? σαν να κανεις παζαρια μου θυμιζει. :P

 

https://www.skroutz.gr/s/4682118/Sapphire-Radeon-R7-250X-1GB-11229-00-20G.html

 

αλλιως πας μεταχειρισμενες. που δεν πολυ συνισταται.

 

Χαχα, δεν κάνω παζάρια :)

 

Γράφω "στην χειρότερη μάξιμουμ 100 ευρώ" :)

 

Δηλαδή θα προτιμήσω σίγουρα ότι φθηνότερο που απλά θα κάνω τη δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, δεν κάνω παζάρια :)

 

Γράφω "στην χειρότερη μάξιμουμ 100 ευρώ" :)

 

Δηλαδή θα προτιμήσω σίγουρα ότι φθηνότερο που απλά θα κάνω τη δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Ετσι και αλλιώς ο επεξεργαστής σου δεν είναι για gpu πάνω απο 100 ευρώ ( τρiπυρηνος phenom στα 2.2-2.4 Ghz) 

Δες και αυτήν αν υπάρχει ακόμα http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/VGA-PCI-X-7790-1GB-1GD5-OC.htm

Αλλιώς πάνε σε καμμία  R7 250Χ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...