Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τι διαφορά έχει το ....20G με το .....40G, ίσως στις μνήμες που φοράνε ; Κατά τα άλλα η ''ίδια'' κάρτα είναι και στα δύο λινκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μια απο τις δυο είναι πιο ψηλά χρονισμένη. OC μαμά

 

Γράφει το boost clock και καλά  οπως και σε μερικούς επεξεργαστες της intel  (για παραπλάνηση ίσως ? )

Και εγώ κατι άκουσα για διφορά στις μνήμες όσο αναφορα τα 20G / 40G άλλα δεν είμαι σίγουρος. Αν έχουν όμως την ίδια τιμή πάρε την 40G.

 

Θα δούμε γιατί οι επιδόσεις των 970/980 δεν είναι και τόσο θεαματικές για να πιέσουν ντε και καλά την κόκκινη για μείωση τιμών.

 

Όλλα θα εξαρτηθούν απο τις τιμές των 970/980 αν είναι πολύ υψηλές πράγματι δεν υπάρχει λόγος να μειώσει η amd τις τιμές της για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω το κολλημα με το + 1vram...σε 4κ παιζεται ολοι? αλλα και ετσι να ειναι εχετε βαλει τις καρτες διπλα διπλα 24/7 και εχεται βγαλει το ιδανικο συμπερασμα αναμεσα σε amd/nvidia 24/7

 

οι καρτες ειναι ιδιες? το μονο που τους χωριζει ειναι η μνημη? εδω αναμεσα σε 670 2g και 4g δεν βλεπουμε διαφορες και καποιοι αναμεσα σε διαφορετικες εταιρειες το μονο που βλεπουν ειναι η vram  :P

 

Aπο 680 σε 780 ποτε δεν με ενοχλησε η vram σε 1200p....αλλα η δυναμη του πυρινα στην 680

και στο μελλον "αν" βγει καποιο παιχνιδι που να ενοχλει την μνημη περισσοτερο απο τον πυρινα......νταξει θα παιξω και μια δυο ρυθμισεις κατω....κλαιν(οι περισσοτεροι το κανουν συνεχεια αυτο ανεξαρτητως μνημη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να προτιμησω τη 40G αντι για την 20 λογω των elpida?

Η πλακα ειναι οτι τωρα ειχα την 20 αλλα ειχε 2 8πινα και αυτες εχουν 8+6.

βεβαια δε προκειται να κλοκαρω και ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε γιατί οι επιδόσεις των 970/980 δεν είναι και τόσο θεαματικές για να πιέσουν ντε και καλά την κόκκινη για μείωση τιμών.

 

280X,290 έχουν ήδη οκ τιμές (σχετικά πάντα).Βρίσκεις 290 στα 350-360 από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα μην παρεις δυνατη καρτα για να την μεταφερεις στο νεο υπολογιστη. θα εχουν αλλαξει τα πραγματα μεχρι τοτε. κρατα με αυτην που προτειναμε και μην βαζεις καν ραμ αν δεν πας σε μεγαλυτερα παιχνιδια. σου φτανουν τα 4γιγα. και ταινιες bluray 1080p θα βλεπεις ανετα και 3D ταινιες αν εχεις 3dtv.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

Δηλαδη φιλε μου θα καλυφθω με μια R7 260 με τη χρηση που θα κανω?

Γυρω στα 100 ευρω απο οσο βλεπω κανει η συγκεκριμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

 

Δηλαδη φιλε μου θα καλυφθω με μια R7 260 με τη χρηση που θα κανω?

Γυρω στα 100 ευρω απο οσο βλεπω κανει η συγκεκριμενη.

ναι φιλε μου. μια χαρα θα εισαι. απλα αμμα εχεις την δυνατοτητα να πας σε μια 260χ με 2ραμ

 

120-125 ευρω http://www.skroutz.gr/s/4568415/Gigabyte-Radeon-R7-260X-2GB-OC-Rev-2-0.html

 

αλλα και με την σκετη μια χαρα θα εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω το κολλημα με το + 1vram...σε 4κ παιζεται ολοι? αλλα και ετσι να ειναι εχετε βαλει τις καρτες διπλα διπλα 24/7 και εχεται βγαλει το ιδανικο συμπερασμα αναμεσα σε amd/nvidia 24/7

 

οι καρτες ειναι ιδιες? το μονο που τους χωριζει ειναι η μνημη? εδω αναμεσα σε 670 2g και 4g δεν βλεπουμε διαφορες και καποιοι αναμεσα σε διαφορετικες εταιρειες το μονο που βλεπουν ειναι η vram  :P

 

Aπο 680 σε 780 ποτε δεν με ενοχλησε η vram σε 1200p....αλλα η δυναμη του πυρινα στην 680

και στο μελλον "αν" βγει καποιο παιχνιδι που να ενοχλει την μνημη περισσοτερο απο τον πυρινα......νταξει θα παιξω και μια δυο ρυθμισεις κατω....κλαιν(οι περισσοτεροι το κανουν συνεχεια αυτο ανεξαρτητως μνημη )

Ήδη τα παιχνίδια τα 2GB/1080P τα τρώνε για πλάκα(TitanFall/Watch_Dogs/Dead Rising 3/Wolfenstein κλπ κλπ)..Ότι triple-A τίτλος τελευταίος έχει βγει, θέλει 3GB+ για να υπάρχει άνεση με όλα τα details ενεργοποιπημένα, οπότε γιατί να πάρει την 770 2GB κάποιος την στιγμή που ήδη τα βρίσκει σκούρα ; Παίρνει την 280Χ που είναι και πιο φτηνή και έχει και τα 3GB Vram τα οποία μπορεί να εκμεταλλευτεί κανονικότατα.Τώρα για 780 ή 290, μπορεί τα 3GB της 780 να είναι μια χαρά, αλλά η τιμή της είναι χειρότερη, άρα πάλι συμφέρει να πας σε AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τα ιδια λες για συγκεκριμενους τιτλους.Τους εχεις βαλει διπλα με αντοιστιχες καρτες και διαπιστωσες οτι η amd τα παει καλυτερα λογο vram?Πολοι ισχυριζονται οτι το watch dogs παει καλυτερα με 770 παρα με την 290 

Η amd βγαζει νεες καρτες με 2g(αντιστοιχες 280Χ) και εσυ λες  οτι το ποιο σημαντικο πραγμα ειναι η vram??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...